​Ryszard Kapuściński

Tęczowy orszak

numer 1920 - 09.01.2018
W Hiszpanii już od wielu lat Orszak Trzech Króli zatracił religijny charakter. Nie śpiewa się kolęd, a Trzej Królowie nie idą do stajenki, by pokłonić się Dzieciątku Jezus, ale przy ogłuszającej muzyce uczestniczą w fieście przypominającej karnawał w Rio de Janeiro. A przecież Orszak Trzech Króli ma w Hiszpanii długą tradycję, sięgającą 1885 r.

Konsekwentnie rozliczyć aferzystów!

numer 1830 - 19.09.2017
Miejmy nadzieję, że wpis posła Arkadiusza Mularczyka na Twitterze, w którym oznajmia, że „niebawem ruszą sprawy sądowe i prokuratorskie wobec totalnej. Dosyć już arogancji, chamstwa i pomówień”, nie jest zapowiedzią bez pokrycia. I nie dotyczy tylko chamskich wypowiedzi niektórych posłów na sali sejmowej czy podczas ich wystąpień w mediach.

Pogróżki Schetyny

numer 1827 - 15.09.2017
„To jednostkowy wybryk, incydent” – powiedział w Radiu Zet Grzegorz Schetyna, tłumacząc się ze swoich gróźb wobec ministra Mariusza Błaszczaka. Warto przypomnieć te słowa: „Publicznie mówię stąd: zajmą się tobą ci, którzy się powinni zająć”. Otóż panie Schetyna, nie był to „jednostkowy wybryk”, jak chce pan wmówić opinii publicznej.

Powtórka z historii?

numer 1806 - 22.08.2017


Jestem warszawiakiem

numer 1765 - 04.07.2017
Swoją drugą oficjalną podróż zagraniczną prezydent Donald Trump rozpocznie od wizyty w Warszawie. To symboliczna decyzja potwierdzająca słowa generała H.R. McMastera, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, który Polskę nazwał „potęgą europejską”.

Jak im nie wstyd!

numer 1736 - 30.05.2017
W trakcie Zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady w pewnym momencie rozmowa zeszła na ostatnie wybory prezydenckie w USA. Przypomnę, że porozumienie organizacji polonijnych skupione wokół klubów „GP”, np. w Pensylwanii, przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść Donalda Trumpa.

Freudowska pomyłka?

numer 1679 - 21.03.2017
Nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak ponuro mogłaby wyglądać polska polityka bez posłów z Nowoczesnej. Od początku, odkąd znaleźli się w Sejmie RP, stwierdzili, że jednak kabaret bardziej ich pociąga niż jakieś tam posłowanie. Ileż pieniędzy ktoś włożył w wyszukanie tak wspaniałych aktorów, bo przecież nikt nie zaprzeczy, że kabaret pod nazwą

Jednak jedziemy na Węgry

numer 1673 - 14.03.2017
Niespotykana liczba komentarzy pojawiła się pod apelami red. Tomasza Sakiewicza i moim zamieszczonymi na portalu Niezależna.pl, w których oświadczyliśmy, że pomimo tego, jak głosował Viktor Orbán, nie odwołujemy wyjazdu na Węgry. Przyznaję, że większość komentatorów sugerowała odwołanie wyjazdu. Nie postąpiliśmy tak i dzisiaj kilkaset osób wyjeżdża na Węgry.

Oj, te feministki

numer 1667 - 07.03.2017
„Kobiety wszystkich płci, łączcie się!” – to jedno z uroczych haseł niesionych w Krakowie przez uczestników demonstracji feministek pod nazwą Manifa. Demonstracje te odbywają się w związku z Dniem Kobiet, wymyślonym w 1909 r. w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki, i hucznie obchodzonym w PRL-u, z tradycyjnym goździkiem w tle.

Polonia gotowa do współpracy

numer 1524 - 16.09.2016
Tydzień po zakończeniu kolejnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” z Europy Zachodniej można pokusić się o garść refleksji. Przede wszystkim to liczba uczestników, których było dwa razy więcej niż w poprzednim roku.

Znają się jak łyse konie

numer 1503 - 23.08.2016
Od miesięcy trwa serial pt. „Stadnina Koni w Janowie”. Na terenie stadniny stoją cały czas wozy transmisyjne TVN-u, odbywają się relacje na żywo itd. Wszystko zaczęło się, kiedy prezes Agencji Nieruchomości Rolnych naruszył status quo i odwołał ze stanowisk dyrektorów stadniny.