Paweł Woźniak

​Jest szansa dogonić bogate kraje Europy

numer 2362 - 26.06.2019
ROZWÓJ Pierwsza kadencja naszych rządów upłynęła pod znakiem wyrównywania szans i zapewnienia elementarnej sprawiedliwości społecznej. Wizja na kolejne lata to wielkie projekty z udziałem państwa – powiedział w Gdyni premier Mateusz Morawiecki podczas II edycji Forum Wizja Rozwoju.

Wysoki wzrost i niski deficyt

numer 2360 - 24.06.2019
Polska wypracowuje czwarty co do wysokości wzrost gospodarczy na świecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tegoroczny deficyt na poziomie 1 do 2 proc. PKB będzie praktycznie bardzo niewielki. – Prowadzimy politykę, która jest bardzo spójna, profesjonalna i bezpieczna – zapewnił szef rządu.

Państwo musi koordynować energetykę

numer 2359 - 22.06.2019
Ostatnie wydarzenia związane z zanieczyszczeniem rosyjskiej ropy stały się testem dla polskich firm i instytucji, który wszyscy bardzo dobrze zdali. Sprawa jest jednak głęboko analizowana w resorcie – powiedział podczas Forum Energetyki „Gazety Polskiej” przedstawiciel resortu energii.

Polska energetyka się zmienia

numer 2358 - 21.06.2019
Polska jest i wciąż będzie samowystarczalna energetycznie – powiedział Waldemar Łagoda, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa Ministerstwa Energii podczas Forum Energetyki „Gazety Polskiej”.

Boeing przyznał się do błędów w samolotach 737 Max

numer 2356 - 18.06.2019
Koncern Boeing przyznał się do błędu przy wdrażaniu w samolotach 737 MAX układu automatycznie zapobiegającego tzw. przeciągnięciu. Problemy z tym systemem były prawdopodobną przyczyną dwóch katastrof maszyn – w Indonezji i w Etiopii – w których zginęło łącznie 346 osób. Możliwe, że samoloty, w których wady zostały już wyeliminowane, powrócą do latania jeszcze w tym roku.

Polacy nie znają PPK

numer 2352 - 13.06.2019
Prawie połowa zatrudnionych, do których są adresowane Pracownicze Plany Kapitałowe, nie słyszała o tym programie; tymczasem większa wiedza o nim sprzyja bardziej pozytywnemu nastawieniu do niego. Obecnie zainteresowanie udziałem w programie jest umiarkowane – wynika z badania CBOS.


Pole elektromagnetyczne pod kontrolą

numer 2351 - 12.06.2019
TECHNOLOGIE Ministerstwo Cyfryzacji opracowało białą księgę, w której rozprawia się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat sieci 5G. Dokument pt. „Pole elektromagnetyczne a człowiek” ma być wiarygodnym kompendium wiedzy o najnowszym standardzie technologii komórkowej.

Niemcy wciskają nam szrot

numer 2350 - 11.06.2019
Polacy na potęgę sprowadzają używane auta z zagranicy, szczególnie z Niemiec. Niestety większość z nich to samochody stare, uszkodzone i niespełniające wyśrubowanych europejskich norm środowiskowych. Dodatkowo niemieckie przepisy nie pozwalają na sprawdzenie historii samochodów, co utrudnia świadomy zakup.


PKO BP prześcignął Deutsche Bank

numer 2349 - 10.06.2019
Największy polski bank PKO BP prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej – napisał na Twitterze Tomasz Wyłuda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego w Crédit Agricole. Ekspert dodał, że w przeciwieństwie do PKO BP niemiecki bank nie radzi sobie w nowym otoczeniu regulacyjnym.

Efekty strategii są już widoczne

numer 2349 - 10.06.2019
Ustawa o PPK, obniżka CIT dla małego biznesu czy likwidacja przeszkód dla osób chcących prowadzić własne firmy – to niektóre sfinalizowane przez rząd zadania zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Zakończyliśmy już 79 projektów wynikających z realizacji strategii – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – Efektami jej działania są m.in.

Rosjanie wykręcają się od odszkodowań

numer 2348 - 08.06.2019
W wywiadzie dla dziennika „RBK” prezes rosyjskiego operatora Transnieft Nikołaj Tokariew powiedział, że firma ta nie ma umów z Polską, a zanieczyszczoną ropę, za którą Polska domaga się rekompensat, dostarczył operator białoruski. W związku z tym nie ma podstaw, aby Polacy żądali odszkodowań od strony rosyjskiej.

Będzie łatwiej rozliczyć VAT

numer 2345 - 05.06.2019
FISKUS Wyczekiwany przez przedsiębiorców projekt ustawy upraszczający rozliczenia VAT trafi jutro pod obrady rządu. Nowelizacja przewiduje m.in. likwidację od przyszłego roku deklaracji VAT-7 i VAT-7K, które będą zastąpione nowym plikiem JPK_VAT.

LOT zapowiada nową strategię

numer 2344 - 04.06.2019
W drugim półroczu Polskie Linie Lotnicze LOT przedstawią nową strategię spółki do 2027 r., czyli do momentu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Celem przewoźnika będzie rentowny wzrost linii oparty na lotniskach w Warszawie i Budapeszcie. Poprzedni, czteroletni plan rozwoju spółki z 2016 r. został już zrealizowany.

LOT-em na słoneczną Florydę

numer 2343 - 03.06.2019
W weekend PLL LOT uruchomił bezpośrednie rejsy z Warszawy do Miami. To już dziewiąte połączenie polskiego przewoźnika do Stanów Zjednoczonych. Z naszej części Europy na Florydę podróżuje 0,5 mln pasażerów rocznie, a z samej tylko Polski ok. 60 tys. – ocenia Michał Fijoł, wiceprezes PLL LOT.


​Luka CIT będzie nadal maleć

numer 2342 - 01.06.2019
PROGNOZA Wpływy podatkowe CIT w okresie styczeń–kwiecień br. wzrosły o blisko 20 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. Zdaniem Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), redukcja szarej strefy i ograniczanie luki VAT spowodują dalszy wzrost dochodów z tego podatku.

Kraje bałtyckie nie chcą rosyjskiego prądu

numer 2338 - 28.05.2019
Państwa bałtyckie chcą jak najszybciej rozstać się z postsowieckim systemem elektroenergetycznym. Ma w tym pomóc realizowany z Polską projekt Harmony Link. – Ten podmorski kabel będzie najbardziej efektywnym sposobem na terminową synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich i kontynentalnej Europy – powiedział Daivis Virbickas, prezes litewskiego operatora przesyłowego Litgrid.

Gaz-System wychodzi poza Polskę

numer 2337 - 27.05.2019
Gaz-System prognozuje, że w 2030 r. będzie przesyłał 26–27 mld m sześc. gazu rocznie. To o 10 mld m sześc. więcej niż obecnie. Aby więc dostosować infrastrukturę do prognozowanego zapotrzebowania, operator aktualizuje program inwestycyjny. Zniesienie ograniczeń infrastrukturalnych pozwoli Polsce na swobodniejszy handel surowcem.

Brudna ropa zaszkodziła Rosji

numer 2336 - 25.05.2019
Rosja poniesie ogromne koszty w związku z wtłoczeniem do europejskiego systemu rurociągów zanieczyszczonej ropy naftowej. Oprócz strat wizerunkowych i sporych odszkodowań może to spowodować też utratę znacznej części europejskiego rynku.


Katowice będą stolicą całego świata

numer 2334 - 23.05.2019
Gospodarzem XI edycji Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. będą Katowice. – Cieszymy się, że dzięki temu, iż Organizacja Narodów Zjednoczonych dostrzegła potencjał Śląska i Polski, o przyszłości polityki miejskiej, urbanizacji i smart-city będzie rozmawiało się właśnie u nas – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Budżet wytrzyma wsparcie dla niepełnosprawnych

numer 2332 - 21.05.2019
Tej grupie należy się pomoc państwa i na pewno jest ona w tej chwili na absolutnie niewystarczającym poziomie. To jednak dodatkowy koszt dla budżetu i w przyszłości rząd będzie musiał zadbać o jego finansowanie – tak eksperci skomentowali najnowszą deklarację rządu dotyczącą wsparcia dorosłych niepełnosprawnych.

-->