Jerzy Lubach

W tygrysiej skórze czy ruskiej siermiędze?

numer 2362 - 26.06.2019
Gwałtowne wskoczenie Gruzji na czołówki światowych mediów świadczy, że tytuł, jaki zamierzałem nadać temu artykułowi – „Kaukaska cisza przed burzą?” – okazał się tak proroczy, że dziś nieaktualny. A już się niepokoiłem, że może ja z tym Kaukazem przynudzam, wciąż analizując tamtejsze wydarzenia, które na pierwszy rzut oka nie mają wiele wspólnego z interesami i bezpieczeństwem Polski.

Koniec Gruzińskiego Marzenia?

numer 2359 - 22.06.2019
Tak się zwie rządząca już drugą kadencję partia oligarchy Bidziny Iwaniszwilego. Po przegranej wojnie w 2008 r. wyborcy uwierzyli mu, że znormalizuje stosunki z Rosją i doprowadzi do wzrostu zamożności społeczeństwa. Coraz więcej Gruzinów dochodzi dziś do przekonania, że to mrzonka – ukrócona przez Saakaszwilego monstrualna korupcja odrodziła się za obecnych rządów, a Rosja nadal okupuje 20 proc.

Gadzi Język

numer 2353 - 14.06.2019
Wielbiciele twórczości J.R.R. Tolkiena wiedzą, że to miano (Wormtongue) nosiła jedna z najpodlejszych postaci jego monumentalnej sagi, szpieg zaprzedanego siłom zła czarodzieja Sarumana, przez całe lata zatruwający zwątpieniem dusze mieszkańców Rohanu jako główny doradca ich króla.

Polski Nobel, kaspijska nafta i Międzymorze

numer 2347 - 07.06.2019
Dość niespodziewana wizyta Andrzeja Dudy w Azerbejdżanie nasuwa pytanie: co takiego ważnego miał tam do roboty prezydent RP na tydzień przed nadzwyczaj istotnym spotkaniem z Donaldem Trumpem? Przyleciał do Baku nowym rządowym Boeingiem noszącym imię Józefa Piłsudskiego, co natychmiast kojarzy się z ideą prometejską Marszałka, w której niepodległy Azerbejdżan odgrywał istotną rolę.

Wyszli z ludu… na dobre

numer 2345 - 05.06.2019
Dzisiejsi peezelowcy, jak to sami wymawiają, stale odwołują się nie do swoich prawdziwych ZSL-owskich korzeni sojuszników komunistycznej PZPR, ale do tradycji PSL Mikołajczyka walczącego z tą komuną albo jeszcze bezczelniej do PSL przedwojennego.

​Szlakiem Lecha Kaczyńskiego

numer 2343 - 03.06.2019
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Azerbejdżanie to wydarzenie o wymiarze strategicznym. Oznacza bowiem odrodzenie trzech aspektów możliwej współpracy: gospodarczej, politycznej, jak również militarnej.

Marzenie o „trzeciej Rosji”

numer 2341 - 31.05.2019
Kampania wyborcza za nami, z opadającego bitewnego kurzu wyłaniają się oblicza zwycięzców i pokonanych. Niekiedy mocno zmienione – rozchichotany z naiwności Schetyny tow.

Ukraiński barszcz Mister Cooka

numer 2339 - 29.05.2019
A kto to taki? Jakiś słynny kuchmistrz? Nie, to jedno z poprzednich wcieleń nowego prezydenta dużego, strategicznie położonego państwa, które prowadzi wojnę ze światowym mocarstwem w obronie integralności swoich granic – naszego sąsiada, Ukrainy.


Homorak

numer 2333 - 22.05.2019
Pedofilia w Kościele jest pochodną dopuszczania do kapłaństwa homoseksualistów – takie jest zdanie ks. prof. Dariusza Oko wygłoszone w programie „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Jest to kwestia solidarnie przemilczana zarówno przez „pomagających Kościołowi” lewackich publicystów typu Sekielskiego, jak i zżeraną przez tego raka hierarchię katolicką – bazę lawendowej mafii.

My, czarne owce

numer 2329 - 17.05.2019
Miesiąc temu w tekście „Konsultant nie śpi!” ostrzegałem przed „udziałem diabła” w polskiej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Na ostatniej prostej odziany w tęczowy ornat coraz głośniej dzwoni ogonem na wielce szczególną „mszę”, już nie tęczową, a smoliście czarną! I część baranów z beczeniem bieży na dźwięk tego dzwonienia…

Wara!

numer 2327 - 15.05.2019
Kiedy chodziłem do peerelowskiej podstawówki, w okolicach rocznicy wybuchu II wojny światowej nauczyciele opowiadali nam nie o żadnych tam nazistach, o których wtedy nikt nie słyszał, lecz o Niemcach, którzy – jak głosiła słynna pieśń dziadowska – 1 września roku pamiętnego napadli na Polskę z kraju sąsiedniego.

Doktor Tusk i pan Hyde

numer 2325 - 13.05.2019
Szef Rady Europejskiej występuje ostatnio w dwóch różnych wcieleniach, niczym bohater noweli Roberta Louisa Stevensona. Raz to dobrotliwy dżentelmen moralizujący i łagodnie pouczający innych, a raz odrażający moralnie typek, oblewający ludzi nieczystościami.

Kaukaz bliżej Europy

numer 2324 - 11.05.2019
Wizyta w Polsce nowej prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili – choć w jej programie nie było niczego nadzwyczajnego, żadnych wielkich umów do podpisania, żadnych gromkich oświadczeń – była jednak znacząca. Polska jest bowiem pierwszym krajem Zachodu, który odwiedziła ta niegdyś bliska współpracownica prezydenta Micheila Saakaszwilego, dziś liderka własnej partii.

Targowica w ornacie larum gra

numer 2319 - 06.05.2019
Donald Tusk wychodził na mównicę Uniwersytetu Warszawskiego ze sterczącym mu z pleców rdzawym nożem, wbitym kilkadziesiąt godzin wcześniej przez przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Taran

numer 2319 - 06.05.2019
Tak wiele ostatnio było wydarzeń istotnych dla polityki polskiej, że pora pokusić się choćby o próbę syntezy, zwłaszcza w kontekście obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja.

A jeśli to nie komik?...

numer 2315 - 29.04.2019
Część specjalistów wieszczy, że wybór Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy zwiastuje także radykalną zmianę w polityce zagranicznej – również wobec Polski. A ponieważ stosunki między naszymi państwami przez ostatnich parę lat były jeśli nie złe, to kiepskie, oznaczałoby to ich zdecydowaną poprawę.

Kaukaska kaczka, ukraiński real

numer 2313 - 26.04.2019
Przed świętami Wielkiejnocy zaanonsowałem ten artykuł notatką zatytułowaną „Armenia uderza w Putina?!”, przezornie stawiając znak zapytania i zamierzając sprawdzić wiarygodność sensacyjnego materiału, który dotarł do mnie z Kaukazu.

Żydzi, Niemcy, Polacy

numer 2311 - 24.04.2019
Powiesili kukłę. Nie tę, co trzeba, czyli, jak zawsze podczas najradośniejszego żydowskiego święta Purim kukłę Hamana, przez starożytnych Judejczyków zarżniętego prewencyjnie, by nie dokonał rzezi Żydów, ale „Żyda” Judasza, a właściwie to spalili.

Armenia uderza w Putina?!

numer 2308 - 19.04.2019
Na Kaukazie szykuje się sensacyjny zwrot akcji, który może doprowadzić do gwałtownego wzrostu napięć w regionie. Armeńskie media podały, że zakończyła pracę parlamentarna komisja ds. obronności i bezpieczeństwa, która na zlecenie premiera Nikola Pasziniana zajmowała się śledztwem w sprawie aktu terrorystycznego z... 1999 r.

Palą nam Paryż!

numer 2307 - 18.04.2019
Tak, nam! Francuzom, Polakom, Europejczykom, chrześcijanom! Bo ten Paryż – z katedrą Notre Dame, Luwrem, Montmartre’em i katedralną Chimerą nad dachami, z mogiłami Chopina, Norwida i Petlury, Paryż impresjonistów, surrealistów i kapistów Zygi Waliszewskiego, Paryż Joanny d’Arc, Napoleona i naszej Wielkiej Emigracji – należy do nas.

-->