Wiktor Młynarz

Tragiczna strzelanina w New Jersey

numer 2054 - 19.06.2018
USA Podczas festiwalu sztuki w mieście Trenton w New Jersey doszło do tragicznej w skutkach strzelaniny. 22 osoby są ranne, w tym cztery ciężko. Jeden ze sprawców nie żyje, a drugi znajduje się w rękach policji.

Zwolennicy aborcji są jak naziści

numer 2053 - 18.06.2018
WATYKAN Papież Franciszek w jednym z najostrzejszych wystąpień przeciwko aborcji porównał ją do zbrodni nazistów. Według włoskiej gazety „La Stampa” to wystąpienie Ojca Świętego nie było wcześniej zaplanowane.

Lewica oskarża Sorosa o seksizm

numer 2051 - 15.06.2018
USA George Soros, główny sponsor Partii Demokratycznej, raczej unikający mediów, udzielił wywiadu gazecie „Washington Post”. Miliarder skrytykował w nim demokratyczną senator Kirsten Gillibrand, która potępiła wcześniej partyjnego kolegę za molestowanie kobiety. Słowa Sorosa o polityk wzburzyły amerykańską lewicę, która oskarżyła go o seksizm.

Macedonia zmienia nazwę

numer 2050 - 14.06.2018
PRZEŁOM Władze Grecji poinformowały, że udało się osiągnąć porozumienie z Macedonią w sprawie oficjalnej nazwy kraju, który do 1991 r. był częścią Jugosławii. Tym samym zakończył się trwający niemal trzy dekady konflikt dyplomatyczny między Atenami a Skopje.

Jest porozumienie USA z Koreą Północną!

numer 2049 - 13.06.2018
Historyczny szczyt, na którym spotkali się Kim Dzong Un, przywódca Korei Płn., i Donald Trump, prezydent USA, zakończył się pełnym sukcesem. Obaj politycy podpisali porozumienie, a Trump zaprosił Kima do Białego Domu.

Brytyjczycy w obronie wolności słowa

numer 2048 - 12.06.2018
LONDYN Tysiące demonstrantów wzięły udział w proteście w Londynie, którzy domagali się wypuszczenia na wolność prawicowego działacza Tommiego Robinsona. Była to jedna z największych w ostatnich latach demonstracji w obronie słowa w Wielkiej Brytanii.

Kontrowersyjne przesłuchanie przyszłej ambasador

numer 2045 - 08.06.2018
Georgette Mosbacher, przyszła ambasador USA w Polsce, podczas swojego przesłuchania przed senacką komisją spraw zagranicznych wywołała incydent dyplomatyczny. Z jej ust padło skandaliczne stwierdzenie, że to Polska spowodowała wzrost antysemityzmu w Europie. Nie zabrakło jednak także ważnych zapowiedzi i ciepłych słów o Polakach.

Sądowa wygrana piekarza chrześcijanina

numer 2043 - 06.06.2018
WASZYNGTON Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) wydał długo oczekiwany wyrok w ciągnącej się latami sprawie piekarza z Kolorado Jacka Philipsa, który odmówił przyjęcia zlecenia na obsługę wesela pary homoseksualistów. Siedmiu z dziewięciu sędziów przyznało mu prawo do odmowy.

Ostry wywiad amerykańskiego dyplomaty

numer 2042 - 05.06.2018
BERLIN Richard Grenell, nowy ambasador USA w Niemczech, udzielił wywiadu amerykańskiemu portalowi Breitbart. W ostrych słowach skrytykował politykę obronną Niemiec i zapowiedział swoje wsparcie dla populistycznych, antyunijnych partii, które w ostatnich latach zdobywają na Zachodzie coraz większą popularność.
 

Przed spotkaniem Trumpa z Kimem

numer 2041 - 04.06.2018
WASZYNGTON Sekretarz obrony James Mattis podczas weekendowej wizyty w Singapurze ujawnił bardzo ważny szczegół zbliżającego się w tym kraju spotkania liderów USA i Korei Płn. Obecność amerykańskich wojsk w Korei Płd. nie będzie podlegać negocjacjom.

Porażka Kremla w starciu z wrogiem Putina

numer 2039 - 01.06.2018
MADRYT Brytyjski finansista amerykańskiego pochodzenia Bill Browder, nazywany wrogiem numer jeden Władimira Putina, został aresztowany przez hiszpańską policję. Nakaz, już po raz szósty, miał wystawić Interpol na prośbę Rosjan. Po kilku godzinach Browder został jednak wypuszczony.
Browder razem ze wspólnikami założyli w 1996 r. fundusz inwestycyjny Hermi-

Koniec papierowej dyplomacji

numer 2035 - 26.05.2018
Jeden z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy właśnie wszedł w życie – prezydent Donald Trump odwołał zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze spotkanie z dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem. Choć Biały Dom deklaruje, że do rozmów może dojść w innym terminie, nikt nie ma wątpliwości, że w najbliższych miesiącach relacje Zachodu z Pjongjangiem ulegną ponownemu ochłodzeniu.

Skontrolować kontrolerów

numer 2033 - 24.05.2018
USA Niedawno minął rok od powołania specjalnej komisji pod przewodnictwem Roberta Muellera, która miała zbadać wpływ Rosjan na wynik wyborów prezydenckich. Mimo ogromnego budżetu i uprawnień na razie nie udało się jej znaleźć niczego konkretnego. Coraz więcej republikanów uważa, że najwyższy czas kontratakować, i chce powołania drugiej komisji, która...

​Trump nominował nowego ambasadora

numer 2030 - 21.05.2018
WASZYNGTON Zgodnie z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa nowym amerykańskim ambasadorem w Korei Południowej został admirał Harry Harris. Co ciekawe, w lutym wojskowy został nominowany na ambasadora w Australii, jednak ostatecznie nie objął tego stanowiska.

​USA ponownie wprowadza sankcje przeciwko Iranowi

numer 2028 - 18.05.2018
WASZYNGTON Departament Skarbu nałożył sankcje na Iran po tym, jak USA wycofało się z umowy nuklearnej. Nowe sankcje obejmują zaledwie dwie osoby – ale ich efekt może być gigantyczny i już wzbudził panikę w Unii Europejskiej.

​Kim grozi zerwaniem rozmów z Trumpem

numer 2027 - 17.05.2018
PJONGJANG Korea Północna (KRLD) zerwała planowane rozmowy z Koreą Płd. i grozi, że przyszłość negocjacji z USA jest zagrożona. Oficjalnie poszło o wspólne ćwiczenia wojskowe Waszyngtonu i Seulu.

Melania Trump trafiła do szpitala

numer 2026 - 16.05.2018
USA Pierwsza dama Melania Trump znalazła się w szpitalu, w którym przeszła nieplanowaną operację nerek. Biały Dom uspokaja, że jej stan jest dobry, a samo schorzenie nie zagrażało jej życiu.

​Krwawa niedziela w kościołach Indonezji

numer 2024 - 14.05.2018
AZJA Wczoraj rano w indonezyjskim mieście Surabaya doszło do trzech ataków terrorystycznych na kościoły. Co najmniej 13 osób nie żyje, a 41 jest rannych. Władze oskarżyły o dokonanie zamachu sześcioosobową rodzinę, która znajdowała się pod wpływem Państwa Islamskiego (IS).

Kim uwolnił ostatnich obywateli USA

numer 2022 - 11.05.2018
PJONGJANG Prezydent Donald Trump poinformował, że władze Korei Północnej zwolniły z więzień trzech obywateli amerykańskich. Cała trójka przebywa już na terenie USA, gdzie wrócili wspólnie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, który spotkał się w Pjongjangu z Kim Dzong Unem.

Trump podjął decyzję ws. Iranu

numer 2020 - 09.05.2018
Prezydent Donald Trump poinformował, że USA nie przedłużą tzw. Iran Deal – umowy, która miała powstrzymać Iran przed zbrojeniami nuklearnymi w zamian za łagodzenie sankcji. Tym samym skończył się długi okres niepewności co do dalszego postępowania USA w tej sprawie.