Jacek Szpakowski

Śniadanie – jeść czy nie?

numer 2398 - 07.08.2019
Śniadanie jest przez niektórych uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednak niewłaściwie dobrane składniki odżywcze mogą sprawić, że trudno będzie nam stracić na wadze. Warto więc przemyśleć, co możemy zjeść na nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia, by zyskać energię, a jednocześnie nie przytyć.

Warto jeść brokuły

numer 2385 - 23.07.2019
Od dawna mówi się o zaletach roślin kapustowatych. Ostatnie badania potwierdziły, że brokuły i inne rośliny z tej grupy obniżają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Czy supernowa nauczyła nas chodzić?

numer 2385 - 23.07.2019
Czy pobliski wybuch supernowej był jedną z przyczyn, dla których istoty człekokształtne stanęły na dwóch nogach i zaczęły chodzić? Naukowcy z University of Kansas twierdzą, że tak. Ich zdaniem bombardowanie ziemskiej atmosfery zalewem elektronów powodowało częste burze i pożary buszu, zmuszając humanoidy do zmiany środowiska.

Niebezpieczny poziom antybiotyków w rzekach

numer 2382 - 19.07.2019
Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że koncentracja antybiotyków w niektórych dużych rzekach przekracza bezpieczny poziom aż 300 razy. Badacze sprawdzili obecność 14 najczęściej używanych antybiotyków w rzekach w 72 krajach na sześciu kontynentach. Okazało się, że antybiotyki były obecne w 65 proc. monitorowanych miejsc.

Woda z planetarnej kolizji?

numer 2382 - 19.07.2019
Ziemia jest unikatem w naszym systemie planetarnym. Jako jedyna posiada stosunkowo dużą ilość wody oraz sporego satelitę, który stabilizuje jej oś obrotu. Zdaniem naukowców obie te cechy są konieczne, by życie na naszej planecie mogło się rozwijać.


La Gioconda u lekarza

numer 2380 - 17.07.2019
„Mona Liza” da Vinci zachwyca i ściąga uwagę nie tylko znawców sztuki. Już jakiś czas temu lekarze zwracali uwagę na odcień skóry uwiecznionej na obrazie Lisy Gherardini, jej wyjątkowo grubą szyję oraz zagadkowy uśmiech, co ich zdaniem miałoby świadczyć o chorobie modelki. Tymczasem jeden z amerykańskich lekarzy stanął w obronię jej dobrego stanu zdrowia.

Szczęście współmałżonka przedłuża życie

numer 2379 - 16.07.2019
Przez lata psycholodzy starali się rozwikłać tajemnicę udanych małżeństw. Jakie cechy wpływają na trwałość związku i decydują o tym, że ludzie chcą być ze sobą. Tym razem o odpowiedź pokusili się holenderscy naukowcy, których zdaniem to poczucie szczęścia ma decydujący wpływ na długość małżeństwa, co więcej, przedłuża ono także życie.

Szekspirowski eksperyment Zadary

numer 2352 - 13.06.2019
TEATR „Romeo i Julia” w warszawskim Teatrze Studio sprawia wrażenie delikatnej kpiny z klasycznego tekstu Wiliama Szekspira. Mimo że aktorzy robią, co mogą, by wciągnąć widza w tok akcji, wyraźnie wyczuwa się pewną sztuczność przedstawionych scen. Cóż, zamiana szesnastowiecznej Werony na współczesną Warszawę się nie powiodła.

Zbombardowali asteroidę

numer 2351 - 12.06.2019
Japońska sonda kosmiczna „Hayabusa2” przesłała na Ziemię zdjęcia powstałego w wyniku uderzenia ładunku wybuchowego krateru na powierzchni planetoidy (162173) Ryugu. Tym samym powodzeniem zakończył się eksperyment polegający na uderzeniu małego impaktora w powierzchnię Ryugu.

Pszczoły potówki w ludzkim oku

numer 2344 - 04.06.2019
Tajwański lekarz znalazł aż cztery pszczoły potówki wewnątrz oka pacjentki. Jest to pierwszy taki przypadek na tej azjatyckiej wyspie. Insekty te, znane jako Halictidae, odżywiają się potem i łzami, niemniej rzadko się zdarza, by wpadały do oczu.

Co wpłynęło na wygląd naszych twarzy

numer 2341 - 31.05.2019
Zdaniem antropologów nasza twarz, której codziennie przyglądamy się w lustrze, jest rezultatem trwającej miliony lat ewolucji. Naukowcy twierdzą, że nie tylko odzwierciedla ona najbardziej charakterystyczne cechy, których używamy do tego, by zidentyfikować i rozpoznać innych, ale została ukształtowana przez naszą dietę, sposób, w jaki oddychamy, widzimy czy się komunikujemy.

Retrospekcja ożywia teatr

numer 2340 - 30.05.2019
Przeszłość łączy się z teraźniejszością w sposób harmonijny i głęboki, zmuszając do stawiania pytań o kondycję naszej współczesnej cywilizacji. „Borys Godunow” wystawiany na scenie Teatru Polskiego to spektakl bardzo udany.


Planeta pełna tęsknoty

numer 2333 - 22.05.2019
TEATR „Planeta Super” to spektakl napisany, ułożony i zagrany przez dzieci. Na scenie Teatru Lalka można było obejrzeć próbkę ich zdolności teatralnych, zamiłowań i pasji. I z dumą popatrzeć na tych, którzy chcą się pobawić w sztukę, by przekazać innym swoje emocje i przemyślenia.

Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2328 - 16.05.2019
Palenie silnych konopi wyraźnie zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych, twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem silnych konopi indyjskich.

Zarządzanie lękiem

numer 2327 - 15.05.2019
TEATR Najnowszy spektakl „Łowca” w stołecznym teatrze Ateneum jest utrzymaną w klimacie orwellowskim opowieścią o bezradności wobec państwa sprawującego nad obywatelami absolutną kontrolę. Autorka dramatu Dawn King przedstawia w nim totalitarną i represyjną władzę, która zdecydowanie i z butami wchodzi w życie prywatne, niszcząc więzi społeczne i rodzinne.

Baśniowy „Ptak Zielonopióry”

numer 2321 - 08.05.2019
TEATR „Ptak Zielonopióry” w Teatrze Lalka zachwyca nie tylko dzieci, lecz także rodziców. W barwnym, bajkowym i pełnym ciepłego humoru przedstawieniu pojawią się elementy komedii dell’arte, marionetki sycylijskie i sztuczki, ale również obecna jest głębsza refleksja.

​Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2320 - 07.05.2019
ZDROWIE Palenie silnych skunkowych konopi zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych – twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem konopi indyjskich.

​Podpalacze, czyli kto?

numer 2311 - 24.04.2019
TEATR Spektakl „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej” w Teatrze Współczesnym stawia pytanie o ludzki konformizm w sytuacji, gdy władza zdecydowanie wykracza poza mandat udzielony przez społeczeństwo. Niestety przedstawiona diagnoza nie jest zbyt wesoła.

Niezwykła podróż Jowisza

numer 2310 - 23.04.2019
Według najnowszych ustaleń naukowców Jowisz – największa planeta w naszym układzie planetarnym – uformował się cztery razy dalej od Słońca, niż w tej chwili się znajduje. Zdaniem astronomów dowodem na tę niezwykłą podróż gazowego olbrzyma są grupy asteroid krążące wokół niego. Migracja ta miała zająć Jowiszowi 700 tys. lat.

Amerykanie wracają na Księżyc

numer 2307 - 18.04.2019
Wiceprezydent Mike Pence oświadczył, że chce, by amerykańscy astronauci w ciągu pięciu najbliższych lat wrócili na Księżyc. Odnosząc się do niedawnego sukcesu Chin, które wysłały na naturalnego satelitę Ziemi bezzałogową misję, oznajmił, że – tak jak w latach 60. – znów zaczął się kosmiczny wyścig.