Baza Ādaži przyczółkiem NATO na wschodniej flance

KRAJE BAŁTYCKIE \ NATO-wscy wojskowi na Łotwie

numer 2073 - 11.07.2018Obrona narodowa

Łotewska baza wojskowa w Ādaži, goszcząca od 2017 r. Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO, jest wzorcowym przykładem szybkiej modernizacji infrastruktury wojskowej oraz dostosowania jej do wymogów sytuacji w regionie. – Zrobiliśmy w ciągu dwóch ostatnich lat zdecydowanie więcej niż w ciągu dwudziestu lat – przyznaje w rozmowie z „Codzienną” pułkownik Ilmārs Atis Lejiņš, dowódca łotewskiej Brygady Piechoty Zmechanizowanej.

Łotewska baza Brygady Piechoty Zmechanizowanej w Ādaži jest zlokalizowana ok. 20 km na wschód od Rygi. Od 2017 r. w ramach tzw. Wysuniętej Obecności NATO, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) stacjonuje tam Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa licząca ok. 1,3 tys. wojskowych, na czele której stoi Kanada. Żołnierzy do sojuszniczego batalionu oddelegowały również Polska, Hiszpania, Włochy, Słowenia, Słowacja, Czechy oraz Albania. Trzon polskiego kontyngentu od lipca stanowią żołnierze z batalionu czołgów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Razem z nimi pojawili się logistycy z 1. brygady. – Obecność żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego na Łotwie jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu – ocenił prezydent Andrzej Duda, który 28 czerwca br. spotkał się z żołnierzami w łotewskiej bazie wojskowej.

Żołnierz w wolnym czasie

się nie nudzi

Baza Ādaži przypomina małe miasteczko, które zlokalizowane jest w lesie, gdzie żołnierze w wolnym czasie mogą korzystać z dostępnej infrastruktury sportowej bądź też z oferty kulturalnej. W ub.r. zdecydowano się na wybudowanie tu kompleksu sportowego. 15 mln euro, które zabezpieczone zostały na ten cel, pozwolą na zbudowanie boiska do piłki ręcznej, dwóch do koszykówki, trzech siłowni, ściany do wspinaczki i w pełni wyposażonej sali do boksu. W planach jest również budowa infrastruktury do uprawiania lekkoatletyki, dwóch kortów tenisowych, trzech placów do streetballu oraz czterech boisk do piłki plażowej.

Na terenie bazy znajduje się nowoczesny szpital, obok którego rozbity jest szpital polowy, obsługiwany przez kanadyjski personel. Jest również kaplica oraz dwie stołówki. Jadłospis konsultowany jest z dietetykami, którzy sprawują pieczę nad wydawanymi posiłkami. Z racji obecności wielonarodowej batalionowej grupy bojowej z okazji różnych uroczystości serwowane są narodowe potrawy państw, których żołnierze stacjonują w bazie. Na jej terenie znajduje się również miejsce pamięci – pomnik poległych żołnierzy Vienotībā spēks (łot. Siła w Jedności) – poświęcony żołnierzom poległym na misjach zagranicznych.

Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej ppłk Sean M. French, pierwszym zadaniem była integracja. Spójność grupy osiąga się również przez różnego rodzaju zajęcia zintegrowane oraz zawody sportowe. 2 maja br. w bazie Ādaži odbył się zorganizowany przez żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej międzynarodowy bieg pod hasłem „International Flag Run”, w którym udział wzięli żołnierze wszystkich nacji wchodzących w skład eFP BG.

Poligon dla cywili i wojskowych

Baza sąsiaduje z poligonem (szer. 8 km, dł. 12 km), na którym znajdują się m.in. strzelnice. Obszar obejmujący 7,95 tys. ha, w tym jeziora Lieluika oraz Mazuika, a także grzęzawiska i obszar lotnych piasków, wykorzystywany jest nie tylko przez Gwardię Narodową (łot. Zemessardzes, w skrócie ZS), ale także przez Zmechanizowaną Brygadę Łotewskich Sił Zbrojnych oraz wojska sojusznicze. Prowadzi się tutaj strzelanie bojowe oraz manewry taktycznezawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się