Joanna Kowalkowska

​Dzieci miały zapłacić za śmierć imigrantów

numer 2284 - 22.03.2019
MEDIOLAN Nikt nie przeżyje! – krzyczał do uczniów kierowca autobusu po tym, jak uprowadził i podpalił autokar, którym wiózł 51 gimnazjalistów na zawody sportowe. 47-letni Senegalczyk tłumaczy, że w ten sposób chciał pomścić śmierć afrykańskich imigrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym.

Kim wycofuje się z dialogu z USA

numer 2274 - 11.03.2019
PJONGJANG Opublikowane w mediach zdjęcia satelitarne z północnokoreańskiej bazy nuklearnej pokazują aktywność na poligonie Samundong. – Możliwe, że Korea Północna zaczęła składać pocisk nuklearny – komentuje amerykański profesor Jeffrey Lewis.

Puigdemont wiedział, że idzie na wojnę

numer 2273 - 09.03.2019
Komendant katalońskiej policji zeznał, że tamtejszy rząd był świadomy skali agresji, którą wywoła referendum niepodległościowe w październiku 2017r., i nie wycofał się z przeprowadzenia plebiscytu. Tymczasem władze Katalonii próbują przyciągnąć uwagę opinii publicznej. Postanowiły powołać komisję ekspercką, która prześwietli rodzinę królewską.


Świat wiruje w rytmie samby

numer 2268 - 02.03.2019
Kiedy Polacy świętowali tłusty czwartek, brazylijscy tancerze przeprowadzali ostatnie próby przed weekendowym wyjściem na uroczyste parady w największych miastach ojczyzny samby. Tradycyjnie każda ze szkół tańca występujących na tzw. sambodromie utrzymuje w sekrecie szczegóły i temat przewodni swojej platformy i strojów.

Renty dla SS-manów również w Holandii

numer 2264 - 26.02.2019
AMSTERDAM Holenderscy reporterzy odkryli, że 34 osoby zamieszkałe na terenie Holandii otrzymują od niemieckiego rządu świadczenia za pracę na rzecz nazistowskich oddziałów w czasach II wojny światowej. Co miesiąc na konta nazistowskich weteranów może wpływać nawet 1,3 tys. euro.

Portugalska prawica zainspirowana Madrytem

numer 2262 - 23.02.2019
Chcemy iść do urn, a nie czekać osiem miesięcy z biernym rządem – tak wniosek o wotum nieufności wobec premiera Portugalii António Costy tłumaczy liderka prawicowego Centrum Demokratycznego i Społecznego Assunção Cristas. Popierany przez komunistów i marksistów premier odpowiada, że prawica jest „za mała do rządzenia”.

„Kubańska marionetka” drwi z pomocy humanitarnej

numer 2259 - 20.02.2019
Prezydent USA Donald Trump zaapelował do wenezuelskich mundurowych o wpuszczenie pomocy humanitarnej z Kolumbii. Tymczasem Nicolás Maduro wysyła własną pomoc humanitarną do... Kolumbii. Jego zdaniem Kolumbijczycy muszą być wycieńczeni międzynarodową mobilizacją w regionie.

Polityczny kocioł w „kraju królików”

numer 2258 - 19.02.2019
Hiszpanie wybiorą pomiędzy negocjacjami z premierem Katalonii Quimem Torrą a uruchomieniem artykułu 155 konstytucji. Zdecydują, czy chcą być zakładnikami partii niszczących kraj, czy sprzeciwią się niepodległościowcom – skomentował decyzję o przedterminowych wyborach, ogłoszoną przez Pedro Sáncheza, premiera Hiszpanii, przewodniczący Partii Ludowej (PP) Pablo Casado.


Hiszpanie czują się zdradzeni

numer 2252 - 12.02.2019
„Tysiące Hiszpanów domagają się wyborów”, „Zegar rządu tyka”, „Protest przeciwko zdradzie Sáncheza” – tak niedzielną manifestację w Madrycie podsumowują hiszpańskie media. Tymczasem premier Hiszpanii Pedro Sánchez uważa protest dziesiątków tysięcy Hiszpanów za porażkę.


Hiszpańska prawica wychodzi na ulice

numer 2250 - 09.02.2019
Hiszpańscy politycy wzywają do manifestacji w stolicy przeciwko premierowi i liderowi socjalistów Pedro Sánchezowi. – Nie będziemy tolerowali zdrady i międzynarodowego mediatora, który wyraża aprobatę dla niepodległości Katalonii – wyjaśnia lider prawicowej partii VOX Santiago Abascal.


Brexitowy atak nuklearny

numer 2246 - 05.02.2019
W obawie przed zamieszkami w dniu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rząd nad Tamizą przygotował plan ewakuacji królowej Elżbiety II. Zakłada on ukrycie monarchini w bezpiecznym miejscu i powstał jeszcze w czasie zimnej wojny na wypadek sowieckiego ataku nuklearnego.


Reżim szantażuje wojsko

numer 2245 - 04.02.2019
CARACAS Wkrótce do Wenezueli wyruszą konwoje z pomocą humanitarną dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem. Lider opozycji Juan Guaidó apeluje do wojsk wiernych prezydentowi Nicólasowi Maduro o wpuszczenie pomocy, podczas gdy generał sił powietrznych próbuje przekonać armię do odwrócenia się od socjalisty.

Kalifat albo bomby

numer 2239 - 28.01.2019
Co najmniej 21 zabitych i 70 rannych – to bilans dwóch niedzielnych eksplozji na terenie rzymskokatolickiej katedry podczas niedzielnej mszy św. Sześć dni wcześniej katoliccy mieszkańcy filipińskiej wyspy Jolo nie poparli w referendum włączenia obszaru do muzułmańskiego regionu Bangsamoro.

Reżim stoi pod ścianą

numer 2238 - 26.01.2019
Co to ma być? Rząd pajaców? – pytał sarkastycznie podczas czwartkowego przemówienia prezydent Wenezueli Nicolás Maduro w odniesieniu do opozycjonisty Juana Guaidó, który w środę ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Guaidó otrzymuje poparcie ze wszystkich kontynentów, a znienawidzony przez socjalistów Waszyngton przeznacza 20 mln dol. na pomoc humanitarną w Wenezueli.

Iberyjski spór o wielkie odkrycia geograficzne

numer 2233 - 21.01.2019

MADRYT–LIZBONA „Portugalia przekręca historię i wymazuje Królestwo Hiszpanii z pierwszej w dziejach podróży dookoła świata” – pisze hiszpański dziennik „ABC”. Dziennikarze są oburzeni, że Portugalia stara się o wpisanie wyprawy na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nie wspominając nic o jej finansowaniu i udziale w niej Hiszpanii.

Wczasy pod czerwoną gwiazdą

numer 2232 - 19.01.2019

KOREA PŁN. Projekt kurortu północnokoreańskiego reżimu rozrasta się w błyskawicznym tempie. Już od października zagraniczni turyści będą mogli wypocząć na plażach, na których jako dziecko bawił się Kim Dzong Un.

Lepsza UE, w przeciwnym razie dexit

numer 2227 - 14.01.2019
NIEMCY Powstrzymanie napływu imigrantów, przywrócenie suwerenności państwom członkowskim Unii Europejskiej i likwidacja Parlamentu Europejskiego – to główne postulaty niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) ws. reformy unijnej polityki. W przeciwnym razie prawicowcy będą się domagali wyjścia kraju z UE.

„Trump z tropików” przeciwko ONZ

numer 2225 - 11.01.2019
Brazylia jest niepodległa i sama będzie decydować, czy przyjmie imigrantów – powiedział tamtejszy prezydent Jair Bolsonaro po tym, jak resort dyplomacji ogłosił wycofanie kraju z ­ONZ-etowskiego Paktu ws. Migracji. „Nikt nie wpuszcza do domu byle kogo” – napisał w mediach społecznościowych Bolsonaro.

Nad Tagiem protesty są codziennością

numer 2213 - 27.12.2018
Kiedy Polacy przygotowywali się do świąt Bożego Narodzenia, związki zawodowe w Portugalii opracowywały plan kolejnych strajków i blokad. Od października br.

Kryzysowe prężenie muskułów

numer 2208 - 19.12.2018
CARACAS Po ubiegłorocznej wizycie rosyjskich bombowców w Wenezueli administracja prezydenta Nicolasa Maduro wypatruje kolejnej okazji do pokazania swojej siły i umocnienia pozycji na arenie międzynarodowej. Wkrótce do wenezuelskiego wybrzeża zacumują irańskie niszczyciele Sahand.