Anna Krajkowska

Świętujmy razem niepodległość

numer 2478 - 09.11.2019
11 listopada odbędzie się wiele uroczystości oraz wydarzeń, w których udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Aby w wyjątkowy sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, organizowane są też specjalne akcje, wystawy, spotkania i koncerty. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

Telewizyjny kurs polskiej historii

numer 2477 - 08.11.2019
Wiele lat szperania po archiwach na całym świecie, pisania tekstów przez najwybitniejszych polskich historyków, wreszcie najlepsi dokumentaliści. Czegoś takiego jeszcze nie było – zapowiada nowy cykl dokumentalny „Polskie 100 lat” dyrektor TVP Historia Piotr Legutko. Pierwszy odcinek będzie można obejrzeć już dziś o godz. 20.

Triumf polskiego kina

numer 2476 - 07.11.2019
W jednym z kin powiedziano nam, że tylko raz mieli taką sytuację, na premierowym pokazie „Gwiezdnych wojen” – mówi reżyser Michał Kondrat o dniu amerykańskiej premiery filmu „Miłość i miłosierdzie”, która odbyła się 28 października. Seanse filmowej biografii św. Faustyny zorganizowano w niemal 800 kinach.

Radośnie i rodzinnie

numer 2475 - 06.11.2019
Właśnie tak powinniśmy świętować każdą rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku specjalne wydarzenia przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz królewskie skarby

numer 2473 - 04.11.2019
Pod hasłem „Królewski splendor” odbywa się tegoroczna akcja „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Zbiory zwiedzającym udostępniają: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Młodości, dodaj mi skrzydeł

numer 2471 - 30.10.2019
„Za nasze spotkanie, za wspólne obsesje, za zdrowie sterane w pogoni za szczęściem” – tymi słowami wita słuchaczy Jan Pietrzak na płycie „Toast”. Ale nie swoim głosem. Album jest zapisem koncertu jubileuszowego „80-tka Pana Janka. Z PRL-u do Polski”, który odbył się 26 kwietnia 2017 r.

Ulepiony z gliny wielu kompetencji

numer 2466 - 24.10.2019
Matuszewski ujął mnie pomysłem na polskość, który swoją osobą, swoim słowem i czynami uosabiał. On w latach 30. napisał, że chciałby „dla Polski odzyskać zagubiony skarb zapobiegliwości”. Patrzył w przyszłość w niemal czarnych barwach, ale to powodowało, że widział dalej niż niejeden polityk – mówił we wtorek podczas promocji książki „Ignacy Matuszewski.

O historii krótko i ciekawie

numer 2464 - 22.10.2019
Na kanale YouTube można już obejrzeć kilkunastominutowy film animowany „Zamach na Kutscherę”. Został on przygotowany przez warszawski oddział IPN na podstawie komiksu o tym samym tytule. To rewelacyjna forma mówienia młodym o historii – tak, by chcieli ją poznać, łatwiej ją zrozumieli i zapamiętali.  Co roku 1 sierpnia chodzę z moim obecnie 10-letnim synem na Powązki.

Człowiek, który pokonał zło

numer 2462 - 19.10.2019
„Dał świadectwo o wartościach, które stanowią o godności człowieka i społeczeństwa: prawdzie, jedności, wolności, miłości miłosiernej i wierności” – tymi słowami wita zwiedzających Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od niedawna wyjątkową ekspozycję można zobaczyć także w internecie.

​Film malowany dźwiękami

numer 2462 - 19.10.2019
KINO Żyję po to, abyście mnie słuchali, żebyście usłyszeli, co chcę wam opowiedzieć, przekazać – mówi w jednej z kluczowych scen tytułowy bohater filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Taki jest też najnowszy obraz Macieja Pieprzycy, który powstał, byśmy usłyszeli wzruszającą historię geniusza fortepianu, pełną przepięknej muzyki, ale i przepełnioną smutkiem.

Tak się gra bluesa

numer 2458 - 15.10.2019
Wyskakujący znad bębnów ekspresyjny perkusista The Nightcats, niebiański duet charyzmatycznego gitarzysty Daniela Castro z żoną, pełen emocji występ Victora

Człowiek, dla którego ojczyzna jest ważna

numer 2455 - 11.10.2019
Dzisiaj w Polsce nadal trwa spór o to, kto ma stanowić o ojczyźnie – czy będzie to naród, czy jakieś samozwańcze elity – powiedział Antoni Macierewicz podczas premiery jego prawdziwej biografii „Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych” autorstwa Jerzego Kłosińskiego, opublikowanej przez wydawnictwo Biały Kruk.

Poznaj polskie zabytki w oczekiwaniu na lot

numer 2453 - 09.10.2019
Lotnisko Chopina to miejsce, gdzie co roku przybywa 19 mln ludzi z całego świata, więc to jest najlepsza przestrzeń publiczna, żeby prezentować w niej najpiękniejsze, najcenniejsze polskie zabytki – powiedział minister kultury Piotr Gliński. Wczoraj w warszawskim porcie lotniczym uroczyście otworzono wystawę „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”.

​Głośna produkcja wkrótce w polskich kinach

numer 2452 - 08.10.2019
FILM 1 listopada do polskich kin wchodzi film „Nieplanowane”, pokazujący kulisy branży aborcyjnej w USA. To będzie mocny głos w obronie życia poczętego.

Odnowiona pamięć

numer 2451 - 07.10.2019
Nigdy więcej wojny! Żeby żadne inne pokolenie nie przeżyło tego, co my musieliśmy przeżyć – zaapelował Janusz Maksymowicz. Razem z Wandą Rawską – również bohaterką II wojny światowej – zostali w sobotę odznaczeni przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka medalami „Miasto Pamięci”.

Polacy czują bluesa

numer 2449 - 04.10.2019
Uznane na całym świecie zagraniczne gwiazdy, często występujące po raz pierwszy w Polsce, są magnesem dla melomanów, którzy na Rawę Blues przyjeżdżają z całej Europy. W programie festiwalu zawsze jest też polska muzyka. Nasi rodzimi wykonawcy udowadniają, że potrafią grać bluesa i zdobywają serca polskich oraz zagranicznych fanów.

Historia to ich miłość

numer 2446 - 01.10.2019
Polska historia to moja miłość i tak już zostanie, dopóki Pan Bóg da siłę, to naszych bohaterów będę wynosił na piedestał – powiedział Adam Borowski podczas niedzielnej gali zakończenia XI Festiwalu NNW w Gdyni, odbierając nagrodę Źródło. Wśród laureatów różnych nagród znaleźli się też twórcy filmu „Legiony” Leszek Długosz i Lech Majewski.

Film i historia

numer 2445 - 30.09.2019
Dokument „Paszporty Paragwaju” Roberta Kaczmarka i Jacka Papisa został zdobywcą Złotego Opornika. Wczoraj w Gdyni podczas uroczystej gali uhonorowano najlepszych autorów dokumentalnych filmów i reportaży radiowych oraz postaci, które wyróżniły się w promowaniu historii.

Zdjęcia, które mówią więcej niż słowa

numer 2444 - 28.09.2019
„Gdybym po powrocie do Ameryki tylko o tym opowiadał, ludzie mogliby mi nie uwierzyć. Ale każdy będzie musiał uwierzyć w moje zdjęcia” – twierdził Julien Bryan. To jedyny korespondent zagraniczny, który 7 września 1939 r. dotarł do walczącej Warszawy i fotografował zagładę miasta. Zdjęcia, które wówczas zrobił, stały się ikonami polskiego września.

Dialog pokoleń

numer 2441 - 25.09.2019
Konkurs filmowy o nagrodę Złotego Opornika, pokazy dokumentalnego i fabularnego kina historycznego, spotkania ze świadkami historii oraz z twórcami filmów, wystawy i koncerty – wszystkie te atrakcje czekają na widzów 11. edycji Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.