​OLIVIER BAULT

Alternatywa dla Europy

numer 1971 - 09.03.2018
Wizja Unii Europejskiej przedstawiona w Budapeszcie na międzyparlamentarnym spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) to alternatywa dla pogrążonej w coraz głębszym kryzysie Unii. Co się na nią składa? Po pierwsze, wartości europejskie rozumiane jako wartości chrześcijańskie, a nie lewicowo-liberalne.

Medialne ataki na Polskę bronią obosieczną

numer 1886 - 25.11.2017
Bez wątpienia kampania medialna przeciwko Polsce, rozpętana po obu stronach Atlantyku po rzekomym faszystowskim czy neonazistowskim marszu w Warszawie, szkodzi wizerunkowi Polski. Im cięższe działa, tym większe szkody, można by pomyśleć. Ale przy każdej takiej kampanii propagandowej tracą popularność także media mainstreamowe.

Wątpliwe zwycięstwo Macrona

numer 1874 - 10.11.2017
W polskich mediach zmianę dyrektywy o pracownikach delegowanych uznano za zwycięstwo prezydenta Francji i porażkę polskiej dyplomacji. Jednak z francuskiej perspektywy wygląda to nieco inaczej.

Priorytet Brukseli – ukarać Londyn za brexit?

numer 1857 - 20.10.2017
„Przestańmy grać kwestią rozliczenia za brexit i rozpocznijmy rozmowy w sprawie przyszłego porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską” – nawoływał ostatnio na łamach pisma „The Guardian” duński minister finansów.

Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

numer 1838 - 28.09.2017


Związki cywilne to początek

numer 1832 - 21.09.2017
Jak wiadomo, w Polsce homoseksualiści są dyskryminowani, bo państwo nie uznaje ich związków. W wielu krajach Europy homolobby wywalczyło nawet homomałżeństwa z prawem do adopcji dzieci. Francuscy socjaliści, legalizując małżeństwa jednopłciowe w 2013 r., zarzekali się, że na tym poprzestaną, podobnie jak wcześniej mieli poprzestać na związkach cywilnych bez możliwości adoptowania dzieci.

Migranci – wątpliwa rola NGO-sów

numer 1825 - 13.09.2017
Od początku sierpnia libijska straż przybrzeżna, w porozumieniu z Rzymem, zastrzegła dla siebie – zgodnie z prawem międzynarodowym – wyłączną strefę dla prowadzenia operacji ratunkowych do 100 mil morskich od wybrzeża. Statki europejskich organizacji pozarządowych (NGO) zostały z tej strefy wypędzone, a niektóre w związku z tym zawiesiły zupełnie swoją działalność.

Tak, terroryści są także wśród „uchodźców”

numer 1807 - 23.08.2017
Po każdym kolejnym zamachu podnoszą się w Polsce ze strony części opozycji głosy, jakoby kłamliwe i niemoralne było wiązanie kwestii relokacji nielegalnych imigrantów z zagrożeniem islamskim terroryzmem. Przypomnijmy zatem pewne fakty. W czasie zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 r.

Brońmy Europy i ratujmy ludzi naprawdę!

numer 1797 - 10.08.2017
Aż dziewięć organizacji pozarządowych obsługuje odbiór nielegalnych imigrantów u wybrzeży Libii, wszystkie o poglądach lewackich, proimigranckich. W ostatnich dniach pojawił się jednak statek organizacji pozarządowej innego pokroju. Takiej, która nie może liczyć na pieniądze od Sorosa ani na żadne dotacje państwowe, ale która zdążyła zebrać w ciągu kilku miesięcy ponad 200 tys. dol.

Gentiloni odrzuca inicjatywę V4

numer 1791 - 03.08.2017
W tym tygodniu we włoskim parlamencie toczy się debata, czy należy wysyłać w kierunku Libii jednostki marynarki wojennej. Miałyby one wspomagać libijską straż przybrzeżną w zatrzymywaniu łodzi przewożących nielegalnych imigrantów oraz zawracaniu ich na afrykański ląd. Należy jednak wątpić, że Włosi na takie rozwiązanie się zdecydują.

Kolejne działania pozorne

numer 1780 - 21.07.2017
Ministrowie spraw zagranicznych UE postanowili, że kraje członkowskie zakażą eksportu łodzi pneumatycznych do Libii, jeśli pojawią się uzasadnione podejrzenia, iż mogą używać ich przemytnicy ludzi. Sęk w tym, że już w marcu włoska prasa alarmowała, iż takie łodzie można bez problemu kupić w chińskim serwisie Alibaba i to pod nazwą „pneumatyczne łodzie ratunkowe dla uchodźców”!

Emmanuel Macron rozbije Europę

numer 1714 - 04.05.2017
Emmanuel Macron, lewicowy kandydat na prezydenta Francji, postrzega dylemat wyborczy jednoznacznie. Po jednej stronie jest on, Francja nowoczesna i otwarta, po drugiej Marine Le Pen, której sprzyjają reżimy autorytarne, takie jak „Putina, Orbána i Kaczyńskiego, gdzie wiele swobód demokratycznych łamie się każdego dnia”.

Najgłupsza prawica na świecie

numer 1709 - 26.04.2017
Przegrany kandydat centroprawicy François Fillon miał program walki z islamizmem i z imigracją zbliżony do propozycji kandydatki Frontu Narodowego Marine Le Pen. Trudno w tej sytuacji zrozumieć jego deklarację wygłoszoną kwadrans po ogłoszeniu wstępnych wyników w niedzielę wieczorem, jakoby Marine Le Pen miałaby być jakąś ekstremistką i dlatego zachęca do głosowania na Emmanuela Macrona.

Islamolewica kontra prawica w wyborach we Francji

numer 1704 - 20.04.2017
Komu sprzyja radykalny islam w niedzielnych wyborach na prezydenta Francji? Najłatwiej można się tego dowiedzieć, analizując stopień zagrożenia, w jakim żyją czterej liczący się kandydaci. Jak podaje 19 kwietnia centroprawicowy dziennik „Le Figaro”, w obliczu m.in. konkretnych gróźb w mediach ze strony tzw.

Le Pen bliżej władzy dzięki Hollande’owi

numer 1699 - 13.04.2017
Im bliżej pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, tym bardziej robi się nerwowo. Nawet prezydent Hollande, którego machinacje pozwoliły zatopić kandydata centroprawicy François Fillona na rzecz jego „tajnej broni”, czyli Emmanuela Macrona, stwierdził, że „ta kampania brzydko pachnie”. W jej rezultacie zyskuje przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Mélenchon.

Tako rzecze turecki „sułtan”

numer 1682 - 24.03.2017
Pierwsza donosiła o tym włoska „La Repubblica”, a w ślad za nią nieliczne gazety europejskie: na przedreferendalnym wiecu w Eskişehir turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan wystosował taki oto apel: „Nawołuję stąd moich braci w Europie – żyjcie w lepszych dzielnicach, kupujcie lepsze auta, nie miejcie tylko trójki dzieci, lecz piątkę, gdyż to wy jesteście przyszłością

A co, jeśli wygra Marine Le Pen?

numer 1675 - 16.03.2017
Ponieważ zwycięstwa Marine Le Pen we francuskich wyborach prezydenckich nie można wykluczyć, PiS powinien, niezależnie od manipulacji medialnych o rzekomym wspólnym demontażu Unii przez Le Pen, Kaczyńskiego i Orbána, przemyśleć na chłodno, co będzie, jeśli...

Niestety: więcej antykoncepcji to więcej aborcji?

numer 1551 - 18.10.2016
Wbrew temu, co twierdzą zwolennicy tzw. aborcji na życzenie i co mogłoby się wydawać logiczne, szeroki dostęp do antykoncepcji nie zmniejsza liczby wykonywanych aborcji. Jest wręcz odwrotnie, jak pokazują to statystyki z krajów europejskich. Najwięcej aborcji jest tam, gdzie antykoncepcja jest powszechnie dostępna, tj. we Francji, w Wielkiej Brytanii i Szwecji.