Konrad Wysocki

Kolektywna obrona priorytetem NATO

numer 2075 - 13.07.2018
Dzięki programowi operacyjnemu 4x30, wdrożonemu na zakończonym wczoraj szczycie NATO w Brukseli, państwa członkowskie uzyskały kolejny skuteczny mechanizm do szybkiej odpowiedzi w razie ewentualnego zagrożenia ze strony Rosji. Znaczący wkład w utworzenie nowej strategii wniesie Polska.

Trump staje po stronie Polski

numer 2074 - 12.07.2018
Podczas pierwszego dnia szczytu NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump skrytykował Niemcy za gigantyczne uzależnienie od rosyjskich surowców. – Pod tym względem Niemcy są pod kontrolą Rosji – stwierdził amerykański przywódca w rozmowie z szefem Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. – Polska nie przyjęłaby gazu od Rosji, bo nie chce być jej zakładnikiem – dodał Trump.

Kontynuacja strategii obranej w Warszawie

numer 2073 - 11.07.2018
Dziś w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. W Kwaterze Głównej przywódcy państw Sojuszu będą rozmawiali o dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki, reformie struktury dowodzenia i nowych programach obronnych. Na marginesie szczytu prezydent RP Andrzej Duda ma odbyć dwustronne rozmowy m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Porozumienie Polski i Izraela w światowej prasie

numer 2069 - 06.07.2018
Poświęcona relacjom polsko-izraelskim wspólna deklaracja premierów Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu ukazała się bądź ukaże w tym tygodniu w formie ogłoszenia w kilkunastu najpopularniejszych dziennikach w Europie i USA. Wczoraj materiał opublikowano m.in. na łamach „Jerusalem Post” i „Haarec”. Z kolei dziś deklaracja pojawi się m.in.

Pipes: Polska stawia wzorowy opór islamizacji Europy

numer 2067 - 04.07.2018
Przebywający w ostatnich dniach w Polsce amerykański historyk i dyrektor think tanku Middle East Forum dr Daniel Pipes w artykule na łamach dziennika „The Washington Times”, podsumowującym swoją wizytę, chwali polski rząd i społeczeństwo za racjonalne stanowisko wobec migracji i obronę proeuropejskich wartości.

Kompromis satysfakcjonujący obie strony

numer 2063 - 29.06.2018
Większość mediów w Izraelu obszernie skomentowała przyjęcie przez polskie władze poprawek do nowelizacji ustawy o IPN, przewidujących odejście od przepisów karnych za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. Oficjalne stanowisko w tej sprawie przedstawił też Biały Dom.

Kreml głuchy na wezwania ws. wraku Tu-154M

numer 2061 - 27.06.2018
ROSJA Większość prokremlowskich mediów nie zwróciła uwagi na poniedziałkową rezolucję Rady Europy, wzywającą władze Rosji do zwrócenia Polsce wraku samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Nie zareagowały również oficjalne organy Kremla.

Kraje V4 nie pojadą na imigracyjny szczyt

numer 2057 - 22.06.2018
Wczoraj w stolicy Węgier z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, połączony z rozmowami z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Tematem głównym były kwestie związane z migracją, które zostaną poruszone na niedzielnym spotkaniu UE w Brukseli. Jednak przywódcy V4 na nim się nie stawią.

Prolog do wojny atomowej

numer 2055 - 20.06.2018
Eksperci z Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS) weszli w posiadanie zdjęć satelitarnych, które potwierdzają, że w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim Rosja rozbudowuje bunkier nuklearny z czasów zimnej wojny. Już niedługo może tam zostać przetransportowana broń zagrażająca całej Europie.

Rosyjski agresor zagraża Europie

numer 2045 - 08.06.2018
HOLANDIA Ministrowie obrony krajów Grupy Północnej podczas środowego posiedzenia w Hadze zgodnie stwierdzili, że neoimperialna postawa Rosji jest największym zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa. Dziś o sytuacji w regionie będą rozmawiali w Warszawie przedstawiciele tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.

Strategiczne rozmowy ministra Błaszczaka

numer 2044 - 07.06.2018
Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu państw Grupy Północnej w Hadze, podczas którego dyskutowano m.in. o wzmocnieniu bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku i relacjach z Rosją. Z kolei dziś minister Błaszczak przybędzie do Brukseli, by wziąć udział w dwudniowym szczycie szefów obrony państw NATO.

Polska pewnym filarem bezpieczeństwa w regionie

numer 2043 - 06.06.2018
Władze Litwy, Łotwy i Estonii oraz Wielkiej Brytanii zgodnie przekonują, że to w Polsce, uznawanej za najmocniejszy militarnie punkt wschodniej flanki NATO, powinna powstać stała baza armii USA. Działania strony polskiej w tej sprawie popiera także większość amerykańskich mediów branżowych.

Kijów wykiwał agentów Putina

numer 2039 - 01.06.2018
Miał być jedną z 30 osób, na które kremlowska agentura wydała wyrok śmierci. Dzięki współpracy z ukraińskimi służbami nie tylko ocalił życie, ale także potwierdził, jak perfidnymi metodami rozprawia się Kreml ze swoimi przeciwnikami. O spektakularnej akcji z udziałem rosyjskiego dziennikarza Arkadija Babczenki mówi cały świat.

Godne miejsce na symbol świętości

numer 2033 - 24.05.2018
W Ploërmel na zachodzie Francji rozpoczęły się prace związane z przesunięciem pomnika św. Jana Pawła II z publicznego parkingu na teren prywatny. Za kilka dni monument upamiętniający papieża Polaka stanie w pobliżu miejscowego katolickiego gimnazjum Sacré-Cœur.

Rosja testuje zdolności NATO

numer 2031 - 22.05.2018
Ostatnie doniesienia portugalskich mediów o udaremnieniu przez tamtejsze myśliwce F-16 tajnej operacji zwiadowczej Rosji, prowadzonej przez jeden ze śmigłowców, a także wiele prowokacji z udziałem jednostek powietrznych i morskich armii FR zdają się potwierdzać, że Kreml bada zdolność państw Sojuszu do odparcia nagłego ataku zbrojnego.

Zabójcza ręka Kremla w Smoleńsku

numer 2027 - 17.05.2018
John Schindler, były analityk amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), na łamach branżowego portalu Observer.com przedstawił swoje wnioski po zapoznaniu się z najnowszym raportem podkomisji smoleńskiej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. „Teza, że za Smoleńskiem znajduje się ukryta zabójcza ręka Rosjan, staje się przekonująca” – uważa amerykański ekspert.

Polonia obroniła pomnik Katyński

numer 2023 - 12.05.2018
Pozostawienie pomnika Katyńskiego na Exchange Place w New Jersey z nieznacznym przesunięciem monumentu o 60 m, w bardziej eksponowane miejsce – to efekt piątkowych rozmów z burmistrzem miasta Stevenem Fulopem, w których uczestniczył m.in. konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

​Polska liderem na forum ONZ

numer 2015 - 02.05.2018
DYPLOMACJA We wtorek Polska objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przez najbliższy miesiąc nasz kraj będzie odpowiadał za pracę jednego z głównych organów tego międzynarodowego gremium. Priorytetem polskiej dyplomacji będą kwestie bezpieczeństwa, ochrona ludności oraz respektowanie praw podstawowych.

Bezczelna gra Kremla

numer 2007 - 21.04.2018
W odpowiedzi na ostatnie działania polskiej dyplomacji, domagającej się od Rosji zwrotu wraku samolotu Tu-154M, rzeczniczka rosyjskiego MSZ-etu Maria Zacharowa stwierdziła, że szczątki tupolewa nie zostaną oddane Polsce, gdyż są dowodem w śledztwie tamtejszej prokuratury. Ponadto Kreml utrudnia Polsce prowadzenie własnego dochodzenia, odrzucając wnioski o pomoc prawną.

Kolejna zagadkowa śmierć w Rosji

numer 2005 - 19.04.2018
W ostatnich dniach rosyjskie media ujawniły szczegóły śmierci w lutym br. w petersburskim więzieniu 56-letniego biznesmena Walerija Pszenicznego, oskarżonego o defraudację 100 mln rubli przy projektowaniu okrętu podwodnego dla armii FR. Okazało się, że wbrew wersji śledczych Pszeniczny nie popełnił samobójstwa, lecz został brutalnie zamordowany.