Krzysztof Karnkowski

Tusk przegrywa z Meksykiem

numer 2054 - 19.06.2018
Reakcje polskich kibiców w mediach społecznościowych na bramkę, którą w pierwszej połowie meczu reprezentacji Niemiec strzelili Meksykanie, to kiepska wiadomość dla Donalda Tuska. Antyniemieckie nastroje w dużej części naszego społeczeństwa są bardzo silne. Stały, pouczający ton większości niemieckich komentatorów nie pomaga w przezwyciężeniu niechęci, mającej podstawy w najnowszej historii.

Papierowa polityka historyczna

numer 2048 - 12.06.2018
W cieniu polityki bieżącej toczy się cały czas wojna o pamięć historyczną. Wielokrotnie chwaliłem obecne władze, zarówno rząd, jak i prezydenta, za prowadzenie skutecznej, godnościowej polityki historycznej. Niestety ostanie tygodnie każą mi mocno zweryfikować wcześniejszy optymizm.

Najważniejsza różnica

numer 2042 - 05.06.2018
To moja ulubiona scena z głośnego filmu o włoskiej mafii „Gomorra”, według jeszcze głośniejszej książki Roberta Saviano pod tym samym tytułem. Stary, ledwo trzymający się życia ojciec rodziny, leżąc na łożu śmierci, z trudem wypowiada swoją wolę.

Histeryczne tony opozycji

numer 2037 - 29.05.2018
Gdy wysyłałem do redakcji poprzedni artykuł, Lech Wałęsa kończył właśnie swoją krótką wizytę u protestujących w Sejmie rodzin osób niepełnosprawnych. Trudno stwierdzić, na co okupujący Sejm liczyli, zapraszając go, ale na pewno tego nie uzyskali. Minął tydzień, a ich już nie ma w Sejmie. Czy wpływ na to miało również zwątpienie, które musiał po sobie pozostawić były prezydent?

Fałszywi przyjaciele

numer 2031 - 22.05.2018
W Gdańsku przez kilka dni bezpośrednio do rzeki wypuszczano ścieki. Zawiodła instalacja, którą wcześniej chwalono jako najdłużej nieprzerwanie działające urządzenie w mieście.

Żona dowiaduje się ostatnia

numer 2025 - 15.05.2018
W niedzielny wieczór w mediach społecznościowych wszyscy rozmawiali tylko o seksie i jedzeniu. Praktycznie zniknął Ryszard Petru, zniknęła osierocona przez niego Nowoczesna. Byli tylko Stanisław Gawłowski i działalność w wynajmowanym przez niego mieszkaniu. Według żony – gastronomiczna, według dziennikarskiej kwerendy – erotyczna.

Prezydenckie wróżby

numer 2019 - 08.05.2018
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości. O zamiarze wyjścia z taką inicjatywą prezydent mówił od wielu miesięcy.

Śladami Komorowskiego

numer 2015 - 02.05.2018
Choć kampania wyborcza oficjalnie nie ruszyła, Patryk Jaki już jest traktowany jako śmiertelny wróg, wobec którego zostanie użyta każda propagandowa amunicja. Tymczasem Rafał Trzaskowski nielegalnie prowadzi swoją kampanię wyborczą, opierając się na miejskich instytucjach, zarządzanych przez ludzi Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wiosenna histeria

numer 2009 - 24.04.2018
Znów wszyscy mają kłopoty, ale PiS jakby trochę mniejsze. Przynajmniej na razie. Oto po udanej konwencji i interesujących zapowiedziach, które spotkały się z pozytywnym odzewem społecznym, „sprawdzam” powiedzieli znani już dobrze politykom rodzice osób niepełnosprawnych.

Partie ruszają w drogę

numer 2003 - 17.04.2018
Zmorą większą niż temperatura politycznych podziałów jest dla publicysty poczucie déjà vu. Zwłaszcza jeśli chciałby on – a ja chciałbym – napisać w każdym tekście coś nowego, odkrywczego. Rzucić inne światło na opisywane wydarzenia. „Nic z tego” – mówią, śmiejąc się w duchu politycy, którzy szykują scenariusze kolejnych konwencji i planują ataki na swoją konkurencję.

Posmoleńska gorycz

numer 1997 - 10.04.2018
Zamierzałem napisać, że gdybyśmy w dniach tragedii smoleńskiej żyli w Polsce wymarzonej, wolnej, rządzonej godnie i mądrze, opowieść o następstwach katastrofy byłaby historią wielkich narodowych rekolekcji na płaszczyźnie moralnej.

Trudny moment dobrej zmiany

numer 1991 - 03.04.2018
Choć opozycja za wcześnie zaczyna dzielić skórę na niedźwiedziu, to tegoroczna wiosna będzie dla PiS‑u bardzo trudna. Kilka niekorzystnych sondaży, niezależnie od ich umiarkowanej wartości, może ukazywać pewien niebezpieczny dla partii Jarosława Kaczyńskiego trend, ale też wykreować taką tendencję lub ją wzmocnić.

Czerń i nadzieja

numer 1986 - 27.03.2018
Kolejna odsłona czarnego protestu wypadła tuż przed Niedzielą Palmową. Może to dobrze, bo dzięki temu antyaborcyjny przekaz, który w odpowiedzi pojawił się w wielu polskich kościołach, dotarł do większej niż zwykle liczby wiernych.

Niesprawiedliwa Rzeczpospolita

numer 1980 - 20.03.2018
18 lat. To okres, jaki człowiekowi upływa od urodzenia do uzyskania pełnoletności. W tym czasie w polskiej polityce było czterech prezydentów, dziewięcioro premierów, wreszcie piętnastu ministrów sprawiedliwości.

Głodna niedziela

numer 1974 - 13.03.2018
Kwestia zakazu handlu w niedzielę jeszcze jako teoria budziła spory i emocje. Praktyka przyniosła również histerię i obudziła dość niskie instynkty części pracodawców. Zamykanie sklepów o godz. 24 w sobotę i otwieranie ich równo z początkiem poniedziałku nie ma raczej uzasadnienia ekonomicznego.

Trwa Marzec pisany wielką literą

numer 1969 - 07.03.2018
Od 1989 r. przeciwnicy wszelkich rozliczeń i jakiejkolwiek formy radykalnego zerwania z tradycją PRL-u używają argumentu „innej Polski wtedy nie było”. Nie było, więc jedni musieli robić kariery w PZPR-ze, inni w sądownictwie, milicji, wojsku, bezpiece i wszędzie tam, gdzie trzeba było wysługiwać się Moskwie.

Dużo wstydu, brudu i krwi

numer 1962 - 27.02.2018
Proces odzyskiwania podmiotowości jest bolesny, a do tego bardzo niewdzięczny dla odpowiadających za taką zmianę. Krytycy próbują nieuchronne niedogodności wykorzystać dla własnych celów, nie patrząc na długofalowy interes całej społeczności.

Nikt już nie czeka

numer 1956 - 20.02.2018
„Po co w ogóle pisać o Frasyniuku? ” – pyta zapewne czytelnik. I właściwie może mieć rację. Jednak skoro kolejny raz próbuje się wykreować tego samego bohatera opozycji, trzeba poskładać w tekst kilka faktów i obserwacji.

Kto kogo w Unii i w kraju

numer 1952 - 15.02.2018
Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą. Tę mądrość przyswoiła sobie również nasza totalna opozycja i gdy rządy PiS-u zmagają się z przeciwnościami na arenie międzynarodowej, przedstawiła nową, rewolucyjną strategię walki o władzę. W wypadku Nowoczesnej plan polega na atakowaniu PiS-u oraz jego wyborców.

Wielkie korepetycje

numer 1944 - 06.02.2018
Historia polsko-żydowskiego współistnienia sprowadzana jest od lat do najbardziej ponurych aspektów. Pomija się całą wielowiekową pokojową koegzystencję.