Joanna Kowalkowska

Monarchia świeci oczami przed ludem

numer 2055 - 20.06.2018
Szwagier króla Hiszpanii – Iñaki Urdangarin – stawił się do więzienia, w którym rozpoczął odbywanie kary prawie sześciu lat pozbawienia wolności za sprzeniewierzenie funduszy publicznych. To pierwszy raz w nowoczesnej historii Hiszpanii, kiedy do więzienia trafiła osoba z tak bliskiej rodziny monarchy.

Hiszpania nową mekką dla imigrantów

numer 2054 - 19.06.2018
Przyjęcie ponad 600 anonimowych przybyszów z Afryki, demontaż drutów kolczastych na ogrodzeniach w Melilli i bezpłatna opieka medyczna dla nielegalnych imigrantów – to skutki pierwszych dwóch tygodni rządów lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej Pedro Sancheza.

Świnia w okularach zatrzęsła Hiszpanią

numer 2053 - 18.06.2018
Jeśli były premier Katalonii Carles Puigdemont widzi siebie w karykaturze świni, to jest to jego problem, a nie mój – skomentował Alberto González López, właściciel marki Pig Demont, produkującej typowo hiszpańskie przysmaki z Andaluzji. Sprawa wywoła w Hiszpanii wielkie poruszenie, gdyż logo firmy – świnka – miało charakterystyczne dla separatysty fryzurę i okulary.

Zginął, bo służył Bogu

numer 2050 - 14.06.2018
FILIPINY Dwóch mężczyzn wdarło się na teren kościoła, po czym oddało cztery śmiertelne strzały do 40-letniego księdza Richmonda Nilo. Biskupi określają zbrodnię jako wyjątkowo demoniczną, gdyż kałuża krwi zalała ołtarz i dotarła do figury Najświętszej Maryi Dziewicy.

USA i Korea Płn. gotowe do dialogu

numer 2047 - 11.06.2018
Prezydent USA Donald Trump oraz przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un dotarli do Singapuru, gdzie po raz pierwszy w historii wspólnie zasiądą przy stole, aby porozmawiać o denuklearyzacji Płw. Koreańskiego. Trump liczy na znaczne ograniczenie arsenału jądrowego północnokoreańskiego reżimu.

Madryt wyciąga rękę do separatystów

numer 2046 - 09.06.2018
SPÓR Nowy premier Hiszpanii Pedro Sánchez chce rozwiązania konfliktu z rządem w Katalonii jeszcze przed nadejściem lata. Problem w tym, że socjalista ma zamiar przestrzegać konstytucji, a premier Katalonii Quim Torre uparcie żąda poszanowania dla postulatów katalońskich separatystów.

Kontrowersyjny wyrok ws. małżeństw jednopłciowych

numer 2044 - 07.06.2018
LUKSEMBURG Zgodnie z bezprecedensowym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojęcie „współmałżonka” obejmuje również małżeństwa homoseksualne. Od teraz 28 krajów UE będzie musiało traktować w świetle prawa małżeństwa homoseksualne na równi z tradycyjnymi związkami.

Agencje surogatek opanowują portugalski rynek

numer 2042 - 05.06.2018
Izraelskie i hiszpańskie kliniki oferujące usługi surogatek coraz intensywniej reklamują się na rynku portugalskim. Liczą, że przyciągną rozczarowane i zrezygnowane pary, którym pomimo tzw. ustawy o matkach zastępczych rząd w Lizbonie nie zezwolił na skorzystanie z bezpłatnych surogatek.

Jeden dzień, dwóch nowych premierów

numer 2041 - 04.06.2018
MADRYT Bez krzyża i Biblii – tak wyglądało sobotnie zaprzysiężenie nowego premiera Hiszpanii i lidera socjalistów Pedra Sáncheza. Zmiany nie dotyczyły jedynie władzy centralnej – tego samego dnia po sześciu miesiącach politycznego impasu zaprzysiężono szefa rządu w Katalonii, separatystę Quima Torrę.

Mariano Rajoy nie jest już premierem

numer 2040 - 02.06.2018
Parlament zagłosował za odwołaniem ze stanowiska premiera Hiszpanii Mariano Rajoya. Zaraz po tym na jego następcę wybrano sekretarza generalnego Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej Pedro Sáncheza – lidera opozycji i autora wniosku o odwołanie dotychczasowego szefa rządu.

Solidna pomóc UE dla ofiar kataklizmów

numer 2039 - 01.06.2018
STRASBURG Europejscy urzędnicy ostatecznie przyjęli projekt pomocy dla krajów członkowskich UE, które w ub. roku zostały spustoszone przez katastrofy naturalne. Członkowie Parlamentu Europejskiego postanowili rozdzielić nieco ponad 104 mln euro pomiędzy Portugalię, Francję, Hiszpanię oraz Grecję.

Szał dymisji na Półwyspie Iberyjskim

numer 2037 - 29.05.2018
MADRYT Ku zaskoczeniu wyborców członkowie lewicowej partii Podemos zagłosowali przeciwko dymisji swojego lidera Pabla Iglesiasa, który zachował się wbrew ideologii partii. Ważą się też losy premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, w którego kontekście mówi się o wotum nieufności.

To armia Putina zestrzeliła malezyjski samolot

numer 2035 - 26.05.2018
AMSTERDAM Blisko cztery lata od zestrzelenia samolotu MH17 malezyskkich linii lotniczych nad terytorium Ukrainy holenderscy śledczy mają niezbite dowody, że rakieta, która zabiła prawie 300 osób, należała do rosyjskiej 53. Brygady Przeciwlotniczej. Kreml wciąż odpiera zarzuty.

Urlop dla poszczących muzułmanów

numer 2033 - 24.05.2018
Z okazji rozpoczętego w ubiegłym tygodniu przez wyznawców Allaha postu ramadan duńska minister migracji i integracji Inger Støjberg zasugerowała pracodawcom przyznanie poszczącym dni wolnych. Społeczność muzułmańska podziękowała polityk za troskę, tłumacząc jednak, że post nie ogranicza zdolności do pracy.

Obłuda lidera hiszpańskiej lewicy

numer 2032 - 23.05.2018
„Powierzyłbyś gospodarkę osobie, która wydaje 600 tys. euro na luksusowy apartament?” – zapytał retorycznie lider lewicowej partii Podemos Pablo Iglesias we wpisie na swoim profilu społecznościowym w 2012 r., krytykując ówczesny rząd Hiszpanii. Sześć lat później Iglesias sam zakupił luksusową posiadłość, a jego pozycja w partii zawisła na włosku.

Maduro przekupił głodnych Wenezuelczyków

numer 2031 - 22.05.2018
CARACAS Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro wygrał niedzielne wybory prezydenckie i tym samym otrzymał mandat na kolejne 6 lat.
Nic w tym dziwnego, skoro Maduro zaoferował każdemu swojemu wyborcy nagrodę pieniężną o wartości 10-krotnej pensji minimalnej i wmówił, że bez niego ludzie umrą z głodu.
W

Książęce zaślubiny w Windsorze

numer 2030 - 21.05.2018
Brytyjczycy oraz Amerykanie świętują z okazji ślubu w brytyjskiej rodzinie królewskiej. W sobotnie południe w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor sakramentalne „tak” powiedzieli 33-letni książę Harry oraz pochodząca ze Stanów Zjednoczonych 36-letnia Meghan Markle.

Asad na Kremlu

numer 2029 - 19.05.2018
SOCZI Prezydent Syrii Baszar al-Asad udał się do letniego kurortu w Rosji, aby osobiście podziekować za wsparcie militarne, którego udzielił mu Kreml w konflikcie na Bliskim Wschodzie. Tuż po nim na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem udała się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Polityczne brzmienie Eurowizji

numer 2028 - 18.05.2018
Triumf reprezentantki Izraela w 63. finale konkursu Eurowizji nieprzerwanie budzi kontrowersje.

​Islamiści nawołują do zamachów

numer 2025 - 15.05.2018
STRASBURG Państwo Islamskie (IS) publikowało nagranie, na którym 21-letni zamachowiec, który w sobotę zaatakował nożem przechodniów w Paryżu, deklaruje oddanie organizacji terrorystycznej i zachęca „braci i siostry” do przeprowadzenia kolejnych ataków na terenie całej Europy.