​PIOTR NISZTOR

Upadek Andrzeja K.

numer 2005 - 19.04.2018
Zatrzymanie przez agentów CBA 82-letniego Andrzeja K., byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, wskazuje, jak wielka patologia od lat mogła funkcjonować w organach ścigania. W końcu stał on na czele polskich prokuratorów! Był też przez lata prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Autorytetem dla wielu młodych prawników. Teraz jego legenda upadła.

Politycy, prawnicy, gangsterzy

numer 2004 - 18.04.2018


Zasypią nas jednoręcy bandyci?

numer 1984 - 24.03.2018
Nowe przepisy dotyczące automatów o niskich wygranych, jakie weszły w życie w Czechach i Niemczech, mogą spowodować, że tysiące wycofywanych w tych krajach maszyn trafią do Polski. U naszych południowych sąsiadów do końca roku ma zniknąć ich 10 tys., u zachodnich 80 tys. Koszt ich zakupu będzie bardzo niewielki, ok. 300–350 euro za sztukę, a zyski ogromne.

Esbecka mentalność

numer 1982 - 22.03.2018
Esbek esbekiem pozostanie do końca. Przekonałem się o tym, korespondując z pewnym wieloletnim funkcjonariuszem wywiadu PRL-u. Ów major początkowo chętnie rozmawiał, zaproponował nawet pomoc w dziennikarskim śledztwie demaskującym przestępczą jego zdaniem działalność PO w Warszawie. Podkreślał, że układ ten działa od wielu lat, a zamieszani są także czołowi politycy PSL-u.

Wojna w służbach

numer 1970 - 08.03.2018
Przeprowadzenie zapowiadanej od dawna reformy służb specjalnych wciąż jest odwlekane. To nie przypadek. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji są działania niezadowolonych z planowanych zmian byłych funkcjonariuszy służb zarówno tych PRL-owskich, jak i tych powstałych już w III RP.

Jawne tajemnice zbioru „Z”

numer 1969 - 07.03.2018
Profesor Sławomir Cenckiewicz już kilka miesięcy temu apelował do historyków i dziennikarzy o korzystanie z odtajnionych materiałów, które przez lata znajdowały się w nieistniejącym już zbiorze zastrzeżonym IPN‑u. Oddźwięk tego apelu był bardzo niewielki. Tymczasem faktycznie materiały te są bardzo interesujące i kryją wiele tajemnic.

Kokainowa łapówka

numer 1959 - 23.02.2018
Śledztwo w sprawie gangu, którego członkowie podawali się za współpracowników służb specjalnych, zatacza coraz szersze kręgi. Prokuratura Regionalna w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne są w posiadaniu informacji wskazujących, że dochodziło do przekazywania urzędnikom państwowym i dziennikarzom łapówek w postaci kokainy.

Kanapkagate

numer 1919 - 08.01.2018
Nie tylko poseł Stanisław Gawłowski, także jego koledzy z Platformy Obywatelskiej mogą mieć bardzo dużo problemów. A wszystko z powodu kanapek. Nie chodzi tu bynajmniej o takie zwykłe, z szynką, serem i pomidorem, ale bardziej treściwe „kanapki wyborcze”, czyli grube pliki banknotów. Prawdziwym pochłaniaczem tego typu „kanapek” miał być właśnie poseł Gawłowski.

Włoski wątek i polityk PO

numer 1909 - 22.12.2017
Stanisław Gawłowski może się stać poważnym problemem dla Platformy Obywatelskiej. Chodzi nie tylko o pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne, m.in. przyjęcia 200 tys. zł łapówki. Śledczy bowiem bardzo szeroko interesują się jego działaniami, gdy był wiceministrem środowiska. Wówczas to pod jego nadzorem znajdował się m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska.

Poszukiwacze narodowych skarbów

numer 1900 - 12.12.2017
Gdyby chcieć nakręcić serial sensacyjny o niezwykłych działaniach przedstawicieli naszego państwa, jego bohaterami niekoniecznie musieliby być funkcjonariusze ABW czy Agencji Wywiadu. Mogliby nimi być pracownicy wydziału strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Potencjał premier Szydło

numer 1898 - 09.12.2017
Premier Beata Szydło już po kilku miesiącach kierowania rządem udowodniła, że jej poprzedniczka na stanowisku premiera – Ewa Kopacz – delikatnie rzecz ujmując, do pięt jej nie dorastała. Potem tylko wizerunek ten systematycznie ugruntowywała. Podbiła serca Polaków, zdobyła ich zaufanie i tego zaufania nie utraciła.

Kolejny atak groźnej choroby

numer 1896 - 07.12.2017
Niepamięć to choroba, na którą cierpi coraz więcej świadków przesłuchiwanych przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold. Jednak w dotychczas najostrzejszej formie wystąpiła ona w wypadku Michała Deskura, byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Krety wyleciały ze służb finansowych

numer 1894 - 05.12.2017
Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pozwoliło pozbyć się ze służb finansowych „kretów” grup przestępczych. Ci skorumpowani urzędnicy sprzedawali informacje, uprzedzali swoich sponsorów o prowadzonych działaniach, jak również po prostu torpedowali czynnoś­ci w nich wymierzone. Obecnie są prowadzone w tej sprawie postępowania.

Odtajnić FOZZ

numer 1892 - 02.12.2017
Wszystkie utajnione dotychczas dokumenty związane z aferą Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ) powinny być ujawnione. Nie ma żadnego powodu, aby zalegały w tajnych kancelariach państwowych instytucji. Polacy powinni poznać prawdę o największym skandalu III RP, zwanym matką wszystkich afer.

Ochrona ostródzkiej notariusz

numer 1890 - 30.11.2017
Niedawno Izba Notarialna w Gdańsku odmówiła mi udzielenia odpowiedzi na przesłane pytania. Ich zakres dotyczył informacji, które powinny być powszechnie znane. Otóż zapytałem m.in. o to, kiedy i u kogo aplikację notarialną odbyła Agnieszka Sinkiewicz, obecnie prowadząca kancelarię notarialną w Ostródzie. Gdańska Izba nie odpowiedziała, uznając, że… nie są to informacje publiczne.

Rozpędzone CBA?

numer 1888 - 28.11.2017
Centralne Biuro Antykorupcyjne pod rządami Ernesta Bejdy coraz bardziej się rozpędza. Kolejne zatrzymania w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie pokazują, że dla nikogo nie ma taryfy ulgowej. Żerujący tam układ otrzymał śmiertelne uderzenie. Optymizmem napawają nieoficjalne informacje o szeroko zakrojonych działaniach CBA także w innych sektorach, w tym finansowym.

Po co ta tajemnica?

numer 1884 - 23.11.2017


Wszystkie tajemnice Primakowa

numer 1882 - 21.11.2017
Kontrwywiad III RP nigdy nie poradził sobie z piastującymi najwyższe stanowiska w Polsce współpracownikami sowieckich, a potem rosyjskich służb specjalnych. Informacje te zabrał do grobu Jewgienij Primakow, b. premier Rosji, na początku lat 90. jeden z szefów KGB, potem szef wywiadu rosyjskiego (SVR). To on pilotował operację nazwaną później „moskiewską pożyczką” przekazania 1,2 mln dol.

Ukrócić „transfery” urzędników do firm

numer 1879 - 17.11.2017
Dotychczas często zdarzało się tak, że urzędnicy tuż po zakończeniu pracy w administracji publicznej otrzymywali bardzo dobrze płatne posady w firmach, w sprawach których podejmowali wcześniej korzystne decyzje. Tak było z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Zdarzało się, że urzędnicy zajmujący się w tym resorcie nadzorem nad rynkiem leków przechodzili do pracy w firmach farmaceutycznych.

Wiarygodny zwolennik euro

numer 1873 - 09.11.2017
Różnej maści eksperci, którzy wyprzedawali za bezcen polski sektor bankowy, dziś usilnie próbują wymusić wejście Polski do strefy euro. Jednym z nich jest prof. Marek Belka (zarejestrowany przez SB jako kontakt operacyjny „Belch”).