Marcin Herman

​Bohaterowie trzech narodów

numer 2489 - 22.11.2019
Dziś w Wilnie będzie miało miejsce historyczne wydarzenie. Na cmentarzu Na Rossie, w specjalnie przygotowanej kaplicy-panteonie, uroczyście pochowani zostaną przywódca powstania styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski, przywódca powstania na Litwie (a więc także na terenie dzisiejszej Białorusi) Wincenty Konstanty Kalinowski oraz 18 innych powstańców.

Przekop Mierzei Wiślanej się opłaca

numer 2486 - 19.11.2019
W dyskusjach i awanturach o przekop Mierzei Wiślanej podnosi się głównie wątek polityczny i geostrategiczny z jednej strony oraz ekologiczny z drugiej (przeciwnicy). Mało się mówi o aspektach ekonomicznych, poza tym, że przeciwnicy twierdzą, że przekop absolutnie nie przyniesie korzyści gospodarczych.

Spór o Kresy

numer 2482 - 14.11.2019
Co jakiś czas dochodzi do różnych spięć wokół określenia Kresy albo przypominania map II Rzeczypospolitej, w granicach której były przecież Wilno, Grodno czy Lwów (ale nie było choćby Gdańska czy Wrocławia). Oburzają się niektórzy intelektualiści, publicyści oraz internauci na Litwie, Białorusi czy Ukrainie, a i w Polsce też kręcą nosem środowiska liberalno-lewicowe.

Prawdziwa duma z Niepodległej

numer 2481 - 13.11.2019
Z roku na rok Polacy coraz chętniej obchodzą Święto Niepodległości. Biorą udział w licznych wydarzeniach, sami je też organizują. Są tego dwa powody. 11 listopada jest tym czasem, który łączy większość Polaków niezależnie od poglądów. Drugi powód jest taki, że od czasów międzywojennych Polacy nie byli tak dumni z Polski.

Czy to już jest rasizm?

numer 2475 - 06.11.2019
Prezydent Francji zasugerował wyższość imigrantów z Afryki nad imigrantami z Europy Środkowej i Wschodniej, konkretnie z Bułgarii i Ukrainy, którzy jego zdaniem tworzą jakieś „nielegalne sieci”. To równie niedorzeczna, co znamienna dla części elit zachodnioeuropejskich wypowiedź. Przede wszystkim Bułgaria jest członkiem UE. Ukraina zaś jest stowarzyszona z UE.

Bukowski wierzył w inną Rosję

numer 2471 - 30.10.2019
Polskie państwo powinno jakoś uhonorować zmarłego w niedzielę wielkiego rosyjskiego dysydenta, obrońcę praw człowieka i pisarza Władimira Bukowskiego. Nie tylko za jego świadectwo i za to, że całe życie walczył, tak jak Polacy, z komunizmem, nie tylko dlatego, że miał polskie korzenie, z których był dumny, że leżała mu na sercu, oprócz ojczystej Rosji, także Polska.

Postęp po polsku

numer 2468 - 26.10.2019
Według rankingu „The Economist” Polska jest na siódmym miejscu wśród krajów OECD pod względem równouprawnienia kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Przed nami są tylko kraje skandynawskie i Francja. To kolejny dowód, jak bardzo mylą się co do Polski różni światowi i rodzimi ideolodzy tzw. postępu. Polki i Polacy nigdy nie mieli problemów z postępem.

Moda na zostawianie na lodzie

numer 2466 - 24.10.2019
W ostatnich dniach prezydent USA Donald Trump zdecydował o pozbawieniu wsparcia militarnego Kurdów walczących w północnej Syrii, a z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron skutecznie zawnioskował do UE o nieotwieranie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Zwłaszcza wobec Macedonii Północnej i jej proeuropejskiego premiera Zorana Zaewa był to, delikatnie mówiąc, afront.

Przyszłość polskiej piłki w jasnych barwach

numer 2461 - 18.10.2019
Polska reprezentacja do lat 21 prowadzona przez trenera Czesława Michniewicza wygrała kolejny mecz eliminacji mistrzostw Europy. Tym razem z Serbią. Na Bałkanach talenty rodzą się na kamieniu, tymczasem we wtorek w Łodzi młodzi Serbowie wyglądali na tle rówieśników z Polski na sparaliżowanych. Wynik 1:0 to dla nich najniższy wymiar kary.

​Bałkańsko-bliskowschodni kocioł

numer 2459 - 16.10.2019
Tradycyjnie prorosyjska Grecja (ściślej – grecka Cerkiew) uznała za kanoniczną niedawno utworzoną decyzją patriarchy Konstantynopola autokefaliczną Cerkiew Ukrainy. Grecki Kościół prawosławny odgrywa w światowym prawosławiu jedną z najważniejszych ról. I w tak kluczowej sprawie postąpił wbrew patriarchatowi Moskwy i Wszechrusi.

Hołd dla zapomnianych ofiar i bohaterów

numer 1778 - 19.07.2017​Skierujmy oczy na Wschód

numer 1921 - 10.01.2018
Jaka jest rola jednostki w historii? Czy rzeczywiście ma znaczenie, kto jest ministrem spraw zagranicznych? Raczej jest ono ograniczone. Nie należy przywiązywać się też do nazwisk, jeśli chodzi o politykę zagraniczną, której kierunek nadaje cały rząd. Zbyt wiele trendów, na które nikt czasem nie ma wpływu, decyduje o jej efektach.

Przyjaciel Rosji na Hradczanach

numer 1925 - 15.01.2018
Jeszcze niedawno wydawało się przesądzone, że Miloš Zeman zostanie na kolejną kadencję prezydentem Czech. Jednak zachował się gorzej niż niegdyś prezydent Komorowski. Nie tylko był zbyt pewny siebie, ale wręcz zrezygnował z kampanii wyborczej. To był błąd i Zeman uzyskał wynik poniżej oczekiwań. Choć wygrał pierwszą turę, to wynik drugiej nie jest pewny.

Postkomunistyczna parodia chrześcijaństwa

numer 1929 - 19.01.2018
Władimir Putin wcielił się ostatnio w rolę kogoś, kto jest zarazem religioznawcą i filozofem, jak też wyrocznią i autorytetem moralnym. W rozmowie z rosyjską telewizją państwową „nauczał”, że komunizm tak naprawdę niewiele różnił się od chrześcijaństwa, bo opierał się na tych samych wartościach: braterstwa, wolności, równości czy sprawiedliwości.

„Korona królów”, czyli trudne początki

numer 1935 - 26.01.2018
Jest korzyść z serialu TVP „Korona królów” – wszyscy zainteresowali się historią polskiego średniowiecza oraz zaczęli pożądać dobrych rodzimych filmów historycznych. Niestety świat polskiego filmu nie ma jeszcze na to zapotrzebowanie odpowiedzi.

​Wyzwanie dla Kościoła

numer 1939 - 31.01.2018
Wiele wskazuje na to, że Polska na trwałe staje się państwem, w którym panuje dobrobyt. To wspaniale, czekały na to i zabiegały całe pokolenia, żeby w naszym kraju nareszcie ludzie mogli godnie żyć i się rozwijać. Niepokoi jednak, że coraz lepszym wskaźnikom gospodarczym towarzyszą coraz gorsze statystyki dotyczące religijności Polaków. W tym miesiącu odnotowano spadek o 3 proc.

Byleby zaciągnąć Rosjan do urn

numer 1946 - 08.02.2018
W państwie takim jak Rosja, którego system w politologii nazywa się czasem „demokraturą”, czyli hybrydą dyktatury z pozorami demokracji, wybory mają inny sens i cel niż w normalnej demokracji. W zaplanowanych na marzec wyborach prezydenckich w Rosji nie chodzi o wyłonienie zwycięzcy ani nawet o jakiś rodzaj rywalizacji między kandydatami.

Masakra zielonych ludzików, czyli punkt zwrotny

numer 1954 - 17.02.2018
Oficjalnie nic się nie stało. I Moskwa, i Waszyngton twierdzą, że nie wiedzą o tym, by w Syrii doszło do walk między Amerykanami i Rosjanami. Jednak media anglojęzyczne i rosyjskie pełne są relacji, także z pierwszej lub drugiej ręki, że Rosjanie i rządowe siły syryjskie zaatakowały kontrolowane przez Kurdów, prozachodnich Syryjczyków oraz Amerykanów pola naftowe, próbując je zająć.

​Nie tylko medale

numer 1957 - 21.02.2018
Polacy pomarkotnieli, bo wszystko wskazuje na to, że z tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich Polska przywiezie dwa medale, oba w skokach narciarskich. Trzy razy mniej niż z poprzednich. Jednak mimo wszystko nie jest tak źle, jeśli zważyć, że od lat 70. do początku XXI w. Polska nie zdobyła na zimowych igrzyskach żadnego medalu.

​Wspólny bilet

numer 1960 - 24.02.2018
Bardzo dobrze się stało, że kampania przed wyborami samorządowymi 2018 rozpoczęła się od tematu komunikacji miejskiej i regionalnej. Oby tak dalej, bo to jedna z najważniejszych spraw, jakie dotyczą życia społeczności lokalnych. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, a wcześniej Wejherowo podjęły decyzję o wprowadzeniu bezpłatnego biletu dla uczniów.