Leszek Galarowicz

Między barbarzyńcami a obrońcami życia

numer 2035 - 26.05.2018
Irlandczycy głosują ws. zniesienia ósmej poprawki, która stawia na równi życie matki i nienarodzonego dziecka. Wyspiarze są jednym z ostatnich bastionów w Europie, w którym życie jest chronione w tak wielkim stopniu. Rząd i media sprzyjają liberalizowaniu prawa aborcyjnego, a w sondażach przeważają zwolennicy zniesienia obowiązującej tam ustawy chroniącej życie.

Obronić prawo do życia przed „prawem człowieka”

numer 2032 - 23.05.2018
Irlandczycy w piątek zagłosują nad zniesieniem ósmej poprawki do konstytucji, która stawia na równi życie matki i nienarodzonego dziecka. Niedawno zliberalizowano prawo aborcyjne na Cyprze. Wyspiarze są jednym z ostatnich bastionów w Europie, w którym życie jest chronione w tak wielkim stopniu. Tylko na Malcie ochrona jest szersza, od 2003 r.

Medialna moralność Kalego

numer 2027 - 17.05.2018
Rzecznicy trzech partii opozycyjnych zażądali podczas konferencji w Sejmie odwołania Michała Rachonia z funkcji prowadzącego program w TVP Info, co było pokłosiem przekazania informacji o usługach seksualnych świadczonych w wynajmowanym przez posła PO Stanisława Gawłowskiego mieszkaniu.

Debata publiczna na manowcach

numer 2026 - 16.05.2018
Medialna wrzawa wokół sprawy pochowanego w poniedziałek Alfiego Evansa ujawniła wiele bolączek debaty publicznej w naszym kraju. Wydawałoby się, że przypadek ciężko chorego dwulatka powinien wzmagać raczej wrażliwość i postawę solidarności, współczucia, a nie wykorzystywanie ludzkiego dramatu do doraźnych interesów.

(Bez)interesowni obrońcy niepełnosprawnych

numer 2024 - 14.05.2018
Kolejny tydzień protestują w Sejmie rodziny osób niepełnosprawnych. Choć z etycznego punktu widzenia wątpliwe jest wykorzystywanie niepełnosprawnych do szantażu emocjonalnego wobec władzy, to realna pomoc im się należy i rząd powinien w końcu skutecznie zadziałać.

Nowoczesne wojenki

numer 2022 - 11.05.2018
Partia .N otrzymała dwa bolesne ciosy. Joanna Scheuring-Wielgus przestała być nowoczesna, wkrótce w jej ślady poszła Joanna Schmidt. Obok Ryszarda Petru Scheuring-Wielgus była niekwestionowaną królową medialnych wpadek. Pytana o motywy opuszczenia ugrupowania, podała zakaz wypowiadania się w mediach nt.

„Wrażliwość” lewicowych mózgów

numer 2017 - 05.05.2018
Dziennikarz „Krytyki Politycznej”, a zarazem wykładowca Collegium Civitas i Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysław Witkowski wykazał się wyjątkową wrażliwością w ­facebookowym wpisie, w którym określił Alfiego Evansa „biednym bezmózgiem z Anglii”.

Odszedł mały wojownik

numer 2014 - 30.04.2018
Przez ostatnie dni oczy całego świata były zwrócone na angielskiego dwulatka. Chłopiec wbrew nieuleczalnej chorobie, lekarzom i sędziom, którzy w „trosce o jego dobro“ postanowili odłączyć mu tlen i jedzenie, kilka dni walczył o życie. W końcu przegrał ten niesprawiedliwy bój. Ale nie przegrali jego rodzice, którzy mimo ogromnego bólu pokazali, jak do końca bronić życia dziecka.

Dokąd zmierza ten świat?

numer 2011 - 26.04.2018
Rodzice dwuletniego Alfiego Evansa do końca walczą o jego życie. Od 7. miesiąca chłopiec cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Lekarze ze szpitala w Liverpoolu uważają, że nie da mu się już pomóc, a brytyjskie sądy nakazały odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. Rodzice nie godzą się z decyzjami sądów, odwoływali się też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wielcy mali ludzie

numer 2010 - 25.04.2018
Grzmią o rzekomym zawłaszczaniu przez PiS muzeów, kin i teatrów oraz przerabianiu kultury pod dyktando nowej władzy. Tymczasem wbrew temu, do czego przekonują nas liberalne tygodniki, dziś problemem nie jest kultura podporządkowana jednej partii, lecz kultura w służbie poprawności politycznej.

Wykreować transmęczennika?

numer 2006 - 20.04.2018
Atak transeksualisty „Rafalali” na Bogu ducha winną nastolatkę, który swój popis chamstwa nagrał i zamieścił na YouTubie, na szczęście spotkał się z szybką reakcją policji. Zatrzymany tłumaczył, że zareagował emocjonalnie, bo dziewczyna miała się z niego śmiać.

Szpetna „Twarz”

numer 2001 - 14.04.2018
Małgorzata Szumowska do odgrzewanej co jakiś czas antypolskiej i antykatolickiej kampanii dorzuca swój kamyczek. Filmem „Twarz” do gęby antysemitów (ustawa o IPN-ie), barbarzyńców łamiących prawa człowieka (ustawa zwiększająca ochronę życia) dokłada Polakom gębę obłudnych katolików.

Zatrzymać proaborcyjną propagandę

numer 1985 - 26.03.2018
W piątek środowiska feministyczne przemaszerowały w kilku miastach, by wyrazić swój sprzeciw wobec obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”. W kontrze przeciwnicy aborcji zorganizowali biały piątek. W całej Polsce o godz. 15 rozpoczęły się akcje modlitewne w intencji kobiet w ciąży. Uczestnicy włożyli też białe ubrania.

Przekroczyć granice możliwości

numer 1975 - 14.03.2018
Szczyt K2 po raz kolejny nie okazał się łaskawy dla himalaistów z polskiej wyprawy narodowej. Ten drugi co do wysokości najtrudniejszy szczyt Himalajów nadal pozostaje niezdobyty zimą.

Igrzyska nie na medal

numer 1962 - 27.02.2018
Przed rozpoczęciem zimowych igrzysk w polskim obozie nie było wielkich oczekiwań. Celem były trzy medale, co i tak okazało się ponad siły naszych olimpijczyków. Gdyby nie skoczkowie, którzy skutecznie bronili honoru, o występach Biało-Czerwonych można by zapomnieć. Symbolicznym obrazkiem kondycji naszej kadry był upadek na starcie łyżwiarskiego sprintu Artura Nogala.

Wirtuoz skoków z Zębu

numer 1955 - 19.02.2018
Planica 2011 r., symboliczny obrazek. Ostatni skok w karierze Adama Małysza. Dla wielu ekspertów, ale i zwyczajnych fanów skoków narciarskich zamyka się era wielkiego skoczka, wirtuoza skoków narciarskich. Zewsząd słychać głosy, że nie będzie drugiego Małysza.

Cała nadzieja w skoczkach

numer 1949 - 12.02.2018
Znicz olimpijski już płonie, odpalony z pomocą wysuwanego z bryły lodu masztu. Ceremonia otwarcia była pełna symboli, z których najważniejszym był wspólny przemarsz zawodników obu Korei. Naszą reprezentację poprowadził Zbigniew Bródka.

Zredukować PiS do absurdu

numer 1947 - 09.02.2018
Niewiele jest poglądów, tez, argumentów, których nie dałoby się sprowadzić do absurdu. Jednym z najczęstszych chwytów erystycznych stosowanych przez nieuczciwego rozmówcę jest próba sprowadzenia tez adwersarza do absurdu. W obecnej debacie publicznej argumentum ad absurdum staje się jedną z chętniej stosowanych strategii elit lewicowo-liberalnych w prowadzeniu debaty publicznej.

Z czego się bierze siła PiS‑u

numer 1863 - 27.10.2017
PUBLICYSTYKA Dwa lata dobrej zmiany

Opozycja rwie włosy z głowy, dziennikarski salon jest w stanie konsternacji. Partia rządząca cieszy się wyższym poparciem niż dwa lata temu. Jak to możliwe, że mimo popełnianych błędów (nie tylko wizerunkowych) i zmasowanych akcji „ulicy i zagranicy” PiS wciąż gra na nosie establishmentowi?

Całkowite zaćmienie

numer 1858 - 21.10.2017
moralność etyczki „Bezpieczna aborcja” jako „planowanie rodziny”
Lektura gościnnego występu Magdaleny Środy na łamach „Gazety Wyborczej” przypomniała mi tytuł filmu Agnieszki Holland, której poglądy w pewnym stopniu korespondują ze światopoglądem filozofki i etyczki. „Całkowite zaćmienie”. Tak można by określić stan świadomości specjalistki od moralności.