Konrad Wysocki

Płatni terroryści Putina

numer 2454 - 10.10.2019
Z informacji podawanych przez amerykańskie media wynika, że w wywiadzie wojskowym Federacji Rosyjskiej (GRU) działa specjalnie wydzielona jednostka 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy. Fakt ten mieli potwierdzić byli i obecni funkcjonariusze wywiadów amerykańskiego i państw europejskich.

Europa u progu kolejnego kryzysu

numer 2453 - 09.10.2019
Ryzyko nowej fali migracyjnej z Afryki i Bliskiego Wschodu oraz zagrożenie, jakie może ona nieść dla bezpieczeństwa w Europie, na nowo rozbudzają dyskusję o możliwości zabezpieczenia się przed czarnym scenariuszem i obrazkami, jakich byliśmy świadkami w ostatnich latach.

Bezpieczeństwo, budżet, brexit

numer 2448 - 03.10.2019
Wczoraj w czeskich Lánach rozpoczął się dwudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V-4). Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiają o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście brexitu i nowej perspektywy budżetowej. Omówiona ma zostać także kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

Rosyjski specnaz rozpracowuje Norwegię

numer 2447 - 02.10.2019
Jeden z norweskich portali zajmujących się tematyką obronności poinformował, że w ostatnim czasie w kontynentalnej części Norwegii oraz na archipelagu Svalbard oddziały rosyjskich sił specjalnych przeprowadziły akcję zwiadowczą, połączoną z ćwiczeniami wojskowymi.

Zielone światło dla F-35

numer 2444 - 28.09.2019
Kongres Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż Polsce 32 myśliwców piątej generacji F-35 – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Tym samym realizacja jednego z najważniejszych w historii kontraktów dla polskiej armii wchodzi w decydującą fazę. Teraz obie strony przystąpią do negocjacji cenowych.

Unikatowość relacji polsko-żydowskich

numer 2443 - 27.09.2019
Jednym z ostatnich punktów kilkudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Stanach Zjednoczonych było spotkanie z przedstawicielami środowisk żydowskich zamieszkujących USA. – Rozmowom towarzyszyła atmosfera szczerości, wyrozumiałości i zrozumienia wrażliwości obydwu stron – powiedział Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

Szybka realizacja historycznej decyzji

numer 2441 - 25.09.2019
Obok deklaracji o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce kluczowym efektem spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Nowym Jorku była zapowiedź zniesienia wiz dla Polaków. Zdaniem prezydenta RP do wprowadzenia ruchu bezwizowego z USA może dojść jeszcze w tym roku.

Początek końca Białorusi

numer 2437 - 20.09.2019
MIŃSK–MOSKWA Jest niemal przesądzone, że już za trzy lata Białoruś przestanie być traktowana jako odrębny kraj. Na 2022 r. zaplanowano bowiem utworzenie tzw. państwa konfederacyjnego, w którym zostaną ujednolicone strategiczne sektory państwowe Rosji i Białorusi. Cały proces ma ruszyć w styczniu 2021 r.

Putin szykuje się do natarcia

numer 2191 - 29.11.2018
Wczoraj, w dniu wprowadzenia przez Kijów stanu wojennego, na okupowanym przez Rosję Krymie pojawiły się strategiczne przeciwokrętowe systemy Bał oraz przeciwlotnicze systemy S-400. Ponadto przy granicy z Ukrainą koncentrują się rosyjskie wojska. W obliczu napiętej sytuacji prezydent RP Andrzej Duda nie wyklucza wizyty na Ukrainie, by wesprzeć tamtejsze władze.

Asteriks zainspirował Webera

numer 2312 - 25.04.2019
„Dwanaście prac Asteriksa” – to tytuł jednej z ekranizacji popularnego francuskiego komiksu o przygodach dwóch Galów: Asteriksa i Obeliksa. Można przypuszczać, że fanem tej serii jest także Manfred Weber, kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej. Polityk w trakcie inauguracji kampanii wyborczej zaprezentował dwanaście punktów, które zamierza zrealizować po ewentualnej wygranej.

Rakiety i okręty w pełnej gotowości

numer 2435 - 18.09.2019
Po raz kolejny w tym roku trwa przegląd gotowości bojowej rosyjskiej armii. Kilka tysięcy żołnierzy Floty Czarnomorskiej ćwiczy na okupowanym Krymie. Równolegle w Rosji i na terenie byłych azjatyckich republik ZSRS trwają międzynarodowe manewry pod kryptonimem Centr-2019. Bierze w nich udział blisko 130 tys. żołnierzy.

Pięć nazwisk na liście Trumpa

numer 2431 - 13.09.2019
W najbliższych dniach okaże się, kto zostanie nowym doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego w miejsce Johna Boltona, zdymisjonowanego we wtorek przez Donalda Trumpa. Przywódca USA poinformował, że wyboru dokona spośród pięciu kandydatów.

Afrykańska pielgrzymka Franciszka

numer 2424 - 05.09.2019
Wczoraj rano Ojciec Święty wyruszył z Watykanu w tygodniową pielgrzymkę do Afryki. W jej trakcie Franciszek odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Wizyta będzie skoncentrowana na kwestii ubóstwa panującego na Czarnym Lądzie oraz pokoju i pojednania między wyznawcami różnych religii i reprezentantami wielu kultur. To 31. zagraniczna podróż Franciszka.

Niemcy poznają historię rtm. Pileckiego

numer 2423 - 04.09.2019
Już za kilka dni, 16 września, w Berlinie zainauguruje swoją działalność oddział Instytutu im. rtm. Witolda Pileckiego. Z tej okazji zostanie przygotowana specjalna wystawa, ukazująca heroiczność polskiego bohatera II wojny światowej, który dobrowolnie udał się do obozu zagłady w Auschwitz, by udokumentować zbrodnie hitlerowskich Niemiec.

Aneksja Białorusi coraz bliżej

numer 2416 - 27.08.2019
Dziś białoruski rząd przedstawi prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence projekt programu działań w ramach integracji Białorusi i Rosji. We wrześniu dokument podpiszą premierzy obu krajów.

Strach przed urażeniem Iranu i Rosji

numer 2415 - 26.08.2019
Ustalenie wspólnego stanowiska ws. relacji z Teheranem oraz chęć wzmocnienia dialogu z Rosją były jednym z kluczowych tematów weekendowych obrad przywódców państw grupy G7 we francuskim Biarritz. Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem szczytu doszło do sprzeczki między brytyjskim premierem Borisem Johnsonem a Donaldem Tuskiem.

Polskie priorytety na forum ONZ

numer 2411 - 21.08.2019
Trwa miesięczne przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z tego względu szef polskiej dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie jutro zainicjuje debatę poświęconą kwestii zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości wyznaniowych. Minister spotka się także z amerykańską Polonią.

Polskę i USA łączą silne więzi

numer 2395 - 03.08.2019
Prezydent Donald Trump umacnia sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wzrasta obecność wojsk amerykańskich na polskiej ziemi, a to mówi więcej niż słowa. Wszystkie fakty stanowią dowód na wysoki poziom przyjaźni między Polską a Ameryką – mówił premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN.

Amerykanie zlikwidowali syna bin Ladena

numer 2394 - 02.08.2019
Hamza bin Laden, syn Osamy, lidera Al-Kaidy zastrzelonego 1 maja 2011 r. przez oddział amerykańskich wojsk specjalnych, został zabity w trakcie operacji wojskowej – podały media w USA, powołując się na źródła wywiadowcze. O akcji, w wyniku której zginął młodszy z rodu bin Ladenów, miała być informowana administracja prezydenta Donalda Trumpa.

Trump: Polskę i USA łączą świetne relacje

numer 2393 - 01.08.2019
Nie mogę się doczekać tej wizyty. Lubię polski naród. Polacy to wspaniali ludzie – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, potwierdzając swoje przybycie do Polski na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obecnie trwa ustalanie szczegółów trzydniowej wizyty przywódcy USA.