Awantura o zdjęcie z Erdoğanem

numer 2026 - 16.05.2018Sport

Miesiąc przed startem mundialu Niemcy mają kolejny problem ze swoimi reprezentantami. Coraz bardziej wątpliwy jest udział w mistrzostwach świata kontuzjowanego bramkarza Bayernu Monachium Manuela Neuera, a teraz mistrzom świata grozi kolejne osłabienie. Wszystko przez spotkanie dwóch reprezentantów, Mesuta Özila i İlkaya Gündoğana, z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Do spotkania piłkarzy reprezentacji Niemiec z Turkiem doszło w niedzielę w Anglii. Özil i Gündoğan podarowali Erdoğanowi swoje klubowe koszulki, odpowiednio z Arsenalu Londyn i Manchesteru City. Spotkanie zakończyło się wspólnymi fotografiami, których prezydent użył na swoich profilach w mediach społecznościowych. Takie zachowanie dwóch piłkarzy urodzonych w Gelsenkirchen nie spodobało się kibicom, działaczom niemieckiego związku piłkarskiego, a także politykom.

„Piłka nożna i DFB [niemiecka federacja piłki nożnej] bronią wartości, które nie są w pełni respektowane przez pana Erdoğana” – napisał na Twitterze prezydent DFB Reinhard Grindel. „Dlatego nie jest dobrze, jeśli gracze pozwalają się zmanipulować i wplątać w jego kampanię wyborczą. W ten sposób nasi gracze z pewnością nie pomogli DFB w pracy nad integracją” – stwierdził Grindel.

Ostrzej na temat zdarzenia wypowiedzieli się politycy. Beatrix von Storch, działaczka eurosceptycznej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec), szybko zadała piłkarzom pytanie: „Dlaczego Gündoğan gra dla niemieckiej drużyny narodowej, kiedy uznaje Erdoğana za swojego prezydenta? ”.

Co ciekawe, równie złośliwy był współprzewodniczący Partii Zielonych Cem Özdemir, sam mający tureckie korzenie. – Prezydent niemieckiego reprezentanta nazywa się Frank-Walter Stein­meier, jego kanclerz Angela Merkel i jego parlament Bundestag, którego główna siedziba znajduje się w Berlinie, a nie w Ankarze – przypomniał piłkarzom politykzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się