Jan Pospieszalski

W świecie dawnych dźwięków

Numer 588 - 16.08.2013
WYWIAD Z CEZARYM ZYCHEM, DYREKTOREM ARTYSTYCZNYM FESTIWALU MUZYKI DAWNEJ „MUZYKA W RAJU”, ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI

Wierzę, że przyjdzie kolejna fala solidarności

Numer 601 - 31.08.2013
WYWIAD ZE STANISŁAWEM MARKOWSKIM, ARTYSTĄ FOTOGRAFIKIEM I KOMPOZYTOREM HYMNU SOLIDARNOŚCI, ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI Mamy coraz więcej niezależnych mediów łącznie z TV Republika. Nasza strona wykonuje olbrzymią pracę intelektualną, ale ciągle brak dzieł, które by porwały ludzi i szarpnęły ich emocjami. Musimy zacząć wyżej latać, bo przecież godłem naszym jest orzeł.

Młodość w natarciu

Numer 607 - 07.09.2013
WYWIAD Z MUZYKIEM MATEUSZEM SMOCZYŃSKIM ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI

Z Bogiem na rzece Kolorado

Numer 615 - 17.09.2013
WYWIAD Z AKTOREM I MUZYKIEM JAKUBEM KORNECKIM ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI Całą swoją życiową energię wkładałem w pogoń za sukcesem. Teatr zabierał cały mój czas. Aż pewnego ranka mój sześcioletni syn Piotruś położył się na progu domu i powiedział: „Tato, jeśli dziś pójdziesz do pracy, zabiję Twojego dyrektora”.

Uniwersyteccy specjaliści: Dowody w sprawie brzozy są ewidentne

Numer 646 - 23.10.2013
WYWIAD Z PROF. CHRISEM CIESZEWSKIM Z UNIVERSITY OF GEORGIA W STANACH ZJEDNOCZONYCH ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI Badania są niepodważalne w sensie wyniku i łatwe do sprawdzenia przez każdego, kto chce wydać pieniądze na zdjęcia z miejsca katastrofy.

Kolędy dla czytelników „Gazety Polskiej”

Numer 685 - 10.12.2013
WYWIAD Z ALICJĄ WĘGORZEWSKĄ, ŚPIEWACZKĄ OPEROWĄ, ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI To takie aranże, które zapadają w serce i chodzą za Tobą, ścigają Cię w każdej chwili. Są dobre zarówno do wspólnego śpiewania, jak i do budowania świątecznego nastroju przy stole. Na kolędowej płycie, która będzie dołączona do „Gazety Polskiej” 18 grudnia, śpiewam tak, by czytelnicy mogli kolędować razem ze mną.

Poczwórny skok na kasę

Numer 731 - 06.02.2014
WYWIAD Z WOJCIECHEM KONIKIEWICZEM, JAZZMANEM, PIANISTĄ, KOMPOZYTOREM, ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI Premier Donald Tusk, który pozuje na światłego Europejczyka, zachował się wobec twórców kultury jak gangster w białych rękawiczkach.

Muzeum to zbiorowe zobowiązanie

Numer 733 - 08.02.2014
WYWIAD Z PAWŁEM SKIBIŃSKIM, DYREKTOREM MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO, ROZMAWIA JAN POSPIESZALSKI

Wymodlone zwycięstwo

Numer 739 - 15.02.2014
Wywiad W obronie TV Trwam zabierali głos biskupi, samorządy, naukowcy, Polonia zagraniczna. Odbyło się też wysłuchanie w Parlamencie Europejskim – mówi LIDIA KOCHANOWICZ, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, w rozmowie z JANEM POSPIESZALSKIM. W sobotę TV Trwam rozpoczęła nadawanie na multipleksie. Jak długo trwała walka o taką możliwość?

Sztandary zmieniają tylko kolory

Numer 763 - 15.03.2014
Moim zamiarem nie jest stworzenie filmowego kompendium wiedzy. Encyklopedycznego przeglądu dziejów Związku Sowieckiego. Moim celem jest pokazanie stałych wariantów gry i powtarzanych chwytów. Mam nadzieję, że obserwacje tego pola badawczego, jakim są dzieje Związku Sowieckiego, mogą pomóc w zrozumieniu gry politycznej w ogóle.

Igrzyska z importu zamiast polskiej sztuki

Numer 772 - 26.03.2014
Polacy są dobrzy w gaszeniu pożarów i choć czasu jest niewiele, nadal można zrezygnować z koncertu Rolling Stones i przygotować na 4 czerwca koncert naszych artystów, który może być spektakularnym wydarzeniem. Gdy zadzwoniłem przed chwilą, nie mógł Pan rozmawiać, bo był Pan na poczcie…

Festiwal, który uwiera

Numer 775 - 29.03.2014
Kult i kultura mają ten sam źródłosłów. Jest to szczególnie widoczne w polskiej tradycji wielkopostnej. Szekspir poprzez monolog Hamleta mówi do aktorów: „Naszym obowiązkiem jest odnajdywanie w różnych czasach różnych form dla tych samych odwiecznych treści”. To nasz podstawowy obowiązek.

Wodecki, winyl i jazz

Numer 804 - 06.05.2014
KONCERT Spotkanie Zbigniewa Wodeckiego z niepokorną awangardową załogą Mitch & Mitch Orchestra i ich wspólny sukces pokazują, że w świecie kultury masowej najważniejsze są opowieść i radość grania. A sam artysta kończy dziś 64 lata!

Gaude Mater – kult i kultura

Numer 800 - 29.04.2014
Festiwal Czy można pogodzić cerkiewną muzykę z Bułgarii i jazz, muzykę z synagogi i gospel, „Pasję św. Jana” i muzyków z Mongolii? Okazuje się, że na jednym festiwalu w pełnej symbiozie istnieją obok siebie odległe światy. Już jutro w Częstochowie rusza 24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Ministrze, bój się Boga!

Numer 800 - 29.04.2014
Bogdan Zdrojewski, mimo zajęć związanych z kampanią do Parlamentu Europejskiego, postanowił ciężko pracować jako minister. A to wpadł (zupełnie przez przypadek) do Biblioteki na Koszykową, a to uczestniczył w koncercie wybitnego polskiego tenora Piotra Beczały.

Rzeczpospolita Kolberga

Numer 797 - 25.04.2014
Sezon wiosennych festiwali już w pełni. Za nami Jazz nad Odrą, krakowskie Misteria Paschalia i festiwal beethovenowski. Wielkimi krokami zbliża się Gaude Mater w Częstochowie, a teraz czas na folklor i to w najprawdziwszym wydaniu. W Warszawie zagościła na dobre muzyka źródłowa – trwa kolejna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Polskie Kalwarie

Numer 789 - 15.04.2014
Matka Boska pracuje w ZUS-ie, Jezus, ten co miał naturalne włosy, wyjechał na studia, więc w tym roku w rolę Zbawiciela wcielił się kleryk, ale miał niestety perukę. Oprawcy – rzymscy żołnierze, to pracownicy firmy dekarskiej. Drabinę i narzędzia mieli własne. W Kęszycy Leśnej ksiądz Jacek Błażkiewicz wraz z grupą parafian już po raz piąty wystawił Misterium Męki Pańskiej.

Nagroda z kampanią w tle

Numer 788 - 14.04.2014
GLORIA ARTIS Minister Bogdan Zdrojewski wręczył medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Lista nagrodzonych wskazuje, że odznaczenia przyznał kandydat do europarlamentu, a nie minister kultury.

Gregory Porter – czarodziej z Brooklynu

Numer 785 - 10.04.2014
KONCERT To aktualnie najbardziej gorące nazwisko na światowej scenie. Amerykański jazzowy wokalista Gregory Porter wystąpił na jedynym koncercie w Polsce w ramach 50. Festiwalu Jazz nad Odrą.

Można pokonać piekło

Numer 782 - 07.04.2014
Poruszający, mądry, głęboko humanistyczny i do tego z chrześcijańskim przesłaniem. „Droga do zapomnienia” („Railway Man”) to film, który sprawia, że wychodzimy z kina z przekonaniem, że świat jest lepszy, niż sądziliśmy. Gorąco polecam! To dobry film na Wielki Post.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama