Olga Doleśniak-Harczuk

Narcyz ze słabością do Kanta

numer 2562 - 20.02.2020
Kolczyki w formie kotka Choupette, bluza z komiksowym Karlem, szminki, sandałki, okulary, koszulki, torby i setki innych gadżetów – to dziedzictwo zmarłego przed rokiem niemieckiego projektanta mody Karla Lagerfelda. Na lotnisku we Frankfurcie stoi młoda dziewczyna z czarną płócienną torbą. Logo KL widoczne z kilku metrów.

Berlin lat dwudziestych

numer 2561 - 19.02.2020
75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, uroczystości, spotkania z tymi, którzy przeżyli inferno, wybrzmiewające co artykuł i co program telewizyjny hasło „Nigdy więcej”. A tymczasem taki news: 37 proc. Niemców pytanych o to, czy należałoby mniej zajmować się narodowosocjalistyczną przeszłością, odpowiada twierdząco.

Stosunki polsko-niemieckie są lepsze niż ich reputacja

numer 2558 - 15.02.2020
Niemcy stanowczo broniły Polski przed niesprawiedliwą narracją Rosji odwołującą się do II wojny światowej. W tym sensie rząd Niemiec bardzo jasno pozycjonuje się w kwestiach historycznych, ale i w sprawach bieżącej polityki stara się również wspólnie z polskimi partnerami dojść do porozumień, które będą korzystne dla obu stron.

W CDU nie płaczą po Annegret

numer 2555 - 12.02.2020
Przez ostatni tydzień polityka niemiecka przeżyła istne trzęsienie ziemi. Zaczęło się od Turyngii i wyboru Thomasa Kemmericha (FDP) na premiera landu głosami AFD, CDU i FDP. Ta cicha komitywa chadeków i liberałów z uważaną za czarnego luda Alternatywą dla Niemiec uruchomiła lawinę dymisji i rezygnacji.

Najsmutniejszy polityk Niemiec: premier jednej doby

numer 2551 - 07.02.2020
Hipokryta! Wysoki mężczyzna w białej koszuli i ciemnej marynarce próbuje się przebić przez buczenie z sali. Szarlatan! Głos jednak się łamie. Świeżo wybrany premier Turyngii stara się kontynuować swoją pierwszą mowę w Landtagu, ale koledzy są niezmordowani. Tupią, krzyczą, obrażają. Półtorej godziny wcześniej ogłoszono, że nieszczęśnik zza pulpitu wygrał. Za 24 godziny i tak przegra.

Niemiecki historyk: Jestem atakowany, bo piszę o reparacjach

numer 2496 - 30.11.2019
Od kiedy zajmuję się sprawą reparacji dla Grecji i Polski, spotykam się regularnie z atakami ze strony niemieckich mediów i polityków. Zdania nie zmienię. Polska ma wszelkie prawa, by domagać się od Niemiec zadośćuczynienia za straty wojenne.

Puczu nie było, ale po „C” nie ma śladu

numer 2491 - 25.11.2019
Piątek, 22 listopada, pierwszy dzień 32. Zjazdu CDU w Lipsku. Happening przed halą targów, gdzie okrągły tysiąc delegatów CDU do soboty będzie obradować, głosować i zastanawiać się, co dalej. Aktywista Greenpeace’u w kostiumie czerwonego „C” chce wtargnąć do środka. Akcję obserwuje policja. Gąbczaste „C” w końcu wskakuje do budynku, ale kostium zakleszcza się w drzwiach obrotowych.

O migracji cicho sza

numer 2492 - 26.11.2019
Kiedy w sobotę rano, drugiego dnia zjazdu CDU, politycy zajmowali miejsca na sali plenarnej, w Bejrucie policja federalna przekazywała libańskim władzom Ibrahima Miriego, szefa jednego z najgroźniejszych klanów przestępczych.

Diabeł lubi bałkańską sambę

numer 2488 - 21.11.2019
Kobieta w roli Mefistofelesa, neurotyczny Faust w zakrwawionym kitlu i akcja przeniesiona gdzieś w rejony śródziemnomorskie. Do tego bałkańskie rytmy à la Emir Kusturica, korowód transwestytów tańczących sambę nad dyskotekowo wystylizowaną Małgorzatą i teatralne deski przysypane warstwą ziemi.

O murze. I trochę o Adolfie

numer 2482 - 14.11.2019
Upadek muru berlińskiego w listopadzie 1989 r. i zjednoczenie, a raczej wtłoczenie terenów i ludności byłego NRD w krwiobieg bogatego, zachodniego brata w niecały rok później – to dwa filary mitu założycielskiego dzisiejszych Niemiec.

Czerwone wygrywa, czarne przegrywa. Będzie z tego mariaż?

numer 2470 - 29.10.2019
Niedziela, chwila po godz. 19. Wiceprzewodniczący Linke w Turyngii Stephan Ditters nie kryje satysfakcji z osiągniętego wyniku. – Ludzie docenili ostatnie pięć lat naszej ciężkiej pracy, zrozumieli, że nawet jeżeli nie do końca nadajemy na tej samej fali, to i tak właśnie Linke potrafi najlepiej zatroszczyć się o ich interesy. A co z postkomunistycznym dziedzictwem partii?

Republika Zielonych Niemiec

numer 2460 - 17.10.2019
Tak się ostatnio złożyło, że sporo rozmów w moim najbliższym otoczeniu dotyczyło tego, na ile zielone jest niemieckie społeczeństwo.

Szpagat w barwach „jamajki”

numer 1840 - 30.09.2017
NIEMCY Sondowanie koalicjantów, smutek Seehofera i zakulisowe dzielenie skóry na niedźwiedziu


Pedofile z polecenia, czyli eksperyment doktora Kentlera

numer 1918 - 05.01.2018
Rok temu na łamach „Codziennej” pisaliśmy o sięgającym lat 70. XX w. eksperymencie doktora Helmuta Kentlera, który polegał na oddawaniu przez Jugendamty nieletnich pod opiekę pedofilów. Proceder ten uznano w tamtym czasie za postęp w dziedzinie tzw. wyemancypowanego wychowania seksualnego i finansowano z publicznych pieniędzy.

Kadry z poranionej Warszawy

numer 1942 - 03.02.2018
Jest rok 1936, 22-letnia Janka zostaje sama z trójką młodszego rodzeństwa. Cztery siostry. Najmłodsza z nich liczy sobie 10 lat. Rodzice zmarli jedno po drugim. Oboje nieznacznie po czterdziestce. Najpierw matka, Marianna, trzy miesiące później z rozpaczy umiera ojciec, Adam. Janka z poświęceniem zajmuje się siostrami, pomaga jej rodzina zmarłej matki, ale łatwo nie jest.

​Schulz został z niczym

numer 1948 - 10.02.2018
Niemcy Najpierw miał zostać kanclerzem Niemiec, potem odnowić oblicze socjaldemokracji, w końcu objąć tekę ministra spraw zagranicznych. Od wczoraj już wiadomo, że pozostanie poza rządem Angeli Merkel, a o jego politycznej karierze mówi się w Berlinie w czasie przeszłym. Martin Schulz to niewątpliwie największy przegrany ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu.

Matkobójca niedoszły i potencjalny

numer 1963 - 28.02.2018
Trzymaj swoich przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej – mawiał Michael Corleone. Zdaje się, że Angela Merkel wzięła sobie te słowa do serca. Wciągnięcie w orbitę przyszłego rządu takich młodych wilków jak Jens Spahn czy Julia Klöckner nie może być dziełem przypadku.

Na Kremlu cynizm jest prawem natury

numer 1978 - 17.03.2018
Kiedy przegląda się niemieckie media, można odnieść wrażenie, że to Donald Trump napadł na swojego sąsiada, że to jego wrogowie jeden po drugim tracą życie, że polecił zestrzelić samolot cywilny i dopuścił do masakry ludności cywilnej w Syrii. Putina w tym wszystkim jakby nie było.

Nord Stream 2 projektem gospodarczym? To tania wymówka

numer 1989 - 30.03.2018
Wszyscy wiedzą, że Nord Stream 2 jest projektem politycznym. Niby dlaczego prezydent Rosji Władimir Putin miałby zabiegać o usługi byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroödera, gdyby Nord Stream 2 nie był projektem politycznym? A jeżeli to nie jest projekt polityczny, powinien raczej zwerbować jakiegoś eksperta znającego się na gospodarce.

Zgwałcił, zabił i spokojnie wyemigrował

numer 2047 - 11.06.2018
Pani Merkel, proszę ustąpić, ma pani dłonie lepkie od krwi – taki apel w ostatni piątek wystosowała do kanclerz Niemiec czwórka deputowanych do Bundestagu z Alternatywy dla Niemiec (AfD). Przewodnicząca klubu poselskiego AfD, Alice Weidel, domaga się wprost ustąpienia całego rządu.