reklama


Bogdan Dobosz

Koronawirus i socjologia

numer 2599 - 03.04.2020
Kolejny raz potwierdza się, że okresy kryzysu, a takim jest czas obecnej zarazy, odsłaniają normalnie ukrywane problemy danego kraju. Na przykład we Francji, w najbardziej imigranckim departamencie Seine-Saint-Denis, komunikaty do mieszkańców wydawane są w ośmiu językach. Mylne wszakże byłoby przekonanie, że lokalne władze postanowiły być tak bardzo europejskie.

Nie ma Boga prócz rozumu, a Macron jest jego prorokiem

numer 2598 - 02.04.2020
Koronawirus odsłonił wszystkie problemy laickiej Republiki, także nieodpowiedzialność francuskich elit. Prezydent Emmanuel Macron mówi, że stosuje się do zaleceń naukowców, a przy okazji wprowadza jakąś namiastkę „religii rozumu”. W czasach rewolucji zwolennicy „kultu rozumu” przejęli nawet na pewien czas katedrę Notre Dame w Paryżu.

Fakty i interpretacje

numer 2591 - 25.03.2020
W czasach koronawirusa mamy do czynienia z przykładami wszystkich możliwych manipulacji medialnych. Ta sama informacja może być pochwała władzy, jak i jej totalną krytyką. Mały przykład z Francji. Oto bezdomni zasiedlili pałac festiwalu filmowego w Cannes na czas epidemii koronawirusa. Czerwonego dywanu nie ma, ale to kultowe przecież dla świata filmu miejsce wypełnią tym razem kloszardzi.

​Tym to nikt nie dogodzi

numer 2585 - 18.03.2020
Niemal cała opozycja, która do kościoła nie chodzi, obłudnie wzywa do zamknięcia świątyń dla dobra Polaków. Ale jednocześnie skarżyła się od dłuższego czasu, że nie widuje prezesa PiS, który się pewnie gdzieś przed koronawirusem schował. Kiedy wreszcie go zobaczyli, i to w dodatku ma mszy św., okazało się, że, jak to ujęła Kamila Gasiuk-Pihowicz: „J.

​Marsz Sorosa przez trybunały

numer 2584 - 17.03.2020
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Grimmark i Steen przeciwko Szwecji. Chodzi o dwie położne, które odmawiały uczestniczenia przy aborcjach, powołując się na konflikt sumienia. W Szwecji uniemożliwiono im wykonywania zawodu. ETPC decyzję Szwecji zaakceptował.

Francuski minister mówi to samo co polski premier

numer 2581 - 13.03.2020
W Paryżu wieszczą zmiany w światowej gospodarce i odwrót od globalizacji. Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w związku z epidemią koronawirusa mówi o potrzebie strategicznej autonomii ekonomicznej Francji. Twierdzi nawet, że nie ma suwerenności politycznej bez suwerenności technologicznej. Kryzys powinien zwrócić nam uwagę na konieczność przeglądu krajowego rynku popytu i podaży.

Czy Paryż wart jest hołdu dla ideologii LGBT?

numer 2580 - 12.03.2020


Kiedyś Paryż wart był mszy. Współcześnie, by rządzić w tym mieście, trzeba poparcia środowisk… LGBT. Przed wyborami lokalnymi zaplanowanymi na 15 marca kandydaci na mera Paryża prześcigają się więc w obietnicach dla tego środowiska.
 


Kac po 8 marca

numer 2577 - 09.03.2020
Dzień Kobiet stał się od pewnego czasu „Dniem Walki o Prawa Kobiet”, okazją dla feministycznego ataku na tradycyjne normy społeczne. Przybiera to czasami formy surrealistyczne. W Paryżu „walką o prawa kobiet” zajął się zaimportowany z Ukrainy słynny Femen.

​Refleksje nad korona-wirusem

numer 2571 - 02.03.2020
Na temat koronawirusa wypowiada się już każdy. Są spory o sposoby mycia rąk, o maseczki, nawet o… politykę. Opozycja sama już nie wie, czy za pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 na świecie stoi bezpośrednio PiS, czy może przeciwnie – brak jego przypadków w Polsce to „pisowski spisek”. Po drugiej stronie można usłyszeć żarty, że pewnie koronawirus bojkotuje Polskę ze względu na...

Apostatka religii LGBT

numer 2569 - 28.02.2020
Do ciekawego rozłamu doszło w społeczności LGBT. Okazuje się, że czasami interesy litery „L” kłócą się na przykład z interesami litery „T”. Znana amerykańska blogerka LGBT pokazała pewien modny gest swojej społeczności. Oto dlaczego tak się stało i co z tego wynikło.

Tęczowe rozwalanie Europy

numer 2567 - 26.02.2020
Lobby LGBT przystąpiło do ataku na polskie samorządy, które podjęły uchwały przeciw ich ideologii. Sprawa przekroczyła już granice kraju. Elementem nacisku jest tu zawieszanie partnerskich umów o współpracy miast. Najpierw taką umowę z Tuchowem zawiesiła gmina Saint-Jean-de-Braye. Potem to samo wobec Kraśnika zrobili radni Nogent-sur-Oise.

Jak walczyć z rakiem, to ze wszystkimi jego postaciami

numer 2563 - 21.02.2020
Generalissimus Tomasz Grodzki zapowiada inicjatywę ustawodawczą Senatu i przeznaczenie około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie. Od kilku dni wszyscy parlamentarzyści Platformy wsiedli na konia onkologii i atakują decyzję o przyznaniu dotacji TVP. Logiki w tym za grosz. Za ich czasów mieli zupełnie inne priorytety i na leczenie wydawali znacznie mniej.

Czy lewica pożre się sama – kinematografia

numer 2561 - 19.02.2020
Podobno jako pierwsi rolę filmu docenili bolszewicy. To Leninowi przypisuje się słynną opinię: „Ze wszystkich sztuk najważniejszy jest dla nas film”. Film pozwala docierać do szerokiej publiczności, wpływać na jej zachowania, więc rolę propagandową kinematografii trudno przecenić. Kto rządzi kinem, zaczynał rządzić i światem.

​A to dopiero początek

numer 2560 - 18.02.2020
Wybór rocznicy 100-lecia zaślubin Polski z morzem pokazuje taktykę totalnej opozycji, która prowadzi do anarchizacji państwa. Zakłócanie wieców wyborczych nie jest taktyką nową. Atakowanie oficjalnych uroczystości – tak. Nie był to zwykły wybryk KOD-omitów, ale akcja zaplanowana i wsparta przez polityków Platformy. Nie chodzi tylko o serdecznie powitanie Kidawy-Błońskiej z zadymiarzami.

Szwajcarski smak coca-coli

numer 2555 - 12.02.2020
W niedzielnym referendum Szwajcarzy opowiedzieli się (63 proc.) za zakazem tzw. homofobii i jej karalnością. Helweci stawiani są za wzór demokracji, a instytucja referendum to niejako esencja ich systemu. W tym ostatnim jednak po stronie lobbystów LGBT wystąpił koncern Coca-Cola, która wykupiła pierwsze strony szwajcarskich gazet, m.in. „Die Weltwoche” i „20 Minute”.

Odszedł duch opiekuńczy paryskiej Polonii

numer 2551 - 07.02.2020
Zmarła Danuta Nowakowska, osoba niezwykle zasłużona dla francuskiej Polonii i Polski. Urodziła się w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim była listonoszką powstańczej poczty. Pracowała później jako nauczycielka w Gdańsku. W 1980 r. była aktywną uczestniczką strajku w Stoczni w Gdańsku. Została delegatką na I Krajowy Zjazd Solidarności.

​Chemii nie było

numer 2549 - 05.02.2020
Oficjalna wizyta prezydenta Francji w Polsce się odbyła i właściwie tyle wystarczy za komentarz. Pomiędzy spotykającymi się politykami nie było chemii, no może poza marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Macron Polaków nie uwiódł. Ale dobrze, że wizyta w końcu nastąpiła. Rozmowy i szukanie porozumienia nikomu nie zaszkodziły.

Ranga wizyty

numer 2547 - 03.02.2020
Niezależnie od konkretnych efektów wizyty prezydenta Francji w Polsce być może najważniejsza będzie zmiana tonu dyskusji. Emmanuel Macron wykazał w tym względzie spore zdolności do destrukcji historycznych relacji i zrażania sobie Polaków. Paryż ma trudności z przejściem z relacji nacechowanych postkolonializmem i poczuciem wyższości do relacji partnerskich.

Hymn totalnej opozycji

numer 2545 - 31.01.2020
Pieśń „Maréchal, nous voilà!” (Marszałku, oto jesteśmy!) śpiewano na cześć marszałka Pétaina i był to hymn Francji Vichy. Jakoś dziwnie pasuje on jednak do obecnej sytuacji i rozdętego ego trochę innego marszałka. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, dzięki swojej „niezależnej” międzynarodowej aktywności zasłużył już przecież na jakiś hymn.

Jan Tomasz Gross znowu nadaje

numer 2543 - 29.01.2020
„La Croix” w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu opublikowało wywiad z Janem Tomaszem Grossem. Każdy ma prawo czcić rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz, jak uważa, ale wywiad już zaczyna się dość oryginalnie. Zamiast tytułu wybito słowa Grossa: „Polacy aktywnie uczestniczyli w Zagładzie”.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama