Waldemar Maszewski

Muzułmanie skarżą niemicką szkołę

numer 1667 - 07.03.2017
Niemieckie gimnazjum im. Johannesa Raua w Wuppertalu zabroniło uczniom wykonywania na terenie szkoły islamskiej „ostentacyjnej modlitwy”, co oburzyło mieszkających w Niemczech muzułmanów. Do prokuratora trafił pozew przeciwko władzom szkoły z zarzutem łamania konstytucji, która – jak twierdzą skarżący – gwarantuje wolność religijną.

Nord Stream nie zwalnia tempa

numer 1663 - 02.03.2017
Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała o podpisaniu umowy na położenie na dnie Bałtyku dwóch rur gazociągu biegnących równolegle do już istniejących pierwszych nitek Nord Streamu. Wykonanie całości zlecono szwajcarskiej firmie Allseas.

Śledczy zlekceważyli tragedię w Berlinie

numer 1659 - 25.02.2017
Błędy w postępowaniu wyjaśniającym, utrudnianie dostępu do informacji oraz uchylanie się od wypłaty odszkodowań – to najważniejsze zarzuty kierowane pod adresem niemieckich organów prowadzących śledztwo po grudniowym zamachu na jarmarku w Berlinie, w którym śmierć poniosło 12 osób, w tym 37-letni polski kierowca ciężarówki.

USA twardo wspierają NATO

numer 1654 - 20.02.2017
Dziś zapewniam Was w imieniu prezydenta Donalda Trumpa: USA twardo wspierają NATO i wypełnią niezłomnie swoje zobowiązania na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział podczas długo wyczekiwanego wystąpienia na forum 53. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (MSC) wiceprezydent USA Mike Pence.

Rozmowy o światowym bezpieczeństwie w Monachium

numer 1652 - 17.02.2017
Dziś w Monachium rozpoczyna się 53. Monachijska Konferencja Polityki Bezpieczeństwa (MSC). W stolicy Bawarii pojawią się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent RP Andrzej Duda, premier Węgier Viktor Orbán, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk oraz wyczekiwany przez społeczność międzynarodową wiceprezydent USA Mike Pence.

Celne ciosy socjaldemokratów w Merkel

numer 1649 - 14.02.2017
Powrót do krajowej polityki byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i niedzielny wybór na prezydenta Niemiec byłego szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera umocniły pozycję reprezentowanej przez nich Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Powoduje to osłabienie pozycji kanclerz Angeli Merkel (CDU) przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w kraju nad Renem.

Niemieckie media wróciły do antypolskiej retoryki

numer 1647 - 11.02.2017
Wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce nie znalazła się co prawda na pierwszych stronach niemieckich gazet, jednak nie została zlekceważona. Początkowo niemieckie komentarze były zgodne – spotkanie w Warszawie było potrzebne, zarówno dla Polski, jak i dla Niemiec.

W Warszawie o bezpieczeństwie i przyszłości Europy

numer 1644 - 08.02.2017
Popołudniowym spotkaniem z premier Beatą Szydło rozpoczęła się wczorajsza kilkugodzinna wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w stolicy Polski. – Polsko-niemiecka współpraca opiera się na trzech solidnych filarach: współpracy politycznej, gospodarczej i społeczeństw obywatelskich – zapewniła Merkel po rozmowach z szefową polskiego rządu. Następnie kanclerz udała się m.in.

Polacy wygrywają z historycznym kłamstwem

numer 1642 - 06.02.2017
W sobotę, pokonując drogę przez Niemcy i Belgię, do Londynu dotarł ruchomy plakat z napisem „Death Camps Were Nazi German”. Była to akcja m.in. Fundacji Tradycji Miast i Wsi przeciwko używaniu przez zagraniczne media kłamliwego sformułowania „polskie obozy”. Polonia, chwaląc pomysł twierdzi, że tego typu akcje powinny być przeprowadzane bardzo często.

Zwolennik Rosji na czele MSZ-etu Niemiec

numer 1638 - 01.02.2017
Pod koniec ubiegłego tygodnia Sigmar Gabriel (SPD) został szefem niemieckiej dyplomacji. Polityk będzie piastował to stanowisko tylko do wyborów parlamentarnych, wyznaczonych na 24 września br. Prasa i politolodzy zastanawiają się, czy niemający doświadczenia w dyplomacji Gabriel, nawet w tak krótkim czasie, nie stanie się przyczyną wielu kłopotów.

Skandaliczne sformułowania w europejskiej prasie

numer 1636 - 30.01.2017
MANIPULACJA W weekend informowaliśmy o skandalicznych sformułowaniach, które pojawiają się w niemieckiej prasie (pisaliśmy, że także w niektórych tamtejszych państwowych muzeach używa się określenia „polskie obozy zagłady”), a już następnego dnia kolejne niemieckojęzyczne media powtarzają te same oszczerstwa wobec Polski i Polaków.

Nie lubią Trumpa i się go obawiają

numer 1634 - 27.01.2017
RFN Niemieckie media, politycy oraz opinia publiczna negatywnie reagują na pierwsze kroki podjęte przez 45. prezydenta USA Donalda Trumpa. Obawiają się również, że jego zbyt mocna proamerykańska polityka będzie wyjątkowo niekorzystna dla Niemiec.

Po polsku w niemieckich szkołach

numer 1629 - 21.01.2017
Po długich negocjacjach przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Kolonii i landu Hesji doszli do porozumienia w sprawie wprowadzenia do jedenastu niemieckich szkół na terenie landu języka polskiego jako dodatkowego języka obcego. Zmiana wejdzie w życie już w lutym.

Berlin chce zaostrzyć prawo deportacyjne

numer 1626 - 18.01.2017
Kanclerz Angela Merkel nie ma zamiaru przyznać się do błędu w kwestii prowadzonej przez własny rząd polityki imigracyjnej. Ciągle broni swoich decyzji związanych z zapraszaniem do Europy wszystkich uchodźców i nadal powtarza credo „Wir Schaffem Das” (damy radę). Zdrowy rozsądek podpowiada jej jednak, że należy wdrożyć korekty w polityce otwartych drzwi.

Kpili ze „Smoleńska”

numer 1618 - 09.01.2017
Zgodnie z zapowiedzią, w piątek 6 stycznia kontrowersyjny kabaret Klub Polskich Nieudaczników (KPN) zorganizował w niemieckiej stolicy w kinie Babylon pokaz filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Widzowie pod wpływem alkoholu, śmiech w tragicznych momentach filmu – tak przebiegała berlińska premiera polskiego dramatu.

Kabareciarze zorganizują premierę filmu „Smoleńsk”

numer 1615 - 04.01.2017
Berliński kabaret Klub Polskich Nieudaczników (KPN) poinformował, że zorganizuje w niemieckiej stolicy w kinie Babylon pokaz filmu „Smoleńsk”. Informacje te potwierdza kino, w którym odbędzie się seans. Z powodu kontrowersyjnego wizerunku KPN niemiecka Polonia obawia się, że może to być kolejna próba wykpienia katastrofy smoleńskiej.

Niemieccy politycy nie chcą uhonorować Polaka

numer 1609 - 28.12.2016
Śledztwo prowadzone przez niemieckie służby po zamachu terrorystycznym w Berlinie spotyka się z coraz większą krytyką. Policja oraz prokuratura przeciągają śledztwo, ograniczają dostęp do informacji, które podawane są zbyt późno, a kolejne wersje wykazują dużo sprzeczności.

Erozja świąt i zanik wiary nad Renem

numer 1607 - 24.12.2016
ŚWIĘTA Niemcy przez wiele miesięcy przygotowują się do Bożego Narodzenia, ale okres ten jest traktowany jako świetny czas do robienia interesów oraz dobrej zabawy. Religijna geneza świąt jest dla zdecydowanej większości nieważna, bo zanik wiary chrześcijańskiej w niemieckim społeczeństwie stał się faktem.

Polak pierwszą ofiarą zamachu w Berlinie

numer 1604 - 21.12.2016
W poniedziałek późnym wieczorem w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg 40-tonowa ciężarówka wjechała w zgromadzonych na jarmarku bożonarodzeniowym. – O tym, że ciężarówka miała polską rejestrację, niemieckie media trąbiły od pierwszych minut.

Niemcy chcą kształtować polskie kadry

numer 1601 - 17.12.2016
Decyzja polskich władz o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Instytutu Polskiego (IP) w Berlinie Katarzyny Wielgi-Skolimowskiej nie spodobała się berlińskiemu establishmentowi, wywołując ostrą reakcję ze strony lewicowych niemieckich mediów, które zarzuciły władzom RP niszczenie kultury. Oburzenia postawą dziennikarzy nie kryje Ambasada RP w Berlinie.