Anna Krajkowska

Feeria barw malarstwa współczesnego

numer 2356 - 18.06.2019
143 obrazy z Kolekcji Malarstwa Współczesnego można od ubiegłego piątku zobaczyć na ekspozycji „Widoczne Niewidoczne” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Są to dzieła rzadko pokazywane i przechowywane w muzealnych magazynach.

Misja na falach eteru

numer 2355 - 17.06.2019
W sobotę swoje 25. urodziny obchodziło diecezjalne radio archidiecezji warszawskiej. Dla wielu warszawiaków 96,5 fm to antena kultowa. Szczególnie jej historyczne wcielenia. Radiowcy i słuchacze spotkali się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, by dziękować Bogu za ćwierć wieku dziennikarskiej i duchowej posługi radia.


Czarujący flet

numer 2354 - 15.06.2019
Premiera „Czarodziejskiego fletu” w nowej inscenizacji Giovanny’ego Castellanosa to główny punkt odbywającego się w Warszawskiej Operze Kameralnej Festiwalu Mozartowskiego. Hucznie zapowiadane wydarzenie nie rozczarowało, przeciwnie – dosłownie oczarowało publiczność, która nagrodziła artystów i twórców długimi owacjami na stojąco.

Prestiżowe statuetki dla wybitnych artystów

numer 2353 - 14.06.2019
Franciszek Pieczka, Barbara Krafftówna, Janusz Szuber, Adam Strug i Grupa PZU znaleźli się wśród laureatów dorocznych nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym wicepremier prof. Piotr Gliński odznaczył twórców, którzy swoją działalnością najbardziej przyczynili się do rozwoju, upowszechniania i ochrony polskiej kultury.

Święto polskiej piosenki

numer 2352 - 13.06.2019
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbędzie się już po raz 56. Przez cztery dni, od 14 do 17 czerwca, w opolskim amfiteatrze wystąpią największe gwiazdy polskiej estrady, ale też debiutanci. Tradycyjnie znajdą coś dla siebie miłośnicy różnych gatunków muzycznych, tych najbardziej popularnych i tych z alternatywnej strony.

Trzeba zaskoczyć widzów niespodzianką

numer 2350 - 11.06.2019
Co scenografia do „Czarodziejskiego fletu” mówi o mnie? Ona odpowiada na pytanie, czy zachowałem w sobie to drzemiące w każdym z nas dziecko, z jego wrażliwością, z otwarciem na baśnie i fantastykę – mówi Rafał Olbiński, twórca scenografii do opery W.A. Mozarta realizowanej przez Warszawską Operę Kameralną.

Recital na setkę

numer 2348 - 08.06.2019
„Urodził się jako pianista i realizuje przeznaczenie zapisane w genach” – pisano o nim w „Chicago Tribune”. Nominowany do nagrody Grammy Adam Neiman został okrzyknięty jednym z czołowych pianistów swojego pokolenia. W poniedziałek 10 czerwca w Warszawie artysta zagra recital fortepianowy, który upamiętni 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA.

Teraz czas na X-Women

numer 2346 - 06.06.2019
Najnowsza część sagi o świecie mutantów spod znaku X skupia się na wiernej komiksowemu pierwowzorowi historii Mrocznej Phoenix. Fani ekipy dowodzonej przez profesora Charlesa Xaviera znajdą, wbrew obawom niektórych, całkiem dobre kino. Wartka akcja, sporo emocji, dobre aktorstwo i wyborna muzyka Hansa Zimmera przekładają się na miły czas spędzony przed dużym ekranem.

Nieulękli w dążeniu do prawdy

numer 2345 - 05.06.2019
3 czerwca w Domu Pielgrzyma Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyło się wręczenie nagrody społecznej – medalu Opoka im. Piotra Skórzyńskiego. Wyróżnienie to jest przyznawane w trzech kategoriach, a jego motto brzmi: „Nieulękłym w dążeniu do prawdy”.

Startuje Festiwal Mozartowski

numer 2344 - 04.06.2019
Koncertem galowym 9 czerwca w Teatrze Polskim rozpocznie się 29. Festiwal Mozartowski. Warszawska Opera Kameralna przygotowała w tym roku ponad 40 wydarzeń artystycznych adresowanych do miłośników oper, koncertów oratoryjnych, symfonicznych i kameralnych. Nie zabraknie też spektakli dla dzieci.

Artysta, który się nie sprzedał

numer 2343 - 03.06.2019
Za zdjęcia do tekstu szkalującego Jana Pawła II jedna z poczytnych światowych gazet oferowała mu najwyższej klasy mercedesa. Powiedział: „Nie ma mowy. Wolę zamieścić te fotografie za pół dolara w maleńkim piśmie katolickim. Nie sprzedam się”. Wybitny fotograf Adam Bujak świętuje jubileusz 55-lecia pracy twórczej. Z tej okazji powstał album pt.

Kino o zapachu czekolady

numer 2341 - 31.05.2019
Baśniowa ekranizacja nagradzanej książki Anny Onichimowskiej „Dzień czekolady”, animowana komedia „Paskudy. UglyDolls” i bijąca rekordy w światowym box offisie animacja „Pokémon: Detektyw Pikachu” to filmy familijne, które dziś wchodzą na wielki ekran. Recenzujemy proponowaną na Dzień Dziecka polską produkcję.
 

Sukces „Duszyczki”

numer 2336 - 25.05.2019
Wyprodukowana przez łódzką Szkołę Filmową animacja „Duszyczka” Barbary Rupik otrzymała w czwartek trzecią nagrodę w sekcji Cinéfondation 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. – To wielkie dzieło animacji, które zabiera nas w niezwykłą podróż – oceniło jury. Za najlepszy studencki film uznano „Mano a Mano” w reż.

Rodzinne świętowanie czas zacząć

numer 2335 - 24.05.2019
Spektakle, projekcje filmów, muzealne spotkania, pikniki czy konkurs talentów – z okazji Dnia Dziecka wiele instytucji przygotowało ciekawy program dla młodych odbiorców kultury, ich rodziców i opiekunów. Niektóre wydarzenia rozpoczynają się już w ten weekend.

Rocznicowe wydarzenia w całej Polsce

numer 2332 - 21.05.2019
Widowisko multimedialne dla tysięcy widzów, wystawy i seria kameralnych koncertów fortepianowych w kilku polskich miastach, koncert pieśni Gintrowskiego i Kaczmarskiego oraz koncert muzyki symfonicznej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej znalazły się w programie imprez przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 40.

August Zamoyski, polski Michał Anioł

numer 2330 - 18.05.2019
Szept modlitwy Sapiehy, westchnienie Chopina, śpiew jego muzyki – to wszystko jest w rzeźbach Augusta Zamoyskiego – powiedział prof. Jerzy Miziołek, dyrektor MNW, podczas wernisażu wystawy „Zamoyski ocalony”, połączonego z pokazem konserwatorskim.

„Tolkien” – zachwyt nad słowem

numer 2329 - 17.05.2019
Filmowa opowieść o Johnie Ronaldzie Reuelu Tolkienie nie jest dosłowną biografią tego wybitnego brytyjskiego pisarza. Reżyser Dome Karukoski zastosował kilka skrótów, ale to pozwoliło mu na uwypuklenie najistotniejszych wątków, które miały wpływ na życie i twórczość autora „Hobbita” i „Władcy pierścieni”.

​Muzealny karnawał

numer 2328 - 16.05.2019
NOC MUZEÓW W sobotę wieczorem miłośnicy sztuki w większości polskich miast będą mogli wziąć udział w Nocy Muzeów. To okazja do bezpłatnego odwiedzania ekspozycji w muzeach, galeriach i innych instytucjach kulturalnych. W niektórych placówkach już dziś należy rezerwować miejsce.

Porwany przez Al-Kaidę

numer 2327 - 15.05.2019
Irakijczyk biskup Saad Sirop Hanna został uprowadzony przez terrorystów z Al-Kaidy 15 sierpnia 2006 r. zaraz po tym, jak odprawił mszę św. w parafii blisko Bagdadu, w której był wówczas proboszczem. Więziono go 28 dni. Wydarzenia opisał w książce „Porwany w Iraku”.

Pamiętali o ogrodach

numer 2324 - 11.05.2019
W sobotę 11 maja nastąpi otwarcie zrekonstruowanego Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w Warszawie. Zakończona rewaloryzacja ogrodu dopełnia dzieła restytucji monarszej siedziby i symbolicznie również całego Starego Miasta. Uroczystemu otwarciu będą towarzyszyły Wielki Piknik Rodzinny i Królewska Wystawa Róż w Arkadach Kubickiego.

-->