Piotr Wójcik

Poprzyjmy Finów do NATO

numer 1880 - 18.11.2017
W wyniku agresywnych działań Rosji coraz więcej Finów zaczyna zerkać w stronę NATO. Serwis Politico opublikował wypowiedzi b. ambasadora Finlandii w Moskwie Hannu Himanena, który wprost opowiedział się za przystąpieniem swojego kraju do Sojuszu.

Wspomóc komunikację publiczną

numer 1955 - 19.02.2018
Połowa mieszkańców największych polskich aglomeracji nie ma jak dojechać do centrum komunikacją publiczną – wynika z raportu Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Najgorzej jest we Wrocławiu, tam zaledwie 36 proc. mieszkańców ma przystanek w zasięgu „pieszej dostępności”.

Podatek zamiast daniny

numer 2010 - 25.04.2018
Większe obciążenie najbogatszych Polaków, by zdobyć środki na wsparcie niepełnosprawnych, to zupełnie zrozumiała inicjatywa. Tym bardziej że polski system podatkowy umożliwia najzamożniejszym korzystanie z przeróżnych rozwiązań, które sprawiają, że płacą oni proporcjonalnie mniej niż mniej zamożni obywatele.

Exit tax – podatek od „optymalizacji podatków”

numer 2125 - 11.09.2018
Na przygotowywany właśnie podatek, którym obciążone byłyby podmioty wyprowadzające kapitał finansowy znad Wisły, już spadły gromy. Część krytyków widzi w nim kolejny dowód na to, że PiS gnębi przedsiębiorstwa. Tylko że exit tax to nie pomysł PiS – wprowadzić go muszą wszystkie kraje UE, zgodnie z unijną dyrektywą.

Solidarność kontra Biedronka

numer 2122 - 07.09.2018
Komórka Solidarności działająca na terenie dyskontów Biedronka weszła w spór zbiorowy z portugalską siecią. Związkowcy domagają się m.in. skrócenia czasu pracy w soboty oraz zwiększenia liczby osób pracujących podczas zmian. Taka informacja powinna postawić w stan gotowości instytucje monitorujące przestrzeganie prawa pracy, z Państwową Inspekcją Pracy na czele.

Jeszcze więcej postpolityki

numer 2121 - 06.09.2018
Robert Biedroń, czyli nowa nadzieja liberalnej części Polski, to powrót starej niedobrej postpolityki – wypranej z treści i idei, za to ładnie ubranej w ogólne hasła i uśmiechy. Liberalizm oddał władzę, ponieważ ludzie mieli dosyć postpolityki – trudno więc oczekiwać, by ją odzyskał za pomocą tego samego, tylko że w większym natężeniu.


Polski wkład w walkę z biedą?

numer 2111 - 25.08.2018
Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego opublikował dane dotyczące wkładu Polski w ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego w Unii Europejskiej. W 2017 r. Polacy, którzy wyrwali się z ubóstwa, stanowili 21 proc. wszystkich obywateli UE, którzy uciekli spod progu biedy. Co piąty mieszkaniec UE, który wyrwał się z biedy w ubiegłym roku, mieszkał w Polsce.

Europa wielu prędkości już istnieje

numer 2109 - 23.08.2018
Północ UE spiera się z Południem o kształt strefy euro, a Zachód UE ma zupełnie inne spojrzenie na nową perspektywę budżetową niż Wschód. Większość krajów należy do strefy euro, ale spora część nie, to samo dotyczy strefy Schengen. Różnice w płacach nadal są gigantyczne. Europa wielu prędkości już istnieje. I to od dawna.

PiS, lewica, dialog

numer 2108 - 22.08.2018
Rafał Woś opublikował w witrynie Gazeta.pl głośny tekst „Lewico, czas na współpracę z PiS”. Natychmiast czytelnicy portalu oraz czołowi lewicowi komentatorzy zaczęli wylewać wiadra pomyj na głowę publicysty. Oskarżali go niemal o paktowanie z diabłem i przypominali różne historie tych, którzy z PiS współpracowali – ze śmiercią Andrzeja Leppera włącznie.

Sankcje sankcjami, a o interesach trzeba pogadać

numer 2091 - 01.08.2018
Do Europy zawitał Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji. Spotkał się m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który ledwie dwa tygodnie temu skakał w towarzystwie Putina podczas finału mundialu w Rosji.

Jak możemy wykorzystać austriacką prezydencję

numer 2089 - 30.07.2018
Rozpoczęta 1 lipca prezydencja Austrii w Radzie UE będzie miała dla Polski kluczowe znaczenie. Sporo austriackich postulatów jest zbieżnych z interesami Polski, jednak część z nich rozmija się z naszymi potrzebami. Sztuką będzie więc skutecznie poprzeć te pierwsze, a te drugie zablokować.

To referendum nie mogło się udać

numer 2087 - 27.07.2018
Dobrze się stało, że Senat odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany Konstytucji RP. Trzeba uczciwie przyznać, że pomysł prezydenta był kuriozalny. Liczba pytań przyprawiała o ból głowy – zamiast trzech, czterech kluczowych, zaproponowano aż 15.

Po Merkel będzie już tylko gorzej

numer 2081 - 20.07.2018
Kłopoty kanclerz Merkel na scenie politycznej Niemiec zdają się cieszyć część naszej prawicy. Wielu polskich prawicowców przyklasnęłoby rozpadowi niemieckiej koalicji rządowej i odejściu wieloletniej szefowej tamtejszego rządu. Problem w tym, że jej następca będzie z punktu widzenia Polski niemal na pewno mniej przyjemny.

Dobry Trump, zły Trump

numer 2080 - 19.07.2018
Z jednej strony wzmacnia wschodnią flankę NATO i poddaje ostrej krytyce Nord Stream II. Z drugiej pokazuje się w dobrej komitywie z Putinem i w deklaracjach podważa fundamenty NATO. Który Donald Trump jest prawdziwy? Obaj – lepiej, żebyśmy to zrozumieli.

Warto ratować Pesę

numer 2079 - 18.07.2018
Pesa i Solaris są uważane za perły w koronie polskiego przemysłu. Drugą z nich właśnie tracimy, gdyż staje się ona własnością hiszpańskiego koncernu CAF. Pierwsza wpadła w ogromne kłopoty z powodu wyjątkowo ryzykownej polityki jej właścicieli.

Warto ratować Pesę

numer 2079 - 18.07.2018
Pesa i Solaris są uważane za perły w koronie polskiego przemysłu. Drugą z nich właśnie tracimy, gdyż staje się ona własnością hiszpańskiego koncernu CAF. Pierwsza wpadła w ogromne kłopoty z powodu wyjątkowo ryzykownej polityki jej właścicieli.

Skończmy z warszawocentryzmem

numer 2075 - 13.07.2018
Bardzo dobrze się stało, że to Poznań będzie gospodarzem przyszłorocznego szczytu UE–Bałkany Zachodnie. Pierwsze doniesienia mówiły o Warszawie, tymczasem stolica gościła już wystarczająco wiele międzynarodowych szczytów. Od lat niemal całe polskie życie polityczne toczy się w Warszawie (ewentualnie w Krakowie), tymczasem mamy sporo miast, które zasługują na uwagę.

Będzie brakowało Solarisa

numer 2071 - 09.07.2018
Źle się stało, że Solaris został sprzedany hiszpańskiej spółce CAF. Polska traci kontrolę nad firmą, która jest niemal stworzona, by zostać kołem zamachowym planu Morawieckiego i Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Wśród flagowych projektów SOR są m.in.

Wątpliwe zwycięstwo

numer 2068 - 05.07.2018
Ogólne uzgodnienia szczytu Rady Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego są korzystne dla Polski, jednak nie dają żadnej pewności, że problem zostanie rozwiązany. A bez realnych narzędzi w miejsce pustych deklaracji kryzys migracyjny za niedługi czas znów uderzy w Unię Europejską.

Dywersyfikacja, głupcze!

numer 2066 - 03.07.2018
Odtajniony wreszcie raport NIK z kontroli zawierania umów gazowych z Rosją przez rząd PO-PSL wykazuje wiele nieprawidłowości, o których do tej pory mówili publicyści.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama