Dorota Łomicka

Przystanek: diagnoza

numer 2056 - 21.06.2018
ZDROWIE Od Zakopanego aż po Gdynię – w najbliższą sobotę wystartuje Rajd Rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. W ośmiu miastach na trasie przejazdu staną punkty, w których chętni będą mogli przebadać się pod kątem cukrzycy, a także zasięgnąć porady dietetyka.

Premier Morawiecki: Są siły, którym nie zależy na kompromisie

numer 2054 - 19.06.2018
Wczoraj w Warszawie spotkali się premier Mateusz Morawiecki i wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim praworządności w Polsce. – Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że Frans Timmermans nie reprezentuje takiej pozycji, że staramy się dojść do jakiegoś porozumienia – powiedział premier Morawiecki.

Ostrożnie nad wodą

numer 2052 - 16.06.2018
BEZPIECZEŃSTWO Ostrzeżenie to brzmi jak wyświechtany frazes – przecież wszyscy wiedzą, że nad wodą powinniśmy uważać. A jednak tylko w maju utonęły w Polsce 62 osoby, a od początku czerwca blisko 40. Kąpiele pod wpływem alkoholu na niestrzeżonych kąpieliskach, brawura to wciąż ogromny problem.

Partacze nie będą dłużej szkodzili pacjentom

numer 2051 - 15.06.2018
ZDROWIE Koniec z niebezpieczną samowolką – od 1 czerwca br. zawód fizjoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby, które otrzymały prawo do jego wykonywania, a ich kwalifikacje zostały potwierdzone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Śledztwo ws. działań na szkodę interesu publicznego

numer 2050 - 14.06.2018
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie prof. Pawła Machcewicza, byłego dyrektora gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – chodzi o szkody majątkowe w wysokości ponad 5 mln zł – złożył obecny dyrektor, dr Karol Nawrocki. O sprawie już pod koniec maja w „Gazecie Polskiej” pisała Dorota Kania.

Czuwanie z Ojcem Pio

numer 2050 - 14.06.2018
KOŚCIÓŁ W nocy z 16 na 17 czerwca w krakowskich Łagiewnikach już po raz szesnasty odbędzie się Czuwanie z Ojcem Pio. To jedno z wielu wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 50. rocznicy przejścia świętego do domu Ojca i 100 lat od otrzymania łaski stygmatów. Poczta Polska upamiętni to wydarzenie emisją okolicznościowego znaczka.

Kardiologia a… rozwój gospodarczy

numer 2049 - 13.06.2018
ZDROWIE Jak wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute, niewydolność serca jest poważną przeszkodą w rozwoju gospodarczym Polski. Coraz częściej z chorobami kardiologicznymi zmagają się ludzie młodzi, którzy mogliby być aktywni zawodowo, a koszty pośrednie związane z „utratą produktywności” ponosimy wszyscy.

UE zniekształca obraz Polski

numer 2049 - 13.06.2018
Obraz polskiego sądownictwa po ostatnich reformach jest w Europie zniekształcony – mówił rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24.

Polski przemysł farmaceutyczny potrzebuje wsparcia

numer 2049 - 13.06.2018
Podczas zbliżających się negocjacji cen leków Ministerstwo Zdrowia będzie brało pod uwagę aktywność inwestycyjną ich producentów w Polsce – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas debaty pod hasłem „Jak zapewnić innowacyjność krajowych firm farmaceutycznych i bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów” zorganizowanej przez „Gazetę Polską Codziennie”.

Dobry start dla każdego dziecka

numer 2048 - 12.06.2018
Wrzesień to trudny miesiąc dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. Dzisiaj nie muszą już wydawać pieniędzy na podręczniki, ale przybory szkolne, nowe buty sportowe czy plecak wciąż kosztują. – Program Dobry start to inwestycja w rodzinę, która jest fundamentem silnego państwa opartego na kapitale ludzkim – mówi nam minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Ważna deklaracja w Warszawie

numer 2046 - 09.06.2018
Nie ma żadnej obawy o jedność. Po raz drugi podejmujemy wspólną deklarację przed szczytem NATO, to jest oczywisty sukces – mówił wczoraj prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Chodzi o wspólną deklarację państw Bukareszteńskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli przyjętą wczoraj w Warszawie.

Powtórzmy jeszcze raz – palenie zabija

numer 2045 - 08.06.2018
ZDROWIE Chociaż palenie papierosów jest już dzisiaj niemodne, a w mediach i przestrzeni publicznej króluje zdrowy styl życia, na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 mln ludzi, z tego niemal 900 tys. to bierni palacze.

Aborcyjne warsztaty w miejskiej galerii

numer 2038 - 30.05.2018
W poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał odbywały się „Warsztaty z rewolucji”, czyli w praktyce – jak donoszą lokalne media – warsztaty z aborcji. Lewicowi aktywiści z Hiszpanii mieli prezentować w podlegającej urzędowi miasta placówce narzędzia medyczne i domowe sposoby przeprowadzania aborcji.

Zdecydowany głos w sprawie Rosji

numer 2037 - 29.05.2018
Inwazja na Gruzję w 2008 r. oraz bezprawna aneksja Krymu i interwencja wojskowa na Ukrainie w 2014 r. obrazują rzeczywiste intencje Rosji – mówił podczas wczorajszej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Urzędnicza nadgorliwość czy uzasadnione działanie?

numer 2037 - 29.05.2018
WALKA O RODZINĘ Samowola budowlana i edukacja domowa stały się argumentem przy próbie odebrania dzieci rodzinie z Tucznej – przekonują prawnicy z instytutu Ordo Iuris, reprezentujący w sądzie państwa Pawlaków. Innego zdania jest dyrekcja tamtejszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Za pół roku kierunek Panama!

numer 2036 - 28.05.2018
KOŚCIÓŁ Niewiele ponad pół roku zostało do rozpoczęcia kolejnych Światowych Dni Młodzieży – tym razem w Panamie. Prawdopodobnie weźmie w nich udział
do ok. 3,5 tys. młodych Polaków. – Odliczam już dni do wyjazdu – mówi nam Eliza, która w styczniu przyszłego roku wybiera się do Panamy.

NATO przenosi się do Polski

numer 2035 - 26.05.2018
Bardzo ważne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj – Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 550-lecie parlamentaryzmu. Są to okoliczności, które nadają wyjątkowe znaczenie naszemu spotkaniu w Warszawie – mówił wczoraj przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli. To już trzecia sesja ZP NATO w Warszawie.

Polska w światowej czołówce w leczeniu słuchu

numer 2035 - 26.05.2018
ZDROWIE Nawet 70 operacji poprawiających słuch dziennie, wszczepienie dotychczas ponad 6,5 tys. implantów słuchowych i pomoc, która trafiła łącznie do ponad 3,5 mln osób – to krótkie podsumowanie 15 lat funkcjonowania Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Wszystko się rozbija o pieniądze

numer 2034 - 25.05.2018
Zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy i ułatwienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej czy wyrobów medycznych nie przekonały protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy wciąż domagają się dodatkowego świadczenia w wysokości 500 zł miesięcznie.

Właścicielu, odpowiadasz za swojego psa

numer 2034 - 25.05.2018
BEZPIECZEŃSTWO Spokojnie, on chce się tylko pobawić, nie ugryzie – zapewniają właściciele psów, gdy zwierzęta bez smyczy i kagańca podbiegają do przechodniów. Jednak o przypadkach pogryzienia np. dziecka przez takiego „grzecznego pieska” słyszymy co kilka dni. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi: dość tego.