reklama


Antonina Salemska

Mieszkańcy Krymu liczą na Polaków

Numer 757 - 08.03.2014
Na Krymie panuje przekonanie, że jeśli Zachód i Polska odpuszczą Ukrainę, sytuacja może się potoczyć tak jak w wypadku Gruzji. W następnym sezonie Putin może sięgnąć po kraje bałtyckie i wywierać nacisk na Polskę.

Kampania prezydencka w krainie faraonów

Numer 795 - 23.04.2014
EGIPT W niedzielę upłynął termin zgłaszania kandydatów do wyborów na prezydenta kraju. Jest tylko dwóch chętnych: emerytowany wojskowy Abdel Fattah El-Sisi i przywódca liberalnej lewicy Hamdeen Sabbahi. Kontrowersyjny prawnik Mortada Mansour wycofał się w ostatniej chwili, wspierając El-Sisiego. Wybory prezydenckie w Egipcie odbędą się w dniach 26–27 maja.

Piekarniana afera w Rzymie

Numer 794 - 22.04.2014
WŁOCHY Za szybą jednej z rzymskich piekarni właściciel umieścił kartkę z napisem „Cyganom wstęp wzbroniony”. Organizacje walczące o prawa Romów i Sinti porównują to do sytuacji w Niemczech za czasów Adolfa Hitlera.

Pies już nie jest meblem

Numer 793 - 19.04.2014
FRANCJA Zwierzęta domowe były dotąd w świetle prawa traktowane jako wyposażenie domu, na równi z umeblowaniem. Izba niższa francuskiego parlamentu uznała w głosowaniu, że domowi pupile to „istoty czujące”.

Prezydent Putin grozi NATO

Numer 792 - 18.04.2014
Szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy obradowali wczoraj w Genewie. Rozmowy nie przyniosły konkretnych efektów. W tym samym czasie Władimir Putin odpowiadał na pytania Rosjan podczas corocznej telekonferencji. Wczoraj ulicami miast na wschodzie Ukrainy przeszły marsze poparcia jedności kraju.

Najpierw masakra, potem rosyjskie czołgi

Numer 791 - 17.04.2014
W związku z działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie 28 członków NATO uzgodniło pakiet działań militarnych, który ma na celu wzmocnienie obrony krajów członkowskich położonych na granicy z Rosją. – Rozmieszczanie sił zacznie się wkrótce – stwierdził sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

Afera korupcyjna z Polakami w tle

Numer 789 - 15.04.2014
Trwa międzynarodowe śledztwo ws. korupcji w największej brytyjskiej firmie farmaceutycznej GlaxoSmithKline. Jej pracownicy są podejrzani o wręczanie łapówek polskim lekarzom w latach 2010–2012. Podejrzanych jest 11 medyków i regionalny przedstawiciel handlowy firmy w Polsce. Lekarze przyjmowali pieniądze w zamian za wypisywanie recept na konkretne leki.

Żywe tarcze separatystów

Numer 788 - 14.04.2014
Wczoraj w Słowiańsku, leżącym w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, miała miejsce operacja antyterrorystyczna. Decyzją ukraińskiego MSW żołnierze mieli przeprowadzić akcję przeciwko prorosyjskim separatystom. W starciach zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych.

Partia burzy kościoły

Numer 787 - 12.04.2014
CHINY Władze Chińskiej Republiki Ludowej niszczą kościoły we wschodniej części kraju. Jeden z urzędników rządzącej krajem partii komunistycznej stwierdził ponadto, że w tym rejonie Chin jest „nadmierna” liczba chrześcijan.

Dzieci imigrantów bez zasiłków

Numer 786 - 11.04.2014
WIELKA BRYTANIA Brytyjski rząd ogłosił nowe zasady przyznawania imigrantom zasiłków na dzieci. Obywatele UE przebywający na Wyspach będą mogli pobierać pomoc od państwa na swoje dzieci dopiero po trzech miesiącach pobytu w Zjednoczonym Królestwie.

Prowokacja z rosyjską flagą

Numer 785 - 10.04.2014
BIAŁORUŚ Na ulicach Witebska młodzi ludzie udający głuchoniemych od miesiąca regularnie rozdają białoruskim kierowcom rosyjskie flagi – donoszą lokalne media. Podobnie działo się również w innych miastach Białorusi.

Mieszkania dla wrażliwych

Numer 785 - 10.04.2014
SZWAJCARIA W Zurichu zbudowano specjalny dom, w którym mają zamieszkać osoby nadwrażliwe na zapachy. W mieszkaniach obowiązuje całkowity zakaz palenia, używania perfum, a także telefonów komórkowych.

Rocznica afrykańskiego holokaustu

Numer 784 - 09.04.2014
RWANDA W poniedziałek rozpoczęła się tygodniowa żałoba upamiętniająca 20. rocznicę wybuchu największego masowego mordu po II wojnie światowej. W 1994 r. w trwającym sto dni konflikcie pomiędzy plemionami Hutu i Tutsi zginęło nawet milion osób.

Ufają Orbánowi

Numer 783 - 08.04.2014
W niedzielę na Węgrzech odbyły się wybory do parlamentu krajowego. Rządzący centroprawicowy Fidesz zdobył prawie 45 proc. głosów. Szykuje się kolejna kadencja rządu premiera Viktora Orbána. Jego partia znów ma dwie trzecie miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, węgierskim parlamencie.

Terrorysta został dyplomatą

Numer 782 - 07.04.2014
ONZ Hamid Aboutalebi, człowiek, który brał udział w przetrzymywaniu zakładników w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie w 1979 r., zostanie mianowany stałym przedstawicielem Iranu przy ONZ-ecie. Administracja prezydenta Baracka Obamy uważa tę decyzję za niepokojącą.

Brytyjskie służby na egipskich kurortach

Numer 781 - 05.04.2014
Po zamachu w lutym br. na autokar z turystami na granicy izraelsko-egipskiej w Tabie władze Wielkiej Brytanii wysłały do najpopularniejszego kurortu na Synaju w Szarm el-Szejk swoje służby bezpieczeństwa. Miały one ocenić podatność regionu na działania terrorystów – informuje brytyjska prasa.

Polacy w Niemczech: mniejszość bez statusu

Numer 780 - 04.04.2014
RELACJA Wczoraj w Sejmie dyskutowano nad możliwością rozwiązania problemu sformułowania „polskie obozy” pojawiającego się w niemieckiej prasie. W dyskusji wzięli udział reprezentanci Polaków z Niemiec oraz urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Polacy zagłosują na Brytyjczyków

Numer 780 - 04.04.2014
WYSPY BRYTYJSKIE Z badania przeprowadzonego przez instytut Ipsos wśród zamieszkujących W. Brytanię Polaków wynika, że prawie 50 proc. respondentów ma zamiar zagłosować tam w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. 77 proc. z nich zagłosuje na kandydatów z list brytyjskich. Według sondażu Polacy nie mają zamiaru wracać do Polski.

Namaścił go Putin

Numer 779 - 03.04.2014
EGIPT Wybory prezydenckie odbędą się 26 i 27 maja. Jak dotąd do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiło się tylko dwóch kandydatów – wspierany przez Kreml, emerytowany wojskowy Abdel Fattah El-Sisi i lewicowy Hamdeen Sabbahi.

Bawili się na grobach

Numer 778 - 02.04.2014
BIAŁORUŚ Grupa społeczników została pobita w Kuropatach koło Mińska. Jak każdego 29. dnia miesiąca udali się na groby ofiar NKWD, by złożyć kwiaty i oddać cześć niewinnie poległym. Na cmentarzu zastali grupę dresiarzy, którzy przy głośnej muzyce i alkoholu urządzili sobie grilla na cmentarzu. Doszło do bójki.

reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama