Tomasz Szczerbicki

​Skarby Reduty Ordona

numer 1624 - 16.01.2017
Około 2600 zabytków, w tym wyposażenie wojskowe, elementy broni, monety oraz fosę i wilcze doły ze szczątkami stu kilkudziesięciu żołnierzy polskich i rosyjskich odkryto podczas kilkuletnich badań archeologicznych na Reducie Ordona, miejscu walk Powstania Listopadowego. Odkryciem był również fakt, że lokalizacja Reduty Ordona była inna, niż wcześniej sądzono – znajdowała się ona przy obecnej ul.

​Szkolne utarczki

numer 1622 - 13.01.2017
Sytuacja szkolnictwa na Białołęce jest tragiczna. Aby doprowadzić ją do mniej więcej normalnego stanu, musiałby powstać tam co najmniej 2–3 nowe szkoły. Dlatego informacje o tym, że obecnie budowana placówka przy ul. Warzelniczej miałaby nie zostać ukończona w terminie, budzą duże obawy rodziców dzieci, które mają do niej chodzić.

​Zachodni tylko z nazwy

numer 1619 - 10.01.2017
Przez dziesięciolecia przyjęło się, że wszystko określone słowem „zachodni” było ekskluzywne, wysokiej jakości. Zupełnie inaczej jest w Warszawie z dworcami PKP. Dworzec Zachodni przypomina bardziej standardy wschodu lub minionego PRL-u. Jest on raczej wstydliwą wizytówką stolicy, choć ma się to wkrótce zmienić.

​Uciec z miasta za grosze

numer 1618 - 09.01.2017
Wielu zmęczonych zgiełkiem miasta warszawiaków marzy o domu letniskowym na spokojnej, sielskiej wsi. Okazuje się, że domy w niektórych regionach woj. mazowieckiego można kupić za niewielkie kwoty. Mit drogich działek wiejskich dotyczy tylko pól uprawnych, te cały czas trzymają cenę. Stare siedliska wiejskie można jednak kupić za bezcen.

​Zemsta za publikacje w „Gazecie Polskiej Codziennie”?

numer 1617 - 07.01.2017
Kilka tygodni temu opisaliśmy sprawę warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Modzelewskiego”, która dysponuje działką budowlaną o powierzchni prawie 5000 m². Kontrowersje wzbudzały tu okoliczności planowanej sprzedaży prawa wieczystego użytkowania tej działki, której wartość to co najmniej kilka milionów złotych.

​Śmierdzący problem wysypiska w Kotuniu

numer 1616 - 05.01.2017
Wysypisko śmieci w Kotuniu (pow. siedlecki), którego właścicielem jest prywatna ostrołęcka firma MPK, miało zostać zamknięte pod koniec 2014 r. Zamieszanie biurokratyczne spowodowało, że zgodę na funkcjonowanie wysypiska przedłużono do końca 2016 r. Zaprotestowali mieszkańcy gminy Kotuń. Pisali petycje i skargi, blokowali wjazd ciężarówkom z dostawami śmieci. W grudniu 2016 r.

​Nie metrem, a tramwajem

numer 1615 - 04.01.2017
Obok budowy metra linia tramwajowa na Gocław to kolejna ważna społecznie inwestycja komunikacyjna, o którą od lat walczą mieszkańcy Pragi-Południe. Metro tutaj to odległa przyszłość, ale za kilka lat będzie można dojechać na Gocław tramwajem. W ostatnich dniach minionego roku wydano decyzję środowiskową w tej sprawie.

​Mecenas Nowaczyk ponownie w natarciu

numer 1614 - 03.01.2017
Nabywcy praw spadkowych próbują przejąć budynki przy ul. Noakowskiego 18 i 20 należące do Politechniki Warszawskiej. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że są to osoby współpracujące z mecenasem Robertem Nowaczykiem, łączonym z kontrowersyjną reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki.

​Dworzec Wschodni „bez barier”

numer 1613 - 02.01.2017
Póki co brak barier społecznych przy Dworcu Wschodnim jest pobożnym życzeniem. Drugi co do wielkości dworzec kolejowy w Warszawie nie ma żadnych wind ani schodów ruchomych na perony. Paradoksem jest fakt, że przed Euro 2012 dworzec przeszedł kosztowny remont. Zrobiono piękne wnętrza, ale nie powstała żadna winda czy schody ruchome. Każdego roku przez ten dworzec przewija się ok.

​Budowę obwodnicy czas zacząć

numer 1612 - 31.12.2016
Budowa kolejnego odcinka południowej obwodnicy Warszawy jest dobrą wiadomością dla warszawiaków. Wielu mieszkańców stolicy zastanawia się jednak, jak będzie wyglądała komunikacja w stolicy po rozpoczęciu tej inwestycji. Ruch na Woli i Pradze-Północ jest ograniczony w znacznym stopniu pracami związanymi z budową metra. Czy to samo czeka Ursynów?

​Miejscy kupcy na wylocie

numer 1611 - 30.12.2016
Czarne chmury zawisły nad wieloma stołecznymi bazarami. Po 25 latach funkcjonowania ich sytuacja staje się bardzo trudna. Z jednej strony klientów odbierają im supermarkety, z drugiej deweloperzy starają się pozyskać tereny bazarów pod inwestycje budowlane. Teraz przyszedł kres na bazar na Służewcu znajdujący się między ulicami Gotarda, Rzymowskiego i Jadźwingów.

​Praga-Północ w sylwestrową noc nie rozbłyśnie

numer 1609 - 28.12.2016
Jak co roku przed sylwestrem wraca temat fajerwerków. Z jednej strony są racje osób, które hucznie chcą powitać nowy rok. Z drugiej – racje właścicieli psów i kotów, które boją się głośnych wystrzałów. Od lat przed sylwestrem powraca pytanie: strzelać czy nie strzelać? Dyskusje na ten temat nie słabną.

​Umiar – czy deweloperzy kiedyś go doświadczą?

numer 1608 - 27.12.2016
Pod hasłem „Deweloper twój wróg” toczy się wiele społecznych dyskusji na Białołęce. Jest to bardzo uproszczone spojrzenie na problem, sprawa jest dużo bardziej złożona i wielowątkowa. Dwie główne opozycyjne strony w tej dyskusji to deweloperzy i mieszkańcy Białołęki.

​Zostań Świętym Mikołajem

numer 1607 - 24.12.2016
Do 6 stycznia 2017 r. przedłużono zbieranie darów w ramach akcji „Świąteczna Paczka dla osieroconych dzieci z Hospicjum Królowej Apostołów z Radomia”. W zbiórkę mogą włączyć się przedsiębiorcy i zwykli obywatele. Każdy dar serca jest cenny. Trudno znaleźć cel bardziej szczytny i lepszy ku temu czas.

​Toksyczny karp

numer 1606 - 23.12.2016
Sąd Najwyższy stanął po stronie obrońców praw zwierząt. Po 6 latach walki o prawa karpi orzeczono kasację wyroku w spawie znęcania się nad karpiami w jednym ze sklepów na warszawskim Ursynowie. Dzięki temu sprawa będzie toczyć się od nowa. Jednak już teraz Sąd Najwyższy wskazał, że karp podlega ustawie o ochronie zwierząt, a trzymanie go bez wody jest niehumanitarne.

​Czy będzie się żyło wygodniej

numer 1605 - 22.12.2016
Stołeczny ratusz wybrał 330 projektów, które zostaną zrealizowane w 2017 r. Najwięcej inwestycji zaplanowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Modernizacji poddane zostaną również tory kolejowe najpopularniejszych linii dojazdowych do Warszawy. Dużo pracy będą mieli też drogowcy.

​Reprywatyzacyjny galimatias

numer 1605 - 22.12.2016
Reprywatyzacja nieruchomości warszawskich to bomba z opóźnionym zapłonem. Jest to problem zarówno władz, jak i starających się o zwrot byłych właścicieli. Co gorsza prawo niejednokrotnie nie ma jednolitej i klarownej wykładni w tych sprawach. Wiele przypadków pozostaje niezałatwionych, gdyż nie wiadomo np., jak określić społeczną rolę budynku. Taki przypadek dotyczy byłego przedszkola przy ul.

​„Nie” dla kolejnej fabryki smrodu

numer 1604 - 21.12.2016
Stanowcze protesty mieszkańców, radnych dzielnicy i interwencja władz miasta spowodowały, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zrezygnowało z budowy zlewni szamba na Choszczówce, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków Czajka. Ten protest spowodował jedność ponad podziałami. 

​Twarzą w twarz przez okna na Muranowie

numer 1603 - 20.12.2016
Na podwórku pomiędzy ul. Wałową 3 a ul. Andersa ma stanąć wieżowiec. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nowy budynek ma być wciśnięty pomiędzy bloki z lat 50. Mieszkańcy się obawiają, że jeżeli powstanie, to będą mogli zaglądać sobie do okien. Mimo to pozwolenie na budowę zostało już wydane, a wojewoda nie doszukał się w nim żadnych uchybień.

​Prawo i arytmetyka służą radnym na Ursynowie

numer 1602 - 19.12.2016
Na ostatniej sesji rady dzielnicy ursynowscy radni wnioskowali o odwołanie ze stanowiska przewodniczącej rady dzielnicy Teresy Jurczyńskiej-Owczarek. Niespodziewanie oprócz zarzutów kierowanych do przewodniczącej pojawił się inny problem – ważności głosowania.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama