Jacek Szpakowski

Szekspirowski eksperyment Zadary

numer 2352 - 13.06.2019
TEATR „Romeo i Julia” w warszawskim Teatrze Studio sprawia wrażenie delikatnej kpiny z klasycznego tekstu Wiliama Szekspira. Mimo że aktorzy robią, co mogą, by wciągnąć widza w tok akcji, wyraźnie wyczuwa się pewną sztuczność przedstawionych scen. Cóż, zamiana szesnastowiecznej Werony na współczesną Warszawę się nie powiodła.

Zbombardowali asteroidę

numer 2351 - 12.06.2019
Japońska sonda kosmiczna „Hayabusa2” przesłała na Ziemię zdjęcia powstałego w wyniku uderzenia ładunku wybuchowego krateru na powierzchni planetoidy (162173) Ryugu. Tym samym powodzeniem zakończył się eksperyment polegający na uderzeniu małego impaktora w powierzchnię Ryugu.

Pszczoły potówki w ludzkim oku

numer 2344 - 04.06.2019
Tajwański lekarz znalazł aż cztery pszczoły potówki wewnątrz oka pacjentki. Jest to pierwszy taki przypadek na tej azjatyckiej wyspie. Insekty te, znane jako Halictidae, odżywiają się potem i łzami, niemniej rzadko się zdarza, by wpadały do oczu.

Co wpłynęło na wygląd naszych twarzy

numer 2341 - 31.05.2019
Zdaniem antropologów nasza twarz, której codziennie przyglądamy się w lustrze, jest rezultatem trwającej miliony lat ewolucji. Naukowcy twierdzą, że nie tylko odzwierciedla ona najbardziej charakterystyczne cechy, których używamy do tego, by zidentyfikować i rozpoznać innych, ale została ukształtowana przez naszą dietę, sposób, w jaki oddychamy, widzimy czy się komunikujemy.

Retrospekcja ożywia teatr

numer 2340 - 30.05.2019
Przeszłość łączy się z teraźniejszością w sposób harmonijny i głęboki, zmuszając do stawiania pytań o kondycję naszej współczesnej cywilizacji. „Borys Godunow” wystawiany na scenie Teatru Polskiego to spektakl bardzo udany.


Planeta pełna tęsknoty

numer 2333 - 22.05.2019
TEATR „Planeta Super” to spektakl napisany, ułożony i zagrany przez dzieci. Na scenie Teatru Lalka można było obejrzeć próbkę ich zdolności teatralnych, zamiłowań i pasji. I z dumą popatrzeć na tych, którzy chcą się pobawić w sztukę, by przekazać innym swoje emocje i przemyślenia.

Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2328 - 16.05.2019
Palenie silnych konopi wyraźnie zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych, twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem silnych konopi indyjskich.

Zarządzanie lękiem

numer 2327 - 15.05.2019
TEATR Najnowszy spektakl „Łowca” w stołecznym teatrze Ateneum jest utrzymaną w klimacie orwellowskim opowieścią o bezradności wobec państwa sprawującego nad obywatelami absolutną kontrolę. Autorka dramatu Dawn King przedstawia w nim totalitarną i represyjną władzę, która zdecydowanie i z butami wchodzi w życie prywatne, niszcząc więzi społeczne i rodzinne.

Baśniowy „Ptak Zielonopióry”

numer 2321 - 08.05.2019
TEATR „Ptak Zielonopióry” w Teatrze Lalka zachwyca nie tylko dzieci, lecz także rodziców. W barwnym, bajkowym i pełnym ciepłego humoru przedstawieniu pojawią się elementy komedii dell’arte, marionetki sycylijskie i sztuczki, ale również obecna jest głębsza refleksja.

​Palenie konopi sprzyja psychozom

numer 2320 - 07.05.2019
ZDROWIE Palenie silnych skunkowych konopi zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych – twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem konopi indyjskich.

​Podpalacze, czyli kto?

numer 2311 - 24.04.2019
TEATR Spektakl „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej” w Teatrze Współczesnym stawia pytanie o ludzki konformizm w sytuacji, gdy władza zdecydowanie wykracza poza mandat udzielony przez społeczeństwo. Niestety przedstawiona diagnoza nie jest zbyt wesoła.

Niezwykła podróż Jowisza

numer 2310 - 23.04.2019
Według najnowszych ustaleń naukowców Jowisz – największa planeta w naszym układzie planetarnym – uformował się cztery razy dalej od Słońca, niż w tej chwili się znajduje. Zdaniem astronomów dowodem na tę niezwykłą podróż gazowego olbrzyma są grupy asteroid krążące wokół niego. Migracja ta miała zająć Jowiszowi 700 tys. lat.

Amerykanie wracają na Księżyc

numer 2307 - 18.04.2019
Wiceprezydent Mike Pence oświadczył, że chce, by amerykańscy astronauci w ciągu pięciu najbliższych lat wrócili na Księżyc. Odnosząc się do niedawnego sukcesu Chin, które wysłały na naturalnego satelitę Ziemi bezzałogową misję, oznajmił, że – tak jak w latach 60. – znów zaczął się kosmiczny wyścig.

​Czy cukier jest pożywką dla raka?

numer 2307 - 18.04.2019
ZDROWIE Na pytanie to odpowiedzieli twierdząco amerykańscy lekarze z Baylor College of Medicine oraz Weill Cornell Medical College. Prawidłowość ta zachodzi przynajmniej w przypadku eksperymentów na myszach. Wyniki badań opublikował niedawno prestiżowy periodyk naukowy „Science”.

Muzyka i kreatywność

numer 2305 - 16.04.2019
Powszechny pogląd, jakoby słuchanie muzyki wzmacniało naszą kreatywność, został ostatnio zanegowany przez międzynarodowy zespół naukowców. Zdaniem badaczy puszczanie muzyki podczas intensywnego myślenia odnosi przeciwny efekt.

​Zbadają vaping

numer 2305 - 16.04.2019
UŻYWKI Władze San Francisco zaproponowały nowe zapisy prawne, które mają zakazać sprzedaży w mieście e-papierosów. Rozporządzenie ma obowiązywać do czasu, aż przedstawiciele amerykańskiego resortu zdrowia zbadają ich rzeczywisty wpływ na palaczy.

Aktywność fizyczna chroni przed alzheimerem

numer 2302 - 12.04.2019
Sportowcy doskonale znają wpływ ćwiczeń fizycznych na dobre samopoczucie. Aktywność sprawia, że w organizmie wytwarzają się endorfiny – hormony dobrego nastroju. Teraz wykazano, że ćwiczenia stymulują również organizmy osób w starszym wieku, poprawiając pamięć i zabezpieczając przed chorobą Alzheimera.

​Dowody na gigantyczną burzę słoneczną

numer 2299 - 09.04.2019
Naukowcy znaleźli dowody wskazujące na wielki wzrost promieniowania słonecznego, który miał miejsce ponad 2,5 tysiąca lat temu. Rezultaty tych badań są dla nas bardzo ważne, ponieważ tak intensywna burza słoneczna mogłaby poważnie zakłócić funkcjonowanie wielu urządzeń elektronicznych.

​Marihuana sprzyja depresji?

numer 2287 - 26.03.2019
ZDROWIE Według ostatnich badań przeprowadzonych przez ekspertów w Wielkiej Brytanii i Kanadzie palenie marihuany w młodości zwiększa ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na depresję aż o 37 proc.


​Czy optymizm chroni przed cukrzycą?

numer 2283 - 21.03.2019
CHOROBY Jak wiadomo, silne osobowości często odnoszą w życiu sukces. Ale czy odpowiednie nastawienie psychiczne może wpływać na nasze zdrowie? Naukowcy odpowiadają na to pytanie twierdząco. Według przeprowadzonych badań niektóre cechy osobowości, takie jak na przykład optymizm, mogą wyraźnie zredukować zachorowalność na cukrzycę typu drugiego.

-->