Piotr Wójcik

Walkę z optymalizacją podatkową czas zacząć

numer 1635 - 28.01.2017
Fiskus domaga się od spółki LPP, właściciela m.in. marek odzieżowych Cropp, Reserved czy House, zapłaty dodatkowych 24 mln zł podatku CIT z powodu sztucznego zawyżenia swoich kosztów uzyskania przychodu dzięki wyprowadzeniu praw do swoich marek na Cypr. A dokładnie do cypryjskiej spółki córki Gothals, która następnie pobierała od spółki matki opłaty za licencje.

Lepszy dług publiczny niż prywatny

numer 1634 - 27.01.2017
Ogólne zadłużenie polskiej gospodarki jest jednym z najniższych w UE. Wieszczenie katastrofy z powodu przekroczenia biliona złotych długu publicznego jest kpiną z rzeczywistości. Nie od dziś wiadomo, że wielkie liczby przykuwają uwagę.

Polskie nierówności płacowe najwyższe w UE

numer 1609 - 28.12.2016
Według raportu Eurostatu najbogatsze 10 proc. Polaków zarabia średnio niemal pięć razy więcej niż najuboższe 10 proc. naszych rodaków. To oznacza, że polskie nierówności płacowe są najwyższe w Unii Europejskiej. Mniej nierówny rozkład dochodów z pracy mają m.in. druga Rumunia i trzeci Cypr. O ile najbogatsze 10 proc.

Sieci kontaktów z PZPR‑em wciąż żywe

numer 1606 - 23.12.2016
Analitycy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju państw postkomunistycznych zbadali m.in., w jaki sposób członkostwo rodziców w dawnej partii komunistycznej premiuje ich dzieci w karierze zawodowej. Okazuje się, że, niestety, w Polsce wciąż stanowi ono poważny atut.

Polskie licea nie wyrównują szans

numer 1600 - 16.12.2016
Zaledwie 8 proc. Polaków, których rodzice mają wykształcenie zawodowe lub podstawowe, zdobywa wykształcenie wyższe. To najgorszy wynik wśród państw Unii Europejskiej, oprócz Bułgarii, Chorwacji, Słowacji i Czech. W Estonii odsetek absolwentów uczelni wyższych, mających rodziców z niskim wykształceniem, jest trzy razy wyższy, a w Wielkiej Brytanii nawet cztery.

To jeszcze nie sukces

numer 1594 - 09.12.2016
Po przejęciu Pekao SA przez PZU rząd będzie kontrolował dwa największe banki w Polsce, w tym główny bank korporacyjny. Daje mu to ogromne możliwości wpływania na gospodarczą rzeczywistość naszego kraju – od rynku kredytów hipotecznych po dostęp przedsiębiorstw do kapitału. A to ostatnie ma wielkie znaczenie w obliczu spadku inwestycji i dynamiki wzrostu PKB.

Deficyt budżetowy – nie ma powodów do obaw

numer 1589 - 03.12.2016
Wbrew komentarzom deficyt budżetowy przewidywany na 2017 r. nie będzie rekordowy. Przeciwnie – prawdopodobnie będzie trzecim najniższym od czasu naszej akcesji do UE. I będzie miał do odegrania swoją rolę.

„Podwyżki” dla pielęgniarek

numer 1588 - 02.12.2016
Pensje pielęgniarek są absurdalnie niskie w stosunku do społecznej roli ich pracy. Rząd PO w 2015 r. odtrąbił sukces, ogłaszając dla nich podwyżki. W teorii wygląda to dobrze: 400 zł w pierwszym roku, a następnie po 400 zł w trzech kolejnych. Od września więc to już 800 zł – tyle że brutto. Problem jednak jest gdzie indziej. Kwoty tej nie wlicza się do pensji i nie ma jej na umowie.

Najbiedniejsi zyskają więcej, niż stracą najbogatsi

numer 1585 - 29.11.2016
Podwyższenie kwoty wolnej od podatku tylko dla zarabiających do 11 tys. zł rocznie, kosztem ograniczenia lub odebrania jej osobom zarabiającym powyżej 100 tys. zł rocznie, to dobry pomysł. Po pierwsze, nie będzie oznaczać dużego ubytku środków budżetowych, dzięki czemu kwota wolna dla najbiedniejszych będzie mogła wzrosnąć już od przyszłego roku.

Bieda sporo kosztuje

numer 1581 - 24.11.2016
Niemal wszystkie próby wprowadzenia w Polsce mechanizmów redystrybucji spotykają się z oburzeniem ze strony lepiej sytuowanych obywateli, którzy nie widzą powodu, by „płacić więcej” i łożyć na innych. Tymczasem biedniejsza część społeczeństwa notorycznie płaci za coś więcej, na czym korzystają właśnie zamożni. Często nie są tego świadomi.

Emerytalna prawda etapu

numer 1576 - 18.11.2016
Rozległ się gromki lament, że obniżka wieku emerytalnego skaże Polaków na niższe emerytury. Lamentujący zapominają jednak, że ktoś, kto będzie się czuł na siłach, będzie mógł pracować nawet do siedemdziesiątki, żeby dostać wyższe świadczenie.

Prawdziwy wiek emerytalny w Niemczech

numer 1565 - 04.11.2016
Polskę obiegła wiadomość, że Niemcy zastanawiają się nad podwyższeniem wieku emerytalnego do 73 lat. Stało się to przyczynkiem do tradycyjnych szyderstw ze związków zawodowych i zwolenników przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego w Polsce. Niestety komentujący „zapomnieli” dodać, że u naszego zachodniego sąsiada już w wieku 60 lat można przejść na emeryturę częściową i z niej żyć.

Polska infrastruktura nie dla każdego inwestora

numer 1563 - 02.11.2016
Państwowy francuski koncern energetyczny Électricité de France wystawił swoje polskie aktywa na sprzedaż. Wyłączność na negocjacje dotyczące kupna jego elektrociepłowni (m.in. w Krakowie, we Wrocławiu i w Toruniu) dostał australijski fundusz inwestycyjny IFM.

​Podatek dobry dla najmniejszych

numer 1558 - 26.10.2016
W trakcie ostatnich dyskusji nad projektem wprowadzenia jednolitego progresywnego podatku dochodowego pojawia się wiele twierdzeń nieprawdziwych. Jednym z nich jest to, że ewentualna likwidacja liniowego 19-proc. PIT‑u dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, uderzy również w najmniejszych przedsiębiorców i osoby samozatrudnione, które obecnie ledwo wiążą koniec z końcem.

500+ nie rozleniwia, co prognozowali „eksperci”

numer 1549 - 15.10.2016
Chyba każdy pamięta mroczne wieszczenia rodzimych ekspertów, dotyczące rzekomo degenerującego wpływu, jaki program Rodzina 500+ miał mieć na mało zarabiających Polaków. Z powodu pobieranego świadczenia mieli oni masowo odchodzić z pracy i wylegiwać się na kanapie, trwoniąc publiczne środki.

Kredyty we frankach to nie był spisek

numer 1499 - 18.08.2016
Tak ryzykowny produkt jak kredyty frankowe nie powinien się w Polsce pojawić. Bez wątpienia z udzielaniem tego rodzaju pożyczek łączyły się też pewne nieuczciwe praktyki. Jednak narracja frankowiczów, według których był to zwyczajny przekręt, zasadza się na wyjątkowo lichych podstawach.

Nie rezygnujmy z kryterium stażu pracy

numer 1489 - 05.08.2016
Za przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego przemawiają różne argumenty społeczne. Pytanie jednak, czy finalna rezygnacja rządu z dodatkowego kryterium przy przechodzeniu na emeryturę, dotyczącego stażu pracy, które proponował minister finansów, to dobry pomysł.

V4 plus Rumunia

numer 1470 - 14.07.2016
EUROPA ŚRODKOWA I WSCHODNIA Wspólna konferencja prezydenta Dudy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem podczas szczytu NATO pokazały, że Rumunia wyrasta na jednego z naszych najważniejszych sojuszników w regionie. Warto to docenić, bo to państwo z dużym niewykorzystanym potencjałem.

Unia Europejska to nie rower

numer 1458 - 30.06.2016

Salomon nalał z pustego

numer 1420 - 16.05.2016
Agencja ratingowa Moody’s znalazła iście salomonowe rozwiązanie – mając do wyboru obniżkę lub utrzymanie ratingu, wybrała obniżkę jego perspektywy. Nie od dziś wiadomo jednak, że prawda rzadko kiedy leży pośrodku.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama