Igor Szczęsnowicz

Czerwone buty

numer 2412 - 24.08.2019
Na początku takie wspomnienie: wchodzę sobie kiedyś w Warszawie do sklepu pewnej sieci sprzedającej ubrania, a tam na półce mienią się różnymi kolorami T-shirty ozdobione podobizną jednego ze znaczniejszych lewicowych morderców XX wieku, czyli Ernesta Che Guevary. Jego głowa oczywiście przykryta szykownym beretem z gwiazdą.

Automat do poprawy

numer 2410 - 22.08.2019
Hyundai Elantra to w skali światowej najchętniej wybierany model tej marki. Dynamika efektownej sportowej sylwetki została pogłębiona przez wprowadzone ostatnio zmiany, które objęły pas przedni, reflektory i nadkola. Samochód jest ładny i symetryczny. W środku auta wszystko jest uporządkowane, eleganckie i ma swoje miejsce.

Niebezpieczna wolta

numer 2408 - 20.08.2019
W Rosji rozpoczęto odgórnie narzuconą kampanię mającą na celu rehabilitację podpisanego 23 sierpnia 1939 r. porozumienia Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem, zwanego niesłusznie paktem Ribbentrop-Mołotow. Przypomnijmy, że ten akt prawny przypieczętował los Polski, państw bałtyckich, części Finlandii i części Rumunii, w konsekwencji podpisania tego porozumienia zagarniętych bezkarnie przez Sowiety.

Kościół w czasach zarazy

numer 2403 - 13.08.2019
Bardzo cieszą tak liczne głosy poparcia dla abp. Marka Jędraszewskiego po wygłoszeniu przez niego słynnego już kazania 1 sierpnia 2019 r. Arcybiskup mówił o ideologii LGBT, czyli o „tęczowej zarazie”, która zastąpiła równie wrogą Polakom czerwoną zarazę.

Trzeba być odważnym

numer 2403 - 13.08.2019
Obecny arcybiskup krakowski przewodzi nam w walce o wartości moralne – mówił o abp. Marku Jędraszewskim w niedzielę w Częstochowie kard. Stanisław Dziwisz do uczestników 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy po sześciu dniach wędrówki dotarli na Jasną Górę. Swoją solidarność z arcybiskupem wyrazili kolejni purpuraci, jak również ojciec Tadeusz Rydzyk.

Wesoły tydzień

numer 2401 - 10.08.2019
Oj nie miały najlepszego tygodnia władze Warszawy, nie miały. Chociaż zapewne one same myślą sobie inaczej. Ale to nic dziwnego. Moim zdaniem ich filozofię tego, co dobre i złe, można streścić najprościej w taki oto sposób: dobre jest to, co uda nam się ukryć, a złe jest to, co wyjdzie na jaw. Ale po kolei.

Przeprowadzkowóz

numer 2399 - 08.08.2019
Nowa, trzecia już generacja Tourana oferowana jest od czterech lat. Mimo dość długiego przebywania na rynku samochód ten w kategorii dużych aut rodzinnych cieszy się sporą popularnością. Oferuje przestronne wnętrze, które można w dowolny sposób modyfikować, oraz olbrzymi bagażnik, który pomieści wiele waliz i toreb.

Jak zostać faszystą?

numer 2397 - 06.08.2019
Odpowiedź na tytułowe pytanie jest bardzo prosta. Aby zostać faszystą, należy zwyczajnie nie podobać się szeroko rozumianej totalnej opozycji. Niech Państwo o tym pamiętają, gdy ktokolwiek będzie Was takim faszystowskim epitetem obdarzać. Zresztą ta epitetyzacja ma dosyć długą historię.

​Tęczowa mrzonka

numer 2395 - 03.08.2019
Dzisiaj powinno być o powstaniu. To i będzie. Już jest wprawdzie po tłumnych obchodach 75. rocznicy jego wybuchu, ale tylko chwilę po. Władze Warszawy pierwszy raz od wielu lat wykazały większe niż zwykle zainteresowanie sprawą powstania.

Mały, ale nadrabia wyglądem

numer 2393 - 01.08.2019
Volkswagen T-Cross to mały crossover niemieckiej firmy zbudowany na płycie podłogowej miejskiego Polo. Jednak jest od tego auta zdecydowanie bardziej pojemny. Ma od niego o kilka centymetrów więcej wszerz i wzdłuż oraz pod względem wysokości, co bardzo łatwo można odczuć, siedząc w tym aucie.

Szybki połykacz kilometrów

numer 2387 - 25.07.2019
Decydując się na test najmocniejszej, aż 272-konnej wersji limuzyny Škody, chciałem sprawdzić, czy możliwy jest tego typu autem (5,5 sekundy do setki i maksymalnie 250 km/h) wakacyjny daleki wyjazd – relaksacyjny i bez wypalania setek litrów benzyny, a w takim samym stopniu zawartości portfela.

Dostojny i dynamiczny

numer 2381 - 18.07.2019
Renault Talisman to limuzyna klasy średniej. Jej sylwetka jest moim zdaniem jedną z najbardziej konserwatywnych na rynku. Dla ludzi szukających w autach designerskiego szaleństwa to może wada, ale większości potencjalnych nabywców proporcjonalne kształty auta powinny się podobać. Trzeba przyznać, że jego muskularna sylwetka zdążyła się już nieco opatrzeć.

​Najjedyńszy

numer 2379 - 16.07.2019
W miniony weekend jedną z najważniejszych informacji była ta o przyznaniu pierwszych miejsc na listach wyborczych Zjednoczonej Prawicy. Padały różne nazwiska, mniej lub bardziej rozpoznawalne, ale moim zdaniem zabrakło jednego. Uważam, że „najjedyńszą” jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości powinien być… Grzegorz Schetyna.

​Toksyczny relaks

numer 2377 - 13.07.2019
To przejściowe problemy – odpowiedział prezydent Warszawy na pytanie o zalegające w pojemnikach i nieodebrane przez firmy zajmujące się oczyszczaniem miasta stołeczne śmieci. Stan „śmierdzi” trwa od 1 lipca, gdy wprowadzono nowy regulamin dotyczący segregacji odpadów. Jak można było przewidzieć, Warszawa sobie z tą nowością nie poradziła.

Ekologicznie, historycznie i perspektywicznie

numer 2375 - 11.07.2019
Była kwatera główna Adolfa Hitlera na Mazurach od lat intryguje turystów. Od dwóch lat za ich przyciąganie odpowiadają Lasy Państwowe, a pod ich kierownictwem obiekt staje się z dnia na dzień coraz bardziej atrakcyjny. I ekologiczny, o co dba m.in. elektryczny nissan służący w tym miejscu.


​Rycerze hipokryzji

numer 2371 - 06.07.2019


Spakujcie wszystko

numer 2369 - 04.07.2019
Peugeot w zeszłym roku przedstawił zmodernizowaną wersję swojego modelu kombivana Partner. Teraz w odmianie osobowej nazywa się on Rifter i w wersji long może przewieźć wygodnie do siedmiu osób. Testowaliśmy model z najmocniejszym wysokoprężnym silnikiem o mocy 130 koni mechanicznych i manualną skrzynią biegów.

Nowy, ładny, cichy i zdezorientowany

numer 2363 - 27.06.2019
Niedawno testowaliśmy nowego ­SUV-a francuskiej marki w wersji benzynowej. Dzisiaj przedstawiamy auto o takiej samej mocy 180 koni mechanicznych oraz wysokoprężnym napędzie. Pisaliśmy już o niebanalnym wyglądzie samochodu. Płaskie przednie reflektory, zadziorny pas przedni, mocarne nadkola – to wszystko przyciąga wzrok.

​Anatomia grzęźnięcia

numer 2361 - 25.06.2019
Serce rośnie (choć z drugiej strony nikogo chyba nie powinien cieszyć niczyj upadek), gdy patrzy się na postępujący kryzys totalnej opozycji. W ostatnich tygodniach każdy jej ruch był na tyle skuteczny, że poparcie dla partii rządzącej biło kolejne rekordy. Wynosi już niemal 48 proc., a wydaje się, że Schetyna i jego poplecznicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Przesadzam?

A rzeka czeka

numer 2359 - 22.06.2019
Zacznę bardzo banalnie. Rozpoczęły się wakacje. Mamy nieco więcej wolnego czasu, zaczynają się urlopy, a pogoda zachęca do wyjścia z domu. Nie wszyscy jednak mieszkańcy Mazowsza uwielbiają spędzać czas w klubach, kawiarniach, barach i restauracjach, których u nas nie brakuje.