Joanna Gepfert

Fenomen klubów „Gazety Polskiej”

numer 1756 - 23.06.2017
Wyjątkowość klubów „Gazety Polskiej” polega na tym, że jest to autentyczny ruch obywatelski. Nie powstał jako zakamuflowana partia polityczna, ale po to, by realizować ideę społeczeństwa obywatelskiego na prawej stronie sceny politycznej. To daje mu siłę, która pomogła wynieść do władzy prawicę i wspiera ją w realizacji konserwatywnego projektu politycznego.


Niepodrabialny fenomen obywatelski

numer 1753 - 20.06.2017
XII Zjazd Klubów „GP”, na który przyjechało ponad 800 osób, skłania do kolejnej analizy tego fenomenu. Kluby to przede wszystkim ruch obywatelski, nie zakamuflowana partia polityczna, co jest w Polsce praktyką. Ich rozwojowi sprzyja nowoczesna struktura sieciowa i autentyczna, obywatelska formuła organizacyjna. Powstają z oddolnej inicjatywy ludzi.

Brytyjscy konserwatyści w narożniku

numer 1744 - 08.06.2017
Ostatnie ataki terrorystyczne mogą odebrać konserwatystom samodzielną władzę. Przedwyborcze sondaże nie wróżą im dobrze. Sytuację ratuje spodziewany rozkład głosów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Gdyby nie to, należałoby się liczyć z powtórką sprzed roku, gdy niewielka przewaga sondażowa przeciwników brexitu nie przełożyła się na wygraną w głosowaniu.

Strzał w dziesiątkę

numer 1737 - 31.05.2017
Od dziecka uczono nas, że na zaczepki nie należy odpowiadać. Nie znaczy to bynajmniej, że trzeba milczeć i tolerować czyjeś agresywne ataki lub ciosy poniżej pasa. Należy odpowiedzieć, jednak w taki sposób, żeby to było skuteczne. W polityce przez wiele lat obowiązywała zasada sprostowań.

​Słowo o sondażach

numer 1731 - 24.05.2017
Sondaże w Polsce zamawiają wszyscy, tylko nie rząd, instytucje publiczne czy Sejm. Dlatego nie mamy badań programowych, z których by coś wynikało. Mamy za to konkursy piękności używane do walki politycznej. Sondaże na temat wprowadzanych projektów zlecają na przykład Niemcy. Według „Der Spiegel” kanclerz Merkel przez cztery lata przeprowadziła 600 różnych tematycznych badań opinii.

Niech PiS debatuje z Platformą po swojemu

numer 1721 - 12.05.2017
Platforma, żądając debat z Prawem i Sprawiedliwością, nie zauważyła, że to właśnie rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek wezwała do pierwszej z nich. Zadała pytania, które dla Grzegorza Schetyny i jego partii okazały się prawdziwą pułapką.

Tak szlabanowi na gadulstwo

numer 1711 - 28.04.2017
Ministrowie i doradcy rządu Beaty Szydło mówią zdecydowanie za dużo. Gadatliwość tego gabinetu może wynikać z dobrych chęci, ale jak wiadomo, jest nimi piekło wybrukowane. Plagą są tu nieprzemyślane komentarze i inicjatywy, które rodzą się często dopiero przed mikrofonami i kamerami mediów.

Dobre zmiany w MON-ie

numer 1696 - 10.04.2017
Nowa rzecznik MON-u mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz usłyszała już na swój temat sporo komentarzy. Głównie pozytywnych, bo na zarzut, że na pierwszym spotkaniu z mediami powinna powiedzieć więcej o sobie, może machnąć ręką. Nie jest celebrytką, nie musi. Przed nią zadanie poprawy wizerunku ministerstwa, a nie promowania siebie. Sama nominacja to już krok w tę stronę.

Wystarczy rozsądna korekta

numer 1694 - 07.04.2017
Odrzucenie wotum nieufności dla rządu nie jest problemem dla większości sejmowej. Ciekawsze jest to, jak PiS zamierza się bronić przed szkodami wizerunkowymi, które ostatnio poniosło, a także konsolidacją opozycji wokół PO – bo to właśnie najważniejsza wiadomość z ostatnich sondaży.

Brexit bez trzaskania drzwiami

numer 1691 - 04.04.2017
Formalne żegnanie się Unii Europejskiej z Wielką Brytanią ruszyło na dobre i dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy obie strony rozejdą się po przyjacielsku. Kilka krajów członkowskich i wielu urzędników brukselskich uważa, że nie należy ułatwiać Brytyjczykom wyjścia. Padają niby racjonalne argumenty, że opuszczenie UE musi być przykre, by inne państwa nie poszły tą drogą.

Jaka solidarność w Unii Europejskiej?

numer 1681 - 23.03.2017
Szefowie państw UE spotkają się za kilka dni (25 marca) w stolicy Włoch, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przyjmą też okolicznościową deklarację. Po tym, jak niedawno w Wersalu Niemcy opowiedziały się za koncepcją Europy różnych prędkości, istnieje obawa, że coś z tej idei może przebić się do rzymskiego dokumentu.

Opozycja konkuruje z mediami

numer 1661 - 28.02.2017
Uproszczenie regulacji dotyczących wycinki drzew było sporym potknięciem i trzeba zgłaszać o to pretensje do PiS-owskiej większości w parlamencie. Warto też jednak zadać pytanie, gdzie była opozycja, gdy te poprawki dyskutowano i uchwalano.

Waszczykowski politykiem europejskim

numer 1658 - 24.02.2017Nie straszcie, działajcie!

numer 1642 - 06.02.2017
Szczyt szefów państw europejskich na Malcie przebiegł bez epatowania strachem, które ostatnio coraz częściej zdarza się w polityce zagranicznej. Przykładem choćby list Donalda Tuska, w którym straszył Europę nową administracją USA. Świat się zmienia i zmienia się Europa. UE musi się zmierzyć z brexitem, czyli swego rodzaju dezintegracją.

Pierwsze gesty i czyny

numer 1630 - 23.01.2017


Trump spiera się o pierwszeństwo z Reaganem

numer 1629 - 21.01.2017
Donald Trump potraktował wybory jak biznes, do którego trzeba przekonać Amerykę. A ona uznała, że warto z nim ten biznes zrobić. Charyzmatyczny wojownik z niewyparzonym językiem uwiódł Stany Zjednoczone. Przed nim udało się to tylko Ronaldowi Reaganowi.

Za takie standardy tylko wilczy bilet

numer 1625 - 17.01.2017
Piętrzą się zarzuty wobec Mateusza Kijowskiego za przekładanie do własnej kieszeni pieniędzy zebranych podczas marszów KOD-u. Dochodzą do tego jego pokrętne tłumaczenia i mina osoby zadowolonej z siebie. Zastanawiam się, ile jeszcze czasu potrzebuje zarząd KOD-u na pożegnanie się ze swoim liderem.

Prawdziwy sprawdzian dopiero przed nami

numer 1620 - 11.01.2017
Klamka zapadła, prezydent przystawił na reformie edukacji pieczątkę „do realizacji”. Likwidacja gimnazjów będzie kolejnym spełnionym zobowiązaniem wyborczym PiS‑u. W tej sprawie większość z nas poczeka jednak z wystawieniem ostatecznych ocen. Sprawdzimy, czy ta zmiana zasługuje na tak wysokie noty, jak wcześniejsze projekty z listy „obiecane i wykonane”, zwłaszcza program Rodzina 500+.

Informacja w ślubnym opakowaniu

numer 1600 - 16.12.2016
Polityka informacyjna każdego rządu powinna sięgać po coś nowego, starego, coś pożyczonego i niebieskiego, czyli po to, co według tradycji powinna mieć przy sobie panna młoda. Oznacza to korzystanie z tradycyjnych symboli, posługiwanie się mediami społecznościowymi, przyglądanie się doświadczeniu innych i organizowanie wydarzeń zewnętrznych.

Czas bólu i… normalności

numer 1590 - 05.12.2016
Tegoroczna Barbórka była inna niż dotychczasowe. Po śmierci ośmiu górników w kopalni Rudna odwołano huczne uroczystości. Tak postanowiły Wyższy Urząd Górniczy oraz Polska Grupa Górnicza, szybko i bez publicznych dyskusji na ten temat. To niejedyny przykład zachowania taktownego i godnego w odniesieniu do tragedii w Polkowicach.