Sylwia Krasnodębska

Wszystkie czary Wolfganga Amadeusza

numer 2058 - 23.06.2018
„Czarodziejski flet” to kolejny tytuł, który znalazł się w repertuarze trwającego w Warszawie 28. Festiwalu Mozartowskiego. Spektakl w reżyserii Ryszarda Peryta niesie zachwycającą realizację muzyczną, uniwersalną prawdę na temat prawdziwej miłości i mnogość masońskiej symboliki.

„Niecodzienna Gazeta Polska” – dodatek do weekendowego wydania!

numer 2055 - 20.06.2018
PRASA Już od najbliższego numeru weekendowego do „Gazety Polskiej Codziennie” będzie dołączany dodatek „Niecodzienna Gazeta Polska”. A w nim m.in. popkultura, tematy zdrowotne czy mundial na wesoło. W każdą sobotę i niedzielę w Państwa kiosku!

Wydmuszka, nie „Ślub”

numer 2054 - 19.06.2018
To mogło być wydarzenie kończącego się sezonu teatralnego. Teatr Narodowy w Warszawie wystawił „Ślub” Witolda Gomborowicza w reżyserii litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa. Tymczasem artysta poszedł w stronę mętnego absurdu, słabej ironii i pełnej ignorancji. Jednocześnie nie dając w zamian nic ważnego i nic wartościowego. Taki „Ślub” to wydmuszka.

Perły muzyki w gwiazdorskim wykonaniu

numer 2053 - 18.06.2018
W sobotę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbyła się Wielka Gala Otwarcia 28. Festiwalu Mozartowskiego. Na scenie zobaczyliśmy światową gwiazdę Verónicę Cangemi. – To specjalistka od Mozarta. Wymarzona interpretatorka jego muzyki – mówiła Alicja Węgorzewska-Whiskerd – dyrektor artystyczna gospodarza festiwalu, Warszawskiej Opery Kameralnej.

Zginęły w nieznanych okolicznościach

numer 2052 - 16.06.2018
Eugeniusz Henryk Scheiman wyszedł z mieszkania i udał się do fryzjera. Tam został rozpoznany i zastrzelony przez esesmana. Tego samego dnia wieczorem Kornelia Mazurkiewicz została aresztowana przez Niemców. Razem z nią zatrzymano także jej bratanicę Anielę Mazurkiewicz…

Jak umierać, to razem

numer 2051 - 15.06.2018
W Boiskach w województwie lubelskim 1 stycznia 1942 r. Niemcy zamordowali młode polsko-żydowskie małżeństwo Boryczków i ich kilkumiesięczne dziecko. Stanisław nie był na liście do rozstrzelania. Mógł żyć nadal, ale nie zniósłby śmierci żony i dziecka. Powiedział Niemcom, że też chce zginąć.

Polityczne wyznanie wiary

numer 2048 - 12.06.2018
„Brak wiadomości jest dobrą wiadomością. Ale nie w Rosji”. Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie wystawiono „W oczach Zachodu” Josepha Conrada w reżyserii Janusza Opryńskiego. Można odnieść wrażenie, że Korzeniowski pisał powieść po to, by po upływie wieku tak właśnie wystawił ją Opryński. Dodatkowo dzieło o anatomii „rosyjskiego myślenia” nie traci na aktualności.

Chyra sięga po krzyż

numer 2047 - 11.06.2018
Słynna opera Georgesa Bizeta „Carmen” to najnowszy tytuł w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Reżyser spektaklu, znany aktor Andrzej Chyra, jakby emocji w libretcie było za mało, postanowił „wzmocnić” spektakl umizgami lesbijek i postawieniem na scenie krzyża.

Wielki Piątek miłości

numer 2045 - 08.06.2018
To nie jest film o niemożliwej miłości. Bo nie ma miłości niemożliwej. To melodramat o miłości, która trwa nawet bez spełnienia. Czyli miłości najprawdziwszej. „Zimna wojna”, genialny film Pawła Pawlikowskiego, od dziś w kinach.

Jak książka przegrywa z browarem

numer 2043 - 06.06.2018
Jak podaje Biblioteka Narodowa, w 2017 r. w Polsce ukazało się ponad 36 tys. tytułów książek. To o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Co z tego, jeśli czytelnictwo niezmiennie jest na bardzo skromnym poziomie. Do tego przychody rynku książki są coraz niższe. – Średnio każdy z nas w roku wyda 60 zł na książki, a 400 zł na piwo.

Baron i jego księstwo

numer 2040 - 02.06.2018
Układ powiązań partyjno-biznesowych, jaki stworzył na Pomorzu Zachodnim poseł Stanisław Gawłowski, pozwolił na wypompowywanie setek milionów złotych z budżetu. Zyskiwali na tym m.in. działacze partyjni i ich rodziny – pisze Tomasz Duklanowski w tekście „Koniec eldorado sekretarza PO”. To temat czerwcowego numeru miesięcznika „Nowe Państwo”.

Boże Ciało – święto nakazane

numer 2038 - 30.05.2018
Tego dnia wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej i do powstrzymania się od pracy, jeśli nie jest ona konieczna. Skąd taka waga święta potocznie nazywanego Bożym Ciałem?

Rozstania i powroty

numer 2035 - 26.05.2018
Ta oszczędna opowieść o miłości porywa siłą wręcz ubezwładniającą, jednocześnie używając przy tym bardzo oszczędnych środków. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za reżyserię film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” ma w sobie wszystko, co się zawiera w określeniu „magia kina”.
Mądrość milczenia, moc subtelności, prostota wielkiego uczucia. Tym porywa „Zimna wojna”.

Ukrywała w bunkrze szesnaście osób

numer 2033 - 24.05.2018
Stanisława Cicha ukrywała w specjalnie przygotowanym bunkrze w kamienicy przy ulicy Dziewiczej w Sosnowcu szesnaście osób narodowości żydowskiej. Pomogła też zorganizować leczenie szpitalne będącej wówczas w ciąży Reginie Biesam. W wyniku donosu została aresztowana przez gestapo.

Burdel zamiast miłości, propaganda zamiast sztuki

numer 2033 - 24.05.2018
Polacy nie potrzebowali Hitlera. Sami rozprawiliby się z Żydami – taki przekaz bije z propagandowego „Króla” w Teatrze Polskim w Warszawie. Autorami spektaklu na podstawie tekstu Szczepana Twardocha są Monika Strzępka i Paweł Demirski. Miasto stołeczne i Mazowiecki Urząd Marszałkowski dofinansowały przedstawienie łączną kwotą 450 tys. zł.

Kpina ze Smoleńska zamiast sztuki

numer 2031 - 22.05.2018
Aktorzy biczują się biało-czerwonymi flagami, Polska nazywana jest nieczułą sadystką, niesmaczne żarty budzą skojarzenia z katastrofą smoleńską. A to wszystko w ramach… obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Tak przynajmniej mówią twórcy. Teatr Syrena w Warszawie, Pożar w Burdelu i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowały komedię „Bem! Musical o patriotach i renegatach”.

Publiczna egzekucja za pomoc trzem braciom

numer 2031 - 22.05.2018
Rodzina Ambroziaków udzieliła schronienia trzem braciom narodowości żydowskiej zbiegłym z getta płońskiego: Szmulowi, Moszkowi i Abramowi Lajzerom. Ignacy Ambroziak został aresztowany przez gestapo oraz żandarmerię i osadzony w Pomiechówku, a następnie został powieszony w publicznej egzekucji 21 listopada 1943 r.

Sprawiedliwi spod Jasła

numer 2030 - 21.05.2018
Na widok Niemców ukrywający się Żydzi podjęli ucieczkę i zostali w jej trakcie zastrzeleni. Następnie gestapo aresztowało Andrzeja Garbulińskiego i jego syna Władysława oraz ich sąsiada Stanisława Owcę. Wszystkich ich spotkał tragiczny los.

Złota Palma dla Pawlikowskiego

numer 2030 - 21.05.2018
Był Oscar za „Idę”, teraz jest Złota Palma za „Zimną wojnę”. I tak Paweł Pawlikowski wszedł w posiadanie najważniejszych statuetek filmowego świata. Wcześniej reżyser wyrażał obawy, że jego najnowszy, nagrodzony w sobotę film może być w Polsce krytykowany za „niedostateczne napiętnowanie komunizmu”. Przekonamy się 8 czerwca, gdy obraz wejdzie do kin.

Papież, pontyfikat, kultura

numer 2029 - 19.05.2018
Kulminacja obchodów 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową nastąpi 16 października. Tymczasem rozpoczął się cykl wydarzeń wpisujących się w ten jubileusz. W programie także wydarzenia kulturalne. Na półki księgarń trafił I tom biografii papieża.