Konrad Wysocki

Gest Salviniego poruszył publikę

numer 2333 - 22.05.2019
Podczas jednego z ostatnich wieców przed wyborami do europarlamentu wicepremier Włoch i lider Ligi Północnej Matteo Salvini przemawiał do zgromadzonych, trzymając w ręku różaniec i poprosił Matkę Boską o wstawiennictwo dla swojej partii. Postawa polityka spotkała się z krytyką, do której dołączyły środowiska katolickie.

Auf wiedersehen, Merkel!

numer 2330 - 18.05.2019
Koniec spekulacji dotyczących politycznej przyszłości kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W czasie konferencji prasowej szefowa niemieckiego rządu poinformowała, że po zakończeniu kadencji nie będzie ubiegać się o żaden urząd w polityce krajowej i zagranicznej.

Kłótnia o unijną stolicę

numer 2329 - 17.05.2019
Choć do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało niewiele ponad tydzień, między Niemcami a Francją, które zazwyczaj przemawiają jednym głosem na niwie europejskiej, powstał nieoczekiwany spór. Berlin i Paryż kłócą się bowiem o to, czy Strasburg rzeczywiście powinien być główną siedzibą europarlamentu.

Szwedzki scenariusz wojenny

numer 2328 - 16.05.2019
Szwedzcy parlamentarzyści przygotowali nową strategię obronną na lata 2021–2025. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie liczebności armii oraz zacieśnienie współpracy sojuszniczej, a także nowe zbrojenia. Wskazano również, że przy osiągnięciu wspomnianych celów Szwecja mogłaby w przypadku wojny samodzielnie odpierać ewentualne ataki przez trzy miesiące.

Postęp w rozmowach o Fort Trump

numer 2325 - 13.05.2019
Resort obrony narodowej i Pentagon poczyniły duże postępy w rozmowach dotyczących wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce – wynika z oświadczenia po spotkaniu wiceszefa MON Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA, Johna C. Rooda. Tym samym kolejna tura rozmów o projekcie Fort Trump zakończyła się sukcesem.

USA przecinają spekulacje ws. ustawy 447

numer 2323 - 10.05.2019
Polska była ofiarą II wojny światowej. Ucierpiała w sposób straszliwy. Nie było polskich obozów zagłady, nie pilnowali ich polscy strażnicy – powiedział w Warszawie specjalny wysłannik władz USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr. Jak dodał, komentowana szeroko amerykańska ustawa 447 (JUST Act) o zadośćuczynieniu dla ofiar Holocaustu nie wymusza na Polsce żadnych działań prawnych.

Tragedia na lotnisku Szeremietiewo

numer 2320 - 07.05.2019
41 zabitych, w tym dwoje dzieci, oraz 24 rannych – to najnowszy bilans ofiar katastrofy samolotu SSJ-100 rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, do której doszło w niedzielę na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Trwa śledztwo wyjaśniające zajście. W obwodzie murmańskim, dokąd miał lecieć samolot, trwa trzydniowa żałoba.

W Budapeszcie o klubach „Gazety Polskiej”

numer 2314 - 27.04.2019
Przedstawiciele konserwatywnych organizacji obywatelskich z 15 krajów, w tym klubów „Gazety Polskiej”, wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez węgierskie Forum Jedności Społecznej i Fundacji Jedności Społecznej. Na spotkaniu obecni byli redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz oraz Paweł Piekarczyk, bard Strefy Wolnego Słowa.

Ciemna strona zbrojeniówki

numer 2314 - 27.04.2019
Handel bronią to jeden z najbardziej dochodowych interesów, niezależnie od regionu i aktualnej geopolityki. Wbrew pozorom nie jest to jednak wyłącznie świat uśmiechniętych panów w garniturach, pozujących w blasku fleszy z umową podpisaną w imię wyższych celów. Głęboko za kulisami transakcji trwa zażarta walka tzw.

Dyktatorzy postawili na dyplomację

numer 2313 - 26.04.2019
Wczorajsze spotkanie prezydenta KRLD Kim Dzong Una z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem we Władywostoku, zapowiadane przez niektóre media jako jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych tej wiosny, sprowadziło się jedynie do prawienia uprzejmości i kurtuazyjnych zapewnień o przyjaźni łączącej oba narody.

Asteriks zainspirował Webera

numer 2312 - 25.04.2019
„Dwanaście prac Asteriksa” – to tytuł jednej z ekranizacji popularnego francuskiego komiksu o przygodach dwóch Galów: Asteriksa i Obeliksa. Można przypuszczać, że fanem tej serii jest także Manfred Weber, kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej. Polityk w trakcie inauguracji kampanii wyborczej zaprezentował dwanaście punktów, które zamierza zrealizować po ewentualnej wygranej.

Czciciele Hitlera łączą siły

numer 2311 - 24.04.2019
W miniony weekend w stolicy Bułgarii odbyło się spotkanie skrajnie nacjonalistycznych organizacji, w tym m.in. z Niemiec, Francji, Węgier i Polski. W jego trakcie podjęto decyzję o utworzeniu międzynarodowego ruchu Twierdza Europy, mającego chronić poglądy wyznawane przez uczestników zjazdu w Sofii.

Promocja polskiej kultury i historii

numer 2306 - 17.04.2019
Od spotkania w Konsulacie Generalnym RP w Chicago oraz uczestnictwa w posiedzeniu okrągłego stołu chicagowskiej Rady ds. Stosunków Globalnych rozpoczęła się wczoraj dwudniowa wizyta premiera RP Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu weźmie również udział w pokazie filmu dokumentalnego „The Royal Tour” poświęconego Polsce.

Rosja prowokuje na różne sposoby

numer 2303 - 13.04.2019
Rosyjski żaglowiec szkolny „Siedow”, z kursantami z miasta Kercz na okupowanym przez FR Krymie, nie został wpuszczony do portu w Estonii. Media w Moskwie podały, że statek obrał kurs na polskie wybrzeże. W międzyczasie Kreml w kontrowersyjny sposób odniósł się do żądań Polski odnośnie do zwrotu wraku tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r.

Rosyjski desant przy granicy z Polską

numer 2302 - 12.04.2019
Na Białoruś przybyły rosyjskie oddziały wojsk powietrznodesantowych. Razem z białoruskimi odpowiednikami wezmą one udział w strategicznych manewrach, które w przyszłym tygodniu rozpoczną się na poligonach w graniczącym z Polską Brześciu.

Ciąg dalszy serialu o brexicie

numer 2301 - 11.04.2019
12 kwietnia, 22 maja, 30 czerwca, 31 grudnia, a być może dopiero w przyszłym roku – z każdym tygodniem narastały wątpliwości co do tego, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Wczoraj wieczorem o najnowszych wydarzeniach związanych z brexitem debatowano w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej.

Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski

numer 2297 - 06.04.2019
Jak poinformował reprezentujący Pentagon wiceadm. Mathias Winter, rząd w Waszyngtonie sonduje możliwość sprzedaży do Polski i innych krajów sojuszniczych nowoczesnych myśliwców piątej generacji F-35. Dzięki takiej decyzji nasza armia weszłaby do elitarnego grona posiadaczy samolotów szturmowych niewykrywalnych przez radary.

Przyczynek przed aneksją Białorusi

numer 2295 - 04.04.2019
We wtorek w Rosji i na Białorusi obchodzony był Dzień Jedności, upamiętniający podpisanie przez oba kraje porozumień związkowych w 1996 oraz 1997 r. W specjalnym komunikacie do narodu białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka wskazał na konieczność pogłębienia integracji z rosyjskim sąsiadem.

​Polska na straży kluczowych praw

numer 2294 - 03.04.2019
USA Wzmacnianie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony cywilów w konfliktach zbrojnych oraz wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów: to trzy priorytety Polski jako członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział przebywający z wizytą w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych RP prof. Jacek Czaputowicz.

„Sługa narodu” wygrywa I turę

numer 2292 - 01.04.2019
Wczoraj na Ukrainie zakończyła się I tura wyborów prezydenckich. Zgodnie z przedwyborczymi sondażami jej zwycięzcą został ukraiński komik i aktor, główny bohater serialu „Sługa narodu” Wołodymyr Zełenski. Zdobył 30,4 proc. głosów. W II turze wyborów zmierzy się z Petrem Poroszenką. Urzędujący od 2014 r. prezydent uzyskał 17,8 proc. poparcia.-->