Dobromiła Wrońska

​Zobaczyć teczki bezpieki

numer 2029 - 19.05.2018
Wrocławska Noc Muzeów to nie tylko sztuka i kultura, ale także nasza historia. Tylko w tę sobotę miłośnicy studiowania dawnych czasów będą mieli możliwość przyjrzenia się z bliska na co dzień schowanym w archiwach IPN teczkom bezpieki, a także zapoznania się z historią Polski w Centrum Historii Zajezdnia czy Muzeum Militariów.

Atrakcje dla nocnych marków

numer 2029 - 19.05.2018
Nocne oglądanie panoramy Dolnego Śląska z najwyższego wrocławskiego budynku Sky Tower, zabawa przy muzyce weselnego didżeja oraz ponad 200 różnorodnych wydarzeń – tak prezentuje się tegoroczna Noc Muzeów we Wrocławiu. Na bezpłatne wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady czy koncerty zaprasza ponad 80 instytucji wrocławskich przez całą sobotę do późnych godzin nocnych.

​Miliony na restaurowanie zabytków Dolnego Śląska

numer 2028 - 18.05.2018
5,5 mln zł – tyle wyniesie tegoroczna dotacja na konserwację zabytków Dolnego Śląska. – W latach poprzednich przez bardzo długi czas kwota dofinansowania wynosiła ok. 500 tys. zł, w ostatnich czterech latach wzrosła do 780 tys. zł.

W Teatrze Współczesnym chcą uderzyć w dobrą zmianę

numer 2027 - 17.05.2018
Jak patriotyzm – to skrajny nacjonalizm, jak wiara katolicka – to zaraz psychiczna opresja, jak tożsamość narodowa – to zło w czystej postaci. Wokół takiego schematu wydaje się zbudowany najnowszy spektakl Krzysztofa Czeczota „Pani Furia”, który będzie można zobaczyć na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 19 maja.

Sztuka pomagania i radości życia

numer 2024 - 14.05.2018
Do 3 czerwca w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu przy wybranych dziełach sztuki pojawią się wyjątkowe grafiki stworzone przez pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Po skończonej prezentacji prace zostaną zlicytowane na specjalnej aukcji, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

​Sztuka za grosze

numer 2023 - 12.05.2018
Za grosze teatromani będą mogli kupić bilet w dziewięciu dolnośląskich teatrach z okazji Dnia Teatru Publicznego obchodzonego w sobotę 12 maja. W ramach akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” koordynowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wezmą udział teatry z całej Polski w 39 miastach.

​Baletowy hołd złożony polskiej muzyce

numer 2022 - 11.05.2018
Spektakl baletowy „Wieczór polski” w choreografii Emila Wesołowskiego i Teresy Kujawy to hołd złożony muzyce polskiej od Chopina do Kilara z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. prof. Jerzy Szymik – poeta nadziei

numer 2019 - 08.05.2018
Ks. prof. Jerzy Szymik z archidiecezji katowickiej, teolog i poeta, autor kilkunastu tomików poetyckich, znawca twórczości literackiej Czesława Miłosza czy teologicznej papieża Benedykta XVI, otrzymał za całokształt twórczości tegoroczną Nagrodę Literacką Czterech Kolumn. Nagrodę, zainspirowaną w 2000 r. przez lotnika, sadownika i pisarza Stanisława Pasternaka, otrzymali do tej pory m.in.

Sztuka i teatr oczami dziecka

numer 2017 - 05.05.2018
W tegoroczny Dzień Dziecka rozpocznie się 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, czyli osiem dni wypełnionych teatrem i sztuką tworzoną dla dzieci, ale i przez dzieci. – Program prezentuje to, co najlepsze we współczesnym polskim teatrze dla widza dziecięcego – zapewnia Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, organizatora festiwalu.

Organy mistrza Englera

numer 2015 - 02.05.2018
Słynne organy zwane głosem Śląska, stworzone przez Michaela Englera Młodszego, przez ponad 200 lat zdobiły kościół garnizonowy pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Wielokrotnie remontowane i przebudowywane przetrwały największe wojenne zawieruchy, w tym II wojnę światową, aż do 9 czerwca 1976 r., kiedy podczas wielkiego pożaru uległy niemal całkowitemu zniszczeniu.

​Majówka w Zajezdni

numer 2014 - 30.04.2018
Dla tych Wrocławian, którzy w trakcie majówki nie zamierzają opuścić miasta, Centrum Historii Zajezdnia przygotowało atrakcyjne propozycje spędzenia czasu wolnego: wystawę zdjęć Agencji Fotograficznej Solidarności Walczącej pokazujących manifestacje wrocławskie z 1 maja 1983 r., Kreatywną Strefę Relaksu dla dużych i małych, a także nowości na wystawie głównej.

W Polsce dziecku wolno umierać w domu

numer 2013 - 28.04.2018
Od kilku dni niemal cała Europa żyje historią Alfiego Evansa z Wielkiej Brytanii, dwuletniego chłopczyka, którego szpital decyzją sądu postanowił odłączyć od aparatury podtrzymującej życie wbrew woli rodziców. Najbardziej dziwi to, że nie pozwala się na przeniesienie dziecka do innej placówki, gdzie podjęto by walkę o jego życie.

Szatanie, gdzie jesteś?

numer 2012 - 27.04.2018
Kim jest szatan? Gdzie się ukrywa? Czy poznamy go, kiedy po nas przyjdzie? A może cały czas jest tuż obok, może nawet w nas… Próby odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych, dotyczących granicy między dobrem i złem podjęła się Renata Jasińska w najnowszym spektaklu Teatru Arka „Pod słońcem szatana – o księdzu co z diabłem wojował”.

Różne światy filmowców

numer 2011 - 26.04.2018
Od 11 do 20 maja dawne kino Warszawa, a obecnie Dolnośląskie Centrum Filmowe przy ul. Piłsudskiego 64a, wypełni się filmami dokumentalnymi. W tych dniach potrwa kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który pod hasłem „Oderwij się” proponuje ponad 60 dokumentów z całego świata.

​Stulecie niepodległości i urodzin artysty

numer 2009 - 24.04.2018
Wystawa „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”, którą od 22 kwietnia można zwiedzać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, jest najszerszą dotychczasową prezentacją twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych.

Dociekanie prawdy o Smoleńsku to zobowiązanie honorowe

numer 2008 - 23.04.2018
W piątek we Wrocławiu redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” spotkał się z członkami i sympatykami klubów „Gazety Polskiej” z Dolnego Śląska, aby skomentować bieżącą politykę polską i światową.

O księdzu, co z diabłem wojował

numer 2006 - 20.04.2018

„Pod słońcem Szatana – o księdzu co z diabłem wojował” to najnowsza propozycja teatru Arka, która będzie miała swoją premierę w sobotę 21 kwietnia o godz. 19. Sztuka, łącząca komedię z elementami groteski i dramatu, dotyczy spraw ostatecznych. Dotyka tajemnicy życia, śmierci i cierpienia, a przede wszystkim skupia się wokół tego, kogo obwinia się za zło tego świata – Szatana.

Czarny Ląd oczami jego mieszkańców

numer 2004 - 18.04.2018
W czwartek 19 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu rozpoczyna się 13. edycja festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera.

Rodzic – pierwszy lekarz swojego dziecka

numer 2003 - 17.04.2018
Brak systemu badań przesiewowych dna oka w Polsce u niemowlaków zaraz po urodzeniu oraz niemal brak dogłębnych profilaktycznych badań oka i ostrości widzenia przed szóstym rokiem życia powoduje, że to na rodziców (a następnie pediatrów) spada obowiązek zwracania szczególnej uwagi na wszelkie nieprawidłowości w widzeniu u swoich dzieci.

​Rodzic – pierwszy lekarz swojego dziecka

numer 2003 - 17.04.2018
Jak podkreślają lekarze różnych specjalizacji, dzieci – szczególnie te najmłodsze – nie są łatwymi pacjentami. Diagnozowanie maluchów wymaga od lekarza nie tylko znajomości chorób, ale także odpowiedniego, psychologicznego wręcz podejścia.