Jerzy Lubach

Nadciąga nowa smuta?

numer 2534 - 18.01.2020
U szczytu władzy Iwan Groźny zmęczony krwawymi rządami czy też wyrzutami sumienia porzucił tron. Zdawało się, że zgnębiony lud odetchnie, ale gdzie tam – wielką procesją przybył błagać tyrana, by go nadal łaskawie dręczył i mordował!

Bądź wierny, idź

numer 2533 - 17.01.2020
Chciałem z rozpędu zawołać, że gdy się widzi, co wyprawiają ewidentni zdrajcy stanu, o których pisałem ledwie tydzień temu, to ręce opadają, ale to nieprawda – zaciskają się w pięści!

Achtung: hucpa!

numer 2531 - 15.01.2020
Dopiero co pisałem o międzynarodowym sprzysiężeniu przeciwko Polsce, które dostrzegali nawet co bystrzejsi cudzoziemcy, a oto rozgrywa się jego podręcznikowy przykład – „konferencja” na temat KL Auschwitz w Jerozolimie współorganizowana przez putinowskiego oligarchę.

Rokosz, czyli zdrada stanu

numer 2527 - 10.01.2020
Ostatnio upowszechnia się w prawicowej publicystyce na temat działań środowisk sędziowskich określenie „rokosz”. Termin ten dawno wyszedł z obiegu, wskutek czego nie jest zrozumiały dla przeciętnego Polaka, warto więc przypomnieć, skąd się wziął i co oznacza.

Ukrócić bunt!

numer 2525 - 08.01.2020
Głupawe ekscesy celebrytów protestujących przeciw „krwawym rządom PiS” wywołują śmiech, ale oby to rozbawienie nie pozbawiło nas czujności wobec coraz bardziej skoordynowanych działań opozycji totalnej na szkodę Polski. Samookreślenia „totalna” opozycja przestała używać, ale bynajmniej nie zmieniła charakteru.

Na oczach Zachodu

numer 2522 - 03.01.2020
W 1911 r. słynny brytyjski pisarz Joseph Conrad alias Józef Teodor Konrad Korzeniowski opublikował powieść, której oryginalny tytuł „Under Western Eyes” został na polski nieprawidłowo przetłumaczony jako „W oczach Zachodu”.

Rosyjska ruletka

numer 2521 - 02.01.2020
Rozbawił mnie „giewałt” wokół oświadczenia Putina o polskim współsprawstwie w wywołaniu II wojny światowej.

Kremlowski cham

numer 2519 - 30.12.2019
Władimir Putin o polskim ambasadorze w III Rzeszy: „To był bydlak [w oryginale: „swołocz”] i antysemicka świnia”. Te oburzające słowa, stanowiące część wywodu oskarżającego Polskę o wspólne z Hitlerem wywołanie II wojny światowej, wyrzekł prezydent tzw.

Bydlęce głosy

numer 2518 - 28.12.2019
W Wigilię zgodnie ze staropolskim obyczajem podzieliliśmy się opłatkiem także z bydlątkami domowymi, które u nas reprezentuje czarny Buster, według psiego dokumentu ze schroniska na Paluchu osobnik wielorasowy, 10-letni, czyli doświadczony pan w sile wieku. Zgodnie z powszechnym w Polszcze wierzeniem o północy zapytaliśmy przedstawiciela naszych braci mniejszych, co myśli o politykach.

Niedosyt

numer 2515 - 23.12.2019
Choć długi i poruszający wiele zagadnień, wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą dla TVP, przeprowadzony przez red. Michała Rachonia, nie dał jednak pełnej odpowiedzi na kwestie mogące odegrać kluczową rolę w bliskich już wyborach.

Międzymorze albo d...a!

numer 2513 - 20.12.2019
W kontekście histerii rozbudzonej przez partię antypolską (wedle definicji księcia Adama Czartoryskiego) wokół rzekomego ograniczania niezawisłości sędziów przez złożony w Sejmie projekt posłów PiS warto się zastanowić nad kwestią tylko na pozór niezwiązaną z tym bezpośrednio, a mianowicie: czy polskie prawodawstwo stoi ponad unijnym, czy też wręcz przeciwnie – jest mu podporządkowane?

Twierdza Białoruś

numer 2507 - 13.12.2019
W poprzedzającej ten artykuł notatce zatytułowanej „ZBiR z cicha rośnie” narzekałem, że ani polscy politycy, ani polskie media nie zwróciły należytej uwagi na rokowania przywódców Rosji i Białorusi odbyte w Soczi 8 grudnia w sprawie intensyfikacji procesu powołania wspólnego państwa, Związku Białorusi i Rosji, czyli ZBiR.

ZBiR z cicha rośnie

numer 2505 - 11.12.2019
Wizyta kanclerz Angeli Merkel w niemieckim obozie KL Auschwitz przyćmiła medialnie o wiele ważniejsze wydarzenie, grożące przesunięciem tuż do naszych wschodnich granic odbudowywanego imperium rosyjskiego. Oto prezydent Rosji odbył z prezydentem Białorusi spotkanie w celu przyspieszenia powołania ustalonego jeszcze w 1996 r.

Wśród serdecznych przyjaciół

numer 2504 - 10.12.2019
Taka ponoć serdeczna atmosfera panowała na jubileuszowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wielkiej Brytanii. Było co świętować, bo od czasu, gdy NATO powstawało 70 lat temu jako podstawowe narzędzie obronne Zachodu czy wolnego świata, jak wówczas mawiano, jego główny strategiczny wróg – światowy system komunistyczny – rozsypał się w pył.

Powrót liberum veto

numer 2503 - 09.12.2019
Początkowo wydawało się, że oddalający oskarżenie wobec reformy polskiego sądownictwa wyrok TSUE, mimo mętnego uzasadnienia, jest korzystny dla rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Jednak nadzwyczajna kasta nieoczekiwanie odwróciła kota ogonem.

Przyjaźń – Freundschaft – Drużba!

numer 2499 - 04.12.2019
Jeszcze we wrześniu wicepremier Piotr Gliński zwrócił się do niemieckiej minister kultury Moniki Grütters o podpisanie apelu ws. zwrotu dzieł sztuki zagrabionych w Polsce podczas II wojny światowej, skierowanego do niemieckich muzeów i do prywatnych właścicieli. Ostatecznie, mimo wstępnej zgody, niemiecka minister kultury – czy raczej kulturkampfu w stylu pruskim – podpisania apelu odmówiła.

Przyjaciel Platon

numer 2495 - 29.11.2019
Kto, kto? No, taki gościu uwieczniony w marmurowym popiersiu, z długą kędzierzawą brodą, o którym kiedyś uczyli nawet w polskich szkołach – starożytny filozof grecki.

Gruziński Majdan?

numer 2494 - 28.11.2019
Zaostrzająca się od wielu miesięcy sytuacja polityczna w Gruzji doszła już do stanu znamionującego bliski wybuch.

Nasza trudna, piękna polskość

numer 2489 - 22.11.2019
Szkoła nie należy do miejsc najmilej wspominanych przez człowieka w sile wieku, ba, często kojarzy się wręcz z miejscem tortur psychicznych, jakim humaniści poddawani są tu za pomocą różnych całek i logarytmów. A ci o skłonnościach do nauk ścisłych gnębieni są ojczystą poezją, która wszak musi ich zachwycać, gdyż jak wiadomo „Słowacki wielkim poetą był”.

Kluczowe słowo: normalność

numer 2487 - 20.11.2019
Powtórzone kilkadziesiąt razy, słowo to stało się lejtmotywem exposé premiera Mateusza Morawieckiego, i to w odniesieniu do wszystkich planowanych działań nowego rządu – w sferze polityki zagranicznej, ekonomiki, kwestii społecznych i ideologicznych.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama