Bogdan Dobosz

​Zakompleksieni

numer 2532 - 16.01.2020
Brutalność francuskiej policji, nawet wobec pracowników wymiaru sprawiedliwości, wywołała głosy o potrzebie debaty na temat praworządności nad Sekwaną. Nawet w dalekiej Wenezueli skompromitowany lewicowy prezydent Maduro „potępił” działania francuskiej policji i wyraził „solidarność z walką francuskich robotników o sprawiedliwość”.

​Sowieci i Holokaust

numer 2525 - 08.01.2020
Moskwa pokazuje, na co ją stać na arenie dyplomatycznej. Prezydent Putin, m.in. dzięki swoim ludziom (Wiaczesław Mosze Kantor) w Izraelu, doprowadził do organizacji alternatywnych obchodów 75. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości zorganizowane są przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Na piąte World Holocaust Forum przyjedzie m.in.

Jakie lody kręci Moskwa z Paryżem?

numer 2525 - 08.01.2020
Grzegorz Schetyna polubił na Twitterze wpis posła Platformy Obywatelskiej Roberta Tyszkiewicza: „Lata antyunijnych rządów sprawiły, że pozycja Polski w Europie jest tak słaba, że UE nie zabiera głosu ws. haniebnych oskarżeń Putina. Milczenie oznacza jedno: jesteśmy na marginesie Unii Europejskiej”.

Putin straszy, a Macron ma wizję Europy

numer 2522 - 03.01.2020
Wydaje się, że w polityce zagranicznej Francji jest sporo chaosu. Gorzej, jeśli są to działania celowe. Tak to widzi Antoine Colonna z tygodnika „Valeurs Actuelles”, który wskazuje, że Emmanuel Macron może chcieć rekonstrukcji Starego Kontynentu. Chodzi o ideę Europy od Atlantyku po Ural, obecną jeszcze u Charles’a de Gaulle’a. Brexit ułatwia zastąpienie idei transatlantyckiej ideą Eurazji.

Idziemy w zaparte, czyli utarte schematy PO

numer 2520 - 31.12.2019
Tomasz Grodzki mógł się wydawać obciążeniem wizerunkowym dla PO. Grzegorz Schetyna wybrał jednak w jego sprawie „schemat Neumanna”. „Kłamstwa i pomówienia dotyczące prof. Grodzkiego to nie przypadek. PiS i jego akolici nie akceptują niezależności Senatu i jego marszałka” – napisał na Twitterze.

Kandydat na miarę PO

numer 2511 - 18.12.2019
Prawybory w PO miały być formą dodatkowej promocji prezydenckiego kandydata tej partii. Jednak sami działacze przyznają, że wypadło to blado. Banał gonił banał i miało się wrażenie, że chodziło tu bardziej o wybory...

Rosja wypiera Francję z Afryki

numer 2508 - 14.12.2019
Rosja wraca do Afryki ścieżkami przetartymi w czasach sowieckich. Niedawno reaktywowała współpracę wojskową i polityczną z Algierią i wykorzystuje do tego „starą przyjaźń” ze strony rządzących generałów, absolwentów sowieckich akademii. Stolicę niedalekiego Mali, Bamako, odwiedzają rosyjscy „konsultanci”. Moskwa dostarcza tam śmigłowce i szkoli obsługę.

Propagandowe zabawki

numer 2505 - 11.12.2019
Producenci zabawek pod naciskiem bardzo aktywnego lobby LGBT oraz polityków już wprowadzili do produkcji całe zestawy zabawek „neutralnych płciowo”. Z opakowań usunięto informacje o ich przeznaczeniu dla dzieci danej płci, a same opakowania wyróżniono neutralnymi kolorami. Nowe wytyczne, np. we Francji czy krajach skandynawskich, zakazują sugerowania, kto powinien się czym bawić.

Zezwierzęceni obrońcy praw zwierząt

numer 2498 - 03.12.2019
Zjawisko pojawienia się ideologicznych motywacji weganizmu przybiera coraz bardziej radykalne formy. Dotyczy to zresztą także Polski. Na ten temat zwrócił uwagę m.in. film „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

Wyzwolić się od katarzynek

numer 2494 - 28.11.2019
Katarzynki to we Francji tradycyjne święto obchodzone 25 listopada, którego ślady można odnaleźć też w Polsce. Na przykład na warszawskim Targówku zorganizowała je Galeria Domu Kultury „Zacisze”. Był to wieczór tradycji francuskiej poświęcony obrzędom dnia św. Katarzyny, a w programie znalazły się m.in.

​Św. Stanisław pewnie się nie dziwi

numer 2493 - 27.11.2019
Lewica jest wściekła na abp. Marka Jędraszewskiego za jednoznaczne potępienie „zarazy”, jaką jest ideologia LGTB. I co rusz daje temu wyraz. W niedzielę przeciwnicy krakowskiego metropolity ustawili się tuż pod oknem papieskim. Po drugiej stronie ulicy odmawiano ekspiacyjny różaniec.

Warszawska radna pisze nową historię

numer 2489 - 22.11.2019
Sieci społecznościowe mówią czasami sporo o stanie umysłów. Można tam znaleźć takie choroby ideologiczne, które nawet filozofom się nie śniły.

Akademicki wrzód

numer 2486 - 19.11.2019
Radykalna lewica pogoniła z uniwersytetu żonę byłego socjalistycznego premiera Jospina, a nawet samego byłego prezydenta, socjalistę Hollande’a. Radykalizacja uniwersyteckiej lewicy we Francji przybiera rozmiary dość zastraszające, a sygnałów totalitarnego odhumanizowania nauk humanistycznych jest coraz więcej.

Wszędzie te same scenariusze

numer 2485 - 18.11.2019
Dojście do władzy prawicowych polityków niemal wszędzie prowokuje takie same kontr-działania lewicy. Jednym z nich jest wykorzystywanie do walki z rządem władzy sądowniczej. USA, Brazylia, Węgry, Polska – w każdym z tych krajów można znaleźć przykłady blokowania konserwatywnych reform przez sądy. Ostatni przykład to były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva.

Postępy postępu – zrehabilitować czarownice

numer 2483 - 15.11.2019
Żyjemy w ciekawych czasach. W gazecie „Journal du Dimanche” ukazała się petycja ws. rehabilitacji czarownic, które padły w historii „ofiarą patriarchalnego społeczeństwa”. Figuruje pod nią podpis francuskiej minister ds. równości płci i wielu celebrytów, jak piosenkarka Charlotte Gainsbourg i aktorka Muriel Robin.

Co Macron miał na myśli

numer 2481 - 13.11.2019
Wypowiedź prezydenta Francji o „śmierci mózgowej NATO”, a także potrzebie dogadania się z Rosją wywołała różne komentarze miejscowej prasy, która tłumaczyła, co Macron miał na myśli.

Kolejne pomysły eutanazistów

numer 2477 - 08.11.2019
Od 2002 r., kiedy to w Belgii zezwolono na eutanazję, poszerzanie jej zakresu i kategorii osób, które mogą jej dokonać, trwa niemal nieprzerwanie. Postępy cywilizacji śmierci spowodowały banalizację umierania i zanik w tej materii oporu społecznego. Eutanazja uważana jest już niemal za normalność, czy „akt medyczny jak każdy inny”. Eutanaziści idą w tej kwestii coraz dalej.

Lewica zawłaszcza uniwersytety

numer 2471 - 30.10.2019
Zmieniły się czasy i metody działania lewicy. Kiedyś wsparciem dla marksistów miała być klasa robotnicza, dziś dla neomarksistów są to kultura, uniwersytety i rozmaite mniejszości, od imigrantów po LGTB. Nie tylko w Polsce silnie usadowione na uczelniach środowiska lewicy rozpychają się i zawłaszczają uniwersytety.

Stare kłopoty nowego kandydata do KE

numer 2469 - 28.10.2019
Dwa tygodnie po odrzuceniu w PE kandydatury Sylvie Goulard na stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego prezydent Emmanuel Macron wyznacza nowego kandydata. Jest nim były minister gospodarki i finansów Thierry Breton. Miał on już okazję współpracować z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, gdy ta była ministrem obrony RFN.

Nie tędy droga

numer 2467 - 25.10.2019
Francuska szkoła od lat nie oszczędza na wychowaniu seksualnym. Żadne lekcje postępu nie zmieniają jednak statystyk i np. wskaźniki aborcji wśród nieletnich są stabilne. Niezrażony tym rząd wprowadza darmowe środki antykoncepcyjne już dla dzieci. Postanowiono zafundować je dziewczętom poniżej 15. roku życia. Przewiduje to ustawa o finansowaniu ubezpieczeń społecznych na 2020 r.