Damian Szymczak

Lepsze komórki niż zapałki

numer 2638 - 21.05.2020
Tekst ten dedykuję wszystkim rodzicom poirytowanym, zresztą słusznie, że ich dzieci spędzają całe godziny przy komputerach lub z telefonami komórkowymi. Otóż warto przypomnieć, że gdy tych wynalazków nie było, nastolatki pasjami bawiły się zapałkami. W efekcie często puszczały z dymem dorobek życia nie tylko rodziców, lecz także wielu innych osób.

Sufrażystki – terrorystki

numer 2631 - 13.05.2020
Podpalenia, wysadzenia, niszczenie dzieł sztuki, wściekłe napady na policję, w ogóle bandyckie ataki. Także próba… zbombardowania Londynu. I oczywiście nienawiść oraz pogarda do mężczyzn. To właśnie sufrażystki. Uściślając – zaledwie część ich działalności.

Choroba zakaźna – wejście wzbronione

numer 2586 - 19.03.2020
Przedwojenne władze potrafiły nieźle sobie radzić z chorobami zagrażającymi życiu Polaków. Czyniły to szybko, sprawnie, a gdy zaszła potrzeba, stanowczo. I co najważniejsze – skutecznie.
Na początku 1938 r. przez zachodnią Polskę, głównie województwo poznańskie, przetoczyła się pryszczyca. O jej pierwszym przypadku napisano 19 lutego.

Wielkie idee „Naszego Doktora”

numer 2568 - 27.02.2020
Karol Marcinkowski – symbol, wręcz ikona pracy organicznej. Jeden z największych Wielkopolan w dziejach. I jeden z tych mężczyzn, którzy obronili polskość w najgorszym dla nas czasie zaborów. Twórca sztandarowego dzieła całej Wielkopolski XIX w., czyli hotelu Bazar. Lecz nie tylko ten budynek był jego wielkim osiągnięciem.

Zniszczyć społeczeństwo

numer 2550 - 06.02.2020
Rozbicie rodziny, zohydzenie rodziców. Nawoływanie do odrzucenia tradycyjnych zasad moralnych czy propaganda homoseksualizmu szerzona na uniwersytetach. Wreszcie wolna miłość i uznanie zła za normę. Czy to coś komuś przypomina? I słusznie, tylko że to nie wynalazek naszych czasów. To wszystko powstało przed ponad wiekiem. Lewactwo z żelazną konsekwencją od dawna niszczy nasze społeczeństwo.

Najdłużej walczył o Polskę

numer 2495 - 29.11.2019
W naszej historii mieliśmy wielu bohaterów. Ale chyba nikt nie walczył o Polskę tak długo jak on. Przez niemal 60 lat! Wojny, powstania, słowem sprawa polska, dla której poświęcił życie, majątek wypracowany przez pokolenia, dla której cierpiał w carskich więzieniach. Był zawsze tam, gdzie mógł się bić o wolność ojczyzny.

Hipolit Cegielski – mistrz pracy organicznej

numer 2483 - 15.11.2019
Nigdy nie walczył z bronią w ręku. Jego walka była inna, być może skuteczniejsza niż to, co przynieść mogły karabiny i działa. To praca ciężka, uczciwa i, co najważniejsze, dająca wspaniałe rezultaty. Oto mistrz pracy organicznej, może największy. Hipolit Cegielski, wielki Wielkopolanin i Polak.

Feminizm, czyli zniszczyć chrześcijaństwo

numer 2471 - 30.10.2019
Dlaczego feministki dążą do przejęcia władzy? Z prostego powodu – by dzięki swojej władzy zniszczyć chrześcijaństwo. A zniszczenie chrześcijaństwa to upadek naszego państwa. I całej cywilizacji chrześcijańskiej. To także życie bez moralnych rygorów, bez moralnych zasad, zniszczenie rodziny. Ten plan konsekwentnie realizują od ponad stu lat. Z powodzeniem.

Na mszy św. chcemy śpiewać po polsku

numer 2455 - 11.10.2019
Śpiewy w wykonaniu obu nacji – Polaków i Niemców. Wzajemne przepychanki, wreszcie bijatyka. To wszystko działo się w jednym z wiejskich wielkopolskich kościołów.

Największy w Polsce, drugi na świecie

numer 2452 - 08.10.2019
To chyba najkrótsza charakterystyka klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Niestety ostatnia wojna, a raczej „bratnia” armia, a także polska działalność spowodowały degradację obiektu. Na szczęście od czasu zmian ustrojowych systematycznie przywracany jest jego dawny blask.

Zapomniany wojownik

numer 2441 - 25.09.2019
Był jednym z największych gwiazdorów przedwojennego polskiego sportu. Mistrz zapasów, który na ringu zbił majątek. Przy czym wygrywał z kolosami o wiele większymi, silniejszymi i cięższymi. Jego przedwojenną legendę pogłębiła śmierć w młodym wieku.

Jedyny taki w Polsce

numer 2410 - 20.08.2019
To nie pomyłka, drugiego takiego miejsca w naszym kraju nie ma. To filmowy skansen. Z naszej narodowej epopei, czyli „Pana Tadeusza”. Przed dwudziestu laty, prosto z planu, gdzie kręcono ten film, Soplicowo trafiło do małej, uroczej miejscowości w Wielkopolsce.

Maksymilian Jackowski, ojciec polskiego rolnictwa

numer 2369 - 04.07.2019
Dziś powiedzielibyśmy o nim, że był ikoną. Ikoną pracy organicznej pod zaborem pruskim, polskiej spółdzielczości rolnej i patriotyzmu. Wielki Polak, który nigdy nie walczył z bronią w ręku. Miał jednak potężny oręż, umiejętności organizacyjne. Do tego zapał i żelazną energię. Maksymilian Jackowski, jeden z najbardziej zasłużonych Polaków we współczesnych dziejach.

Józef Górecki – podpora polskości w Lesznie

numer 2352 - 13.06.2019
Naszą historię tworzyli nie tylko ci, o których uczymy się na lekcjach historii, polscy bohaterowie narodowi. W ich cieniu działało wiele innych równie zasłużonych osób. Tyle że nieznanych w całym kraju, dlatego że działali w swoim regionie. Często w skrajnie niesprzyjających okolicznościach. Wielcy ludzie małych ojczyzn. Oto jeden z nich.


O złodziejach ziemniaków, świń i innych rzeczy

numer 2334 - 23.05.2019
Narzekając dziś na poziom życia, zapewne nie zastanawiamy się, jak rzeczywiście biednie żyło wielu naszych przodków. I to w nieodległych czasach, bo jeszcze przed wojną. Niemała część ówczesnego społeczeństwa miała problem, by wykarmić siebie i rodziny.
W efekcie dochodziło do kradzieży, które dziś trudno sobie nawet wyobrazić, często do dramatów. Oto przykłady z polskiej prowincji.

Święconka jak moc szczególniejsza

numer 2308 - 19.04.2019
Tak właśnie postrzegano dawne potrawy na wielkanocnym stole. Każda coś symbolizowała, jakąś moc. Niektórzy jedli je na stojąco, inni dzielili się nimi ze zwierzętami, jeszcze inni część zakopywali. Niebywały przepych panował na stołach pańskich. Słowem dawne, ciekawe, zapomniane dziś zwyczaje. Warto pokrótce przypomnieć, jak wyglądały.

Problemy dawnych nauczycieli

numer 2278 - 15.03.2019
W oświacie nigdy kłopotów nie brakowało. Oto garść ciekawostek z międzywojennej Polski. Przykłady problemów ogólnopolskich i lokalnych, z którymi musieli się mierzyć dawni nauczyciele.

Na wagony

numer 2270 - 06.03.2019
Przedwojenna Polska była daleka od doskonałości. W praktyce oznaczało to, że wielu ludzi żyło w nędzy, i to takiej, że nie było ich stać na zakup opału. W tej sytuacji mężczyźni organizowali grupy, które ruszały „na wagony”, czyli kraść węgiel z pociągów. Często dochodziło przy tym do tragedii, gdyż uzbrojeni strażnicy kolejowi nie wahali się do nich strzelać.

Wielkie problemy Wielkopolski

numer 2264 - 26.02.2019
Setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego może nie wydaje się najlepszą okazją, by pisać o problemach międzywojennej Wielkopolski. Nasi przodkowie jednak publicznie o nich mówili, więc i my je przypomnimy. To choćby przestępczość, szczególnie wśród nieletnich, włóczęgostwo czy żebractwo.

Więzienie cudów

numer 2087 - 27.07.2018
Tak chyba można je nazwać. Osadzeni tam mieli nie tylko klucze do cel, ale też do więziennej bramy. Wychodzili na miasto, by imprezować i przede wszystkim dokonywać przestępstw. Wszystko dzięki jednemu ze strażników, który im to umożliwiał. W okresie międzywojennym była to największa więzienna afera, ale sprawę zamieciono pod dywan.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama