Janusz Sujecki

​Kogo i co promuje mural z wizerunkami Kuronia?

numer 2682 - 13.07.2020
Wilhelm Sasnal – malarz i autor filmów, zapytany w 2016 r. przez dziennikarza „Newsweeka”, czy na zamówienie ministra kultury namalowałby obraz o Smoleńsku, odpowiedział, że na taką propozycję „tylko by się roześmiał”. Wesołości Sasnala nie wzbudziła jednak propozycja zaprojektowania muralu, przedstawiającego wizerunki Jacka Kuronia. Zamówienie przyjął i mural został wykonany w czerwcu br.

Pożegnanie z domem Braci Jabłkowskich

numer 2679 - 09.07.2020


​Zabytkowy słup nadal rdzewieje

numer 2678 - 08.07.2020
Dzisiejszy odcinek naszego cyklu wyjątkowo nie dotyczy zagrożonej zabytkowej budowli – niszczejącej kamienicy, pałacyku czy dawnego zakładu przemysłowego. Mowa będzie o wyjątkowym dawnym słupie trakcji tramwajowej, który jako zabytek techniki jest przede wszystkim pamiątką związaną z obroną Warszawy we wrześniu 1939 r.

​Śmietniki w miejscach pamięci

numer 2676 - 06.07.2020
Elewacja zabytkowej kamienicy przy ul. Ciepłej 3, w której urodził się bohater wojny polsko-bolszewickiej ks. Ignacy Skorupka, pokryta bazgrołami. Stosy śmieci przy pomniku Barykada Września i fragmencie muru z tablicą upamiętniającą ofiary obozu przejściowego na Zieleniaku. Tak administratorzy Warszawy dbają o miejsca pamięci oraz ich najbliższe otoczenie.

​Siedziba dawnej wytwórni gilz

numer 2672 - 01.07.2020
Wolnostojący dom zajmujący narożnik ul. Lubelskiej i Grochowskiej (Grochowska 354) jest jedną z ciekawszych budowli dawnego Kamionka. Zabytkowy budynek miał być wyremontowany do końca 2022 r. Miasto nie przydzieliło jednak środków na ten cel.

​Społeczny apel do konserwatora zabytków

numer 2670 - 29.06.2020
Koncepcja placu Pięciu Rogów projektowanego u zbiegu ulic Brackiej, Zgoda, Chmielnej i Szpitalnej przewiduje radykalne przekształcenie jednego z cenniejszych fragmentów historycznego centrum Warszawy i odebranie mu zabytkowej wartości. Szpalery drzew zasłonić mają elewacje kamienic z przełomu XIX i XX w. oraz fasadę wybitnego dzieła architektury – Domu Towarowego Braci Jabłkowskich.

​Tajemniczy Józef w podziemiach kościoła

numer 2668 - 26.06.2020
Warszawa jest miastem bogatym w interesujące zakątki i pamiątki, które można obejrzeć dopiero po wejściu na podwórza kamienic. Niekiedy różnorodne ciekawostki kryją się na klatkach schodowych, poddaszach i w piwnicach dawnych budowli. Część stołecznych gmachów, także kościołów, została w całości odbudowana po zniszczeniach wojennych.

​Podwójne standardy ratusza

numer 2668 - 26.06.2020
Bazar Wolumen nie zostanie zabudowany. To bardzo dobra wiadomość. Decyzja w sprawie zachowania targowiska była wynikiem uwzględnienia woli mieszkańców Bielan protestujących przeciwko likwidacji bazaru. Zastanawiam się więc, dlaczego stanowisko lokalnej społeczności Ochoty walczącej o zachowanie bazaru Banacha zostało zignorowane?

Podwójne standardy ratusza

numer 2668 - 26.06.2020
Bazar Wolumen nie zostanie zabudowany. To bardzo dobra wiadomość. Decyzja w sprawie zachowania targowiska była wynikiem uwzględnienia woli mieszkańców Bielan protestujących przeciwko likwidacji bazaru. Zastanawiam się więc, dlaczego stanowisko lokalnej społeczności Ochoty walczącej o zachowanie bazaru Banacha zostało zignorowane?

​Są pieniądze na niszczenie historycznego miasta

numer 2667 - 25.06.2020

Administratorzy Warszawy nieustannie powtarzają, że stolica ma problemy z dochodami i ubolewają nad finansowymi stratami miasta. Okazuje się jednak, że na realizowanie projektów o ideologicznym podłożu pieniędzy nie może zabraknąć.

​Kamieniczka z wykuszami

numer 2666 - 24.06.2020
Ulica Rybna zachowała klimat dawnego Kamionka. To niezwykłe miejsce ma już wielu miłośników i stopniowo przechodzi przeobrażenia, które zmierzają do uczynienia z niego atrakcji turystycznej. Niestety, jeden z najciekawszych budynków ul. Rybnej – kamieniczka nr 4 – niszczeje. Na razie szanse na jej remont są niewielkie.

​Rewitalizacja Pragi w wydaniu ratusza

numer 2662 - 19.06.2020
Informacja przekazana przez Telewizyjny Kurier Warszawski, z której wynika, że w ubiegłym roku wydano mniej niż połowę kwoty przeznaczonej na rewaloryzację praskich kamienic, musiała zaskoczyć niejednego miłośnika zabytków tej dzielnicy. Wszyscy się przyzwyczailiśmy do narzekania, że na ratowanie starych domów nie ma pieniędzy.

​Ideologiczna blokada dla tablic pamięci?

numer 2661 - 18.06.2020
„Do Rzeczy” opublikowało tekst zatytułowany „Kto i dlaczego nie chce tablic pamięci w stolicy?”. Sprawa dotyczy ważnej inicjatywy PGE Energia Ciepła, która wystąpiła z pomysłem umieszczania takich tablic obok dawnych, wykonanych z piaskowca, zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka (1904–1985).

Kto zagospodaruje pamiątkę po firmie Biedrzyńskiego?

numer 2660 - 17.06.2020
Choć moda na lofty zdążyła się już w Warszawie na dobre przyjąć, nadal wiele pofabrycznych budynków magazynowych i gospodarczych zagrożonych jest zniszczeniem. Nie wszystkie nadają się do adaptacji na lokale mieszkalne.

​Urzędnicza niemoc zabija Łucką 8

numer 2658 - 15.06.2020
Firma rozbiórkowa działająca na zlecenie J.M. Inwest Sp. z o.o. wyburzyła oficynę przy ul. Łuckiej 8 na warszawskiej Woli. Wbrew nakazowi nadzoru budowlanego mury spalonej zabytkowej kamieniczki frontowej nie zostały zabezpieczone przed rozpoczęciem prac. Wydaje się to niewiarygodne, ale dom Abrama Włodawera od 10 lat niszczeje przy zupełnej bezradności służb konserwatorskich.

​Wątpliwa forma ochrony zabytków

numer 2656 - 12.06.2020
W  ostatnich miesiącach doszło do  zniszczenia kilku warszawskich zabytków. W  kwietniu firma rozbiórkowa działająca na zlecenie J.M. Inwest Sp.  z  o.o. wyburzyła oficynę kamienicy przy ul. Łuckiej 8  na terenie Woli. Budynek zlikwidowano legalnie, choć mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego rozbiórkę.

Relikt dawnej ulicy Złotej

numer 2655 - 10.06.2020
Jeżeli w obrębie historycznego centrum Warszawy zobaczymy powojenny blok stojący w pierzei ulicy i połączony z dawnymi kamienicami, warto zajrzeć na podwórze takiego budynku. Czasami zdarza się, że przetrwał tam jedyny fragment zabudowy należący do frontowej kamienicy, zniszczonej w okresie wojny lub zburzonej w okresie stalinizmu. Tak jest m.in. w przypadku oficyny przy ul. Złotej 63.

​Dar dla Naszego Domu na Bielanach

numer 2652 - 06.06.2020
W czwartkowe popołudnie przewodniczący Bielańsko-Żoliborskiego Klubu „Gazety Polskiej” Robert Rogala przekazał dla Domu Dziecka nr 1 „Nasz Dom” im. Maryny Falskiej 70 litrów antybakteryjnego płynu do mycia rąk. Dzieci otrzymały również gry edukacyjne.

Bezrobocie i uliczny handel

numer 2652 - 06.06.2020
U zbiegu ulic Grójeckiej i Banacha na chodniku pod ogrodzeniem otaczającym plac po zlikwidowanym w ubiegłym roku tzw. północnym Bazarze Banacha dwie osoby prowadzą sprzedaż truskawek. Zaimprowizowane stoisko osłonięte czerwonym parasolem wygląda bardzo malowniczo. Nie brakuje też klientów. Nieco dalej starsze kobiety sprzedają kwiaty.

„Pomnikomanii” ciąg dalszy?

numer 2650 - 04.06.2020
Po zdewastowaniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie Łukasz Moll i Michał Pospiszyl powiązani z Biennale Warszawa wystąpili z petycją online, w której domagają się pozostawienia wulgarnych napisów na cokole pomnika, określając takie rozwiązanie mianem „wykonania testamentu bohatera” (sic!).

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama