Joanna Kowalkowska

Pierwszy kościół dla Indian

numer 2430 - 14.09.2019
Brazylijski episkopat oficjalnie przyjął propozycję członków amazońskiego plemienia Yanomami i zdecydował o budowie w tym miejscu pierwszego kościoła dla rdzennej ludności. Watykan zadeklarował pokrycie połowy kosztów inwestycji, która ma powstać do 2022 r. Joanna Kowalkowska Najpóźniej za trzy lata w samym sercu brazylijskiej części Amazonii powstanie katedra Indian Yanomami pw.

Maduro zamierza stłamsić opozycję

numer 2425 - 09.09.2019
CARACAS   Dyktator Wenezueli Nicolás Maduro wycofał się z dialogu z opozycją, oskarżając jej lidera Juana Guaidó o szafowanie terytorium kraju. W tym samym czasie zrównano z ziemią dom opozycyjnego ambasadora Wenezueli w USA, a doradca Guaidó był zmuszony ukryć się w rezydencji ambasadora Chile.

Europę znów może zalać fala imigrantów

numer 2424 - 07.09.2019
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zaapelował do Unii Europejskiej o wsparcie logistyczne w budowie strefy bezpieczeństwa dla syryjskich imigrantów. Turcja ostrzega, że w razie braku pomocy ze strony Brukseli otworzy swoje granice, wpuszczając do Europy miliony imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Rząd ugiął się pod falą protestów

numer 2423 - 06.09.2019
Chcąc załagodzić nastroje społeczne, władze Hongkongu wycofały się z projektu ustawy dotyczącej ekstradycji do Chin kontynentalnych. Aktywiści nie ufają jednak administracji regionu i apelują do kanclerz Niemiec Angeli Merkel o poruszenie kwestii demokracji w Hongkongu podczas jej dwudniowej wizyty w Pekinie.

FARC wskrzesza swoją działalność

numer 2420 - 03.09.2019
W towarzystwie 20 uzbrojonych bojowników drugi dowodzący grupy partyzanckiej FARC, która trzy lata temu podpisała z rządem porozumienie pokojowe, poinformował o reaktywacji grupy. – Korzystamy z prawa do zbrojnego powstania przeciwko opresji – powiedział komendant Iván Márquez.

​Brytyjczycy wstrząśnięci decyzją królowej

numer 2420 - 03.09.2019
BREXIT Tysiące osób manifestowały przeciwko zawieszeniu obrad parlamentu w kluczowym momencie negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Zatrzymać przewrót!” – głosiły transparenty. Sondaże wskazują, że większość
Brytyjczyków uważa decyzję rządu za nieakceptowalną.

Polacy przykładem miłości do ojczyzny

numer 2417 - 30.08.2019
W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w brazylijskim parlamencie oddano cześć Polakom, którzy w czasie II wojny światowej oddali swoje życie w walce o wolność. – Polska jest dla nas wzorem do naśladowania – powiedział deputowany Eduardo Bolsonaro, syn prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro.

Ostatnia szansa dla Wenezuelczyków

numer 2415 - 28.08.2019
EKWADOR Władze wprowadziły obowiązek posiadania wizy humanitarnej dla wszystkich Wenezuelczyków, którzy w ucieczce przed głodem i niedostatkiem próbują się dostać do Ekwadoru. Podczas dwóch ostatnich dni przed wprowadzeniem przepisu granicę przekroczyło 11 tys. imigrantów.

Imigranci zostali wpuszczeni na Maltę

numer 2413 - 26.08.2019
VALLETTA Po dwóch tygodniach żeglugi grupa ponad 350 afrykańskich imigrantów z okrętu „Ocean Viking” została wpuszczona na wyspę, skąd zostaną rozwiezieni po krajach UE. Tymczasem na ratunek imigrantom u wybrzeży Libii ruszył kolejny, po „Open Arms” i „Ocean Viking”, statek „MareJonio”.

​Obywatelstwo nie dla wszystkich

numer 2412 - 24.08.2019
WASZYNGTON Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że poważnie zastanawia się nad zmianami w prawie ziemi, które nadaje obywatelstwo wszystkim urodzonym na terenie USA. Zmiany miałyby uderzyć głównie w nielegalnych imigrantów.

Imigranci wpuszczeni do Europy

numer 2407 - 19.08.2019
Hiszpański statek Open Arms dostał pozwolenie na wpłynięcie do portu na włoskiej wyspie Lampedusa i wysadzenie na ląd spośród 134 imigrantów jedynie 27 niepełnoletnich pasażerów. Włoski rząd zapewnia, że imigranci nie zostaną w kraju i będą przetransportowani do innych państw UE.

​Żydzi i muzułmanie poróżnieni przed świątynią

numer 2403 - 13.08.2019
JEROZOLIMA Kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach pomiędzy izraelską policją a muzułmanami, do których doszło na Wzgórzu Świątynnym. Muzułmanie obchodzący najważniejsze święto islamu Id al-Adha nie chcieli wpuścić na teren świątyni żydów celebrujących w tym czasie Tisza be-Aw.

Uchylcie sankcje, to porozmawiamy

numer 2401 - 10.08.2019
CARACAS W ostatniej chwili gabinet prezydenta Nicolasa Maduro poinformował, że nie weźmie on udziału w drugim spotkaniu na Barbados, gdzie miał rozmawiać z przedstawicielami opozycji w sprawie zakończenia politycznego kryzysu w Wenezueli. Decyzja socjalistów ma być odpowiedzią na amerykańskie sankcje.

Portugalczycy nie odkryli brazylijskiego wybrzeża

numer 2398 - 07.08.2019
BRAZYLIA Uczniowie szkół na brazylijskim Przylądku Santo Agostinho czytają w podręcznikach, że jako pierwsi na zamieszkane przez nich wybrzeże przybyli hiszpańscy żeglarze, a nie portugalscy odkrywcy, jak głosi oficjalnie nauczane w pozostałych częściach kraju. Historycy z Lizbony nie kryją oburzenia.

​Zakaz czysto teoretyczny

numer 2395 - 03.08.2019
AMSTERDAM Od czwartku zakrywanie twarzy w holenderskich szpitalach, biurach i urzędach może skutkować mandatem w wysokości 150 euro. Mimo prawnego zakazu noszenia burek i kominiarek władze niektórych miast już zapowiedziały, że będą przymykały oczy na przepisy.

​Ostatnie pożegnanie przyjaciela Paryża

numer 2391 - 30.07.2019
TUNIS Francja straciła przyjaciela – powiedział podczas uroczystości pogrzebowej prezydenta Tunezji Bedżiego Kaida Essebsiego prezydent Francji Emmanuel Macron. Pozostali zagraniczni goście zgodzili się, że śmierć Essebsiego to nieodżałowana strata dla świata arabskiego i krajów południowej Europy.

​Napad stulecia w brazylijskiej metropolii

numer 2390 - 29.07.2019
SÃO PAULO Ośmiu zamaskowanych mężczyzn wywiozło z lotniska 750 kg złota. Złodzieje powiedzieli pracownikom, że są policjantami i kazali załadować kruszec do swojej przyczepy.

Notre Dame wciąż zagrożona

numer 2389 - 27.07.2019
Merostwo francuskiej stolicy zamknęło dwie szkoły w sąsiedztwie katedry Notre Dame, po tym jak okazało się, że po kwietniowym pożarze świątyni stężenie ołowiu w placówkach 10-krotnie przekroczyło normę. Równocześnie zawieszono prace nad odbudową katedry.

Seria zamachów na półwyspie Synaj

numer 2383 - 20.07.2019
EGIPT Tydzień po przedłużeniu stanu wyjątkowego przez rząd w Kairze doszło na półwyspie Synaj do kolejnych ataków na służby bezpieczeństwa. Tzw. Państwo Islamskie przyznało się do samobójczego zamachu bombowego na policjantów oraz ścięcia czterech osób, podejrzewanych przez islamistów o szpiegostwo.

​Puste groby na watykańskim cmentarzu

numer 2377 - 13.07.2019
RZYM Przedstawiciele Watykanu w towarzystwie Żandarmerii Watykańskiej otworzyli krypty niemieckich księżnych w poszukiwaniu ciała zaginionej przed 36 laty nastoletniej Emanueli Orlandi. Okazało się, że w grobach nie tylko nie ma Emanueli, ale brakuje również szczątków innych arystokratek.