Jacek Szpakowski

​Najjaśniejsza supernowa w historii

numer 2678 - 08.07.2020

WSZECHŚWIAT Międzynarodowy zespół astronomów zarejestrował supernową co najmniej dwa razy jaśniejszą, bardziej energetyczną oraz prawdopodobnie znacznie masywniejszą niż jakakolwiek dotychczas zaobserwowana. Według naukowców istniała ona do tej pory jedynie w teorii i nigdy nie została potwierdzona przez obserwacje astronomiczne.

Jak działa świat

numer 2648 - 02.06.2020
Dzieci odznaczają się dużą ciekawością świata i często pytają, jak i dlaczego coś działa tak, jak działa. Naukowcy wykazali, że dzieci chcą zdobywać informacje na temat przyczyn danych rzeczy. Dociekanie, dlaczego coś ma miejsce, jest bardziej angażujące i może pogłębić zainteresowanie dzieci czytaniem.

​Wyścig na Księżyc

numer 2647 - 01.06.2020
ASTRONAUTYKA Jedni z najbogatszych ludzi na świecie Jeff Bezos i Elon Musk konkurują o zbudowanie przyszłego lądownika księżycowego. NASA dała obu firmom zielone światło. Jeśli projekt się uda, nowy lądownik księżycowy powtórnie zabierze na Srebrny Glob astronautów.

Alzheimer dopada także młodszych

numer 2645 - 29.05.2020
Alzheimer to choroba dręcząca nie tylko starszych ludzi. Naukowcy zidentyfikowali substancję, która odpowiada za zachorowania także u młodszych osób. Jednak zdaniem badaczy przed chorobą może chronić dieta.

Znaleziono najbliższą Ziemi czarną dziurę

numer 2641 - 25.05.2020

ASTRONOMIA  Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkrył najbliższą Ziemi czarną dziurę, leżącą w odległości 1000 lat świetlnych od niej. Jest to część układu gwiezdnego, który można zobaczyć z naszej planety gołym okiem. Niestety tylko na półkuli południowej.

Dzieci i młodzież także martwią się kwestiami politycznymi

numer 2616 - 24.04.2020
PSYCHOLOGIA Wiele badań statystycznych społeczeństwa amerykańskiego ujawniło, że dorośli martwią się kwestiami politycznymi oraz przyszłością Stanów Zjednoczonych. A jak na to reagują dzieci i młodzież? Nowe badanie psychologiczne sugeruje, że oni również przeżywają kwestie polityczne.

Eksperci: Niektóre dzieci mogą ciężko przechodzić COVID-19

numer 2594 - 28.03.2020


Dowody wskazują, że choroba koronawirusowa najczęściej dotyka osoby starsze oraz te, które zmagają się z innymi chorobami przewlekłymi. Nowe badania wskazują jednak, że u kilkorga dzieci w Chinach również wystąpiły ciężkie lub krytyczne objawy tej choroby. Z powodu COVID-19 zmarło jedno dziecko.


Jak skutecznie zmieść wirusa

numer 2592 - 26.03.2020
Najnowsze badania naukowców wskazują, że wirus, który powoduje chorobę COVID-2019, może pozostawać przez trzy godziny w powietrzu, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze i od dwóch do trzech dni na stali nierdzewnej i plastiku.

Przypadek czy spisek?

numer 2587 - 20.03.2020
Naukowcy wzięli pod lupę wszystkie teorie mówiące o pochodzeniu koronawirusa – zarówno te, które mówią, że jest on dziełem człowieka, jak i te wskazujące, że wirus występował w naturze już wcześniej.

Życie czerwonych supergigantów

numer 2568 - 27.02.2020
Za pomocą teleskopu ESO (VLT) astronomowie uchwycili niespotykane dotychczas przygasanie Betelgezy, czerwonego nadolbrzyma, najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Oriona. Zadziwiające nowe zdjęcia powierzchni gwiazdy ukazują nie tylko jej zanikanie, lecz także zmianę jej pozornego kształtu.

​Choroba Parkinsona może rozpocząć się przed urodzeniem?

numer 2568 - 27.02.2020
ZDROWIE Ludzie, u których choroba Parkinsona rozwinęła się przed 50. rokiem życia, mogli się urodzić z nieprawidłowymi komórkami mózgu, które pozostawały niewykryte w ciągu ich życia – twierdzą naukowcy z ośrodka Cedars-Sinai. Badacze wskazują na lek, który może pomóc w skorygowaniu tych procesów chorobowych.

„Oni” – technologiczna dyktatura przyszłości

numer 2561 - 19.02.2020

TEATR Przedstawienie „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim sprawia pozytywne wrażenie. Niezła gra aktorska, sztuka z przesłaniem i w dodatku dająca do myślenia, a przede wszystkim literacki kawałek Polski, tej przedwojennej, choć niemało przez reżysera przebudowany.

Dziecko z nadpobudliwością

numer 2557 - 14.02.2020
Według naukowców z Finlandii ryzyko wystąpienia ADHD jest o 34 proc. wyższe u dzieci, których matki miały niedobór witaminy D podczas ciąży, w porównaniu z dziećmi, u których matek poziom witaminy D był wystarczający w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. W wynikach badań uwzględniono: wiek matki, status społeczno-ekonomiczny oraz historię psychiatryczną.

Koronawirus: czy grozi nam pandemia?

numer 2556 - 13.02.2020
ZDROWIE Nowy koronawirus dotarł już z Chin, gdzie zaczęła się epidemia ponad miesiąc temu, do ponad 20 krajów. Eksperci jednak nadal nie są w stanie stwierdzić, w jaki sposób może się dalej rozprzestrzeniać i ile osób zachoruje. Globalna epidemia, czyli pandemia, nie została jednak jeszcze ogłoszona.

Fani futbolu doświadczają niebezpiecznego stresu

numer 2544 - 30.01.2020
Jak sugerują badania, gorliwi kibice doświadczają tak intensywnego stresu fizycznego podczas oglądania swojego zespołu, że grozi im zawał serca. Naukowcy z Oxfordu zbadali próbki śliny brazylijskich fanów podczas ich historycznej porażki z Niemcami na mistrzostwach świata w 2014 r. Wyniki są niepokojące.

​Jesteśmy bliżej skutecznego leku na raka

numer 2542 - 28.01.2020
MEDYCYNA Naukowcy twierdzą, że nowo odkryta część naszego układu odpornościowego może być wykorzystana do leczenia wszystkich nowotworów. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Cardiff odkrył metodę zwalczania raka prostaty, piersi, płuc i innych nowotworów w testach laboratoryjnych.

Mózg dziecka odczuwa brak miłości

numer 2528 - 11.01.2020
Zdaniem naukowców z King’s College London, którzy śledzili sieroty adoptowane z rumuńskich domów dziecka, mózgi dzieci słabiej się rozwijają, jeśli są one zaniedbywane. Badania sugerują, że wczesne życie pełne niedostatków i przeciwności losu prowadzi do dorastania z mniejszymi mózgami.

Gdzie lądować na Marsie

numer 2525 - 08.01.2020
MISJE KOSMICZNE NASA ma ambitne plany powrotu astronautów na Księżyc w 2024 r. Ma to być przystanek na drodze do wysłania ludzi na Marsa. Ale gdzie powinni lądować pierwsi ludzie na Czerwonej Planecie, tak by mieli największe szanse na przetrwanie?

Cukrowe przeciążenie

numer 2519 - 30.12.2019
ZDROWIE Większość słodkich napojów, które spożywamy w kawiarniach, zawiera ogromne ilości cukru. Badania wykazały, że café latte i gorąca czekolada sprzedawane przez niektóre sieci mogą zawierać nawet do 23 łyżek cukru na kubek.

Prześwity polskości

numer 2514 - 21.12.2019
TEATR Najnowsza inscenizacja „Dziadów” w Teatrze Polskim szanuje wrażliwość widza. Janusz Wiśniewski, reżyser przedstawienia, w umiejętny sposób oddał nasze duchowe korzenie, tak by każdy zadał sobie pytanie o własne miejsce we współczesnej Polsce.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama