Wielki plac budowy świata sportu

Dodano: 02/10/2021
Fot. Tomasz Hamrat
Fot. Tomasz Hamrat \ Tak obecnie wygląda stadion Skry w Warszawie

SPORT \ Zapowiedzi wielkich inwestycji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w infrastrukturę sportową

Żeby wychować mistrzów, potrzebne jest zaplecze. Ta banalna prawda do tej pory nie zawsze znajdowała potwierdzenie w rzeczywistości. Ale teraz to się zmienia. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizuje mnóstwo sportowych inwestycji. – W przyszłym roku na sport przeznaczymy o 284 mln zł więcej – mówi wicepremier Piotr Gliński w wywiadzie, który ukaże się w najbliższym numerze „Gazety Polskiej”.

Na co pójdą dodatkowe środki? Przede wszystkim na infrastrukturę. Dzięki ministerstwu do użytku oddana została hala lekkoatletyczna w Rzeszowie, a dwie kolejne we Wrocławiu oraz COS w Wałczu są w trakcie budowy.

Z wielkim rozmachem powstaje nowy Centralny Ośrodek Sportowy w Dusznikach-Zdroju. Dzięki nowelizacji budżetu 59 mln zł trafi do Dusznik-Zdroju. To ma wystarczyć na budowę stadionu biathlonowego, dwóch internatów, hali sportowej i toru wrotkarskiego. A to dopiero początek, bo całość inwestycji ma się  zamknąć w kwocie pół miliarda złotych. Wybudowany zostanie tor bobslejowy oraz pływalnia olimpijska. Co ważne, takich obiektów nie ma nigdzie w Polsce.

– Po przejęciu przez państwo tego ośrodka będą nowe inwestycje. Wśród nich pływalnia olimpijska – pierwsza w polskich ośrodkach sportu pływalnia olimpijska, która była od dawna oczekiwana. Pływacy będą w końcu mogli w pełnym zakresie korzystać z COS-ów. Druga od dawna oczekiwana inwestycja to tory: bobslejowy, saneczkarski i skeletonowy. To podstawowe inwestycje sportowe, które trzeba było zrealizować, bo ich w Polsce nie było – mówił podczas konferencji prasowej Gliński.

– Dla wielu związków sportowych to bardzo dobre informacje, ale dla mojego to historyczna chwila. Przez wiele lat nie mogliśmy realizować pełnego programu szkoleniowego w ośrodkach sportowych, bo takiego obiektu nie posiadaliśmy. Taki obiekt pozwoli wszystkim młodym pływakom uwierzyć, że mogą być jeszcze lepsi. Jestem przekonana, że będziemy mogli się cieszyć kolejnymi medalami w przyszłości – powiedziała obecna również na konferencji nowa prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

Zmiany będą także w Zakopanem. Zapadła już decyzja o budowie zadaszonego toru lodowego z bieżnią dla lekkoatletów. Do tego Gliński osobiście zaangażował się w powstanie trasy FIS na Nosalu. – Inwestorem będzie Tatrzański Park Narodowy, a my będziemy projekt współfinansować. Mamy problem jeszcze z jedną działką, co powoduje pewne komplikacje, ale wierzę w pomyślne zakończenie – zdradził w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Do najbardziej spektakularnych zmian może jednak dojść w Warszawie, gdzie ministerstwo chce się zaangażować w przebudowę stadionu Skry oraz toru na Stegnach. – Mając plenipotencje premiera Mateusza Morawieckiego i naszego środowiska politycznego, złożyłem propozycję, aby miasto przekazało nam tereny Skry. Tam powinien być nowy stadion lekkoatletyczny. Z kolei w sprawie toru na Stegnach deklarujemy współfinansowanie – dodał Gliński.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze