Konrad Wysocki

Pół dekady zniewolenia

numer 2279 - 16.03.2019
Przeprowadzone pod kolbami karabinów maszynowych lojalnych wobec Kremla ekstremistów miało dowieść tezy, że mieszkańcy Półwyspu Krymskiego nie czują się Ukraińcami i chcą włączenia regionu do Rosji. Europa otrzymała z kolei sygnał, że Władimir Putin nie cofnie się w swoim neoimperializmie.

Turcja oddala się od Europy

numer 2278 - 15.03.2019
Autorytarne rządy, brak wolności wypowiedzi oraz nieprzestrzeganie praw człowieka – to główne zarzuty kierowane przez Parlament Europejski pod adresem Ankary. Europosłowie zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję wzywającą UE do zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją.

Bez umowy i bez twardego brexitu

numer 2277 - 14.03.2019
Niższa izba brytyjskiego parlamentu odrzuciła dość dużą przewagą głosów rządowy projekt dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W środę parlamentarzyści wykluczyli tzw. twardy brexit, czyli wyjście z UE bez umowy.

Sojusz, który zmienił oblicze Polski

numer 2276 - 13.03.2019
Wyjście z posowieckiej strefy wpływów, integracja euroatlantycka, podniesienie zdolności obronnych i umiejętności żołnierzy oraz możliwość wejścia w technologię zbrojeniową na miarę XXI w. Wszystko dzięki obecności w najważniejszej organizacji świata. Wczoraj w Pradze odbyły się centralne uroczystości 20.

Rakiety wycelowane w Ukrainę

numer 2272 - 08.03.2019
Na terenach okupowanych przez Rosję przeprowadzono ćwiczenia wojskowe z użyciem systemów rakietowych Iskander-M – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Z kolei prezydent Petro Poroszenko zapowiedział rozbudowę ukraińskiego potencjału rakietowego.

Dwója z plusem dla rządu Merkel

numer 2269 - 05.03.2019
Na kilka dni przed pierwszą rocznicą utworzenia rządu gabinet Angeli Merkel nie cieszy się zaufaniem społeczeństwa. W jednym z ostatnich sondaży ponad 60 proc. Niemców stwierdziło, że nie żałowałoby rozpadu koalicji chadeków z socjaldemokratami (CDU/CSU-SPD).


Razem dla bezpieczeństwa w regionie

numer 2267 - 01.03.2019
Wczoraj w Koszycach odbył się szczyt przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, upamiętniający 70. rocznicę utworzenia NATO, a także przypadającą na ten rok 15. i 20. rocznicę wstąpienia krajów B9 do Sojuszu.

Kompromis na horyzoncie

numer 2266 - 28.02.2019
Wczoraj w stolicy Wietnamu zakończyła się pierwsza tura rozmów prezydenta USA Donalda Trumpa i dyktatora KRLD Kim Dzong Una, poświęcona denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Dalsze rozmowy w Hanoi będą prowadzone dzisiaj.

Putin straszy NATO rakietami

numer 2261 - 22.02.2019
Oskarżanie USA o lekceważenie traktatu INF, groźby pod adresem pozostałych państw NATO, w tym zapowiedź wycelowania rakiet w kraje Sojuszu – to główne wątki przemówienia prezydenta FR Władimira Putina do obu izb rosyjskiego parlamentu. Niemal natychmiast na słowa przywódcy Kremla zareagowały władze NATO.

Budować zaufanie i współpracę w sieci

numer 2259 - 20.02.2019
Dziś rusza druga edycja organizowanej w Brukseli przez Instytut Kościuszki debaty liderów Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC z udziałem ekspertów z administracji UE i NATO, organizacji międzynarodowych i firm sektora prywatnego. Podczas dyskusji głos zabiorą także przedstawiciele polskich władz, w tym wiceszef MON Tomasz Zdzikot oraz Karol Okoński – pełnomocnik rządu ds.

Czas na działania

numer 2256 - 16.02.2019
Światowe media poświęciły sporo miejsca podsumowaniu dwudniowej konferencji bliskowschodniej, która odbyła się w Warszawie. W większości przypadków wskazywano na mocne antyirańskie przemówienie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Omówiono także konkluzje po szczycie, które zakładają m.in. powołanie międzynarodowych grup roboczych.

Dialog i punktowanie Iranu

numer 2255 - 15.02.2019
Wczoraj w Warszawie zakończył się dwudniowy szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wzięły w nim udział delegacje ponad 60 państw z całego świata. W trakcie kilkugodzinnej dyskusji zgodzono się, że znaczący wpływ na wydarzenia w regionie ma coraz bardziej zaostrzająca się polityka Iranu.

W sercu Europy o Bliskim Wschodzie

numer 2253 - 13.02.2019
Przedstawiciele ponad 60 krajów, w tym wszystkich z Unii Europejskiej, przybyli do Warszawy na rozpoczynający się dziś dwudniowy szczyt poświęcony sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Rozmowom na międzynarodowym szczeblu towarzyszą bilateralne spotkania najważniejszych światowych polityków.

Wspólnym głosem dla Europy

numer 2249 - 08.02.2019
Wczoraj w stolicy Słowacji odbył się szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, na którym obecna była również kanclerz Angela Merkel. Jednym z głównych tematów rozmów była m.in. współpraca gospodarcza państw tworzących grupę V4 z Niemcami, a także majowe wybory do europarlamentu.


Trump apeluje o jedność

numer 2248 - 07.02.2019
Imigracja, budowa muru na granicy z Meksykiem, polityka społeczna oraz kwestie międzynarodowe – to tematy, które prezydent USA Donald Trump poruszył w orędziu o stanie państwa wygłoszonym przed członkami Kongresu i zaproszonymi gośćmi.

Budować braterstwo niezależnie od wyznania

numer 2247 - 06.02.2019
Ponad 130 tys. osób pojawiło się wczoraj w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich na uroczystej mszy św. wieńczącej trzydniową wizytę Franciszka w tym kraju. W jej trakcie papież oraz wielki imam Al-Azhar szejk Ahmad Mohammad Al-Tajib podpisali wspólną deklarację o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie.

Polska buduje swoją cyberarmię

numer 2247 - 06.02.2019
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – powołanie takiej nowej formacji w Wojsku Polskim ogłosił wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do zadań jej żołnierzy będzie należało m.in. odpieranie ataków hakerskich zagrażających bezpieczeństwu naszego kraju. Pełnomocnikiem ds.

Historyczna pielgrzymka Franciszka

numer 2246 - 05.02.2019
Od uroczystego powitania przez następcę tronu Abu Zabi księcia Muhammada ibn Zajed an-Nahajjana rozpoczęła się wczoraj dwudniowa wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki było wczorajsze spotkanie międzyreligijne z udziałem 700 duchowych przywódców, działaczy społecznych i polityków z całego świata.


Wyścig zbrojeń rozpoczęty

numer 2245 - 04.02.2019
Na sobotnim spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych i obrony prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o wstrzymaniu przez Rosję swojego udziału w traktacie INF z 1987 r. o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Jest to odpowiedź na działanie Waszyngtonu, który podjął podobną decyzję dzień wcześniej.

Wiceprezydent USA przyleci do Polski

numer 2243 - 01.02.2019
Biały Dom poinformował, że na zaplanowaną w dn. 13–14 lutego w Warszawie konferencję poświęconą sytuacji na Bliskim Wschodzie przybędzie wiceprezydent USA Mike Pence. Towarzyszyć mu będzie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. W trakcie szczytu ma dojść do rozmowy Pence’a z prezydentem RP Andrzejem Dudą na temat pogłębienia polsko-amerykańskich relacji.