Piotr Nisztor

Lobbyści udający dziennikarzy

numer 1759 - 27.06.2017
Lobbyści wykorzystujący do pracy legitymacje dziennikarzy to dziś w Polsce niemal powszechny proceder, który nikogo nie bulwersuje. A powinien. Wystarczy bowiem, że firma zajmująca się PR‑em i/lub lobbingiem zarejestruje portal internetowy, następnie wyda pracownikom legitymacje dziennikarskie i ci już do Sejmu wchodzą nie jako lobbyści, lecz jako dziennikarze.

Tusk w garści Marcina P.

numer 1757 - 24.06.2017
W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha głównego bohatera całej afery – Marcina P. Twórca tej piramidy finansowej, w którego sidła wpadło 19 tys. osób, może kłamać, manipulować, przeinaczać fakty – powiedzieć wszystko, by polepszyć swoją sytuację procesową. Trudno bowiem się spodziewać, że ujawni mocodawców oraz miejsca ukrycia ukradzionych pieniędzy.

Po co wiceprezes Gazpromu przyjeżdża do Polski?

numer 1755 - 22.06.2017
Najbliższy poniedziałek będzie nie lada wyzwaniem dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do Polski bowiem przyjeżdża jedna z najbardziej wpływowych osób w Rosji – Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes koncernu Gazprom. Będzie uczestniczył w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Superresort konieczny już dziś

numer 1753 - 20.06.2017
Reforma służb specjalnych jest niezbędna i powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Każdy dzień zwłoki jest dla państwa niekorzystny. Choćby dlatego, że do tej pory w szeregach szczególnie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu znajdują się ludzie, którzy nigdy nie powinni mieć nie tylko wpływu na bezpieczeństwo RP, ale nawet dostępu do informacji niejawnych.

Tajne konta z łapówkami

numer 1750 - 16.06.2017
Afera w Polskiej Żegludze Morskiej to największy ujawniony skandal korupcyjny w III RP. Śledczy ustalili, że byli już pracownicy tego narodowego armatora w latach 2007–2014 za ustawianie przetargów i zawyżanie cen kontraktów przyjęli w sumie 9 mln zł, z tego ponad 6 mln przyjął wieloletni dyrektor przedsiębiorstwa.

Nie ma bezkarności za zasługi

numer 1748 - 13.06.2017
Chlubna opozycyjna karta nie powinna mieć żadnego wpływu na ocenę działań podejmowanych przez daną osobę już w III RP. Niestety, niektórzy wykorzystują ją jako tarczę ochronną, która ma zapewnić im bezkarność. Najlepszym przykładem jest podejrzany o korupcję Józef Pinior.

Skandaliczna impreza

numer 1746 - 10.06.2017
Niedawno jedna z dużych państwowych spółek zorganizowała huczną imprezę, która będzie długo (na pewno niezbyt dobrze) pamiętana. Wszystko za sprawą wystroju barku z alkoholami. Chcących wypić drinka witała makieta fragmentu samolotu dziobem wbitego w ziemię. Obok stały uśmiechnięte hostessy przebrane za stewardesy.

Polfa zapleczem dla wojska

numer 1744 - 08.06.2017
Polfa Tarchomin, państwowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji leków generycznych, powinna się stać bezpośrednim zapleczem farmaceutyczno-medycznym polskiej armii. Potencjał i możliwości produkcyjne spółki powinny być wykorzystane nie tylko na rzecz wojsk regularnych, ale także oddziałów Obrony Terytorialnej.

Zła wojna ludzi służb

numer 1742 - 06.06.2017
Ludzie służb toczą wojnę na śmierć i życie. W tej walce używają „argumentów”, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego – nazwisk współpracowników i osób zatrudnionych na niejawnych etatach. Ujawniono m.in. dokumenty świadczące o współpracy z Urzędem Ochrony Państwa, a dziś Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prezesa jednego z polskich banków.

Uratować narodowego armatora

numer 1740 - 03.06.2017
Polska Żegluga Morska (PŻM) znalazła się na skraju bankructwa. Wszystko przez kompromitującą politykę władz przedsiębiorstwa za rządów PO-PSL. Efekt? Miliard złotych zadłużenia i widmo wypowiedzenia umów kredytowych. Jeśli do tego dojdzie, zagraniczne banki przejmą kilkanaście nowych statków. Misji uratowania tonącego giganta podjął się Paweł Brzezicki.

Audyty śledcze w Pekao priorytetem

numer 1738 - 01.06.2017
Po repolonizacji Banku Pekao pierwszym kolejnym krokiem powinno być wkroczenie do tej instytucji kilkudziesięcioosobowego zespołu złożonego z doświadczonych audytorów (wspieranych przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego i funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), którzy na wylot prześwietliliby kilkunastoletni okres rządów włoskiego UniCredit.

Kropla w morzu potrzeb

numer 1736 - 30.05.2017
Komisji takich jak komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie powinno być więcej. Podobne powinny się zająć transakcjami prywatyzacyjnymi (nieobjętymi jeszcze przedawnieniem), decyzjami dotyczącymi bezpieczeństwa energetycznego podejmowanymi za rządów PO-PSL (przede wszystkim przez Waldemara Pawlaka) czy nadużyciami w służbach specjalnych i innych organach ścigania.

UOP wiedział i nie zbadał

numer 1732 - 25.05.2017
Okoliczności wynajmu mieszkania Sowietom przez Sławomira Cytryckiego, późniejszego ministra skarbu i szefa gabinetu prezesa Narodowego Banku Polskiego, chciał zbadać tuż po swoim powstaniu Urząd Ochrony Państwa. Ta nowa służba, kierowana przez Andrzeja Milczanowskiego, sprawę jednak zamiotła pod dywan. Dlaczego i kto faktycznie za tym stał, dziś nie sposób ustalić.

Ujawnić raport CBA

numer 1728 - 20.05.2017
Raport z audytu Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółkach skarbu państwa powinien zostać ujawniony. Nie ma żadnego powodu, by wciąż był niejawny. Zwłaszcza że różne grupy interesów (w ich imieniu bezpośrednio robią to agencje PR) próbują grać tym dokumentem, wypuszczając informacje o domniemanych nieprawidłowościach, które w nim opisano.

Kto chroni polskie niebo?

numer 1726 - 18.05.2017
Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo polskiego nieba powinny być gruntownie prześwietlone. W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pierwsze skrzypce gra tajny współpracownik SB o pseudonimie Foton. Jego teczka niedawno została odtajniona ze zbioru zastrzeżonego. W PAŻP, tak jak dawniej, zatrudnione są rodziny. Hasło „rodzina na swoim” pasuje do tej agencji jak ulał.

Wynajem pod lupę ABW

numer 1724 - 16.05.2017
Kontrwywiad ABW powinien bacznie przyjrzeć się podmiotom, które wynajmowały (wynajmują) mieszkania lub domy od wpływowych biznesmenów, urzędników państwowych i polityków. Comiesięczna opłata za czynsz może być nie tylko zalegalizowaną łapówką, ale także wynagrodzeniem za informacje przekazywane obcemu wywiadowi.

Parlamentarny immunitet

numer 1718 - 09.05.2017
Od pewnego czasu do służb specjalnych napływają informacje świadczące o tym, że niektórzy parlamentarzyści nadużywają paszportów dyplomatycznych. Zgodnie z prawem przysługują one w wypadku służbowych (związanych z wykonywaniem mandatu posła lub senatora) podróży zagranicznych. Okazuje się jednak, że niektórzy wykorzystują go do zgoła prywatnych wyjazdów.

Ujawnić aneks WSI!

numer 1714 - 04.05.2017
Aneks do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać jak najszybciej ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nie ma żadnych przesłanek, by jego treść wciąż była tajna. II Zarząd Sztabu Generalnego LWP, a potem Wojskowe Służby Informacyjne odegrały znaczącą rolę w III RP, mając bardzo duży wpływ na gospodarkę i finanse.

Koniec wielkiej rodziny BOR-u

numer 1713 - 02.05.2017
Nominacja na nowego szefa Biura Ochrony Rządu policjanta gen. Tomasza Miłkowskiego to bardzo dobre rozwiązanie. Tylko ktoś spoza hermetycznego środowiska borowików będzie w stanie skutecznie zlikwidować BOR i zbudować nową formację – Państwową Służbę Ochrony. Decyzja MSWiA jest więc radykalna i odważna. Jednak w samym Biurze budzi ogromne niezadowolenie.

Co z fermami futerkowców?

numer 1712 - 29.04.2017
Projekt ustawy delegalizującej w Polsce hodowlę zwierząt futerkowych (niebawem ma trafić do Sejmu) może się okazać strzałem w kolano. Na ustawie zyskać mogą nasi sąsiedzi, głównie Rosja, gdzie ostatnio nastąpił wzrost liczby ferm norek, szynszyli i lisów. Skóry z tych hodowli bardzo szybko zajmą miejsce tych pochodzących z Polski.