Natalia Karcz-Kaczkowska

Mgliste obietnice stołecznego ratusza

numer 2557 - 14.02.2020
Mieszkańcy Warszawy po raz kolejny przekonują się, że presja społeczna ma sens. Po tym, jak w grudniu ub.r. Rada Warszawy głosami Koalicji Obywatelskiej podjęła uchwałę o drastycznych podwyżkach za odbiór odpadów, do stołecznego ratusza zaczęły napływać liczne protesty. Teraz władze stolicy zapowiadają, że pracują nad projektem nowelizacji grudniowej uchwały.

Czarna seria na pasach

numer 2556 - 13.02.2020
Chociaż policyjne statystyki dotyczące wypadków w Warszawie za ubiegły rok pokazują, że było ich mniej, to początek roku na stołecznych drogach obfituje w zdarzenia drogowe z udziałem pieszych na pasach. – Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od uczestników ruchu i ich odpowiedzialności – wyjaśnia podkom.

Sprawa działek przy ul. Borzymowskiej rozstrzygnięta

numer 2555 - 12.02.2020
Za nami kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej. – Komisja uchyliła przyznanie ponad 10 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej, były to już ostatnie rozstrzygnięcia ws. działek na Targówku – poinformował wczoraj przewodniczący Sebastian Kaleta. Ponadto komisja podjęła 13 decyzji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień, których łączna kwota to ponad 493 tys. zł.

Wichury przeszły nad Mazowszem

numer 2554 - 11.02.2020
Noc z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach w całym kraju upłynęła pod znakiem silnego, porywistego wiatru. Wczoraj rano blisko 5400 gospodarstw domowych było bez prądu.

Kolejny spór w sprawie lotniska w Modlinie

numer 2554 - 11.02.2020
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej sejmiku województwa mazowieckiego po raz kolejny wracają do sprawy Portu Lotniczego w Modlinie. Według nich Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i Agencja Mienia Wojskowego blokują 50 mln zł na rozwój lotniska, zaś działania – a zdaniem radnych ich brak – ze strony PKP PLK mogą doprowadzić do straty 100 mln zł.

​Bezpieczne ferie

numer 2554 - 11.02.2020
Do 23 lutego potrwają wzmożone kontrole służb na Mazowszu, prowadzone m.in. przez policję. Działania te są związane z rozpoczętymi w poniedziałek w naszym województwie feriami zimowymi. Policja sprawdzi autokary, a straż pożarna przypomina o bezpieczeństwie pożarowym. Co zrobić, by wypoczynek nasz i naszych dzieci był bezpieczny i udany?

Mazowsze zyska dziewięć obwodnic

numer 2553 - 10.02.2020
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie realizacji rządowego programu 100 Obwodnic. – To wspaniała informacja dla całej Polski. Mieszkańcy 100 miast, które na co dzień borykają się z olbrzymią liczbą samochodów, tranzytem, będą za kilka lat mogli odetchnąć pełną piersią – komentuje poseł Andrzej Kosztowniak.

Zajrzą do pieców

numer 2552 - 08.02.2020
Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza dodatkowe zadania dla straży miejskiej. Jak się okazuje, głównie w weekendy zwiększa się liczba zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego spalania w piecach, m.in. na Białołęce i w Wawrze. Dlatego strażnicy miejscy w sobotę i niedzielę pojawią się we wspomnianych dzielnicach, aby skontrolować, co jest spalane w piecach. A wciąż trafia do nich co się da.

​UOKIK przyjrzy się uchwale krajobrazowej

numer 2552 - 08.02.2020
Przyjęta w połowie stycznia przez warszawską radę miejską uchwała krajobrazowa wzbudziła zainteresowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Obawy budzi możliwość stworzenia monopolu jednej spółki – AMS SA i wyeliminowania z rynku wielu firm z branży reklamowej – wyjaśnia urząd.

Skoki na balkony z finałem w areszcie

numer 2552 - 08.02.2020
Media nazwały go „balkonowym skoczkiem”, bo włamywał się do mieszkań, wskakując na balkony z okien znajdujących się na klatkach schodowych. Jego łupem miało paść ok. 65 tys. zł i biżuteria warta ok. 15 tys. zł. Jednak nie nacieszy się już swoimi zdobyczami. Policji udało się go złapać, obecnie przebywa w areszcie.

Będzie nowa opieka nad maluchami

numer 2551 - 07.02.2020
Wczoraj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wręczono gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu Maluch+. Do mazowieckich samorządów i podmiotów prywatnych trafi w tym roku 58,9 mln zł. – Cieszy nas, że z każdą edycją żłobki i kluby dziecięce powstają w gminach, które do tej pory ich nie miały.

​Nie żyje 10-latka, kierowca nie przyznaje się do winy

numer 2551 - 07.02.2020
74-letni kierowca fiata punto, który w niedzielę potrącił na przejściu dla pieszych w Żyrardowie matkę z dwójką dzieci, usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku, w następstwie którego śmierć poniosła jedna z osób poszkodowanych. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i odmówił składania zeznań.

W oczekiwaniu na decyzję

numer 2544 - 30.01.2020
Zgodnie z przyjętą pod koniec ubiegłego roku ustawą relikt PRL, czyli użytkowanie wieczyste, odchodzi w zapomnienie. Mało tego, wykup gruntu przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności może zostać dokonany z 98-proc. bonifikatą, tak przynajmniej jest w Warszawie.

Osiągnęli budżetowe porozumienie

numer 2543 - 29.01.2020
Większość samorządów decyzję o kształcie tegorocznego budżetu ma już za sobą. Powiodło się to również w Radomiu. Po wielu dyskusjach w ostatniej chwili udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy radnymi a prezydentem. Wciąż jednak pozostaje otwarta kwestia wysokości opłat za odbiór śmieci.

Szczepionka przepustką do przedszkola

numer 2542 - 28.01.2020
Rozszerza się lista gmin i miast, które przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli premiują te dzieci, które otrzymały komplet szczepień. Do tego grona ma szansę dołączyć Płock. Władze miasta w ten sposób chcą dać jasny sygnał, że szczepienie dzieci jest bardzo ważne.

Z Rady Warszawy do Państwowej Komisji Wyborczej

numer 2541 - 27.01.2020
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej powołuje Sejm, zaś dwóch Naczelny Sąd Administracyjny i Trybunał Konstytucyjny. Wśród osób powołanych przez Sejm znalazł się były warszawski radny Dariusz Lasocki. Co sądzą o jego dotychczasowej aktywności stołeczni samorządowcy?

​Z Rady Warszawy do Państwowej Komisji Wyborczej

numer 2541 - 27.01.2020
Dariusz Lasocki po blisko 10 latach żegna się przynajmniej na cztery lata z działalnością na rzecz warszawskiego samorządu. Samorządowe ławy zamienia na ławy Państwowej Komisji Wyborczej. Jak żegnają go dotychczasowi współpracownicy? Co sam mówi o swojej działalności radnego?


Seniorzy filarem społeczeństwa

numer 2536 - 21.01.2020
21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni dla wszystkich babć i dziadków. To właśnie oni stanowią coraz większą część populacji w Warszawie i na całym Mazowszu. Co mówią o nich statystyki prowadzone przez Urząd Statystyczny?

Pronit znowu płonął

numer 2535 - 20.01.2020
W sobotę ok. godz. 3 nad ranem na terenie dawnych zakładów Pronit w podradomskich Pionkach wybuchł pożar. Ogień pojawił się w miejscu, w którym swoją siedzibę ma obecnie firma Bomax, będąca w stanie upadłości, a paliły się odpady pozostawione przez tę firmę. To już kolejny pożar na terenie byłych zakładów, w których produkowany był proch.

Opóźniona podwyżka opłat

numer 2534 - 18.01.2020
Na czwartkowej sesji rady miasta stołeczni radni przyjęli zmiany w uchwale dotyczącej systemu opłat za wywóz śmieci. Konieczność ich przyjęcia wiązała się z uwagami Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na skutek wprowadzonych zmian nowe stawki będą obowiązywały nie od lutego, jak pierwotnie zakładano, ale od marca.