reklama


Wiktor Młynarz

Historyczna obniżka podatków w USA

numer 1711 - 28.04.2017
Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, ujawnił szczegóły reformy podatkowej, którą administracja Donalda Trumpa zapowiadała od dawna. Jeżeli ta propozycja przejdzie przez Kongres, Amerykanów czeka największa obniżka podatków od czasów Ronalda Reagana.

​Za mur zapłaci meksykański narkobaron

numer 1710 - 27.04.2017

USA Amerykańskie media donoszą, że prezydent Donald Trump jest gotowy zrezygnować z realizacji swojej najsłynniejszej obietnicy wyborczej – budowy muru na granicy z Meksykiem. Sam Trump zaprzecza tym doniesieniom. Jednocześnie jego partyjny kolega zaproponował, aby umocnienia na granicy sfinansować z majątku barona narkotykowego El Chapo.

​Trump chce zmian w umowie z Meksykiem i Kanadą

numer 1709 - 26.04.2017

WASZYNGTON Prezydent Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla agencji Associated Press, że w najbliższym czasie rząd USA podejmie próbę renegocjacji umowy handlowej NAFTA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą. Jeżeli nie uda się uzyskać satysfakcjonujących ustaleń, to umowa ta zostanie zerwana.

​Dogrywka w wyborach uzupełniających do Kongresu

numer 1705 - 21.04.2017

USA Pierwsza tura wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu w stanie Georgia nie została rozstrzygnięta. Uważani za faworytów kandydat Demokratów Jon Ossoff i przedstawicielka Republikanów Karen Handel nie przekroczyli wymaganego 50-proc. progu głosów. Druga tura wyborów odbędzie się w czerwcu.

Putin i Ławrow przyjęli Tillersona

numer 1700 - 14.04.2017
Rex Tillerson, sekretarz stanu USA, spotkał się w Moskwie ze Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji. Wieczorem tegoż dnia doszło do rozmów szefa amerykańskiej dyplomacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Niefortunna pomyłka rzecznika Trumpa

numer 1699 - 13.04.2017
WASZYNGTON Sean Spicer, rzecznik Białego Domu, wywołał skandal, gdy podczas konferencji prasowej stwierdził, że Hitler nie użył broni chemicznej. Mimo że było to ewidentne przejęzyczenie, rzecznik stał się obiektem powszechnej krytyki i drwin.

​Londyn proponuje nowe sankcje wobec Rosji

numer 1698 - 12.04.2017
BLISKI WSCHÓD Wielka Brytania chce wprowadzenia nowych sankcji na Federację Rosyjską. Ich powodem ma być obecność FR w Syrii i poparcie, także militarne, reżimu Baszara al-Asada.

Londyn nadal otwarty na imigrantów

numer 1697 - 11.04.2017
EUROPA Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, powiedział Agencji Reutera, że wolny przepływ imigrantów pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a państwami Unii Europejskiej może zostać utrzymany po brexicie.

Pożegnanie ze Stevem Bannonem

numer 1694 - 07.04.2017
WASZYNGTON W Radzie Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) – której zadaniem jest doradzanie prezydentowi w kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego i wywiadowczego – doszło do niespodziewanych przetasowań. Z członkostwa zrezygnował Steve Bannon, główny strateg administracji Donalda Trumpa, a kilka innych osób zostało powołanych.

Doradczyni Obamy inwigilowała Trumpa

numer 1693 - 06.04.2017
WASZYNGTON Eli Lake, dziennikarz portalu Bloomberg, ujawnił, że Susan Rice, doradczyni ds. bezpieczeństwa byłego prezydenta USA Baracka Obamy, brała udział w inwigilacji zespołu przejściowego Donalda Trumpa.

Potrząsanie szabelką nad Gibraltarem

numer 1691 - 04.04.2017
WLK. BRYTANIA Trwający od lat konflikt pomiędzy Hiszpanią i Zjednoczonym Królestwem, którego przedmiotem jest panowanie nad Gibraltarem, wszedł w nową, niepokojącą fazę. Stało się tak po tym, gdy dwóch wysoko postawionych polityków rządzącej brytyjskiej Partii Konserwatywnej zasugerowało, że Londyn jest gotów na wojnę w obronie Gibraltaru.

Waszyngton zagłosował za życiem

numer 1690 - 03.04.2017
USA W dramatycznym głosowaniu Republikanom udało się przepchnąć przez Senat wniosek, dzięki któremu poszczególne stany będą mogły cofnąć federalne finansowanie dla sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood. Rozstrzygający głos należał – po raz kolejny w ciągu trzech miesięcy – do znanego przeciwnika aborcji, wiceprezydenta Mike’a Pence’a.

​Czarnogóra o krok od członkostwa w NATO

numer 1688 - 31.03.2017
SOJUSZ Senat USA niemal jednogłośnie przyjął wniosek akcesyjny Czarnogóry do NATO. „Za” było 97 senatorów przy zaledwie dwóch, którzy zagłosowali przeciw. Tym samym przyłączenie tego małego bałkańskiego państwa jest już niemal na finiszu – USA były ostatnim poza Hiszpanią państwem, które musiało potwierdzić akces Czarnogóry do Sojuszu.

​Trump o powiązaniach Clintonów z Kremlem

numer 1687 - 30.03.2017
WASZYNGTON Prezydent USA przeszedł do długo oczekiwanego kontrataku na Demokratów, którzy od jakiegoś czasu próbują przekonać opinię publiczną, że Donald Trump i jego ludzie otrzymali pomoc z Kremla, dzięki której zwyciężył on w wyborach prezydenckich.

​USA nie zrezygnują z broni atomowej

numer 1686 - 29.03.2017
NOWY JORK Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ-ecie, zapowiedziała oficjalnie, że USA zbojkotują posiedzenie dotyczące wprowadzenia zakazu posiadania broni atomowej. Tym samym utrzymują swoje zdanie z października ub.r., kiedy to ONZ większością głosów zadecydowała, że będzie negocjowany traktat rozbrojeniowy.

Trump wystawił Merkel rachunek za NATO

numer 1685 - 28.03.2017
Brak uścisku dłoni podczas spotkania z fotoreporterami nie był – jak się okazuje – jedynym skandalem podczas niedawnej wizyty Angeli Merkel u Donalda Trumpa. Niemieckie władze ujawniły bowiem, że prezydent USA wręczył kanclerz Niemiec rachunek za ochronę, jaką USA zapewniają RFN w ramach NATO.

Służby przyznały się do inwigilacji Trumpa

numer 1682 - 24.03.2017
Przewodniczący komisji Kongresu ds. wywiadu Devin Nunes przyznał, że prezydent Donald Trump i członkowie jego administracji byli inwigilowani przez amerykańskie służby. Miało to mieć miejsce w okresie przejściowym pomiędzy wyborami a zaprzysiężeniem.

​Rosyjski ślad w wyborach nadal nieudowodniony

numer 1681 - 23.03.2017
USA Dyrektor FBI James Comey zeznawał przed Kongresową Komisją ds. Wywiadu. Przyznał po raz pierwszy oficjalnie, że FBI prowadzi dochodzenie w sprawie możliwej ingerencji rosyjskiego wywiadu w wybory prezydenckie.

​Trump nie podał ręki Merkel

numer 1678 - 20.03.2017
WASZYNGTON Prezydent USA Donald Trump spotkał się w Białym Domu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie było bardzo wyczekiwane, a jednak nie obeszło się bez skandali.

​Trump nie podał ręki Merkel

numer 1678 - 20.03.2017
WASZYNGTON Prezydent USA Donald Trump spotkał się w Białym Domu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie było bardzo wyczekiwane, a jednak nie obeszło się bez skandali.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama