Bogdan Dobosz

Głowa w dredach

numer 2457 - 14.10.2019
Nagrodę Nobla dla polskiej pisarki odnotowały wszystkie francuskie media. Łatwo zauważyć jednak, że Peter Handke, który otrzymał to wyróżnienie za rok 2019, jest Francuzom lepiej znany. Większość mediów nad Sekwaną w przypadku Olgi Tokarczuk opierała się raczej na doniesieniach Agence France Presse.

Liczy się biznes

numer 2454 - 10.10.2019
France Info przedstawiło reportaż z Polski pod tytułem „Czy Polska kiedykolwiek zrezygnuje z węgla?”. Przypomniano, że „na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Emmanuel Macron zaprosił młodych ludzi do wyjazdu i demonstracji w Polsce na rzecz klimatu”. Czy to jednak naprawdę najgorszy kraj w Europie pod względem globalnego ocieplenia? – pyta rozgłośnia publiczna.

Postępy postępu – miejskie farmy

numer 2452 - 08.10.2019
Nieraz w tej rubryce pisałem o „nowoczesności”, co to sięga do rozwiązań, które świat przerabiał od wieków. Kolejnym na to przykładem jest moda na miejskie farmy. Duże miasta inwestują w uprawę warzyw np. na dachach biurowców, zakładają też miejskie pasieki itp. Jeszcze niedawno można by mówić, że „robią z miasta wiochę”, ale teraz to nowoczesność.

Sygnał ostrzegawczy dla Francji

numer 2451 - 07.10.2019
Po kilku dniach udowadniania, że ataku w prefekturze policji w Paryżu dokonał wariat, który zadźgał nożem cztery osoby, śledztwo przejęła prokuratura zajmująca się terroryzmem (PNAT). Potwierdziło się, że zradykalizowani islamiści potrafią zaatakować już wszędzie, a w wielokulturowym społeczeństwie nie ma bezpiecznych miejsc.

O zmarłych nie mówi się źle, a czas goi rany

numer 2446 - 01.10.2019
Jacques Chirac był 22. prezydentem Republiki Francuskiej. Po jego śmierci sondaż Odoxa przyniósł zaskakujące wyniki. Chirac zebrał 79 proc. dobrych opinii, a za polityka sympatycznego uważa go 90 proc. Czas zmienia pamięć i ocenę wielu sytuacji, a poza tym następcy Chiraca to już inna i chyba słabsza liga.

Twarze „chadeckiej” Platformy

numer 2444 - 28.09.2019
Nurt „palikotowy” był w Platformie Obywatelskiej zawsze obecny, ale gdy się radykalizował, to dla przyzwoitości w końcu się wyodrębnił i powstał z tego osobny ruch. Skończył tak, jak powinien. Teraz sieroty po Palikocie zostały nie tylko przygarnięte do PO, lecz także stały się twarzami jej kampanii. Platforma należy w europarlamencie do tzw.

Po co Macron atakował Polskę?

numer 2441 - 25.09.2019
Wszystko wskazuje na to, że francuskiemu prezydentowi krytyka Polski w „sprawach klimatycznych” i jego bezczelne „jest taki kraj” nie wyrwały się przypadkowo. Warto zwrócić uwagę, że mainstreamowe media francuskie, pisząc wcześniej o światowym strajku klimatycznym młodzieży, poświęcały uwagę właśnie protestom w… Polsce, przepisując zresztą teksty z „Gazety Wyborczej”.

Ruja i porubstwo, czyli sprawy, o jakich fizjologom się nie śniło

numer 2439 - 23.09.2019
„Gazeta Wyborcza” opisała przypadek dwóch lesbijek, które zawarły „związek małżeński” w Niemczech (jedna z nich jest dziennikarką TOK FM). Teraz domagają się, aby ich „małżeństwo” zostało uznane prawnie przez Polskę, wbrew zapisom polskiej konstytucji. Jest to stała metoda „świata postępu”, który wykorzystuje zamieszanie trójpodziału władzy i przenikanie się kompetencji.

W Brukseli nadal pod górkę?

numer 2437 - 20.09.2019
Kandydat Polski Janusz Wojciechowski ma objąć ważne (przynajmniej do tej pory) stanowisko komisarza ds. rolnictwa. W Brukseli ciągle jednak kombinują, jak nas ograć, chociaż może i „inni szatani byli tam czynni”. W każdym razie nowa szefowa Komisji Europejskiej zdecydowała się ograniczyć kompetencje komisarza ds. rolnictwa i oddać niektóre komisarzowi ds. konkurencji.

Jak uspokoić sterroryzowane społeczeństwo

numer 1679 - 21.03.2017
Wydarzenia w Grasse, Avignonie, Paryżu i podparyskim Stains pokazały, że trauma po serii islamskich zamachów terrorystycznych ciągle we Francji odżywa. W miejscowościach tych dochodziło po kolei do strzelaniny w liceum, zatrzymania mężczyzny, który krzyczał, że jest uzbrojony i wznosił okrzyk „Allahu Akbar!

Hollande za Tuska?

numer 1628 - 20.01.2017
Po wyborze na szefa Parlamentu Europejskiego Antonia Tajaniego w polskich mediach nie milkną spekulacje na temat przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Media francuskie z kolei poszukają zatrudnienia dla urzędującego jeszcze François Hollande’a. Pozycja francuskiego prezydenta w polityce europejskiej wydaje się dość mocna.

Hollande pokonał Petru

numer 1666 - 06.03.2017
Do niedawna żyłem w przekonaniu, że nie masz mistrza w sztuce „samozaorania” nad Ryszarda Petru. A już, że na pewno nie dorówna mu w tym żaden doświadczony zachodni polityk. Tymczasem, po uwadze Donalda Trumpa, że w wyniku masowej imigracji „Paryż nie jest już Paryżem” francuski prezydent postanowił się odgryźć.

Okazja do proaborcyjnego lobbingu

numer 1670 - 10.03.2017
Z okazji 8 marca szefowa Women on Waves Rebecca Gomperts z Holandii udzieliła wywiadu francuskim mediom. Organizacja ta od 1999 r. zajmuje się propagowaniem aborcji. W tym celu zakupiła jacht „Adelaide”, który zawija do krajów, w których prawo nie pozwala na swobodę aborcyjną. W teorii zabiera on na pokład brzemienne kobiety (do 10 tyg.

Prawda w kampanii wyborczej

numer 1698 - 12.04.2017
Francuskie media z satysfakcją obwieściły, że Donald Trump nie wie, kim jest Marine Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego w wyborach prezydenckich. „Donald Trump o Marine Le Pen: Nie znam”, „Nie znam Marine Le Pen” – głosiły tytuły. Ukontentowanie było tym większe, że sama Le Pen entuzjastycznie przyjęła zwycięstwo Trumpa.

Sondażowo-wyborczy stan zawieszenia

numer 1706 - 22.04.2017
Francja wstrzymała oddech. Jeszcze nigdy w historii V Republiki o wyborze głowy państwa nie zdecydowała jedna tura, i tak zapewne będzie też teraz. Nigdy również nie było takiej niepewności co do tego, kto wejdzie do tury drugiej. Przewidziana na 7 maja dogrywka może być teoretycznie spotkaniem każdego z każdym z czworga kandydatów o najwyższych wynikach sondażowych.

Fidesz solą w oku eurokratów

numer 2284 - 22.03.2019
Szef KE Jean-Claude Juncker opowiedział się za wykluczeniem węgierskiej partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W wywiadzie dla „Deutschlandfunk” stwierdził, że już od dwóch lat jest zdania, że Fidesz odszedł od chadeckich wartości. Problem w tym, że w EPL nie ma już nic z wielkiego dziedzictwa chrześcijańsko-demokratycznych polityków, którzy UE zakładali.

Cywilizacja śmierci

numer 2288 - 27.03.2019
Kierunek obrany przez naszą cywilizację jest coraz bardziej samobójczy. Cywilizacja śmierci panoszy się w Europie, a każda koncesja na jej rzecz rodzi nieodwracalne skutki. Ilustruje to przykład Belgii, która w ramach „prawa do godnej śmierci” (zawsze używa się eufemizmów) może już niedługo wprowadzić eutanazję wszystkich osób powyżej 85. roku życia.

LGBTQ i etapowanie społeczeństwa

numer 2371 - 06.07.2019
Coraz wyraźniej widać, że środowiskom LGBTQ itd. nie chodzi o żadną tolerancję, ale o narzucanie lewicowej ideologii opartej na antywartościach i prowadzącej do „dyktatury proletariatu”, który zastępują mniejszości ukryte pod poszczególnymi literkami. Cała ta ideologia opiera się na kłamstwie.

Co zyska Polska na francuskich winach?

numer 2393 - 01.08.2019
Donald Trump trzykrotnie już – w listopadzie, czerwcu i lipcu – poddał krytyce eksport francuskich win do USA, które są ich największym odbiorcą. Teraz trunek ten staje się zakładnikiem w wojnie o GAFA, czyli opodatkowanie przez Paryż amerykańskich gigantów informatycznych (Google, Apple, Facebook i Amazon).

Francja – państwo teoretyczne

numer 1777 - 18.07.2017