Maciej Kożuszek

Walka o pamięć o komunistycznych zbrodniach w Europie

numer 2437 - 20.09.2019
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie znaczenia pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych dla przyszłości Europy. Szczególny nacisk położono na pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty pomiędzy hitlerowskimi Niemcami a stalinowską Rosją.

Donald Trump: Oczekujcie naszych rakiet

numer 1999 - 12.04.2018
Zaostrza się spór wokół sytuacji w Syrii. Ambasador Rosji w Libanie zagroził, że każdy amerykański pocisk rakietowy skierowany w stronę Syrii zostanie zestrzelony. Na tę groźbę prezydent Donald Trump odpowiedział na Twitterze, że amerykańskie rakiety „nadejdą”.

W sprawie migracji UE przyznała nam rację

numer 2056 - 21.06.2018
Na najbliższym szczycie UE jednym z najważniejszych tematów będzie problem migracji. Projekt zmian, nad którym mają pracować unijni przywódcy, zawiera pomysły, o których m.in. Polska i Węgry mówiły od dawna. UE ma skończyć z przyjmowaniem migrantów ze statków, a centra recepcyjne mają zostać przeniesione poza granice Europy.

Niemcy chcą się bronić przed atakami

numer 2148 - 08.10.2018
CYBERBEZPIECZEŃSTWO Niemiecki rząd chce silniej przeciwdziałać cyberatakom, które nie tylko podkopują bezpieczeństwo państwa, ale przynoszą też straty gospodarcze. W niemieckim wojsku powstaje specjalna formacja, której zadaniem będzie walka z atakami w sieci.

Uderzenie w saudyjską ropę

numer 2433 - 16.09.2019
Dwa ataki na instalacje naftowe koncernu Aramco w Arabii Saudyjskiej wywołały pożary i w znacznym stopniu ograniczyły zdoloności produkcyjne ropy w tym kraju. Do ataku przyznali się rebelianci z ruchu Huti. Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za atak obarczają Iran.

​ Czy prezydent może cię zbanować

numer 2415 - 26.08.2019
USA Wpisy prezydenta Donalda Trumpa na portalach społecznościowych są często wiadomościami dnia w światowych mediach. Po tym, jak amerykański sąd orzekł, że prezydent nie ma prawa blokować innych użytkowników Twittera, w USA rozgorzała gorąca dyskusja. Teraz Departament Sprawiedliwości złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Niemcy wolą Putina od Trumpa

numer 2412 - 22.08.2019
W sondażu przeprowadzonym przez niemiecką agencję DPA tylko 6 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ufa prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Zaufanie do prezydenta Rosji Władimira Putina wyraziło zaś 27 proc. Niemców. Nastroje prorosyjskie są szczególnie silne na wschodzie kraju.

Hongkong w centrum rozgrywki USA–Chiny

numer 2399 - 08.08.2019
AZJA Chińczycy coraz częściej dają do zrozumienia, że kończy się ich cierpliwość w związku z protestami w Hongkongu. Rośnie prawdopodobieństwo, że do tłumienia niezadowolenia zostaną wykorzystane siły policyjne i wojskowe z kontynentalnych Chin. Nie wiadomo też, jak sytuacja w specjalnym regionie wpłynie na relacje USA–Chiny.

Von der Leyen na czele podzielonej Europy

numer 2381 - 18.07.2019
383 europosłów poparło kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. To sporo mniej, niż otrzymał jej poprzednik Jean-Claude Juncker (422 głosy). By wygrać, Niemka musiała sięgnąć po głosy mniejszych frakcji, m.in. EKR, w którym zasiadają politycy PiS.

Trump starł się z radykalnymi kongresmenkami

numer 2379 - 16.07.2019
W Stanach Zjednoczonych toczy się ostra debata na temat nielegalnej imigracji, a Donald Trump podgrzał ją dodatkowo serią wpisów na Twitterze. Grupie radykalnych kongresmenek z Partii Demokratycznej zaproponował, by „wróciły do krajów, z których pochodzą”. Problem w tym, że tylko jedna z kobiet urodziła się poza USA.

Zagrać coś, co wszyscy znają

numer 2377 - 13.07.2019
Przemówienie Grzegorza Schetyny otwierającego Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej przypominało sytuację, w której zespół weselny, pragnący trafić w gusta wszystkich, postanowił zagrać pięć znanych przebojów naraz. Rodzina ze strony ojca panny młodej chciała usłyszeć o wielkiej, zjednoczonej sile, o zgodzie i pracy dla wspólnego dobra.

V4 pokonała gang z Osaki

numer 2369 - 04.07.2019
Na zakończonym unijnym szczycie udało się zablokować pozatraktatowy plan, uzgodniony w wąskim gronie podczas spotkania G20. Polska i pozostałe państwa V4 stanowiły oś oporu przeciwko kandydaturze Fransa Timmermansa i ostatecznie, mimo ogromnej determinacji z drugiej strony, dopięły swego.

Grupa V4 pokrzyżowała plany Niemiec i Francji

numer 2367 - 02.07.2019
Wczoraj przed południem szef Rady Europejskiej Donald Tusk zawiesił szczyt Unii Europejskiej i zapowiedział jego wznowienie dziś o godz. 11. Jak podały źródła z polskiej delegacji rządowej, do fiaska rozmów doszło w wyniku sprzeciwu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Włoch wobec kandydatury Fransa Timmermansa.


Karuzela nazwisk kręci się dalej

numer 2359 - 22.06.2019
Na odbywającym się w czwartek i piątek szczycie Rady Europejskiej przywódcom 28 państw UE nie udało się osiągnąć porozumienia co do obsady najważniejszych stanowisk. Największy problem jest z wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Impas powoduje, że niektórzy zastanawiają się nawet nad kandydaturą… Donalda Tuska.

Amerykańska armia urośnie nad Wisłą

numer 2352 - 13.06.2019
Więcej amerykańskich wojsk na terenie Polski i zakup najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia, w tym myśliwców F-35 – to główne efekty rozmów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Przed Białym Domem poparcie dla polsko-amerykańskiego sojuszu manifestowali członkowie klubów „GP” w USA i innych organizacji polonijnych.

Trump zawiesza wojnę z Meksykiem

numer 2349 - 10.06.2019
Donald Trump wycofał się z groźby nałożenia ceł wartych dziesiątki miliardy dolarów na towary z Meksyku. Stało się to po tym, jak zespołowi negocjatorów udało się znaleźć porozumienie w sprawie polityki migracyjnej.

Ostatnie przygotowania do spotkania Trump–Duda

numer 2346 - 06.06.2019
Prezydent Andrzej Duda poinformował sekretarza generalnego NATO o planach zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Szczegóły tego planu powinniśmy poznać 12 czerwca. W związku z wizytą polskiego prezydenta w Białym Domu kluby „Gazety Polskiej” zorganizują manifestację poparcia dla stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.


PiS czwartą partią w PE

numer 2340 - 30.05.2019
W nowym Parlamencie Europejskim Prawo i Sprawiedliwość będzie miało czwartą co do wielkości reprezentację, z 26 mandatami. Po 29 miejsc będą miały Partia Brexit Nigela Farage’a i CDU/CSU. 28 eurodeputowanych wprowadzi do PE Liga Mattea Salviniego. Liczba europosłów PiS może wpłynąć na zmianę pozycji Polski w polityce europejskiej.

Rozdrobniona scena polityczna Europy

numer 2337 - 27.05.2019
W wyborach do Parlamentu Europejskiego trudno się dopatrywać jednoznacznego trendu. W niektórych krajach dobre wyniki osiągnęły siły eurosceptyczne, w innych prounijni liberałowie i lewica.

Pozostać wiarygodną alternatywą dla centrum

numer 2334 - 23.05.2019
Uważam, że nadal należy się trzymać strategii, którą zawsze powinniśmy realizować w takich wielostronnych ciałach, a którą ja nazywam zmienną architekturą sojuszy. Trzeba koncentrować się na sprawach do załatwienia i rozpoznawać, jakich w danym przypadku mamy sojuszników – mówi w rozmowie z „Codzienną” była minister spraw zagranicznych i kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama