Anna Krajkowska

Odzyskali słuch, wystąpią na deskach teatru

numer 2430 - 14.09.2019
O tym musicalu nie będzie cicho, bo to fenomen na skalę światową. Spektakl muzyczny „Przerwana cisza” opowiada bowiem o tym, co stoi w sprzeczności z dźwiękiem, słowem, brzmieniem. W dodatku na scenie pojawiają się osoby, które dzięki autorowi libretta do musicalu, prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, odzyskali słuch.

Muzyka wielu kultur

numer 2429 - 13.09.2019
Eufonie to piękne brzmienia. Taką nazwę wymyślili twórcy tego festiwalu i rzeczywiście wiele tych pięknych brzmień usłyszeliśmy w ubiegłym roku i zapewne usłyszymy podczas drugiej edycji – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, zapraszając na II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

Nowa generacja bluesa

numer 2428 - 12.09.2019
Od wielu lat katowicka Rawa Blues prezentuje obok gwiazd nieznanych u nas młodszej generacji wykonawców bluesa i bliskich mu gatunków. Na tym festiwalu poznaliśmy już niejednego interesującego artystę, którego dalszą karierę na światowej scenie muzycznej mogliśmy później śledzić z zainteresowaniem. Podczas 39.

Kolejna strata wojenna wróciła do polskich zbiorów

numer 2427 - 11.09.2019
SUKCES To jest nasz warszawski Bellotto – mówił o Marcinie Zaleskim dyrektor MNW prof. Jerzy Miziołek. Zaginiony w czasie II wojny światowej obraz „Wnętrze Katedry w Mediolanie” autorstwa tego wybitnego polskiego malarza wedutysty trafił w poniedziałek do Muzeum Narodowego w Warszawie. Stało się to dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i przy wsparciu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Zobacz to, co najcenniejsze w regionie

numer 2424 - 07.09.2019
Ponad 40 wydarzeń na inauguracji projektu we Wschowie, a następnie setki imprez w blisko 400 miejscowościach w całym kraju zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przez dwa weekendy, począwszy od soboty 7 września, można wziąć udział w wydarzeniach promujących lokalne dziedzictwo kulturowe.

Nie przegrał żadnej bitwy

numer 2422 - 05.09.2019
WYSTAWA Gen. Stanisław Maczek to główny bohater przygotowanej w trzech językach multimedialnej wystawy plenerowej, którą od wtorku można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Promotorom polskiego kina

numer 2421 - 04.09.2019
Ogłoszono nominacje do 12. edycji Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczysta gala wręczenia tych wyróżnień tegorocznym laureatom odbędzie się 17 września br., w trakcie trwania 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Fuzja muzycznych gatunków

numer 2419 - 02.09.2019
James Blood Ulmer gościł już na Rawie Blues, prezentując swój niepowtarzalny styl cechujący się harmolodycznością przeszczepioną z jazzu. 12 października w katowickim Spodku artysta wystąpi z zespołem Memphis Blood Blues Band.

Co by było gdyby…

numer 2417 - 30.08.2019
Fascynujący panel historyczny, koncerty węgierskiego zespołu Hungarica oraz Pozytywki, Przemysława Majewskiego i Bartłomieja Kurowskiego, a także premiera filmu „Operacja Ząb Tygrysa” składają się na Festiwal Historii Alternatywnej, który odbędzie się 7 września w kopalni Guido w Zabrzu. Organizatorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie: „Co by było gdyby...

​Dwie wrogie ściany

numer 2413 - 26.08.2019
WYSTAWA Z jednej strony czarna groza śmierci, z drugiej czerwona zaraza – w tej sytuacji znalazła się Polska po wybuchu II wojny światowej. Dwa niszczycielskie totalitaryzmy – nazizm i komunizm – zobrazowane przez czarną i czerwoną ścianę są tematem wystawy plenerowej IPN, którą można oglądać na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Pobiegnij dla dzieci

numer 2411 - 23.08.2019
W najbliższy poniedziałek rozpoczną się zapisy na 5. PKO Bieg Charytatywny. W tym roku uczestnicy biegu wesprą edukację dzieci z domów dziecka. Zawody odbędą się 14 września na stadionach 12 miast w Polsce, w tym na AWF w Warszawie. Chętni powinni wykazać się refleksem, bo pakiety startowe rozchodzą się błyskawicznie.

Będą cieszyły oko

numer 2409 - 21.08.2019
Unikatowe pierwsze portrety królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego oraz wyjątkowy wizerunek Jana Potockiego znalazły się wśród 20 obrazów z Zamku Potockich w Łańcucie, które po II wojnie światowej uważano za utracone, a teraz zostały odnalezione w Peru i wróciły do Polski. W listopadzie dzieła po renowacji będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Łańcucie.

Nie tylko blues

numer 2405 - 16.08.2019
Jego ostatni album „Victor Wainwright & The Train” trafił na czoło listy „Billboardu” najlepiej sprzedających się bluesowych wydawnictw. Wainwright jest też dwukrotnym laureatem prestiżowej Blues Music Award w kategoriach najlepszy zespół i najlepszy album współczesnego bluesa.

​Moniuszko – patriotyzm i sztuka

numer 2404 - 14.08.2019
FESTIWAL Koncert poświęcony postaci ks. Romana Kotlarza, w którym wystąpią światowej sławy muzycy, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i organista Robert Grudzień, recital znakomitej mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd i premiera monografii „Na rubieżach dawnego Mazowsza. Brzóza–Głowaczów” to najbliższe wydarzenia w ramach projektu „Moniuszko i jego czasy. Zrozumieć Niepodległą”.

Poczuj bluesa

numer 2403 - 13.08.2019
Rawa Blues odbędzie się w tym roku już po raz 39. Katowicki festiwal postał w czasach słusznie minionych, jako wielkie coroczne święto niszowej muzyki. W nowej rzeczywistości społeczno-politycznej osiągnął rangę wielkiej i ważnej sceny prezentującej bluesa i bliskie mu gatunki.

Dwa dni z bluesem w Katowicach

numer 2401 - 10.08.2019
W drugi weekend października w dwóch katowickich arenach – sali koncertowej NOSPR oraz Spodku – wystąpi aż sześć zagranicznych gwiazd bluesa. Wśród nich legendarny wirtuoz harmonijki ustnej Rick Estrin z zespołem The Nightcats, ale też najnowsze odkrycie kultowej wytwórni Alligator, czyli kanadyjska perkusistka i wokalistka Lindsay Beaver.

Chopin i opera

numer 2399 - 08.08.2019
36 koncertów w najważniejszych salach koncertowych Warszawy odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja skupia się na dwóch rocznicach – ubiegłorocznym jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz świętowanej obecnie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Symbioza sztuki i natury

numer 2399 - 08.08.2019
WYSTAWA W londyńskim Kew Garden, miejscu światowego dziedzictwa UNESCO i najbardziej bioróżnorodnym obszarze na naszym globie, można do 26 października oglądać szklane rzeźby Dale’a Chihuly’ego, które stanowią idealne połączenie sztuki i natury.

Serce dla „Inki”

numer 2398 - 07.08.2019
Jan Pietrzak, Paweł Piekarczyk, Bartłomiej Kurowski, Przemysław Majewski, Tadek „Firma” Polkowski i Andrzej Kołakowski – to artyści, którzy wystąpią w sobotę 24 sierpnia w koncercie poświęconym Danucie Siedzikównie „Ince”.

Zobacz „Kartkę z powstania”

numer 2395 - 03.08.2019
Wystarczy założyć specjalne okulary VR i słuchawki, by przenieść się do sierpnia 1944 r. i razem z bohaterami filmu przejść drogę ciemnymi kanałami. Już pierwszy kadr produkcji „Kartka z powstania” zachwyca realizmem. Otwierasz oczy i widzisz twarz pięknej sanitariuszki, która towarzyszy Ci w wydarzeniach sprzed 75 lat. Kiedy zdejmujesz gogle, masz oczy mokre od łez.