Katarzyna Kasjanowicz

Świat oczami 103-latka

numer 2008 - 23.04.2018

12 kwietnia ppłk Stanisław Sierawski skończył 103 lata. Do dziś świetnie pamięta swoich przyjaciół oraz nauczycieli i wspomina dwie zmarłe żony. Podczas uroczystości w Urzędzie Gminy Jabłonna został uhonorowany medalem pamiątkowym Pro Masovia. To tylko jedno z niezliczonych odznaczeń, które uczestnik kampanii wrześniowej i obrońca Modlina otrzymał za swoje zasługi dla Polski.

Malarstwo jest we mnie

numer 2007 - 21.04.2018

„Gdy zamykam oczy, widzę jeszcze więcej” – tak brzmi artystyczne motto Kamili „Doro” Złotnickiej z Warszawy. W malarstwie najchętniej posługuje się techniką suchego pastelu. Używa też farb olejnych i akrylowych. O fotografii mówi, że to jej szkicownik. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów RP, a także Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

Nowy pomysł na dom opieki dla powstańców

numer 2006 - 20.04.2018

Do jesieni br. powstańcy warszawscy mają otrzymać nowe miejsce dostosowane do ich potrzeb. Parterowy budynek na Nowolipiu będzie alternatywą dla zabytkowego obiektu przy ul. Hrubieszowskiej. Pozostaje jeszcze kwestia nakładów finansowych na niewielki remont. Stołeczni urzędnicy obiecują pomoc.

Zginąć z honorem

numer 2005 - 19.04.2018
Przeszło rok i trzy miesiące przed wybuchem Powstania Warszawskiego, 19 kwietnia 1943 r., rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Mieszkający w nim Żydzi przed ostateczną likwidacją getta podjęli się heroicznego zrywu i zaatakowali niemieckich żołnierzy oraz policjantów. Mimo licznych świadectw w literaturze tylko kilka procent Polaków zna datę tego wydarzenia.

Mieszkańcy rozgoryczeni, władze uspokajają

numer 2003 - 17.04.2018
W gminie Jabłonna trwają prace nad budową systemu gospodarki wodno-ściekowej. Radni oraz mieszkańcy narzekają na opóźnienia i boją się, czy te nie będą jeszcze większe. Urzędnicy spokojnie wskazują na punkty inwestycji, które zostały już zrealizowane. Mają czas do 2021 r.

Po prostu kocham te skrzypce

numer 2001 - 14.04.2018
Na skrzypcach nauczyła się grać sama. Janina Urbanek z Przyłęka, emerytowana pracownica Urzędu Gminy w Przyłęku, występuje w zespole śpiewaczym Grabowianki. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą oraz Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku. Zajmuje się uprawą działki oraz wyplataniem z papierowej wikliny.

Na dwóch kółkach uczczą pamięć prezydenta

numer 2000 - 13.04.2018
8. Rajd Rowerowy im. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz 94 Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda. Już po raz ósmy pracownicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyruszyli na rowerach w doroczny rajd pamięci o tych, którzy byli nie tylko ich współpracownikami, lecz także przyjaciółmi.

​Ciechanów cierpliwie czeka na muzeum historyczne

numer 1999 - 12.04.2018
Czy reprezentacyjny budynek, w którym znajdowała się siedziba UB, ma szansę na przekształcenie go w placówkę muzealną? Od wielu lat mieszkańcy i radni miejscy występowali z inicjatywą utworzenia w nim muzeum historycznego, ale brakowało zainteresowania władz. Tym razem sprawie przyjrzał się IPN i poparł to przedsięwzięcie.

Odbudować honor i patriotyzm

numer 1996 - 09.04.2018
Odnowa patriotyzmu, kultywowanie tradycji wojskowej, gromadzenie pamiątek związanych z tradycją Wojska Polskiego, a także odbudowa honoru żołnierza – to tylko niektóre zadania, jakie stawia przed sobą garwolińskie stowarzyszenie paramilitarne 1 Pułk Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona.

Biegiem ku Ojcu Świętemu

numer 1996 - 09.04.2018
IV Bieg Papieski potrwał zaledwie 10 minut. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia trasę 3 kilometrów. Wzięło w nim udział ponad 200 osób. Dla jednych była to przygoda, dla innych osobiste, duchowe spotkanie z Ojcem Świętym.

​Człowiek wielu pasji

numer 1995 - 07.04.2018
Pieśni patriotycznych i regionalnych nauczyła go mama. Po tacie, stolarzu i cieśli, odziedziczył pasję i talent do rzeźby. ZYGMUNT ŻAK, twórca ludowy z Radomia, mówi o sobie, że dopóki Bozia da, by ręce były sprawne, zamierza grać na harmonijce i gitarze. Nie przestanie też rzeźbić. W czerwcu artystę spotkamy w Kazimierzu Dolnym.

​Chcą pomóc załodze likwidowanej Bielli

numer 1994 - 06.04.2018
Organizacja dwuetapowych targów pracy, nawiązanie współpracy z pośrednikami oraz indywidualnymi firmami to tylko niektóre formy pomocy, jakie władze Szydłowca podjęły na wypadek, gdyby jednak nie udało się ocalić przed likwidacją Bielli, jedynego dużego przedsiębiorcy w okolicy. Obecnie w zakładzie pracuje ok. 180 osób.   

​Wigor wciąż męczący

numer 1992 - 04.04.2018
Ci ludzie cały czas krzyczą. Ja już nawet nie śpię we własnej sypialni – skarży się mieszkanka posesji sąsiadującej z Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym „Wigor”, funkcjonującym od 18 lat przy ul. Kozietulskiego w Legionowie na terenie z zabudową mieszkaniową jednorodzinną.

Kraszanki, malowanki, byczki

numer 1988 - 29.03.2018
Wydmuszki z plastiku i palmy z Chin. Masówka wkracza także w sferę tak delikatną, jak świąteczne obyczaje i związane z nimi tematyczne ozdoby. Co w tym roku ubarwi nasze koszyczki i udekoruje stoły? Niech tegoroczne Święta Wielkanocne zainspirują nas do walki o zmartwychwstanie bogactwa polskiej tradycji rękodzielniczej.

​Walka o konie wciąż trwa

numer 1988 - 29.03.2018
Dobra wola bez sprawnego działania to tylko połowa sukcesu. Fundacja Hipoterapia nadal może jedynie marzyć o koniach. Działa gabinet terapeutyczny, lecz nowej lokalizacji dla stajni jak nie było, tak nie ma.

Na moment jak w domu

numer 1983 - 23.03.2018
Dać nadzieję na zmiany i siłę do ich wprowadzenia, ale też na tych kilka godzin stworzyć namiastkę domu – to już tradycja świątecznych spotkań dla osób bezdomnych. Odbędą się one w Wielką Środę w warszawskim Teatrze Kamienica i Niedzielę Wielkanocną w Pensjonacie św. Łazarza.

Smutne skutki półśrodków

numer 1981 - 21.03.2018
Przepełniona szkoła i łącznie 35 tys. zł przeznaczanych co miesiąc na użytkowanie sal i placów zabaw w dwóch prywatnych przedszkolach – to smutny finał działań wójta Jabłonny, po zamknięciu gminnego przedszkola w Chotomowie.

​Powstańcom na Wielkanoc

numer 1979 - 19.03.2018
Pod koniec tygodnia do powstańców warszawskich trafią paczki świąteczne. Od dwóch miesięcy pracownicy praskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy korzystają z sali w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, pełniącej funkcję magazynu, w którym gromadzą, segregują i pakują dary dla najbardziej potrzebujących.

​Pytania bez prostych odpowiedzi

numer 1978 - 17.03.2018
Pomysł utworzenia grupy muzycznej zrodził się w jego głowie podczas treningu do maratonu, po przebiegnięciu 20 km. Andrzej Oklesiński z Garwolina jest założycielem zespołu Namotane, który powstał wczesną wiosną 2015 r. – Bieganie niesamowicie otwiera i odświeża głowę, a ciągłe pokonywanie ograniczeń uczy wiary we własne możliwości – zauważa.
Z ilu muzyków składa się zespół?

​Blok kontra pomnik

numer 1977 - 16.03.2018
Jakie będą dalsze losy skweru między blokami przy ul. 17 Stycznia 39/KOR 39, kryjącego pozostałości przedwojennej wieży ciśnień? Czy lokatorom uda się doprowadzić do odbudowy pomnika im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wznosił się na tym terenie?