Mariusz Solecki

Ofensywa Kazimierza Kutza przeciwko Żołnierzom Wyklętym

numer 2448 - 03.10.2019
Powoli dobiega końca „Rok z Kazimierzem Kutzem”, którego najważniejszą częścią jest pełna retrospektywa filmów reżysera w katowickim kinie studyjnym Kosmos. Kazimierz Kutz był człowiekiem pełnym sprzeczności, rozdartym między śląskimi kompleksami a parciem na warszawkę. Impulsywny z natury, potrafił się zacietrzewić i postawić władzy ludowej, szkoda tylko, że nie w swoich filmach.

Czerwone flagi na polskim parnasie

numer 1471 - 15.07.2016
W odróżnieniu od polskich pisarzy terminujących w Armii Krajowej, niewielu byłych alowców zaistniało w literaturze. W zbrojnej konspiracji podległej Moskwie walczyli (z literatów relatywnie sławnych): Bohdan Czeszko, Andrzej Szczypiorski, Stanisław Jerzy Lec; z drugo- i trzecioligowców: Józef Ozga-Michalski, Władysław Machejek, Stanisław Glinka. W

Eneszetowcy na moczarach

numer 1433 - 01.06.2016
Młody człowiek, interesujący się w PRL u drugowojennym ruchem oporu, niemający dostępu do wydawnictw niekontrolowanych, po chłopięcemu ufający swojemu państwu, siłą rzeczy skazany był na publikacje opiewające pomnikowe czyny partyzantów GL/AL.

Koryto „Żelaznego”

numer 1416 - 11.05.2016
W kulturze europejskiej ciałom zmarłych należy się szacunek. Gest Antygony oddającej brata ziemi to nie tylko fikcja artystyczna, to moralny obowiązek człowieka chcącego uchodzić za istotę cywilizowaną. A przecież ta sama literatura grecka zna wypadki profanacji zwłok, dokumentuje szał Achillesa, wlokącego za rydwanem trupa Hektora.

Literaci, dziennikarze, esbecy

Numer 1257 - 30.10.2015

W nowym domu

Numer 942 - 16.10.2014
Karol Machnicki, brat Władysława, świeżo upieczony urzędnik ludowego państwa, postanowił ukrócić samowolę sołdatów we wsi. W tym celu wybrał się do pobliskiego miasteczka Kożuchów (Freystadt), w którym stacjonowało LWP i gdzie mieściła się placówka UB. Wrócił z młodym bezpieczniakiem, doszło do spotkania z dowódcą garnizonu. Mariusz Solecki ziemiams@wp.pl G

Droga na zachód

Numer 936 - 09.10.2014
17 września 1939 r. Władysław Bedryjczuk, syn Polki i Ukraińca, zrzucił z fasady szkoły powszechnej w Nowosiółce Jazłowieckiej (powiat Buczacz, woj. tarnopolskie) godło II RP i podeptał je, mówiąc, że to samo, co z orłem, stanie się teraz z Polską. A było jeszcze tak pięknie niedawno. Mieszane małżeństwa nie należały do rzadkości. Bawiono się, świętowano i uczono razem.

Ima znaczy matka

Numer 924 - 25.09.2014
„W Kolonii [Wileńskiej] był klasztor Dominikanek, którego przełożona ukrywała u siebie kilkoro Żydów. […] Jurek Wilner był ulubieńcem matki przełożonej – blondyn z niebieskimi oczami, przypominał jej wywiezionego do niewoli brata.

Leopold Okulicki w Legii

Numer 871 - 24.07.2014
Od kadencji Grzegorza Laty opinii publicznej niezbyt dobrze kojarzy się biurkowy aktywista Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nowy prezes Zbigniew Boniek powoli naprawia zepsuty przez poprzednika wizerunek PZPN u. Kibicujemy zmianom in plus forsowanym w Związku, czekamy na nową generację działaczy, na ludzi czystych jak kryształ, na fachowców cieszących się szacunkiem społecznym. Utopijne?

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama