Piotr Lisiewicz

Schetyna jak Sanderus

numer 2378 - 15.07.2019
W przeddzień rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbyło się programowe forum Koalicji Obywatelskiej. Nie będę snuć tu aluzji do proniemieckiej linii PO, jej politycy promując hasztag #TwójSzwab, zrobili to sami. Ale jest w „Krzyżakach” Sienkiewicza postać, która przyszła mi na myśl, gdy słuchałem o grochu z kapustą, jaki obiecał Polakom Grzegorz Schetyna.

Spin dochtór z Darłowa

numer 2372 - 08.07.2019
Wyśmiewanie wioskowych głupków głosujących na PiS – taką nowatorską metodę prowadzenia kampanii bezpośredniej wymyślił Bartosz Arłukowicz. Wcześniej ogłosił w „GW”, że rozmowy z wyborcami PiS się nie boi. Faktycznie! Z filmików kampanijnych to aż bije.

​Poderżnięte gardło III RP

numer 2366 - 01.07.2019
„Każdy z nas w ręku trzyma nóż, ślinią się poderżnięte gardła” – marzył o rozprawie z elitami III RP w piosence „Bal u senatora 93” Grabaż z Pidżamy Porno. W imię czyjej krzywdy, definiował w 1993 r. trafnie: „O nas zapomniała historia, po imieniu nam woła bieda, choć sprzedaliśmy wszystko, co można było sprzedać”.

​Zamieszki koło pomnika Kaczyńskiego

numer 2360 - 24.06.2019
Na ulicach stolicy Gruzji, w której stoi pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a przez centrum miasta przebiega jego ulica, słychać znów przepiękną pieśń „Putin chujło”. Ziarno zasiane niegdyś daje plon w nowym pokoleniu Gruzinów, którzy wyszli szturmować gmach parlamentu, gdzie prorosyjskie władze pozwoliły przemówić z miejsca przewodniczącego rosyjskiemu deputowanemu.

Czas na dumę z procesji

numer 2358 - 21.06.2019
„Jak iść na procesję i nie zwariować” – gdy zobaczyłem ten tytuł na Onecie, pomyślałem, że to jakieś mądrości feministek czy antyklerykałów. Tymczasem okazało się, że autorem zdań „oblepiamy Go złotem, mimo że On czuje się w nim niekomfortowo” czy „zagłuszany Jego szept trąbami i piskiem sprzęgających głośników” jest jezuita o. Paweł Kowalski.

Upadek Donalda Tuska

numer 2356 - 18.06.2019
Jeśli przemówienie ważnego polityka zawiera parę popularnych i kilka oryginalnych tez, życzliwi słuchacze wybaczą mu, gdy w innym miejscu trochę ponaciąga fakty pod publiczkę. Ale w gdańskim przemówieniu Donalda Tuska nie było ani jednego porywającego przesłania, a wszystkie główne tezy były nieprawdziwe, nieudolnie ponaciągane, a na dodatek wtórne i zużyte. Z tej mąki nie będzie chleba.

Papieski pielgrzym Donald Tusk

numer 2349 - 10.06.2019
Donald Tusk pochwalił się w Gdańsku uczestnictwem w pielgrzymkach Jana Pawła II. „Wielu” – podkreślił. „Uwierzcie w to, że to, o co wy walczycie, to jest to, o czym mówił polski papież” – przemawiał do KOD i Obywateli RP.

​Legijny chuligan Tomasz Łysiak

numer 2346 - 06.06.2019
W nowym odcinku „Wywiadu z chuliganem” rozmawiam z Tomaszem Łysiakiem, pisarzem, publicystą i satyrykiem znanym jako Detektyw Inwektyw. Od 17. roku życia jest on kibicem Legii Warszawa i w tym programie opowiada głównie o swojej wielkiej sympatii do stołecznego klubu.

Kaczyński Superstar

numer 2346 - 06.06.2019
Dlaczego każda koncepcja odmłodzenia przywództwa obozu niepodległościowego w III RP kończyła się porażką? Bo nigdy nie oznaczała intensywniejszego realizowania programu Jarosława Kaczyńskiego, a zawsze koniunkturalne odchodzenie od niego. Dlaczego? Bo wprowadzanie go w życie to krew, pot i łzy.

Leonid Breżniew miał rację

numer 2343 - 03.06.2019
„Róbcie, jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali” – miał powiedzieć zrezygnowany Leonid Breżniew Edwardowi Gierkowi, który uznał, że nie może nie wpuścić Jana Pawła II do własnej ojczyzny latem 1979 r. No i zaczęło się to, czego początki zapamiętałem jako 7-letnie dziecko podnoszone przez ojca do góry, żeby zobaczyło papieża w Gnieźnie.

Narząd, urząd, nierząd, rząd

numer 2337 - 27.05.2019
Procesja z monstrancją wyglądającą jak kobiecy narząd płciowy i feministki madonny z tęczowymi aureolami – tak wyglądał „pokojowy” marsz równości w Gdańsku. Mieszkańcy Pleszewa i Świebodzina, o których mówił Rafał Grupiński, dostali sygnał, jak będzie to wyglądało – ewolucyjnie, za jakiś czas – w ich miasteczku, jeśli władzę przejmie PO z przystawkami.

​PO: oszukamy Pleszew i Świebodzin

numer 2331 - 20.05.2019
„Tego nie możemy mówić w Pleszewie czy Świebodzinie, bo nas ludzie przepędzą” – tak Rafał Grupiński odpowiedział manifestantowi, który wskazał mu palcem transparent „Małżeństwa, adopcje, prawa LGBT”. Grupiński zapewnił, że opozycja będzie działała w tych sprawach „progresywnie”, ale po wyborach.

Komunistyczny syf z UAM

numer 2325 - 13.05.2019
Przy okazji wykładu Donalda Tuska na 100-lecie uniwersytetu poznańskiego, zajmującego w światowych rankingach mało chlubne miejsce w przedziale od 801. do 1000., szczyty hipokryzji pobił absolwent tej uczelni Jacek Jaśkowiak, który jako student był aparatczykiem siermiężnej organizacji partnerskiej sowieckiego Komsomołu – Związku Młodzieży Wiejskiej.

Stara bajera dawnego Tuska

numer 2319 - 06.05.2019
W latach 90. zarzucano Jarosławowi Kaczyńskiemu, że mówi zbyt akademickim językiem o sprawach dla ludzi abstrakcyjnych. Kaczyński wyciągnął wnioski: stworzył program, który połączył niepodległość z aspiracjami zwykłych Polaków. Jego język stał się mniej akademicki, a i trochę bardziej akademicki stał się język ulicy.

​Trzy akordy, darcie mordy

numer 2315 - 29.04.2019
W dniu, w którym odbywał się okrągły stół w sprawie oświaty, wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński, notabene były poseł SLD trzech kadencji, zapowiedział, że jego związek „przegrupowuje siły” i teraz będzie się dogadywał z… sędziami i lekarzami rezydentami. Rzeczywiście, niezwykle merytoryczna zapowiedź, przepełniona troską o edukację!

​Spisek jest, i to fajnie!

numer 2304 - 15.04.2019
Jan Rulewski ogłosił, że odchodzi z klubu PO, bo nie może roznosić ulotek Koalicji Europejskiej za Januszem Zemkem, byłym I sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy, a dziś głównym obrońcą esbeków. Przed wyborami do PE dokonała się rzecz niezwykłej wagi. Na czołowych miejscach na listach KO od sekretarzy aż się roi.

Załatwiacze, sędziowie sprzedajni i niebezpieczne partie golfa

numer 2301 - 11.04.2019
„Gwarancje niezawisłości mogą również chronić sędziów sprzedajnych” – pisał 14 lat temu sędzia Michał Laskowski, obecny rzecznik prasowy Sądu Najwyższego. Brak kary dla komunistycznych sędziów prowokuje nieetyczne zachowania, przy sądach działają załatwiacze, a zagrożeniem dla niezawisłości sędziów bywają partie golfa, tenisa czy myślistwo.

​Instrukcja dla fotografów Agory

numer 2298 - 08.04.2019
Niemały awans spotkał Zofię Klepacką. Sportsmenka awansowała do tak ważnych wrogów Agory, że portal Gazeta.pl znalazł zdjęcie, na którym ta piękna kobieta niekorzystnie wygląda! Tego chwytu wobec sportowców jeszcze nie stosowano. A jakież to pole do popisu! Ma np. biegacz, co nie ceni ideologii LGBT, na twarzy grymas wysiłku? Zawzięty homofobiczny psychol!

​Wolność i obroża

numer 2292 - 01.04.2019
Jakiś czas temu rozmawiałem z Wieńczysławem Nowackim, pierwszym, legendarnym bieszczadzkim hipisem z lat 70. „Żeby wszyscy w PiS byli tak zdeterminowani jak Macierewicz…” – zadumał się. Z kolei buddysta Major od krasnoludków z Pomarańczowej Alternatywy opowiadał mi, jak spotkał się na koncercie na rzecz biedującego kolegi z dawnymi hipisami.

Smoleńsk – wojna psychologiczna

numer 2286 - 25.03.2019
To, w jaki sposób ukrywano prawdę o Smoleńsku w XXI w., opisywane będzie jako akt wojny psychologicznej w odmianie, jakiej nie znała dotąd historia świata. Byliśmy i jesteśmy obiektem niesamowitych eksperymentów na ludzkiej psychice. Kłamstw paraliżujących bezczelnością. Przedstawiania osób domagających się prawdy jako chorych psychicznie. Prowokowania rechotu przez pomocników sprawców.