Olga Doleśniak-Harczuk

O sprawie Kentlera od początku

numer 2664 - 22.06.2020
„Zaletą 13-letniego Ullricha był świetny wygląd i radość czerpana z seksu. Dzięki temu mógł się przynajmniej odwdzięczyć mężczyznom, którzy się nim opiekowali” – pisał w 1988 r. prof. Helmut Kentler w raporcie końcowym eksperymentu, który prowadził od 1969 r. w Berlinie.

Fetysz nowej normalności po niemiecku

numer 2654 - 09.06.2020
Czy wstęp na masowe imprezy będzie możliwy wyłącznie za okazaniem negatywnego testu na koronawirusa i to takiego, który został wykonany w ciągu ostatnich 24 godzin? Czy miejscowości wakacyjne wprowadzą limity turystów, a uczestnicy targów będą musieli nosić chipy z GPS?

Spełnia się sen postkomunistów

numer 2654 - 09.06.2020
Wiadomość o zamiarze wyprowadzenia 9,5 tys. żołnierzy USA z niemieckich baz zaskoczyła polityczny Berlin. Niemieckie media potrzebowały godziny, by w niedzielę w ogóle odnieść się do doniesień Wall Street Journal, w redakcjach niedowierzanie mieszało się ze zdezorientowaniem.

130 miliardów, by ruszyć z kopyta

numer 2652 - 06.06.2020
Wsparcie 300 euro na dziecko, tymczasowe obniżenie podatku VAT na wybrane towary, obniżka cen prądu, dofinansowanie kolei, promowanie elektromobilności oraz 51 kolejnych punktów pakietu dla ożywienia gospodarki po pandemii – to wynik dwudniowych negocjacji koalicji rządowej w Berlinie. Nie wszyscy jednak widzą w opiewającym na 130 mld euro programie same plusy.

Pomysł na nowe Niemcy

numer 2650 - 04.06.2020
Berlin otrzepuje się z postpandemicznej traumy i sięga po nowe tematy. Dostępna od wczoraj w Niemczech książka „Neustaat” to frapujący głos niemieckich elit wzywający państwo do pobudki, zanim będzie za późno.

Ratunek zielony i zgodny z równouprawnieniem

numer 2648 - 02.06.2020
Klub parlamentarny Zielonych złożył w Bundestagu swoją propozycję na dźwignięcie niemieckiej gospodarki z postpandemicznego kryzysu. Ratunek ma być zgodny z zielonymi postulatami i zapobiegający „narastaniu nierówności społecznych powstałych na skutek pandemii”.

Turyngia sobie, Berlin sobie

numer 2644 - 28.05.2020
Koniec z regularnymi koronakryzysowymi obradami Angeli Merkel z premierami krajów związkowych. Premierzy na własną rękę będą teraz w zależności od sytuacji epidemicznej luzować i zamrażać życie w swoich landach.

Spójrz w oczy świętej, znajdziesz Fillide

numer 2644 - 28.05.2020
Kiedy Michelangelo Merisi Caravaggio zapraszał do pracowni rzymskie kurtyzany, to albo kończyło się mocno zakrapianą imprezą do białego rana, albo rozstawianiem sztalug. Caravaggio – wirtuoz ostrego światłocienia i nasyconych kolorów, prowokator, który świętym twarzom nadawał rysy kurtyzan, a kurtyzanom podarował wieczność rozsypaną dziś po najlepszych muzeach świata.

Szwajcarzy i Austriacy wspierają swoje

numer 2642 - 26.05.2020


Pandemia zmieniła podejście wielu państw do rodzimych rynków. W ślad za pakietami finansowego wsparcia dla przedsiębiorców poszedł apel o patriotyzm konsumencki. Namawiają do niego otwarcie politycy austriaccy i szwajcarscy. O ile w Szwajcarii pewne pomysły jednak mogą się tamtejszej gospodarce opłacić, o tyle Austriacy są w kropce.

Zachowaj odstęp! Nie muszę, jestem z Turyngii

numer 2641 - 25.05.2020
Turyngia jako pierwszy niemiecki land zapowiada całkowite odstąpienie od obostrzeń związanych z pandemią. Już od 6 czerwca ma obowiązywać nowy-stary porządek, czyli: żadnego dystansu społecznego ani żadnych maseczek, biznes wraca na dawne tory, wszystkie dzieci stawiają się w szkołach.

Jest taniec śmierci, będzie i krzyż

numer 2639 - 22.05.2020
Wygląda na to, że władze Berlina w końcu się porozumiały co do ostatecznego kształtu rekonstruowanego z pieczołowitością Pałacu Berlińskiego, zwanego Humboldtforum, który ma zostać oddany do użytku do końca 2020 r. Pałac miał zostać otwarty dla zwiedzających już we wrześniu, ale pandemia pokrzyżowała te plany.

Klanom korona nie przeszkadza

numer 2637 - 20.05.2020
Narkotyki, nielegalne posiadanie broni, wymuszenia, kradzieże, podszywanie się pod tłumaczy państwowych instytucji, a niedawno wyłudzanie pomocy z funduszu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek koronakryzysu – arabskie klany w Berlinie nie zwolniły obrotów na czas pandemii. Szacuje się, że na fikcyjne firmy członkowie klanów wyłudzili co najmniej 700 tys.

Odmrażanie golonki i sznycla z przeszkodami

numer 2636 - 19.05.2020
Od poniedziałku Niemcy przystąpili do kolejnego etapu luzowania obostrzeń związanych z koronakryzysem. Niektórzy jednak na hasło „odmrażanie gospodarki i życia społecznego” zamiast euforii przewracają wymownie oczami.

Raport, którego nie ma

numer 2633 - 15.05.2020
Nazwanie tej sprawy niezręcznością to za mało. Jeden z urzędników Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sporządził 86-stronicowy raport, w którym wytyka rządowi federalnemu błędy popełnione w czasie walki z pandemią koronawirusa i podważa zasadność wdrożonych środków ostrożności.

Bez Rumunii austriacki system kuleje

numer 2631 - 13.05.2020
Dwa tygodnie temu pisaliśmy o specjalnym pociągu, który miał przewieźć z Rumunii do Austrii opiekunki dla osób starszych i obłożnie chorych. Pierwszy pociąg miał dotrzeć do Austrii 2 maja, ale na skutek nieporozumień na linii Bukareszt–Wiedeń sprawa znalazła finał dopiero w poniedziałek.

Pandemia to nie jest program w telewizji

numer 2629 - 11.05.2020
Jestem pewien, że przez to, iż ten kryzys spadł na nas tak nieoczekiwanie, i poprzez wszystkie restrykcje, którym musieliśmy się poddać, by stoczyć z nim walkę, to doświadczenie mocno na nas wpłynie, będziemy o nim pamiętać. Bo to nie jest coś, co oglądam na ekranie telewizora, to nie jest jakiś program telewizyjny, ale wydarzenie, które dotyczy mnie samego – z prof.

Bawarczycy napiją się piwa, w Hesji możliwe imprezy

numer 2627 - 08.05.2020
Po środowej wideokonferencji kanclerz Angeli Merkel z premierami landów Niemcy wchodzą na kolejny etap luzowania obostrzeń. Po pierwsze – prawdopodobnie już 15 maja wznowi swoje rozgrywki Bundesliga, w Berlinie mają się otworzyć restauracje, hotele 10 dni później.

Afgański krawiec w Mieście Jelenia

numer 2625 - 06.05.2020
Noc z 1 na 2 maja. Red Deer w kanadyjskiej prowincji Alberta. Krzysztof i Beata patrzą, jak palą się domy ich sąsiadów na Lancester Drive. Strażacy uwijają się przy gaszeniu, jak mogą, ale drewniana konstrukcja płonie jak zapałka. – Gdyby wiatr był zachodni, a nie południowy, doszłoby do nas.

Otwarte kościoły i salony fryzjerskie

numer 2623 - 04.05.2020
Berlin nie ustaje w planowaniu kolejnych etapów łagodzenia obostrzeń dotyczących życia społecznego i gospodarczego. Dzisiaj w wielu landach zostaną otwarte kościoły, kolejne sklepy, salony fryzjerskie i place zabaw. Natomiast jeszcze przyjdzie poczekać na przywrócenie ruchu turystycznego, o co tak bardzo zabiega Austria.

Bazooka nie dla wszystkich

numer 2621 - 30.04.2020
29,2 proc. przedsiębiorców ankietowanych przez monachijski Instytut Badań nad Gospodarką (Ifo) obawia się, że jeżeli obostrzenia związane z pandemią koronawirusa potrwają jeszcze dłużej, to ich firmy przeżyją co najwyżej trzy miesiące.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama