Wojciech Jakóbik

Energetyka obywatelska i stabilność rynku

numer 2386 - 24.07.2019
Dopłata 5 tys. zł w ramach programu Mój Prąd do instalacji produkującej energię odnawialną to ciekawa oferta dla każdego, kto chciałby pozyskiwać energię elektryczną na własne potrzeby, a dzięki nadwyżkom produkcji w ramach barteru obniżać swoje rachunki.

Energetyka jądrowa drogą do bezpieczeństwa

numer 2356 - 18.06.2019
Memorandum o współpracy w cywilnej energetyce jądrowej Polski i USA z 12 czerwca może potencjalnie mieć znaczenie przełomowe.

Polityczny parasol dla firm sektora energetycznego

numer 2352 - 13.06.2019
W zakresie polityki energetycznej celem wizyty prezydenta Dudy w USA jest wspomaganie działań Ministerstwa Energii i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Chodzi o stworzenie parasola politycznego dla działań biznesowych. Do USA udały się spółki z sektora energetycznego.

Trójmorze – od interesów do wspólnoty politycznej

numer 2350 - 11.06.2019
Szczyt Trójmorza w Lublanie potwierdził, że inicjatywa rozwija się w ciekawy projekt biznesowy na styku energetyki i infrastruktury cyfryzacji. Firmy amerykańskie chcą wesprzeć nadrabianie zapóźnień cyfrowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich wsparcie ma na celu m.in. modernizację systemów telekomunikacyjnych w krajach Trójmorza.

Metanowa szansa

numer 2330 - 18.05.2019
PGNiG szacuje, że z pokładów metanu uwięzionego w kopalniach węgla kamiennego jest w stanie wydobyć 1,5 mld m sześc. rocznie. Jest to jedna dziesiąta obecnego zużycia krajowego, a zatem znacząca ilość, którą można pozyskać, wykorzystując to, co mamy w kopalniach, jednocześnie pozwalając na przedłużenie życia tych zakładów.

Polska będzie miała nowy gazoport

numer 2323 - 10.05.2019
Rząd podjął decyzję o zapewnieniu Polsce drugiego terminalu gazu skroplonego LNG. Tym razem chodzi o obiekt do magazynowania i regazyfikacji zwany FSRU (floating storage and regasification unit), czyli pływający gazoport, na wzór tego, który od pięciu lat funkcjonuje w Kłajpedzie na Litwie.

Unijne wsparcie dla Baltic Pipe

numer 2307 - 18.04.2019
Gaz-System podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF). To kolejne z rzędu dofinansowanie projektu przez UE, które nie tylko wspiera jego realizację, lecz także przyczyni się do rentowności tak ważnego dla Polski gazowego przedsięwzięcia.

Luka prawna korzystna dla Nord Streamu 2 usunięta

numer 2297 - 06.04.2019
Głosowanie w PE w sprawie rewizji dyrektywy gazowej przypieczętowało zmiany w unijnym prawie, usuwając lukę, z której łatwo mogli skorzystać monopoliści tacy jak Gazprom.

​Gazowy hub Polska

numer 2295 - 04.04.2019
Gazprom po latach przyznaje, że gaz skroplony (LNG) może być nie tylko dobrym biznesem, lecz także zagrożeniem na rynku europejskim dla firm rosyjskich. Z tego względu po wielu latach deprecjonowania tego paliwa i opowiadania, że amerykański gaz skroplony nie może konkurować z europejskimi cenami Gazpromu, rosyjski gigant coraz intensywniej rozważa wejście w sektor LNG.

Polski atom razy dwa?

numer 2264 - 26.02.2019
Polska chce zbudować nie jedną, a co najmniej dwie elektrownie jądrowe. To zapowiedzi Ministerstwa Energii, które nie będą realistyczne, póki nie poznamy modelu finansowego. Wiadomo już, że pierwsza elektrownia miałaby powstać na Pomorzu. Jeśli chodzi o drugą, mówi się o lokalizacji w Bełchatowie.

Nord Stream II – większa kontrola UE

numer 2262 - 23.02.2019
W wyniku rewizji dyrektywy gazowej Komisja Europejska przejmuje nadzór nad procesem wdrażania prawa antymonopolowego względem Nord Stream II. Podporządkowanie gazociągu tym przepisom oznacza konieczność jego dostosowania, a także istotne ryzyko opóźnienia realizacji inwestycji. Zmiana dyrektywy gazowej jednak nie doprowadzi do zablokowania NS II. Nie taka też była intencja tej regulacji.

Cena szczytu

numer 2254 - 14.02.2019
Pierwsze skrzypce na szczycie bliskowschodnim w Polsce grają USA i Izrael i dlatego – przy nieobecności Komisji Europejskiej i bojkocie Rosji – konferencja skupi się na działalności terrorystycznej Iranu na Bliskim Wschodzie. To działanie na przekór wspólnej polityce europejskiej, która broni ważności porozumienia nuklearnego, z którego wywiązuje się Iran.

Polski atom razy dwa?

numer 2246 - 05.02.2019
Polska chce zbudować nie jedną, a co najmniej dwie elektrownie jądrowe. To zapowiedzi Ministerstwa Energii, które nie będą realistyczne, póki nie poznamy modelu finansowego. Wiadomo już, że pierwsza elektrownia miałaby powstać na Pomorzu. W kontekście drugiej mówi się o Bełchatowie. Działa tam obecnie elektrownia na węgiel brunatny, którego złoża wyczerpią się ok.

Ceny energii – skupmy się na przyczynach

numer 2215 - 29.12.2018
Manipulowanie cenami energii przez rząd to rozwiązanie krótkoterminowe, choćby z racji szybko rosnących cen emisji CO2, które przekładają się na wyższą cenę energii w Polsce, gdzie większość jej pochodzi z energetyki węglowej. Jest ona droższa przez politykę klimatyczną, pod którą jesteśmy podpisani, i której na razie nie udało się renegocjować.

Gazowe okno na świat

numer 2209 - 20.12.2018
Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu pozwoli uelastycznić jego pracę i zwiększyć rentowność. Dzięki jego większej funkcjonalności będziemy mogli sięgać po nowe obszary rynku.

COP24 – kompromis i strata wizerunkowa

numer 2206 - 17.12.2018
Pakiet katowicki konferencji klimatycznej COP24 to owoc trudnego kompromisu. Na pewno mogło być gorzej, bo blisko było, by szczyt zakończył się bez jakiegokolwiek porozumienia. Natomiast to, co osiągnięto, to działania mniej ambitne niż postulowane przed konferencją. Mamy postulaty bez konkretnych zobowiązań, deklaracje woli, ale bez mechanizmów kontroli.

Dwa resorty, dwie wizje polskiej energetyki?

numer 2197 - 06.12.2018
Na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach zarysowało się rosnące napięcie pomiędzy Ministerstwem Energii a Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Szef pierwszego, minister Krzysztof Tchórzewski, mówił o dotowaniu cen energii dla gospodarstw domowych, a szefowa drugiego, minister Jadwiga Emilewicz, o dotowaniu tych cen dla przedsiębiorstw.

Braki w projekcie polityki energetycznej państwa

numer 2192 - 30.11.2018
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) nie jest jeszcze ostateczny. Będzie podlegał negocjacjom rządowym po 15 stycznia, kiedy zakończą się konsultacje społeczne. Jednak już teraz wiemy, że jest kilka wątpliwości. Dotyczą one modelu finansowania budowy elektrowni jądrowej – Ministerstwo Energii przyznaje, że to nie jest jeszcze ustalone.

Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Europy

numer 2183 - 20.11.2018
 


Gazprom będzie się musiał nagimnastykować

numer 2175 - 09.11.2018
PGNiG podpisał umowę na dostawę gazu ciekłego (LNG) od Cheniere Energy przez 24 lata, począwszy od 2019 r. Do 2022 r., do kiedy obowiązuje kontrakt jamalski, dostawy mają być nieznaczne, potem mają sięgnąć nawet 2 mld m sześc. rocznie.