Janusz Sujecki

​Rozliczanie powojennych burzycieli Warszawy

numer 2564 - 22.02.2020
Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy (OZW) złożyło skierowany do prezesa IPN dr. Jarosława Szarka wniosek o uznanie działalności Wydziału Urbanistyki Biura Odbudowy Stolicy (BOS) prowadzonej w latach 1945–1947 w zakresie motywowanych ideologicznie masowych wyburzeń setek spalonych, nadających się do odbudowy kamienic warszawskich za stalinowską zbrodnię na Warszawie.

Roma Tower zawiesza przepisy prawa?

numer 2562 - 20.02.2020
O jakich przepisach mowa? Przede wszystkim o konkretnych artykułach Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA). Przypomnę, że projekt wzniesienia w narożniku ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pw. św.

​Powolne umieranie praskiej fabryczki

numer 2561 - 19.02.2020

Opuszczony budynek fabryczny dawnego Zakładu Wyrobów Mechanicznych Gustawa Pulsta jest obiektem dobrze zabezpieczonym tylko od strony ul. Strzeleckiej. Zaślepione okna stwarzają wrażenie, że budowla czeka na remont. Wystarczy jednak obejrzeć zabytek od ul. Stalowej, by przekonać się, że fabryczka jest dostępna dla wandali, a jej murom grozi zawalenie.


​Alarm dla pamiątki po braciach Gold

numer 2557 - 14.02.2020
W powszechnie panującym przekonaniu obiekty wpisane do rejestru zabytków prawomocną decyzją konserwatora są skutecznie zabezpieczone nie tylko przed rozbiórką, lecz także przed wszelkimi przebudowami i zmianami, które mogłyby zagrażać ich wartości.

Hitlerowcy pozostaną

numer 2556 - 13.02.2020
Pomnik Barykady Września 1939 r. przy ul. Grójeckiej został odsłonięty 40 lat temu. To kawał czasu, więc trudno się dziwić, że betonowe części monumentu uległy w wielu miejscach destrukcji. Fragmenty pomnika od dawna były zagrzybione i pokryte zaciekami. Korodujące pręty zbrojeniowe powodowały pękanie betonowej masy, na której pojawiły się ubytki.

Czynszówka otulona siatką

numer 2555 - 12.02.2020
W sercu stołecznego Śródmieścia, tuż przy pl. Trzech Krzyży, stoi opuszczona, zrujnowana kamienica. Remont czynszówki przy ul. Mokotowskiej 73, połączony z jej nadbudową, zapowiadano już kilkakrotnie. W budynku nie prowadzi się jednak obecnie żadnych prac budowlanych. Fasadę obiektu otula siatka zabezpieczająca przechodniów przed spadającymi fragmentami tynku.

​Pl. Pięciu Rogów bez decyzji konserwatora

numer 2551 - 07.02.2020
W ubiegły piątek ukazał się mój komentarz pt. „Milczenie konserwatora zabytków”, dotyczący okoliczności towarzyszących przygotowaniom do zrealizowania projektu tzw. pl. Pięciu Rogów w Warszawie.

Budynek TBS i paraliż komunikacyjny

numer 2550 - 06.02.2020
Inwestycja TBS Warszawa Południe Sp. z o.o., przewidująca wzniesienie na rogu ul. Grójeckiej i Banacha wielorodzinnego budynku mieszkalnego, od dawna budzi kontrowersje i wywołuje protesty lokalnej społeczności Ochoty.

Dach cieknie, stropy się walą

numer 2549 - 05.02.2020
Rewitalizacja praskich kamienic powinna być dokonywana w możliwie szerokim zakresie. Jednak prace budowlane prowadzone w jednym zabytkowym budynku nie mogą pogłębiać destrukcji sąsiedniego. Dom przy ul. Okrzei 29 już ucierpiał z powodu przebudowy i nadbudowy oficyny przylegającej do niego od strony wschodniej.

​Milczenie konserwatora zabytków

numer 2545 - 31.01.2020
Społeczni obrońcy warszawskich zabytków zostali ostatnio zaskoczeni informacją o tym, że wiosną br. ma się rozpocząć przebudowa enklawy dawnej stolicy, zlokalizowanej u zbiegu ulic: Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Miejsce to otrzymać ma – po ewentualnych przekształceniach – nazwę plac Pięciu Rogów. Przygotowania do utworzenia nowego placu trwają od dawna. 12 kwietnia ub.r.

​Sklep Molotow znikł z Marszałkowskiej

numer 2544 - 30.01.2020
Po dwóch pikietach i pismach protestujących przeciwko eksponowaniu imienia stalinowskiego ludobójcy na szyldzie sklepu niemieckiej firmy Feuerstein, prowadzącego przy ul. Marszałkowskiej 64 sprzedaż farb dla grafficiarzy, punkt handlowy „Molotow Warszawa” został zamknięty. Administrator budynku zapowiedział też rychłe usunięcie szyldów.

​Piękna 22: wieczne stemple w bramie

numer 2543 - 29.01.2020
Na pierwszy rzut oka kamienica przy ul. Pięknej 22 w południowym Śródmieściu Warszawy nie wygląda na budynek zagrożony katastrofą budowlaną. Stemple w przejeździe bramnym utrzymane w kolorze elewacji nie od razu zwracają uwagę przechodnia. Wystarczy jednak uważniej przyjrzeć się czynszówce, by wiedzieć, że pilnie potrzebuje ona generalnego remontu.

Tajemnica projektu z budżetu partycypacyjnego

numer 2540 - 25.01.2020
W lipcu 2018 r. przegłosowano realizację czterech projektów z budżetu partycypacyjnego 2019 noszących nazwę: „Varsavianistyczne wycieczki szkolne”. Joanna Szubińska-Piszczek, pomysłodawca projektu, do dziś nie może uzyskać informacji, czy wycieczki się odbyły. Tajemnicą otoczona jest także ich tematyka. Urząd Dzielnicy Wilanów m.st.

Zieleniak także dla kupców z ulicy Majewskiego

numer 2538 - 23.01.2020
Grozi nam bankructwo, jeżeli tu dłużej zostaniemy. Pod względem handlowym to martwy teren – taką opinię usłyszałem przed dwoma dniami od jednego z kupców handlujących (a raczej – próbujących handlować bez większego powodzenia) na tymczasowym targowisku zlokalizowanym między ulicami Siemieńskiego i Majewskiego na warszawskiej Ochocie.

​Wkrótce remont celestynowskiego dworca

numer 2537 - 22.01.2020
W grudniu ub.r. w drewnianym budynku dworca kolejowego w Celestynowie wybuchł tragiczny w skutkach pożar. Choć zniszczenia samego obiektu były niewielkie, jeden z lokatorów zajmujących pierwsze piętro dworca zmarł. Obecnie zabytkowy budynek jest zamknięty. PKP SA zapowiadają szybkie przystąpienie do remontu.

​Jak zostałem byłym społecznikiem

numer 2535 - 20.01.2020
Zamiast merytorycznej polemiki z moimi tekstami, kwestionującymi zasadność uczczenia pomnikiem Stanisława Jankowskiego, przeczytałem, że nie jestem już varsavianistą i obrońcą zabytków.

​BOS jest już dobre?

numer 2533 - 17.01.2020
Trwa kampania zakrzykiwania historycznej prawdy po moim tekście krytycznie oceniającym pomysł wzniesienia pomnika Stanisława Jankowskiego. Krytycy nie tylko zupełnie nie przejmują się faktami zawartymi w źródłach historycznych, lecz także zdają się zapominać o własnych ocenach Biura Odbudowy Stolicy (BOS), formułowanych niegdyś także wyłącznie na podstawie analizy materiałów archiwalnych.

Wrzesińska 14: powrót do życia

numer 2531 - 15.01.2020
Zrujnowane kamienice na warszawskiej Pradze przez wiele lat pozostawały poza planami wszelkich poważniejszych remontów. W ostatnim okresie można zaobserwować pozytywne procesy świadczące o woli zachowania takich obiektów. Pierwsze wykonane prace nie eliminują jednak zagrożeń. Przykładem może być kamienica przy ul. Wrzesińskiej 14.

​Niewygodna prawda źródeł historycznych

numer 2530 - 14.01.2020
Po moim komentarzu pt. „Pomnik dla propagatora stalinizmu?” („GPC” nr 3 z 4–6 stycznia br.), oceniającym krytycznie pomysł wzniesienia w Warszawie pomnika Stanisława Jankowskiego, Związek Powstańców Warszawskich (ZPW) i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) postanowiły zakrzyczeć prawdę historyczną zawartą w źródłach.

Anachroniczny przeciwnik odbudowy Pałacu Saskiego

numer 2526 - 09.01.2020
Środowiska dążące do zablokowania procesu przywracania Warszawie tożsamości utraconej w wyniku planowego niszczenia miasta w okresie II wojny światowej zyskały nowego sojusznika. W 2019 r. ukazało się obszerne opracowanie Jarosława Zielińskiego, poświęcone pl. Piłsudskiego. Spore fragmenty tej książki zawierają krytykę idei odbudowy Pałacu Saskiego.