Klaudia Dadura

Nowa obwodnica Augustowa, czyli jak zmarnować 300 milionów

Numer 1372 - 18.03.2016
Obwodnica Augustowa była jedną z najbardziej problematycznych inwestycji w Polsce. Przez sześć lat przebieg obwodnicy przez Dolinę Rospudy blokowali ekolodzy, tocząc spór z mieszkańcami Augustowa, którzy mieli dość hałasu tirów. Zieloni wygrali. Trasa objazdowa, która powstała w 2014 r., wiedzie przez Raczki, pobliską wieś.

Polskie drogi bez pieniędzy

numer 2052 - 16.06.2018
Przygotowujemy się do wdrożenia nowego systemu poboru opłat. Ma go od listopada przejąć w sposób płynny Główny Inspektorat Transportu Drogowego – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Ale eksperci ds. drogownictwa nie są już tak optymistyczni. Według nich nowy system może nie zadziałać, przez co państwo straciłoby gigantyczne pieniądze.

Sześć osób może zacząć się bać

numer 2052 - 16.06.2018
AFERA Są efekty prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Posłowie zadecydowali o złożeniu do prokuratury sześciu zawiadomień po przesłuchaniach świadków związanych ze służbami specjalnymi i policją. Chodzi m.in. o byłych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak skarbówka Marcina P. chroniła

numer 2051 - 15.06.2018
AFERA Tadeusz Owczarz, były urzędnik Ministerstwa Finansów, podczas przeprowadzanej w 2012 r. kontroli w gdańskiej skarbówce nie dopatrzył się nieprawidłowości. Owczarz nie widział nic złego np. w tym, że Marcin P., prezes spółki Amber Gold, nie rozliczał się z urzędem. – W tych czasach Polska była chyba rajem podatkowym! – skomentowała Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds.

Niepewna przyszłość Chopina

numer 2050 - 14.06.2018
Ważą się losy warszawskiego Lotniska Chopina. Rząd przygotowuje ekspertyzę, która zadecyduje o przyszłości portu po wybudowaniu CPK. Sprawę wykorzystują kandydaci na prezydenta Warszawy, w tym Rafał Trzaskowski (PO), który przekonuje, że budowa nowego portu nie ma sensu. – Takie twierdzenia nie pokrywają się z liczbami – mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL, zarządzającego lotniskiem.

Wojna z dekomunizacją trwa

numer 2044 - 07.06.2018
Fakt, że samorząd warszawski zaskarżył wszystkie bez wyjątku nowe nazwy ulic, sugeruje pytanie, czy na pewno chodziło tylko o aspekt prawny decyzji. Czy dobrym rozwiązaniem jest zanegowanie całego procesu dekomunizacji?

Bartosz Kownacki za Stanisława Piętę

numer 2043 - 06.06.2018
AMBER GOLD Marian Janicki, były szef BOR, był pierwszym świadkiem przesłuchanym przez sejmową komisję śledczą po niemal miesięcznej przerwie. Komisja przesłuchiwała w zmniejszonym składzie, bowiem zabrakło Stanisława Pięty, zawieszonego posła PiS, który został wycofany z prac komisji. Zamiast niego aferą Amber Gold zajmie się Bartosz Kownacki, były wiceminister obrony narodowej.

Zła passa Rafała Trzaskowskiego

numer 2043 - 06.06.2018
POLITYKA Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, nie ma ostatnio dobrej passy. Najpierw przekonywał, że budowa CPK jest zbędna, bo przecież istnieje lotnisko w Berlinie. Teraz sugeruje, że to dziennikarze mają być odpowiedzialni za aferę reprywatyzacyjną w stolicy. – W tzw.

Stanisław Pięta zawieszony w prawach członka PiS

numer 2042 - 05.06.2018

OBYCZAJE Zdaje się, że sprawa związana ze Stanisławem Piętą, posłem Prawa i Sprawiedliwości, dobiega końca. Polityk został zawieszony w prawach członka partii. Będzie również wycofany z komisji ds. Amber Gold i służb specjalnych.

Tysiące młodych dało świadectwo wiary

numer 2041 - 04.06.2018
ŚWIĘTO Dla mnie takie wydarzenia jak w Lednicy mogłyby być co tydzień – opowiada o 22. Spotkaniu Młodych Angelika, która już trzeci rok z rzędu wybrała się do Wielkopolski, by dać świadectwo swojej wiary. W sumie na lednickich polach zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Wśród nich znalazł się prezydent Andrzej Duda, którego taniec podbił internet.

Ważni świadkowie staną przed komisją ds. Amber Gold

numer 2041 - 04.06.2018
AFERA W tym tygodniu przed sejmową komisją śledczą, wyjaśniającą aferę Amber Gold, będą zeznawać m.in. Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu, oraz Tomasz Arabski, w latach 2007–2013 kierujący Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Posłowie będą pytać świadków m.in. o notatkę ABW do najważniejszych osób w państwie ws. podejrzanej działalności szefa Amber Gold Marcina P.

Związkiem Polaków na Litwie zajmuje się prokuratura

numer 2040 - 02.06.2018
AFERA Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie złożyła zawiadomienie do warszawskiej prokuratury ws. dysponowania środkami publicznymi przez Michała Mackiewicza, prezesa Związku Polaków na Litwie. – Mamy do czynienia z dużymi nieprawidłowościami, do których najprawdopodobniej doszło świadomie – mówi „Codziennej” Rafał Dzięciołowski z rady fundacji.

HGW podważa decyzję komisji Jakiego

numer 2039 - 01.06.2018
Warszawski ratusz zwrócił się do sądu, by ten zbadał siedem decyzji komisji weryfikacyjnej dotyczących wypłat odszkodowań lokatorom. Według prawników stołecznego urzędu miasta, niektórzy z ubiegających się o odszkodowanie lokatorów posiadają tytuły prawne do mieszkań lub działek. – Decyzja ratusza jest skandaliczna – komentuje Patryk Jaki, szef komisji.

Nie kończą się dyskusje na temat problemów niepełnosprawnych

numer 2038 - 30.05.2018
SPOŁECZEŃSTWO Pomimo zawieszenia protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów sprawa nie zejdzie na drugi plan. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiada konsultacje ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Mają one dotyczyć m.in. warsztatów terapii zajęciowej.

Kolejni urzędnicy HGW zatrzymani

numer 2038 - 30.05.2018
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wczoraj członka kierownictwa przychodni w Ząbkach, urzędnika Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie oraz trzech przedsiębiorców. Mieli oni otrzymywać informacje na temat postępowań, w których brali udział i w ten sposób wpływać na przetargi.

Protest zawieszony

numer 2036 - 28.05.2018
To na razie koniec sejmowego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Po 40 dniach matki i ich niepełnosprawne dzieci opuszczą budynek parlamentu. Ale – jak zapowiadają – nie zakończą walki o spełnienie ich drugiego postulatu, czyli wypłacenia 500 zł dodatku rehabilitacyjnego.

Nie będzie komisji w sprawie GetBack

numer 2036 - 28.05.2018
FINANSE Platforma Obywatelska składa wniosek o powołanie komisji śledczej ws. spółki GetBack, która może przynieść inwestorom 2,5 mld strat. Prawo i Sprawiedliwość twierdzi jednak, że nie ma takiej potrzeby, bo spółką – po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego – zajmuje się już prokuratura.

Znamy oświadczenia majątkowe polityków

numer 2035 - 26.05.2018
ZAROBKI Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni – oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności – wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za rok 2017. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zaostrza się protest niepełnosprawnych

numer 2035 - 26.05.2018
Z jednej strony sami protestujący radykalizują swoje działania. Przykładem jest choćby próba wywieszenia transparentu za oknem Sejmu przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. Z drugiej – ograniczenia wprowadzone w Sejmie przez marszałka Marka Kuchcińskiego nie poprawiają sytuacji. Sprawę wykorzystuje opozycja.

Grunty warte miliony sprzedane za 180 tysięcy

numer 2034 - 25.05.2018
REPRYWATYZACJA Dostawaliśmy mejle ze wskazaniem, kto i ile decyzji reprywatyzacyjnych wydał. Rozliczano nas z tego – powiedział Robert Przybysławski, urzędnik warszawskiego ratusza, podczas posiedzenia komisji weryfikacyjnej. W ten sposób świadek potwierdził, że ratusz wymagał od urzędników wydawania 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama