Ilona Lewandowska

Wielkie święto polskości w Wilnie

numer 2018 - 07.05.2018
Barwy biało-czerwone zdominowały w sobotę Wilno. Głównymi ulicami miasta przeszedł polski pochód, w którym wzięło udział nawet 10 tys. Polaków – nie tylko z Wileńszczyzny, lecz także z odległych zakątków Litwy. Przemarsz był wspaniałą deklaracją polskości i przywiązania do narodowych tradycji.

Wspólny triumf obchodzony w Wilnie

numer 1974 - 13.03.2018
Na Litwie odbyły się uroczystości z okazji odzyskania w 1990 r. niepodległości. – Powrót Litwy do grona suwerennych państw ma dla nas olbrzymie znaczenie. Był to triumf Solidarności i Sąjūdisu, dwóch wielkich ruchów społecznych, które wyszły daleko poza granice naszych państw – oświadczył w Wilnie marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Wspólnym głosem dla dobra regionu

numer 1972 - 10.03.2018
W piątek premier RP Mateusz Morawiecki przebywał na Litwie, spotkał się tam m.in. z prezydent Dalią Grybauskaitė oraz ze swoim odpowiednikiem Sauliusem Skvernelisem, a także z szefami rządów pozostałych krajów bałtyckich: Łotwy i Estonii. Zadeklarowali oni pełne poparcie dla Polski w sporze z Brukselą.

W hołdzie bohaterom

numer 1966 - 03.03.2018
W niedzielę już po raz czwarty odbędzie się w Wilnie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Główni organizatorzy wydarzenia to Ambasada RP w Wilnie oraz Wileńska Młodzież Patriotyczna. Bieg wspierać będzie także litewskie wojsko. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal Niezależna.pl.

Wizyta, która daje nadzieję

numer 1953 - 16.02.2018
Prezydent Andrzej Duda przybył wczoraj z trzydniową wizytą do Wilna. Przyjazd związany jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. – Pokładamy w tym ogromne nadzieje. Nie tylko my jako Polacy mieszkający na Litwie, także władze Litwy – podkreśla prof. Jarosław Wołkonowski, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku.

Litwa – zazdrosna ojczyzna

numer 1950 - 13.02.2018
Litwa od blisko trzech dziesięcioleci nie potrafi rozstrzygnąć sprawy podwójnego obywatelstwa. Z powodu obowiązujących przepisów co roku kilkaset osób traci litewskie obywatelstwo ze względu na przyjęcie obywatelstwa innego państwa. Wiele osób – w tym Polacy, którzy mają dwa paszporty – zmuszonych jest do ukrywania tego w oczekiwaniu na korzystną dla siebie zmianę prawa.

Jubileuszowa 20. edycja „Polaka Roku”

numer 1932 - 23.01.2018
Laureatką tegorocznej edycji „Polaka Roku 2017”, zorganizowanej po raz 20. przez dziennik „Kurier Wileński”, została Regina Markiewicz, kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Solecznickiego. Celem plebiscytu jest wyrażenie wdzięczności osobom, które swoim zaangażowaniem przyczyniają się do podtrzymywania polskości na Litwie.

Cisi bohaterowie spod Wilna

numer 1930 - 20.01.2018
Wśród ponad 26 tys. osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest ok. 6,6 tys. Polaków. Znacznie więcej tych, którzy pomagając Żydom w okupowanej Polsce, ryzykowali życie swoje i swoich rodzin, nadal pozostaje nieznanych. Na liście Sprawiedliwych nie znajdziemy m.in. Malwiny i Romualda Rakowskich, którzy na Wileńszczyźnie ukrywali rodzinę Katzów.

Rządy Zielonych a mniejszości

numer 1566 - 05.11.2016
Wybory na Litwie minęły już dawno, a o nowej władzy nadal niewiele można powiedzieć. Wiadomo, że 56 mandatów zdobyli reprezentanci Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych. Zieloni – „bardziej konserwatywni od konserwatystów”, jak i „bardziej socjalistyczni od socjaldemokratów” – wciąż pozostają zagadką.