Krzysztof Balcewicz

​Dobra wiadomość dla Polaków na Litwie

numer 2021 - 10.05.2018
nareszcie! Od 9 maja rozpoczęto na Litwie retransmisję pięciu polskich kanałów telewizyjnych. O dostęp do polskiej telewizji Polacy na Litwie zabiegali od 20 lat. W tym czasie bez przeszkód nadawały dziesiątki kanałów rosyjskich.

​Sowiecka symbolika w niemieckim sklepie

numer 2020 - 09.05.2018
LITWA Niemiecki potentat odzieżowy Adidas przed tegorocznym mundialem w Rosji wprowadził nową linię produktów, wśród których znalazła się m.in. sukienka „Russia tank” z literami USSR (to angielski skrót od ZSRS) oraz symbolem sierpa i młota. Wywołało to falę krytyki na Litwie, reagowało litewskie MSZ.

Wyciekła korespondencja prezydent z oskarżonym o korupcję politykiem

numer 2017 - 05.05.2018
Ujawniona korespondencja mejlowa między prezydent a oskarżonym o korupcję Eligijusem Masiulisem ukazuje kulisy litewskiej polityki. Prezydent miała naciskać na „uspokojenie” dziennikarzy i blokować projekt ustawy rozwiązującej jeden z problemów Polaków na Litwie.

Upamiętniono inaczej, niż planowano

numer 1947 - 09.02.2018
Jedna z ulic w Wilnie będzie nazwana na cześć zmarłego tragicznie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jednak nie obeszło się bez kontrowersji. W ostatniej chwili zmieniono jej lokalizację. Ponadto imię i nazwisko prezydenta zostanie zapisane w wersji litewskiej.

Polacy na Litwie upamiętniają Lecha Kaczyńskiego

numer 1938 - 30.01.2018
Z inicjatywy radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w Wilnie i rejonie wileńskim upamiętniony będzie prezydent RP Lech Kaczyński. W podwileńskiej Mejszagole jego imieniem nazwano główny plac, samorząd Wilna zaś czeka z decyzją.

​Litwa wprowadza program wzorowany na 500+

numer 1917 - 04.01.2018
WILNO Litwa podjęła decyzję o wprowadzeniu programu, wzorowanego na polskim programie 500+. W budżecie na 2018 r. przewidziano na nie środki. Istnieją jednak zasadnicze różnice – m.in. takie, że zasiłek w bałtyckiej republice ma wynosić ok. 130 zł i będzie wypłacany na każde dziecko.

Litwini zaczynają doceniać Marszałka

numer 1914 - 30.12.2017
Dziedzictwo Rok 2017, w którym przypadła 150. rocznica urodzin twórcy Legionów Polskich, uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Józefa Piłsudskiego. Również na Litwie w tym czasie odbyło się dużo wydarzeń poświęconych postaci Marszałka – przy czym nie były one inicjatywą wyłącznie miejscowych Polaków, ale także Litwinów.

​MSZ pomaga Polakom w krajach bałtyckich

numer 1910 - 23.12.2017

LITWA Wizyta Mateusza Stąsieka, dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą polskiego MSZ-etu, zakończyła akcję pomocy resortu spraw zagranicznych Polakom na Litwie i Łotwie.

Śmierć żołnierza NATO na Litwie

numer 1902 - 14.12.2017
KRAJE BAŁTYCKIE We wtorek w koszarach w Rukli został znaleziony martwy żołnierz chorwacki ze stacjonujących na Litwie sił wschodniej flanki NATO. Sprawę bada prokuratura. Jak powiedział „Codziennej” kpt. Skomantas Povilionis z litewskiego resortu obrony, jest za wcześnie na jakiekolwiek wnioski. – Jako wojsko nie możemy prowadzić dochodzeń, sprawę bada prokuratura – powiedział Povilionis.

Przywrócić szkole imię Piłsudskiego

numer 1890 - 30.11.2017
LITWA Władze stwarzają problemy klubowi „GP” w Wilnie

Nowo powstały klub „Gazety Polskiej” w Wilnie chce podjąć działania na rzecz przywrócenia jednej z wileńskich szkół imienia jej budowniczego – Józefa Piłsudskiego. Już na początku jednak napotkał przeszkody. Mimo zapewnień litewskich władz nie pozwolono klubowi złożyć wniosku ws. szkoły w języku polskim.

​Polskie Wilno ma nowego prezesa

numer 1883 - 22.11.2017

Litwa W Wilnie odbyło się oficjalne otwarcie cyklu konferencji sprawozdawczo-wyborczych w oddziałach Związku Polaków na Litwie, którego kulminacją będą wybory prezesa całego Związku. Największy Wileński Oddział Miejski wyłonił nowego prezesa, którym został Marek Kubiak.

Polska wzorem dla władz Litwy

numer 1880 - 18.11.2017
Litewski sejm przyjął uchwałę, w której wspiera polskie reformy i rozważa ich realizację na Litwie – poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Litewscy posłowie popierają również polski rząd w sporze z Komisją Europejską odnośnie do rzekomego łamania zasad praworządności w naszym kraju.

Kontrowersyjna inwestycja Bono na Litwie

numer 1872 - 08.11.2017
UCIANA Brytyjski piosenkarz Bono (właśc. Paul Hewson) nie stroni od nieuzasadnionej krytyki Polski. Państwowa Inspekcja Podatkowa Litwy obecnie bada, czy nie stronił też od płacenia podatków od prowadzonego w państwie bałtyckim biznesu – straty skarbu państwa mogą być szacowane na miliony euro.

Nie na każdym grobie zapłonie znicz

numer 1866 - 31.10.2017
Wileński cmentarz Na Rossie jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii narodowych na świecie. Tu spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, tu są pochowani wybitni przedstawiciele polskiego narodu, jak autor grunwaldzkiego pomnika w Krakowie Antoni Wiwulski. Nie wszystkie wileńskie cmentarze cieszą się jednak taką uwagą.

Litwini nie chcą wizyty Komorowskiego

numer 1859 - 23.10.2017
WILNO Marszałek Sejmu zaprosił byłego prezydenta RP na państwowe uroczystości

Na przypadające w najbliższy piątek uroczystości, związane z 25-leciem przyjęcia przez Litwę konstytucji, marszałek tamtejszego sejmu Viktoras Pranckietis zaprosił byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pomysł spotkał się z falą krytyki na Litwie.

Niemcy usuwają krzyże w Kownie

numer 1857 - 20.10.2017

LITWA Kampania reklamowa towarzysząca otwarciu nowego sklepu niemieckiej sieci Lidl w Kownie wywołała falę oburzenia mieszkańców Litwy. Zdjęcie użyte przez supermarket, przedstawiające panoramę Starego Miasta, zostało poddane retuszowi i z dachów kościołów zniknęły krzyże.

Polka nowym wicemerem Wilna

numer 1854 - 17.10.2017
KRAJE BAŁTYCKIE Rozpad koalicji rządzącej w stołecznym samorządzie

Po wystąpieniu z koalicji rządzącej miastem frakcji chadeków liberałowie mera Remigijusa Šimašiusa pozostali w mniejszości z 16 mandatami w 51-osobowej radzie. Na miejsce zwolnionego ze stanowiska chadeka Valdasa Benkunskasa wicemerem Wilna została przedstawicielka polskiej partii Edyta Tamošiūnaitė.

Przełamać kremlowską propagandę

numer 1829 - 18.09.2017
Litewskie ministerstwo łączności zapowiada ogłoszenie w październiku br. przetargu na retransmisję polskiej telewizji na Litwie w 2018 r. Przeznaczone na to zostanie ok. 350 tys. euro. Projekt ma pomóc w walce z propagandą rosyjskich kanałów. Retransmisja nie obejmie jednak całego terenu Litwy i mają to być tylko trzy programy.

​Afront przed spotkaniem premierów Polski i Litwy

numer 1819 - 06.09.2017
WILNO W przeddzień wczorajszego spotkania premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa z premier Polski Beatą Szydło w Warszawie w największym litewskim dzienniku „Lietuvos žinios” ukazał się tekst nawołujący do odłączenia od Polski Suwałk. Autor – Gintaras Karosas – jest przywódcą opozycji w rządzonym przez Polaków rejonie wileńskim.

Amerykanie zwiększają obecność nad Bałtykiem

numer 1814 - 31.08.2017
WILNO Wczoraj na Litwie odbyła się oficjalna ceremonia zmiany jednostek pełniących misję „Baltic Air Policing”, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Amerykańscy lotnicy zmienili polskich pilotów. Jednocześnie Pentagon niemal dwukrotnie zwiększył liczbę myśliwców w bazie w Szawlach.