Wiktor Młynarz

Coraz więcej ofiar koronawirusa

numer 2540 - 25.01.2020
Chiny walczą z epidemią nowego koronawirusa. W co najmniej 10 miastach w prowincji Hubei wprowadzono ograniczenia podróżowania. Według ostatnich danych nowy wirus zaraził już 830 osób, z czego 26 zmarło. Eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uspokajają jednak, że nie ma powodów do paniki.

Debata nad impeachmentem Trumpa

numer 2538 - 23.01.2020
W Senacie rozpoczął się proces w sprawie impeachmentu, czyli odsunięcia od władzy prezydenta USA Donalda Trumpa. Wszystko wskazuje na to, że szybko zmieni się on w partyjną kłótnię. Już pierwszego dnia doszło bowiem do przepychanek wokół całej procedury.

Uzbrojony protest przeciwko pomysłowi lewicy

numer 2537 - 22.01.2020
W amerykańskiej Wirginii odbyła się gigantyczna demonstracja zwolenników prawa do posiadania broni palnej, które chcą ograniczyć lewicowe władze stanu. Pomimo wcześniejszych obaw protest kilkudziesięciu uzbrojonych osób przebiegł wyjątkowo spokojnie.

Trump walczył z wpływem Sorosa na Ukrainę

numer 2536 - 21.01.2020
WASZYNGTON Biznesmen Lev Parnas, kluczowa postać w procesie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, opowiedział mediom o detalach współpracy z nim. Zdradził m.in., co Trump i jego ludzie myślą o kontrowersyjnym finansiście George’u Sorosie.

​Kompromis w rodzinie królewskiej

numer 2535 - 20.01.2020
LONDYN Zakończył się kryzys w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Książę Harry i jego żona Meghan Markle doszli do porozumienia z królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II.

Jak gułagi pogrążą socjalistę

numer 2532 - 16.01.2020
Socjalistyczny kandydat na prezydenta Bernie Sanders ma duże szanse na zdobycie nominacji Partii Demokratycznej. Na razie jednak musi walczyć z kryzysem wizerunkowym po tym, jak nagrano skandaliczne słowa pracownika jego kampanii, który chwali gułagi i grozi politycznym rywalom odwetem.

Rosyjscy hakerzy szukają haków na Bidena

numer 2531 - 15.01.2020
WASZYNGTON Amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem ujawniła, że rosyjscy hakerzy próbowali wykraść dane ukraińskiej firmy, która znalazła się w centrum sprawy dotyczącej impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Prawdopodobnie szukali oni kompromatów na Joego Bidena, lewicowego przeciwnika Trumpa w walce o fotel prezydenta.

Ostra amunicja przeciwko studentom

numer 2530 - 14.01.2020
TEHERAN Irańczycy nadal protestują przeciwko władzy ajatollahów. Pojawiły się doniesienia, że reżim użył wobec uczestników protestów ostrej amunicji pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła cywilny samolot

numer 2529 - 13.01.2020
Zestrzelenie w ubiegłym tygodniu przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ukraińskiego samolotu pasażerskiego spowodowało kolejną falę protestów w Iranie. Manifestacje zorganizowane w weekend m.in. w Teheranie szybko przerodziły się w demonstracje przeciwko władzy ajatollahów.


Zestrzelenie więcej niż pewne

numer 2528 - 11.01.2020
Władze Iranu od początku twierdzą, że środowa katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego ze 176 osobami na pokładzie była spowodowana awarią. Tymczasem pojawiają się kolejne dowody na to, że maszyna została omyłkowo zestrzelona przez irańskie wojsko. Teheran zaprosił zewnętrznych ekspertów, by włączyli się do śledztwa wyjaśniającego przyczynę tragedii.

Trump postawił na deeskalację

numer 2527 - 10.01.2020
Po środowym irańskim ataku rakietowym na amerykańskie bazy w Iraku wiele osób obawiało się, że stanie się on początkiem otwartej wojny pomiędzy oboma państwami. Wszyscy niecierpliwie czekali na oficjalną przemowę Donalda Trumpa. Kiedy w końcu ją wygłosił, okazało się, że prezydent USA postawił jednak na deeskalację.

Rakietowa zemsta Teheranu

numer 2526 - 09.01.2020
W ramach odwetu za zabicie przed kilkoma dniami przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego tamtejsza Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 22 rakiety w kierunku baz koalicyjnych w Iraku. – Żaden z żołnierzy nie zginął. Ponieśliśmy minimalne straty w infrastrukturze – powiedział podczas konferencji prezydent USA Donald Trump.

Amerykanie zostaną w Iraku

numer 2525 - 08.01.2020
Późnym wieczorem w poniedziałek światowe media poinformowały, że USA wycofują swoje wojska z Iraku. Wkrótce potem Pentagon oświadczył, że to nieprawda. Nie zostało jeszcze wyjaśnione, dlaczego doszło do publikacji fałszywych informacji.

Irak chce wyrzucić amerykańskich żołnierzy

numer 2524 - 07.01.2020
Prezydent USA Donald Trump ma coraz większe kłopoty po decyzji o nalocie na irańskiego generała. Musi zmagać się nie tylko z irackimi politykami, ale także z krajową opozycją i oskarżeniami o straszenie popełnieniem na Irańczykach zbrodni wojennej.

Świat u progu kolejnej wojny

numer 2523 - 04.01.2020
W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu w amerykańskim nalocie w Iraku zginął irański generał Kassem Sulejmani, uznawany za jedną z najbardziej wpływowych postaci na Bliskim Wschodzie. Władze w Teheranie grożą Waszyngtonowi krwawą zemstą.

Przemoc wobec prodemokratycznych protestujących

numer 2522 - 03.01.2020
Mieszkańcy Hongkongu przywitali nowy rok kolejnym protestem, który mógł zgromadzić nawet milion osób. Sytuacja w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin szybko wymknęła się spod kontroli, skutkując starciami między prodemokratycznymi manifestantami a policją.

Co czeka świat w roku 2020?

numer 2521 - 02.01.2020
Rok 2019 w polityce zagranicznej był równie ciekawy, jak przerażający. Wiele wskazuje na to, że kolejny wcale nie będzie łatwiejszy, choć przewidzenie, co przyniesie, nie jest proste.

​W nowy rok w oczekiwaniu na impeachment

numer 2520 - 31.12.2019
WASZYNGTON Demokratom udało się doprowadzić do impeachmentu Donalda Trumpa, czyli wszczęcia procedury stosowanej wobec polityków i urzędników USA oskarżonych o złamanie prawa lub nadużycia urzędu, przypominającej proces sądowy. Nadal jednak nie przekazali sprawy do rozpatrzenia Senatowi – i nie wiadomo, kiedy to zrobią.

​Netanjahu utrzymał władzę nad partią

numer 2518 - 28.12.2019
IZRAEL Premier Benjamin Netanjahu pokonał głównego konkurenta Gideona Sa’ara w walce o fotel przewodniczącego partii Likud. Zdania co do tego, czy pomoże mu to w kolejnych przedterminowych wyborach parlamentarnych, są jednak podzielone.

​Głos amerykańskich chrześcijan brzmi donośnie

numer 2516 - 24.12.2019
WASZYNGTON Powszechne kontrowersje wśród amerykańskich chrześcijan wywołał wpływowy magazyn „Christianity Today”, który poparł impeachment prezydenta Donalda Trumpa. Po zmasowanej krytyce naczelny pisma wycofał się z tych deklaracji.