Wojciech Jakóbik

​Orlen rośnie w siłę

numer 2684 - 15.07.2020


​Orlen rośnie w siłę

numer 2684 - 15.07.2020


Ropa jest stabilna

numer 2529 - 13.01.2020
Ceny ropy naftowej zareagowały lekkimi wzrostami na skutek zwiększenia napięcia na Bliskim Wschodzie. Najwyraźniej jednak w odbiorze rynku jak dla tej części świata nie jest ono ponadstandardowe. Nawet tej skali incydenty, jak z końca minionego tygodnia, nie są zaskoczeniem dla rynku, który bierze je pod uwagę w wycenie wartości baryłki.

Zielony Ład dzieli

numer 2507 - 13.12.2019
Przedstawiony przez szefową Komisji Europejskiej unijny Zielony Ład (Green Deal) to plan rewolucji gospodarczej i wielkie wyzwanie dla Polski. W Radzie Europejskiej będzie się toczyć zażarta dyskusja o warunkach przyjęcia celu neutralności klimatycznej.

Rachunek za transformację

numer 2504 - 10.12.2019
Cel neutralności klimatycznej nie został jeszcze zatwierdzony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, które mogą być w tej kwestii dużo bardziej powściągliwe niż nadzwyczaj ambitna Komisja Europejska, która chce przyspieszenia transformacji energetycznej. Państwa członkowskie prawdopodobnie wystawią rachunek za to przyspieszenie i będzie on liczony w setkach miliardów euro.

Stara nowa polityka energetyczna?

numer 2489 - 22.11.2019
Według deklaracji premiera Morawieckiego polityka energetyczna nowego rządu będzie polegała na obronie istniejącej energetyki konwencjonalnej i rozwoju nowej poprzez wielkie inwestycje, które na razie jednak nie zostały sprecyzowane. W exposé pojawiła się też informacja o powołaniu pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

​Superministerstwo czy rozproszenie?

numer 2484 - 16.11.2019
Likwidacja Ministerstwa Energii i rozdzielenie jego kompetencji między trzy resorty: ds. klimatu, nadzoru właścicielskiego oraz rozwoju, to początek zmagań o lepsze zarządzanie energetyką. Dotychczasowy resort miał tę zaletę, że mimo sporów wewnątrz rządu dysponował ostatecznym głosem.

Polityka nie znosi próżni

numer 2462 - 19.10.2019
Amerykanie opuścili Kurdów i w ten sposób dali przestrzeń do działania m.in. Rosjanom. Ci zaś mogą we współpracy z Turkami dążyć do stworzenia nowego układu sił na Bliskim Wschodzie z udziałem Syrii, Iraku, a w przyszłości też Turków cypryjskich. Elementem układu będzie także energetyka.

Neutralność klimatyczna – jest o co toczyć spór

numer 2451 - 07.10.2019
Komisja Europejska chce, aby gospodarki krajów Unii stały się neutralne klimatycznie do połowy wieku. Oznacza to, że do 2050 r. mają nie emitować gazów cieplarnianych. Ten ambitny cel na razie nie został poparty przez Polskę, Czechy, Estonię i Węgry, które oczekują, że zanim Europa przyjmie nowe cele polityki klimatycznej, najpierw powinno się zagwarantować środki wspierające te przemiany.

Złe wieści dla energetyki węglowej

numer 1663 - 02.03.2017
Polska została przegłosowana w Parlamencie Europejskim i nie udało się jej zatrzymać reformy systemu handlu emisjami – EU Emissions Trading System. Przyjęte rozwiązania mają służyć 40-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii do 2030 r. Sprawi to, że koszty dla naszego przemysłu będą rosły.

Jak uciąć łeb tej hydrze

numer 1809 - 25.08.2017
Tak zwane Państwo Islamskie to nadal bardzo sprawnie funkcjonująca organizacja terrorystyczna bazująca na kadrach partii Baas Saddama Husajna. Zarabia ona w sposób bezprawny na tym, że na świecie są chętni na jej dobra. Oprócz sprzedaży surowców energetycznych, tj. głównie ropy i w mniejszym stopniu gazu, terroryści z IS handlują ludźmi, organami i podrabianymi produktami luksusowymi.

Gaz będzie tańszy

numer 1885 - 24.11.2017
Nowa umowa na dostawy gazu skroplonego z USA wywołała wielkie emocje. W jej kontekście mówiono głównie o zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa dostaw i uniezależnieniu się od Rosji. Tymczasem dużo ważniejsza w tej umowie jest nowa formuła cenowa, zasygnalizowana przez PGNiG i ministra energii.

Prawdziwe chmury nad Nord Streamem 2

numer 1892 - 02.12.2017W tej sprawie z Niemcami się nie dogadamy

numer 1950 - 13.02.2018
Rząd wielkiej koalicji w Niemczech to kontynuacja dotychczasowej polityki zagranicznej i gospodarczej. Zmieniają się politycy, ale linia wyznaczona przez koalicyjne partie – nie. W zakresie polityki energetycznej od lat konsekwentnie stanowi ona, że Nord Stream 2 to przedsięwzięcie czysto biznesowe i politycy nie powinni się mieszać do niego.

Podłączmy kraje bałtyckie do UE

numer 1953 - 16.02.2018
Dziś drugi dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Jest porozumienie o działaniach mających urentownić funkcjonowanie tam PKN Orlen. Chodzi o rafinerię Możejki, która uzyskała niższe taryfy transportowe od Kolei Litewskich i deklarację odbudowy trakcji, co obniży koszty dostaw jej produktów na Łotwę.

Bezpieczeństwo technologii mobilnej 5 generacji

numer 2426 - 07.09.2019
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli firmy Huawei, którzy komentowali porozumienie Polski z USA ws. współpracy przy zapewnieniu bezpieczeństwa technologii mobilnej piątej generacji (5G).

TSUE uderza w monopol Gazpromu

numer 2429 - 11.09.2019
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. gazociągu OPAL jest pozytywnym zaskoczeniem z punktu widzenia polskich interesów.

Co dalej z ceną ropy?

numer 2435 - 18.09.2019
Po informacji o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej cena ropy naftowej na giełdzie znacznie podskoczyła. Wzrost ten może zostać odzwierciedlony w ciągu kilku tygodni na stacjach paliw. Niemniej jednak jeżeli ten incydent nie przerodzi się w gorącą wojnę na Bliskim Wschodzie albo jeżeli potęgi światowe nie zdecydują, że ropa ma być droższa, długofalowo musi ona stanieć.

Gazowe Międzymorze z błogosławieństwem Brukseli

Numer 1335 - 04.02.2016
Projekt dostarczenia gazu z Norwegii to kolejny pomysł Polaków na zmniejszenie zależności od rosyjskiego Gazpromu. Jeżeli zostanie wpisany w regionalny kontekst, może się stać kolejnym elementem budowy szerszego przymierza krajów dotąd zależnych od Rosji.

Energetyka obywatelska i stabilność rynku

numer 2386 - 24.07.2019
Dopłata 5 tys. zł w ramach programu Mój Prąd do instalacji produkującej energię odnawialną to ciekawa oferta dla każdego, kto chciałby pozyskiwać energię elektryczną na własne potrzeby, a dzięki nadwyżkom produkcji w ramach barteru obniżać swoje rachunki.#DziękujeMyZaOdwagę
reklama