Marcin Herman

Polska wzorem dla sąsiadów

numer 1916 - 03.01.2018
Na Litwie, zmagającej się z bardzo złymi wskaźnikami demograficznymi, wprowadzono program na wzór naszego programu Rodzina 500+. Z tą różnicą, że tam stawka dotacji prorodzinnej jest mniejsza (30 euro miesięcznie, wobec naszych ok. 120), ale za to na każde dziecko i z perspektywą dojścia do 100 euro w ciągu najbliższych lat.

Patron rodzin i narodów

numer 1912 - 28.12.2017
Papież Franciszek, podpisując dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego, otworzył drogę do jego kanonizacji. To był dla Polaków wspaniały prezent na Boże Narodzenie. Moment nie został wybrany przypadkowo. Boże Narodzenie przypomina o wartości rodziny. A Prymas Tysiąclecia głosił wizję narodu jako „rodziny rodzin”.

„Osiągnięcia” ostatniego genseka

numer 1909 - 22.12.2017
Grudzień zawsze skłania do rozliczeń z PRL-em. Spójrzmy na niego przez chwilę z perspektywy innej niż zwykle. Co pozostało dla kraju dobrego po rządzących nim gensekach? Nie umniejszając faktu, że to dyktatorzy z namaszczenia ZSRS-u – po Gomułce „tysiąc szkół” albo choćby zapora i Jezioro Solińskie, służący do dziś zespół hydroenergetyczny.

Inna Rosja nie znaczy lepsza

numer 1887 - 27.11.2017
FELIETON Patrząc na wschód
100. rocznica rewolucji bolszewickiej skłania do postawienia pytania, czy w Rosji znów może nastąpić taki gwałtowny przełom jak wtedy? Odpowiedź brzmi: tak, bo nic nie jest wieczne. Nie był wieczny carat, nie będzie wieczny Putin, a następcy i tak nie widać. Nie wiadomo tylko, jak szybko to nastąpi, i co wyłoni się po kolejnym przełomie.

Inna szkoła jest możliwa

numer 1877 - 15.11.2017
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że po niecałych trzech miesiącach od startu reformy oświaty pojawiło się kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy w szkołach. To było do przewidzenia. Przecież jeżeli tylko są pieniądze (a pieniądze teraz są), pracy przy kształceniu oraz rozwijaniu dzieci i młodzieży nigdy nie może zabraknąć. Zawsze są jakieś wyzwania, zawsze coś można i trzeba poprawić.

Różne oblicza „najstarszej córy Kościoła”

numer 1872 - 08.11.2017
Skandal z decyzją Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II w bretońskim Ploërmel wbrew pozorom nie musi dowodzić dalszej laicyzacji Francji. Ktoś jednak ten pomnik postawił, ktoś go broni, sprawa budzi we Francji emocje.

​Kremlowska logika

numer 1867 - 02.11.2017
Rosjanie lubią powtarzać za XIX-wiecznym poetą mistycznym Fiodorem Tiutczewem, że Rosji „rozumem nie pojmiesz”. Istotnie, potrafią się tam dziać rzeczy, wobec których rozum jest bezradny. Oto prezydent wywodzący się ze zbrodniczej instytucji KGB, która była kontynuacją jeszcze bardziej zbrodniczej NKWD, odsłonił w Moskwie monumentalny pomnik poświęcony ofiarom Stalina i jego siepaczy z NKWD, tzw.

Jak Ukraina ułatwia zadanie rosyjskim trollom

numer 1863 - 27.10.2017
POLSKA-UKRAINA W poszukiwaniu pojednania

Wydaje się, że rosyjska machina propagandowa skupia się w Polsce głównie na dwóch tematach: podważaniu znaczenia dla Polski współpracy z USA i NATO oraz na podsycaniu niechęci wobec Ukrainy. Niestety, trudno z tym drugim walczyć, skoro sama strona ukraińska zachowuje się często, delikatnie mówiąc, niezbyt mądrze.

Austriackie etykiety bez znaczenia

numer 1855 - 18.10.2017
Podobno w swojej ojczyźnie i w ogóle na Zachodzie nowy kanclerz elekt Austrii, lider Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Sebastian Kurz uchodzi za konserwatystę i twardą prawicę. Dlaczego? Bo jest lekko sceptyczny wobec UE, chce ograniczyć imigrację oraz poddać większej kontroli środowiska muzułmańskie w Austrii, poza tym chodzi do kościoła.

Czas jest umowny

numer 1851 - 13.10.2017
Wiele wskazuje na to, że Sejm zdecyduje, iż wiosną 2018 r. ostatni raz zmienimy czas na letni. O ile oczywiście zastrzeżeń nie wniesie Bruksela. Sprawa bardzo interesuje Polaków, bo większość z nas chciałaby, by słońce zachodziło zimą później, nawet kosztem ciemnych ranków. Wynika to ze zmiany trybu życia – kiedyś zaczynaliśmy wcześniej pracę, na ogół w fabryce. Dziś jest inaczej.

Wiara to nie polityka

numer 1849 - 11.10.2017
Akcja „Różaniec do granic” okazała się wielkim sukcesem. Nie tylko z powodu frekwencji, lecz także dlatego, że mówi o niej cała Polska, a odbiła się głośnym echem także na całym świecie. Kto choć trochę zna Polskę, ten nie jest zdziwiony tym sukcesem. Przecież w naszym kraju od lat największą frekwencją cieszą się wydarzenia kościelne.

Supermarket to nie kościół ani teatr

numer 1845 - 06.10.2017
Po roku wraca sprawa zakazu handlu w niedzielę. I znowu ze strony ideologicznych wyznawców wolnego rynku, także tych deklarujących się jako katolicy, padają te same niepoważne argumenty.

​Droga ku prawdziwemu pojednaniu

numer 1843 - 04.10.2017


Co dalej z Białorusią...

numer 1837 - 27.09.2017
W niezapomnianym serialu „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei jest taka scena, gdy tow. Winnicki Jan słyszy, jak dysydent prof. Dąb-Rozwadowski mówi przez telefon do któregoś ze współpracowników o prowokacji. „Ja bardzo przepraszam, panie profesorze, że się wtrącam, ale ja myślę, że z tymi prowokacjami to trzeba by ostrożnie. Wie pan, to się tak mówi.

Polski fenomen

numer 1835 - 25.09.2017
Amerykański politolog George Friedman powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla jednej z polskich gazet, że Polacy, patrząc w lustro, widzą ofiarę gestapo i NKWD. Tymczasem czas już wyjść z tej traumy. Oczywiście złośliwi powiedzą, że Friedman tak chwali i zachęca Polskę do wielkości po to, żeby kupiła więcej amerykańskiej broni i technologii.

Niemiecki dylemat

numer 1831 - 20.09.2017
Czy w wyborach w Niemczech Polacy powinni komuś kibicować? Wielu Polaków z życzliwością patrzyło na idącą w górę Alternatywę dla Niemiec (AfD) jako partię, która powściągnie szaleństwa i nadużycia politycznej poprawności i nawet zmieni politykę wobec Polski na bardziej partnerską.

Spóźnione działania FB

numer 1823 - 11.09.2017
Facebook zamknął ok. 500 kont powiązanych z Internet Research Agency z Petersburga, znaną też jako „fabryka trolli”, i podjął współpracę z amerykańskimi organami śledczymi. Ujawniono, że podmioty z Rosji wykupiły w FB usługi rozpowszechniania swoich treści, jak się okazało, fałszywych bądź zmanipulowanych.

Wejsznoria atakuje imperium

numer 1819 - 06.09.2017


Polska zachowała się, jak trzeba

numer 1815 - 01.09.2017
Niektórzy publicyści lubują się w dywagacjach o historii alternatywnej. Na przykład, że Polska zamiast z Anglią i Francją powinna wejść w sojusz z Niemcami. To z gruntu ahistoryczne myślenie, choćby dlatego, że żadna siła polityczna w Polsce sojuszu z III Rzeszą nie chciała. I tym można by zakończyć dyskusję. Ale dobrze, przyjmijmy, że Polska przystępuje do państw osi.

Druga ekspertyza

numer 1811 - 28.08.2017