Piotr Nisztor

Medialny wątek przebierańców

numer 2007 - 21.04.2018
Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne badają, w jakim stopniu gang fałszywych pracowników służb specjalnych wykorzystywał w swoim procederze takie media, jak „Gazeta Finansowa”, „Gazeta Warszawska”, „Służby Specjalne” i portal Kulisy24.com – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”. 

Bardzo wątpliwe tłumaczenia

numer 2007 - 21.04.2018
Wyjaśnienia Zbigniewa Niewójta, p.o. głównego inspektora farmaceutycznego, na temat relacji z gangiem przebierańców tylko pogłębiają wątpliwości co do roli, jaką odegrał w tej aferze. Twierdzi, że fałszywym pracownikom służb nie przekazywał żadnych istotnych informacji.

Ludzie WSI mózgami przebierańców

numer 2006 - 20.04.2018
Kluczową rolę w gangu przebierańców rozpracowywanym przez prokuraturę i CBA mieli odgrywać wysocy rangą funkcjonariusze zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Zarzuty usłyszało dotychczas trzech z nich. To jednak wierzchołek góry lodowej – wynika z ustaleń „GPC”.

Były minister sprawiedliwości w rękach CBA

numer 2005 - 19.04.2018
Andrzej K., były szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny, wraz ze swoim wspólnikiem z kancelarii miał uwiarygadniać gang fałszywych pracowników służb specjalnych. Obydwaj zostali wczoraj zatrzymani. Rzekomo powoływali się na wpływy w organach ścigania.

Przebierańcy z WSI

numer 2004 - 18.04.2018
Emerytowany pułkownik Wojskowych Służb Informacyjnych, podejrzany o udział w gangu fałszywych funkcjonariuszy służb specjalnych, doskonale wiedział, że bierze udział w przestępczym procederze. „Będziemy siedzieć, k…” – prorokował. Do rozmów utrwalonych na taśmach dotarła „Gazeta Polska”.

Niepełnosprawna ochrona

numer 2001 - 14.04.2018
Firmy ochroniarskie, by obniżyć koszty realizacji zleceń, zatrudniają niepełnosprawnych. W ten sposób mogą liczyć na refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Może ona sięgać nawet 3–4 tys. zł, w zależności od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego.

PR-owa siatka Neumanna

numer 2000 - 13.04.2018
Kolejny wpływowy polityk PO będzie musiał się tłumaczyć ze swoich wątpliwych decyzji w rządzie Donalda Tuska. Tym razem zarzuty ma usłyszeć Sławomir Neumann, były wiceminister zdrowia w rządzie PO-PSL. Decyzja o postawieniu mu zarzutów oznacza także poważne problemy dla lobbystki farmaceutycznej K., prywatnie jego przyjaciółki.

VAT-przestępcy i rosyjskie służby

numer 1998 - 11.04.2018
Niektórzy VAT-owscy przestępcy, którzy łupili skarb państwa za rządów koalicji PO-PSL, mają doskonałe relacje z funkcjonariuszami rosyjskich służb specjalnych. To umożliwiało im prowadzenie interesów – mogli kupować na wschodzie paliwo po bardzo atrakcyjnych cenach. Wątek rosyjskich służb pojawia się w kluczowych śledztwach dotyczących wyłudzania podatku VAT w handlu paliwami.

Upublicznić zapisy ewidencyjne IPN-u

numer 1996 - 09.04.2018
Zapisy PRL-owskich służb znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej powinny być powszechnie dostępne w internecie. Dzięki temu każdy mógłby sprawdzić, kto był zarejestrowany jako tajny współpracownik/kontakt operacyjny, a kto odmówił SB lub wojskowym służbom. Oczywiście w celu pogłębienia tej wiedzy niezbędna byłaby wizyta w IPN-ie.

Prawny potworek z uprawnieniami

numer 1993 - 05.04.2018
Szokujące słowa padły niedawno na antenie Telewizji Republika z ust gen. Andrzeja Pawlikowskiego, byłego szefa BOR-u. Jego zdaniem ustawa powołująca do istnienia nową formację ochronną – Służbę Ochrony Państwa tylko w 40 proc. odpowiada projektowi, nad którym pracował wraz z zespołem fachowców. Według gen.

Miecz obosieczny

numer 1991 - 03.04.2018
Powołanie sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT‑u to pomysł, który już dawno powinien zostać wcielony w życie. Jest to jednak polityczny miecz obosieczny. VAT-owscy przestępcy opłacali lub nadal opłacają polityków różnych opcji. Pieniądz nie ma bowiem barw politycznych. Przekonałem się o tym, od wielu miesięcy zbierając materiał o tych lubiących skarb państwa grupach.

Hazardowe rozgrywki

numer 1990 - 31.03.2018
Jacek K. to postać tragiczna. Będąc wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej, musiał realizować polityczny plan Donalda Tuska. Delegalizacja jednorękich bandytów (automatów o niskich wygranych) była świadomym podziurawieniem budżetu państwa i katalizatorem wzmocnienia szarej strefy. Jeśli dodać nieprawidłowości i patologie w nadzorze przez Jacka K.

Wszyscy znajomi przebierańców

numer 1988 - 29.03.2018


Gdzie są miliardy z VAT-u?

numer 1986 - 27.03.2018
Mimo wojny wypowiedzianej przez organy ścigania VAT-owskim przestępcom wciąż nie wiadomo, gdzie się podziały miliardy ukradzione skarbowi państwa za rządów PO-PSL. Wprawdzie zabezpieczenia majątkowe są rekordowe, ale to tylko ułamek procenta z tego, co stracił budżet. Służby specjalne i prokuratury powinny więc powołać wyspecjalizowane grupy, których celem byłoby odnalezienie tych pieniędzy.

Hazardowy zawrót głowy

numer 1980 - 20.03.2018
Czy państwowe firmy będą wreszcie w stanie dostarczyć Totalizatorowi Sportowemu tzw. jednorękich bandytów wraz z systemem? Od kilku miesięcy to pytanie coraz częściej pada na szczytach władzy. Konsorcjum mające wykonać zadanie składa się z trzech podmiotów: Wojskowych Zakładów Łączności nr 1, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Exatela. Kluczowy jest jednak ten pierwszy.

Legenda Solidarności zasiądzie na ławie oskarżonych

numer 1976 - 15.03.2018
Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu z końcem marca planuje przesłać do sądu akt oskarżenia przeciwko zasłużonemu w PRL-u opozycjoniście ze Stalowej Woli. Wiesław Wojtas miał się dopuścić nadużyć finansowych i wyłudzić kredyt z banku – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”.

ZUS i agencje ochrony

numer 1976 - 15.03.2018
Kilka dużych firm ochroniarskich jest podejrzewanych o unikanie płacenia składek ZUS‑u. Kontrole w tych podmiotach rozpoczęły się trzy lata temu. Z czasem – szczególnie w 2016 r. – stały się coraz bardziej wnikliwe. Zaczęły wykrywać coraz większe nieprawidłowości.

Dossani do kasy

numer 1974 - 13.03.2018
Z końcem grudnia 2016 r. medialny ekspert (nazwijmy go X) przestał być pracownikiem Agencji Wywiadu. Wcześniej jeden z powiązanych z nim podmiotów zdążył otrzymać z funduszu operacyjnego tej służby 250 tys. zł. On sam dzięki relacjom m.in. po linii służbowej zaczął otrzymać intratne zlecenia opiewające na kilkanaście–kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zmiana nazwy nie wystarczy

numer 1972 - 10.03.2018
Coraz więcej słów krytyki spada na Służbę Ochrony Państwa. Miała zastąpić Biuro Ochrony Rządu i skutecznie zadbać o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. Tymczasem za zmianą nazwy nie poszły duże reformy. Wielu dawnych funkcjonariuszy BOR‑u o niejasnych powiązaniach nadal znajduje się w grupach ochronnych najważniejszych urzędników. To nie wróży nic dobrego.

​SB w stadninach

numer 1968 - 06.03.2018
UJAWNIAMY Marek Trela, były wieloletni szef stadniny w Janowie Podlaskim, wg akt IPN‑u był zrejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie Marek. Bezpieka chciała zwerbować do współpracy również Jerzego Białoboka, kierującego przez lata stadniną w Michałowie, ale ostatecznie odstąpiła od werbunku.