Marcin Herman

Wielki Koordynator Putin

numer 2538 - 23.01.2020
Tempo zmieniania ustroju Rosji przez Władimira Putina zaskakuje wszystkich, nawet samych Rosjan. Jeszcze w zeszłym tygodniu, gdy ogłosił ni z tego, ni z owego zmiany w konstytucji, nie było jasne, do czego konkretnie zmierza, zastanawiano się, czy chce przyszykować następcę, a może zostać premierem silniejszym od prezydenta?

Nerwowo na Kremlu

numer 2533 - 17.01.2020
Tego samego dnia, gdy Władimir Putin doznał „ustrojowego ADHD” (w kilka godzin zapowiedział wzmocnienie w konstytucji funkcji premiera kosztem prezydenta, zwolnił premiera Dmitrija Miedwiediewa i wskazał nowego, Michaiła Miszustina, którego sami Rosjanie nie za bardzo kojarzą), ukazał się sondaż Centrum Lewady. Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się dziś, na Putina zagłosowałoby 38 proc.

Stalin chciał wojny

numer 2532 - 16.01.2020
Ostatnio na największego rosyjskiego historyka zaczął kreować się Władimir Putin, wygłaszając serię sześciu „wykładów” przed różnymi gremiami o przyczynach wybuchu II wojny światowej. Pogroził nawet, że wkrótce opublikuje artykuł.

Wreszcie dobra wiadomość z Hollywood

numer 2531 - 15.01.2020
Nominacja do Oscara dla „Bożego Ciała” Jana Komasy cieszy po wielokroć. To kolejny w ostatnich latach polski film, który przebił się w USA i innych krajach (potwierdzeniem tego są nominacje do Oscara). To wskazuje, że polskie kino ma się coraz lepiej. Można mieć do niego jeszcze wiele zastrzeżeń, ale rozwój jest widoczny.

Arktyka ma przyszłość

numer 2528 - 11.01.2020
Rząd Rosji wstępnie przyjął 15-letnią strategię tzw. szlaku północnego. Wiele posunięć putinowskiej Rosji na dłuższą metę nie ma sensu, ale to akurat jest racjonalne. Inna sprawa, jak to będzie wyglądało w praktyce. W każdym razie obecnie tylko Rosja zdaje się rozumieć, że w Arktyce jest przyszłość.

III wojna światowa już od dawna trwa

numer 2527 - 10.01.2020
Ze zdziwieniem można było obserwować wzmożenie w internecie (i polskim, i światowym) dotyczące III wojny światowej, która jakoby ma wybuchnąć w wyniku obecnego kryzysu w relacjach irańsko-amerykańskich. Nie pierwszy to i nie ostatni kryzys w relacjach między bardziej lub mniej wrogimi sobie od 1979 r. krajami.

Parę słów prawdy od błazna

numer 2525 - 08.01.2020
Znany brytyjski komik Ricky Gervais podczas występu na uroczystości wręczenia Złotych Globów obraził nie tylko świat filmowców Hollywood, ale też generalnie zakłamanie zachodnich elit kulturalnych, popkulturalnych i biznesowych.

​Giętkie umysły rosyjskich czynowników

numer 2521 - 02.01.2020
Byli i są tacy, także wśród wybitnych pisarzy i myślicieli, w tym rosyjskich, którzy uważają, że Rosjanie mają jakąś szczególną zdolność do kłamania. To bardzo krzywdzące. W Rosji, tak jak w każdym kraju, jest tyle samo świętych, ile łajdaków.

Światło z Betlejem i globalny kapitalizm

numer 2513 - 20.12.2019
Wiele słów krytyki (nie tylko w Polsce) spadło na popularną szwedzką sieć sklepów z dobrami wszelakimi za to, że sprzedawaną przez siebie choinkę nazwała „sztuczną rośliną do wewnątrz na zimową imprezę”. Fakt, to niewątpliwe kuriozum, ale czy tylko tej firmie powinno się dostać za takie traktowanie świąt?

Kulisy aksamitnej rewolucji

numer 2512 - 19.12.2019
Amerykańska stacja HBO uczciła 30. rocznicę końca komunizmu w Europie Środkowej czeskim serialem pt. „Nieświadomi”. Akcja rozciągnięta jest na lata 1977–1990, a więc od początku (nielicznej) opozycji demokratycznej w Czechosłowacji do przejęcia władzy przez niekomunistyczny rząd.

Pozorowanie rozmów pokojowych

numer 2507 - 13.12.2019
Nie rozumiem zdziwienia wielu polskich i światowych komentatorów, że długo oczekiwane spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji w Paryżu nie przyniosło pokoju i zakończyło się niemalże fiaskiem. Niemalże, bo jednak uzgodniono, że będą dalsze rozmowy i kolejna wymiana więźniów oraz nastąpi wycofanie oddziałów w kilku miejscach.

Ponieśli i wilka, a co wilk na to?

numer 2506 - 12.12.2019
Jak wiadomo, Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zarekomendowała, by w związku z notorycznym brakiem współpracy Rosji w walce z dopingiem wykluczyć Sborną ze światowych imprez sportowych na cztery lata i zakazać jej organizacji takich imprez przez ten okres. Polskie media błędnie podają, że jest już pewne, że dotyczyć to będzie mistrzostw świata w piłce nożnej.

​Macron bardzo się myli

numer 2502 - 07.12.2019
Stwierdzenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który niedawno w wywiadzie dla „The Economist” powiedział, że NATO jest w stanie „śmierci mózgowej” i należy m.in. poprawić relacje z Rosją, wywołało na Wschodzie i Zachodzie wielkie zamieszanie, ale nie takie, jakiego chciał prezydent Piątej Republiki.

Dyskretny urok Kościoła

numer 2501 - 06.12.2019
Najciekawszy polski pisarz i reżyser młodszego pokolenia, czyli Łukasz Orbitowski i Jan Komasa, wypuścili niedawno bardzo podobne dzieła. Powieść „Kult” i film „Boże Ciało”. Oba są zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. „Kult” – nieuznanymi przez Kościół „objawieniami” w Oławie, a „Boże Ciało” historią chłopaka, który udawał księdza. Z obu dzieł wyziera fascynacja sakramentami i ludową wiarą.

​Co to znaczy „wyzwolenie”?

numer 2499 - 04.12.2019
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wywołał burzę stwierdzeniem, że armia sowiecka wyzwoliła Polskę. Dodał też, że Polskę wyzwalała również, jak się wyraził, „armia Wojska Polskiego”, czyli – jak sprecyzował – ta, w której służył Wojciech Jaruzelski. Na ten drugi element wypowiedzi polityka lewicy nikt nie zwrócił uwagi, a spory skupiły się na tym: co to znaczy „wyzwolenie”?

Ostatni gasi światło

numer 2497 - 02.12.2019
Aż 56 proc. Rosjan w wieku 18–24 lata myśli o emigracji. Tak wynika z najnowszego sondażu ośrodka socjologicznego Centrum Lewady. W 2014 r. wskaźnik ten wyniósł 20 proc. To kolejny z sondaży pokazujących, że Rosjanie, a już zwłaszcza młodzi, mają dość kierunku, w jakim prowadzi Rosję jej obecna elita polityczna.

Czechy, Hiszpania a sprawa polska

numer 2493 - 27.11.2019
W pierwszej połowie lat 90. środowiska lewicowo-liberalne stawiały Polakom za wzór Hiszpanię, a środowiska prawicowe – Czechy. Według tych pierwszych Hiszpania była wzorem przejścia z dyktatury do demokracji, bo „wybrano przyszłość”.

​Bohaterowie trzech narodów

numer 2489 - 22.11.2019
Dziś w Wilnie będzie miało miejsce historyczne wydarzenie. Na cmentarzu Na Rossie, w specjalnie przygotowanej kaplicy-panteonie, uroczyście pochowani zostaną przywódca powstania styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski, przywódca powstania na Litwie (a więc także na terenie dzisiejszej Białorusi) Wincenty Konstanty Kalinowski oraz 18 innych powstańców.

Przekop Mierzei Wiślanej się opłaca

numer 2486 - 19.11.2019
W dyskusjach i awanturach o przekop Mierzei Wiślanej podnosi się głównie wątek polityczny i geostrategiczny z jednej strony oraz ekologiczny z drugiej (przeciwnicy). Mało się mówi o aspektach ekonomicznych, poza tym, że przeciwnicy twierdzą, że przekop absolutnie nie przyniesie korzyści gospodarczych.

Spór o Kresy

numer 2482 - 14.11.2019
Co jakiś czas dochodzi do różnych spięć wokół określenia Kresy albo przypominania map II Rzeczypospolitej, w granicach której były przecież Wilno, Grodno czy Lwów (ale nie było choćby Gdańska czy Wrocławia). Oburzają się niektórzy intelektualiści, publicyści oraz internauci na Litwie, Białorusi czy Ukrainie, a i w Polsce też kręcą nosem środowiska liberalno-lewicowe.