Konrad Wysocki

Wojsko i okręty na nielegalnych imigrantów

numer 2374 - 10.07.2019
We włoskich portach morskich muszą stać okręty wojskowe, które blokowałyby przepływ statków należących do organizacji pozarządowych i przewożących imigrantów – ustalił działający przy włoskim MSW komitet ds. porządku i bezpieczeństwa. Dzięki polityce włoskich władz w tym roku udało się zredukować napływ nielegalnych przybyszów do kraju aż o 82 proc.


NATO traci cierpliwość do Rosji

numer 2363 - 27.06.2019
Rosja ma pięć tygodni, by powrócić do przestrzegania zapisów traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu. Jeśli tego nie zrobi, to NATO będzie zmuszone do odpowiedzi – ostrzegł szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Dziś w Brukseli rusza dwudniowy szczyt ministrów obrony poświęcony m.in. polityce odstraszania.

Strasburg poddał się Rosji

numer 2362 - 26.06.2019
Rada Europy zdecydowała o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym, które odebrano jej w 2014 r. po nielegalnej aneksji Krymu. Jedynym z 10-osobowej grupy delegatów z Polski, który zagłosował za przyjęciem rezolucji, był Krzysztof Mieszkowski, reprezentujący opozycyjny klub PO-KO. Później poseł tłumaczył, że jego głos był rezultatem… pomyłki technicznej.

Ostatnie ostrzeżenie Waszyngtonu

numer 2359 - 22.06.2019
Władze w Teheranie otrzymały za pośrednictwem Omanu przesłanie od prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym ostrzegł on, że atak na Iran zbliża się nieuchronnie – podała Agencja Reutera. Ponadto media w Stanach Zjednoczonych donoszą, że amerykański przywódca w ostatniej chwili odwołał w czwartek przeprowadzenie ofensywy na irańskie arsenały z bronią.

Putin zmieni mapę Europy

numer 2358 - 21.06.2019
Dziś w Mińsku odbędą się rozmowy szefów rządów Rosji i Białorusi poświęcone pogłębieniu współpracy w ramach tzw. Państwa Związkowego (ZRiB). Spekuluje się, że w wyniku przekazania kluczowych sektorów państwowych w ręce Kremla Białoruś w ciągu kilku lat może przestać istnieć jako odrębne państwo.

Zagadkowa śmierć byłego prezydenta

numer 2357 - 19.06.2019
Mohammed Mursi, prezydent Egiptu w latach 2012–2013, zmarł w poniedziałek po zasłabnięciu w sądzie w Kairze. Członkowie Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodził się 61-letni polityk, uważają, że były egipski przywódca został zamordowany.


Docenieni za krzewienie polskości

numer 2354 - 15.06.2019
To jedno z największych w USA skupisk Polaków. Ponad 200 tys. ludzi przyznaje się tu do polskości. Dziękuję za pamięć o ojczyźnie i za trwanie przy Polsce – powiedział prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Houston w stanie Teksas. W weekend para prezydencka będzie kontynuowała wizytę w USA, odwiedzając Nevadę i Kalifornię.

Wzorowy sojusznik, wzorowa współpraca

numer 2353 - 14.06.2019
Nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia polskiego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie – powiedział prezydent USA Donald Trump w czasie uroczystego przyjęcia zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Waszyngtonie.

Amerykańska armia urośnie nad Wisłą

numer 2352 - 13.06.2019
Więcej amerykańskich wojsk na terenie Polski i zakup najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia, w tym myśliwców F-35 – to główne efekty rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Przed Białym Domem poparcie dla polsko-amerykańskiego sojuszu manifestowali członkowie klubów „GP” w USA i innych organizacji polonijnych.

Fort Trump staje się faktem

numer 2351 - 12.06.2019
Fundament europejskiego bezpieczeństwa, jakim niewątpliwie jest obecność żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, zostanie solidnie wzmocniony. Po wielu miesiącach Warszawa i Waszyngton zakończyły negocjacje w sprawie zwiększenia liczby wojsk US Army w naszym kraju.

O bezpieczeństwie i współpracy sąsiedzkiej

numer 2345 - 05.06.2019
Wczoraj po południu prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Brukseli. W jej trakcie spotkał się w Kwaterze Głównej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, by omówić temat zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Prezydent RP rozmawiał także z nowym przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, dla którego wizyta w Brukseli była pierwszą zagraniczną podróżą od momentu przejęcia urzędu.

Szczerski: Szczyt Trump–Duda może być przełomowy

numer 2340 - 30.05.2019
W ostatnich dwóch dniach prezydencki minister prof. Krzysztof Szczerski przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie ustalał szczegóły logistyczne spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, do którego dojdzie 12 czerwca w Białym Domu. Głównym tematem rozmów ma być zwiększenie obecności żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.


Gest Salviniego poruszył publikę

numer 2333 - 22.05.2019
Podczas jednego z ostatnich wieców przed wyborami do europarlamentu wicepremier Włoch i lider Ligi Północnej Matteo Salvini przemawiał do zgromadzonych, trzymając w ręku różaniec i poprosił Matkę Boską o wstawiennictwo dla swojej partii. Postawa polityka spotkała się z krytyką, do której dołączyły środowiska katolickie.

Auf wiedersehen, Merkel!

numer 2330 - 18.05.2019
Koniec spekulacji dotyczących politycznej przyszłości kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W czasie konferencji prasowej szefowa niemieckiego rządu poinformowała, że po zakończeniu kadencji nie będzie ubiegać się o żaden urząd w polityce krajowej i zagranicznej.

Kłótnia o unijną stolicę

numer 2329 - 17.05.2019
Choć do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało niewiele ponad tydzień, między Niemcami a Francją, które zazwyczaj przemawiają jednym głosem na niwie europejskiej, powstał nieoczekiwany spór. Berlin i Paryż kłócą się bowiem o to, czy Strasburg rzeczywiście powinien być główną siedzibą europarlamentu.

Szwedzki scenariusz wojenny

numer 2328 - 16.05.2019
Szwedzcy parlamentarzyści przygotowali nową strategię obronną na lata 2021–2025. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie liczebności armii oraz zacieśnienie współpracy sojuszniczej, a także nowe zbrojenia. Wskazano również, że przy osiągnięciu wspomnianych celów Szwecja mogłaby w przypadku wojny samodzielnie odpierać ewentualne ataki przez trzy miesiące.

Postęp w rozmowach o Fort Trump

numer 2325 - 13.05.2019
Resort obrony narodowej i Pentagon poczyniły duże postępy w rozmowach dotyczących wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce – wynika z oświadczenia po spotkaniu wiceszefa MON Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA, Johna C. Rooda. Tym samym kolejna tura rozmów o projekcie Fort Trump zakończyła się sukcesem.

USA przecinają spekulacje ws. ustawy 447

numer 2323 - 10.05.2019
Polska była ofiarą II wojny światowej. Ucierpiała w sposób straszliwy. Nie było polskich obozów zagłady, nie pilnowali ich polscy strażnicy – powiedział w Warszawie specjalny wysłannik władz USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr. Jak dodał, komentowana szeroko amerykańska ustawa 447 (JUST Act) o zadośćuczynieniu dla ofiar Holocaustu nie wymusza na Polsce żadnych działań prawnych.

Tragedia na lotnisku Szeremietiewo

numer 2320 - 07.05.2019
41 zabitych, w tym dwoje dzieci, oraz 24 rannych – to najnowszy bilans ofiar katastrofy samolotu SSJ-100 rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, do której doszło w niedzielę na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Trwa śledztwo wyjaśniające zajście. W obwodzie murmańskim, dokąd miał lecieć samolot, trwa trzydniowa żałoba.

W Budapeszcie o klubach „Gazety Polskiej”

numer 2314 - 27.04.2019
Przedstawiciele konserwatywnych organizacji obywatelskich z 15 krajów, w tym klubów „Gazety Polskiej”, wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez węgierskie Forum Jedności Społecznej i Fundacji Jedności Społecznej. Na spotkaniu obecni byli redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz oraz Paweł Piekarczyk, bard Strefy Wolnego Słowa.

-->