Piotr Wójcik

Mit prywatyzacji

numer 1961 - 26.02.2018
Zakłady Papierowe w Kwidzynie, Polskie Huty Stali i Bank Śląski to jedne z najbardziej skandalicznych prywatyzacji w III RP. Bez wątpienia Ciech może stanąć z nimi w jednym szeregu jako kolejny niechlubny przykład sprzedaży naszej państwowej własności wbrew narodowym interesom i po zaniżonej cenie.

Opozycji program federalizacji Polski

numer 1958 - 22.02.2018
Wprowadzenie rozwiązań zawartych w samorządowym manifeście programowym Nowoczesnej i Platformy zamieniłoby nasz kraj w luźną federację wspólnot lokalnych. Opozycja ewidentnie ma plan, by zrobić z samorządu bastion sprzeciwu wobec władzy centralnej. To będą najważniejsze wybory samorządowe od lat.

Nie czekajmy z reprywatyzacją

numer 1957 - 21.02.2018
Zatrzymanie prac nad ustawą reprywatyzacyjną to zła wiadomość. Po pierwsze dlatego, że to problem, który trzeba w końcu rozwiązać, bo dotyczy krzywd wielu ludzi. Po drugie dlatego, że projekt Patryka Jakiego daje realne podstawy do sprawiedliwego dokończenia procesu reprywatyzacji. Przeciw niemu pojawiają się dwa główne argumenty. Pierwszy – państwa na to nie stać.

Do Austrii nam dalej niż bliżej

numer 1948 - 10.02.2018
Po niedawnych wyborach parlamentarnych w Austrii nad Wisłą pojawiły się nadzieje, że będziemy mieli nowego sojusznika w UE. Do władzy doszła prawicowa koalicja, która sceptycznie patrzyła na niektóre pomysły Brukseli, więc część Polaków zaczęła ją automatycznie traktować jako potencjalnego sojusznika.

Szkodliwy mechanizm podkradania inwestycji

numer 1946 - 08.02.2018
Specjalne strefy ekonomiczne pogłębiają podział na Polskę A i B, wprowadzają nierówne zasady dla firm działających w naszym kraju oraz uszczuplają wpływy podatkowe samorządów i państwa. Tymczasem dowodów na to, że bez SSE inwestycje by się nie pojawiły, jak nie było, tak nie ma.

Gonimy i doganiamy

numer 1943 - 05.02.2018
Szacunkowe dane GUS-u dot. PKB w 2017 r. potwierdzają, że ubiegły rok był dla naszej gospodarki jednym z najlepszych w XXI w. PKB wzrósł o 4,6 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2011 r. Ruszyły też inwestycje – ich wzrost w ub.r. był nawet wyższy od wzrostu konsumpcji, która w ostatnich dwu latach napędzała polską gospodarkę.

Słów do garnka nie włożysz

numer 1941 - 02.02.2018
Wykluczenie ekonomiczne dużej części Polaków nie było wymyślone. Jeśli ci z dolnych warstw społecznych odczuwają dziś zdecydowanie większy optymizm niż jeszcze 2,5 roku temu, to dzieje się tak dlatego, że stanęli finansowo na nogi, a nie dlatego, że ktoś im to wmówił.

Sami bądźmy jak Izrael

numer 1940 - 01.02.2018
Skandaliczne słowa izraelskich polityków i dziennikarzy wywołały w Polsce zrozumiałe oburzenie. Zamiast jednak obrażać się na Izraelczyków, lepiej by było, gdybyśmy wreszcie sami stali się tacy jak współczesny Izrael – skuteczni, sprytni i pozbawieni kompleksów. 

Socjal i biznes mogą iść w parze

numer 1936 - 27.01.2018
W Polsce po latach liberalnej polityki gospodarczej przyjęło się uważać, że tylko obniżanie podatków oraz ograniczanie świadczeń społecznych może przyspieszyć wzrost PKB oraz uwolnić przedsiębiorczość Polaków.

Wyjrzeć poza Europę

numer 1935 - 26.01.2018
Za połowę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce odpowiadają trzy kraje z Europy Zachodniej. 80 proc. polskiego eksportu trafia do krajów UE, a jedna trzecia do samych Niemiec. Wygląda na to, że popełniliśmy klasyczny błąd i włożyliśmy niemal wszystkie jajka do jednego koszyka.

Wymierająca Europa Środkowo-Wschodnia

numer 1930 - 20.01.2018
Duży spadek dzietności i masowa emigracja zarobkowa spowodowały, że liczba ludności niemal wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnim ćwierćwieczu bardzo wyraźnie się obniżyła. Do 2050 r. w niektórych z nich może spaść niemal o połowę. 

Ogólniki liberalnego populisty

numer 1925 - 15.01.2018
Niebezpieczny zakaz zadłużania się państwa, deregulacyjny populizm i rynek zdrowia zamiast służby zdrowia – to chyba jedyne konkrety, które można wyciągnąć z tego zbioru strzępków informacji i pustych haseł, jakim jest plan Petru. 

Stolica nie należy tylko do mieszkańców

numer 1924 - 13.01.2018
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Platformy i Nowoczesnej, w radiu RMF zasugerował, że do jej centrum nie mogłyby wjeżdżać samochody spoza miasta. Najwyraźniej zapomniał, że Warszawa jest stolicą, więc mieszczą się w niej siedziby niemal wszystkich urzędów centralnych, a także jednej trzeciej działających nad Wisłą firm zagranicznych.

Euro nie odstraszy Rosji

numer 1923 - 12.01.2018
Można sobie wyobrazić argumenty za wejściem Polski do zreformowanej strefy euro. Jednak głosów za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty w obecnym jej kształcie zrozumieć nie sposób. Tymczasem do tego właśnie sprowadza się list otwarty „Rzeczpospolitej” i grupy liberalnych ekonomistów.

Euro nie odstraszy Rosji

numer 1923 - 12.01.2018
Można sobie wyobrazić argumenty za wejściem Polski do zreformowanej strefy euro. Jednak głosów za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty w obecnym jej kształcie zrozumieć nie sposób. Tymczasem do tego właśnie sprowadza się list otwarty „Rzeczpospolitej” i grupy liberalnych ekonomistów.

Żądania lekarzy idą w dobrym kierunku

numer 1922 - 11.01.2018
Trwa protest lekarzy, którzy wypowiadają klauzule opt-out, przez co nie będą pracowali więcej niż 48 godzin tygodniowo. Początkowo domagali się podniesienia nakładów na publiczną służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w zaledwie trzy lata. Żaden odpowiedzialny minister zdrowia nie mógł się na to zgodzić. Obecnie publiczne wydatki na zdrowie wynoszą ok. 4,6 proc. PKB, tymczasem w 2000 r.

Nie możemy polegać tylko na Węgrzech

numer 1919 - 08.01.2018
Premier Morawiecki rozpoczął misję przekonywania krajów UE do poparcia Polski w głosowaniach dotyczących procedury zawartej w art. 7 Traktatu o UE. Ta może się zakończyć odebraniem Polsce głosu w Radzie Europejskiej. Nic dziwnego, że zaczął ją od wizyty na Węgrzech, które najgłośniej zapewniają o poparciu dla polskiego rządu.

Postanowienie noworoczne

numer 1913 - 29.12.2017
Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce rośnie najszybciej w UE, rośnie też średnie wynagrodzenie. Mimo to zaledwie co czwarty z nas zamierza w przyszłym roku porozmawiać z przełożonymi o podwyżce. A to teraz jest najlepszy moment, by negocjować wyższą pensję.

Przygotujmy się na mniej pieniędzy z Unii

numer 1911 - 27.12.2017
Negocjacje przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej zbliżają się wielkimi krokami. Niezależnie od ich wyniku już teraz można powiedzieć, że otrzymamy z niej wyraźnie mniej środków. Z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która jest jednym z najzamożniejszych państw we wspólnocie. Brexit będzie zatem skutkował mniejszą ilością pieniędzy do podziału.

Bez państwa nie ma rozwoju

numer 1909 - 22.12.2017
Jednym z głównych zarzutów wobec planu gospodarczego Mateusza Morawieckiego jest zbyt duża rola państwa. Jednak sukcesy gospodarcze wszystkich krajów Zachodu były efektem bardzo aktywnej polityki gospodarczej, nawet jeśli potem publicznie przekonywano, że odpowiada za nie wolny rynek.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama