Joanna Kowalkowska

Lepsza UE, w przeciwnym razie dexit

numer 2227 - 14.01.2019
NIEMCY Powstrzymanie napływu imigrantów, przywrócenie suwerenności państwom członkowskim Unii Europejskiej i likwidacja Parlamentu Europejskiego – to główne postulaty niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) ws. reformy unijnej polityki. W przeciwnym razie prawicowcy będą się domagali wyjścia kraju z UE.

„Trump z tropików” przeciwko ONZ

numer 2225 - 11.01.2019
Brazylia jest niepodległa i sama będzie decydować, czy przyjmie imigrantów – powiedział tamtejszy prezydent Jair Bolsonaro po tym, jak resort dyplomacji ogłosił wycofanie kraju z ­ONZ-etowskiego Paktu ws. Migracji. „Nikt nie wpuszcza do domu byle kogo” – napisał w mediach społecznościowych Bolsonaro.

Nad Tagiem protesty są codziennością

numer 2213 - 27.12.2018
Kiedy Polacy przygotowywali się do świąt Bożego Narodzenia, związki zawodowe w Portugalii opracowywały plan kolejnych strajków i blokad. Od października br.

Kryzysowe prężenie muskułów

numer 2208 - 19.12.2018
CARACAS Po ubiegłorocznej wizycie rosyjskich bombowców w Wenezueli administracja prezydenta Nicolasa Maduro wypatruje kolejnej okazji do pokazania swojej siły i umocnienia pozycji na arenie międzynarodowej. Wkrótce do wenezuelskiego wybrzeża zacumują irańskie niszczyciele Sahand.

Australi włożyła kij w mrowisko

numer 2207 - 18.12.2018
JEROZOLIMA Nie czekając na porozumienie pokojowe pomiędzy Izraelem i Palestyną, australijski rząd zadeklarował uznanie zachodniej części Jerozolimy za stolicę Izraela. Izraelscy ministrowie czują lekki niedosyt, podczas gdy przedstawiciele Palestyny mówią o poważnym błędzie ze strony Canberry.

Być jak Donald Trump

numer 2200 - 10.12.2018
„Make Spain great again!” – za sprawą triumfu hiszpańskiej prawicy parafraza hasła wyborczego prezydenta USA Donalda Trumpa coraz częściej pojawia się w tamtejszych mediach. Działacze zainspirowani polityką amerykańskiego prezydenta chcą m.in. ograniczyć nielegalną imigrację i umocnić wartości rodzinne.


Pierwszy sprawdzian hiszpańskich socjalistów

numer 2196 - 05.12.2018
SEWILIA Andaluzyjczycy wstrząsnęli 36-letnim reżimem socjalistycznym! – skomentował triumf partii konserwatywnych w wyborach do parlamentu Andaluzji lider prawicowej partii Vox Santiago Abascal. Po raz pierwszy od 1975 r. prawica ma szansę na zdobycie większości w lokalnym parlamencie.

Holenderskie koleje zapłacą za Holokaust

numer 2192 - 30.11.2018
HAGA Państwowa spółka kolejowa rozważa wypłacenie reparacji rodzinom holenderskich Żydów, których przodkowie zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. W ten sposób spółka chce przysłonić czarną kartę historii kraju.

Starcia na granicy z USA

numer 2191 - 29.11.2018
Nikt nie dostanie się do naszego kraju bez pozwolenia na pobyt – zapowiedział prezydent USA Donald Trump w odniesieniu do starcia pomiędzy setkami latynoskich imigrantów a amerykańskimi żołnierzami na granicy z Meksykiem. Trump nie ma wątpliwości, że użycie gazu łzawiącego było konieczne.

Sześć kilometrów kwadratowych niezgody

numer 2190 - 28.11.2018
BRUKSELA Hiszpański rząd nic nie wskórał – tak ubiegłotygodniową kłótnię o Gibraltar z rządem w Madrycie podsumowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. – To Hiszpania ma ostatnie słowo w sprawie Gibraltaru – twierdzi jednak niezmiennie szef hiszpańskiego MSZ Joseph Borell.

Latynoska kolumna zastopowana przy granicy

numer 2188 - 26.11.2018
WASZYNGTON Prezydent USA Donald Trump zapowiada, że nie wpuści do kraju tysięcy imigrantów z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru, którzy koczują w meksykańskiej Tijuanie. Burmistrz miasta ogłosił natomiast kryzys humanitarny. Meksykanie coraz głośniej narzekają na agresywnych przybyszów.

Madryt brata się z komunistami

numer 2187 - 24.11.2018
Po raz pierwszy od 32 lat premier Królestwa Hiszpanii udał się z wizytą na Kubę. Hiszpańscy politycy nie kryją zdziwienia, że podczas historycznej wizyty premier Pedro Sánchez zamiast spotkać się z kubańską opozycją, wziął ze sobą przedsiębiorców i rozmawiał głównie o inwestycjach na wyspie.

Odnaleziono wrak zaginionego okrętu podwodnego

numer 2182 - 19.11.2018
ARGENTYNA Zakończył się dramat 44 rodzin, których bliscy zaginęli przed rokiem w wojskowej jednostce podwodnej „A.R.A. San Juan”. Okręt, na którego pokładzie najprawdopodobniej doszło do eksplozji, znaleziono w weekend na argentyńskim wybrzeżu.

Watykan o polskiej walce o niepodległość

numer 2181 - 17.11.2018
RZYM Sto lat polskiej historii wybrzmiało na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Na konferencji z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaznaczono m.in., że bez walki Polaków wiele krajów nie odzyskałoby wolności.

Syryjczycy żądają większych świadczeń

numer 2180 - 16.11.2018
MIRANDA DO CORVO Syryjscy uchodźcy w Portugalii skarżą się na trudne warunki życia i oczekują dodatkowej pomocy finansowej. Tymczasem organizacja non profit stwierdza, że przybysze przebywający w kraju od 1,5 roku odmawiają podjęcia pracy i przeniesienia się do lokali o niższym standardzie, oraz zalegają z opłatami.

Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na całym świecie

numer 2176 - 10.11.2018
Koncerty, wystawy, festiwale filmowe, msze św., wykłady i zawody sportowe – tak Polonia na całym świecie czci jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku oprócz polskich placówek dyplomatycznych w organizację święta włączyły się również zagraniczne kluby „Gazety Polskiej”.

Komuniści zwierają szyki

numer 2173 - 07.11.2018
Przywódcy objętych amerykańskimi sankcjami Kuby oraz Korei Północnej umacniają swoje braterskie więzi. Zachodnie media nie mają wątpliwości, że rozmowy w „przyjaznej i kamrackiej atmosferze”, które w ostatnich dniach odbyły się w Pjongjangu, mają na celu opracowanie wspólnego sposobu na poradzenie sobie z obostrzeniami Waszyngtonu.

Historyczny proces barona narkotykowego

numer 2172 - 06.11.2018
Wczoraj przed sądem na nowojorskim Brooklynie rozpoczął się proces największego żyjącego barona narkotykowego Joaquína Guzmána Loery ps. El Chapo. Legendarny szef meksykańskiego kartelu Sinaloa odpowie m.in. za przemyt do USA 150 ton kokainy.

Dusze zmarłych wracają do Meksyku

numer 2169 - 02.11.2018
Kiedy 1 listopada Europejczycy w zadumie wspominają bliskich i przyjaciół, którzy odeszli, Meksykanie przebrani w kolorowe stroje wychodzą na ulice i, pląsając w rytm muzyki, celebrują życie i pamięć o zmarłych. Co więcej, uczestnicy parady wierzą, że między 1 a 2 listopada dusze ich zmarłych przodków zstępują na ziemię i razem z nimi biesiadują.

Zaskakująca recepta dla Syrii

numer 2166 - 29.10.2018
Wybory następcy prezydenta Syrii Baszara al-Asada, sytuacja w ostatniej dużej rebelianckiej twierdzy Idlib i powrót uchodźców do Syrii – to tematy bezprecedensowego czterostronnego szczytu przywódców Niemiec, Francji, Turcji i Rosji w sprawie zakończenia siedmioletniej wojny w Syrii.