Puigdemont aresztowany na Sardynii

Dodano: 25/09/2021
Fot. Aleksiej Witwicki
Fot. Aleksiej Witwicki

WŁOCHY \ Szykuje się ekstradycja byłego premiera Katalonii

Były premier Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany na lotnisku w Sardynii. Działania włoskich służb opierały się na wystawionym przez hiszpański wymiar sprawiedliwości europejskim nakazie aresztowania katalońskiego separatysty. Teraz o losach Puigdemonta, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii, zadecyduje włoski sąd apelacyjny w Sassari.

Separatyści przeprowadzili w październiku 2017 r. nielegalne według hiszpańskiego prawa referendum dotyczące niepodległości Katalonii. Działania szefa autonomicznego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta doprowadziły do kryzysu konstytucyjnego. Ówczesny premier Hiszpanii Mariano Rajoy odwołał regionalny rząd, rozwiązał kataloński parlament i zdecydował się na rozpisanie przedterminowych wyborów. Inicjatorzy referendum niepodległościowego zostali oskarżeni przez hiszpański sąd m.in. o dążenie do rebelii oraz defraudację środków publicznych. Część z głównodowodzących separatystami, w tym Puigdemont, uniknęli jednak aresztowania, uciekając z kraju. Ukryty w samochodzie polityk dostał się najpierw do Francji, a potem do Belgii. Za byłym premierem katalońskiego rządu i jego współpracownikami Hiszpania wystawiła europejski nakaz aresztowania.

Pozostali ministrowie separatystycznego rządu Katalonii, którzy zostali w Hiszpanii, usłyszeli wyroki od 9 do 13 lat pozbawienia wolności. W tym samym czasie Puigdemont kontynuował za granicą działalność polityczną. W 2019 r. wystartował z listy wyborczej frakcji Lliures per Europa i został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Dopiero w marcu br. europarlament uchylił mu immunitet, podobnie jak dwóm innym politykom odpowiedzialnym za katalońskie referendum. W międzyczasie premier Hiszpanii Pedro Sánchez zdecydował się na ułaskawienie katalońskich separatystów, którzy zostali skazani w 2019 r.

W tym tygodniu w mediach społecznościowych współpracownik Puigdemonta poinformował, że polityk został aresztowany przez włoską policję w sardyńskiej miejscowości Alghero. Puigdemont miał się spotkać z premierem autonomicznego sardyńskiego rządu.

Albicla.com\PawelKryszczak

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze