Michał Kuź

Bawaria skręca w prawo

numer 2029 - 19.05.2018
Od 1 czerwca bawarskie urzędy będą prawnie zobowiązane do zawieszenia krzyża w widocznym miejscu. To inicjatywa nowego premiera landu Markusa Södera. Wcześniej całe Niemcy emocjonowały się wypowiedziami innego bawarskiego polityka, Horsta Seehofera – szefa CSU i ministra spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel. W wywiadzie dla „Bilda” stwierdził on: „Islam nie jest częścią Niemiec”.

Putin stawia na Niemcy

numer 2020 - 09.05.2018
Z kim i w jakiej kolejności przy oficjalnych okazjach wita się przywódca? To jedno z kluczowych pytań przy analizie polityki państw autorytarnych. A skoro tak, to Władimir Putin wysłał właśnie bardzo jasny sygnał, że relacje z Niemcami traktuje priorytetowo.

​Możliwe zawieszenie broni?

numer 1986 - 27.03.2018
Szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera ucieszyły wieści o tym, że polski rząd zdecydował się zmodyfikować nieco reformę sądownictwa. Daje mu to bowiem pretekst, by zachowując twarz, zrobić krok w tył. Sankcje i tak zostałyby ostatecznie zablokowane. Spór osłabia zaś tylko wspólnotę wobec kluczowych wyzwań globalnych.

​Ciepły powiew z Berlina

numer 1980 - 20.03.2018
Dyplomaci Polski i Niemiec zapowiadają ożywienie współpracy weimarskiej. Ze strony Berlina towarzyszy temu otrzeźwienie w kwestii intencji Paryża. Francja zdaje się bowiem przewodzić koalicji krajów socjalnie głodnych i finansowo niesfornych.

​Licencja na zabijanie

numer 1974 - 13.03.2018
Zapowiadane spotkanie Donalda Trumpa z dyktatorem Korei Płn. Kim Dzong Unem oddala widmo wojny w Azji. Ma to jednak pewną cenę. Sygnał wydaje się tu jasny. Można sobie pozwolić na naprawdę wiele, a i tak nakłonić największe mocarstwo do rozmów, jeśli tylko ma się broń nuklearną. Iranowi i krajom jemu podobnym da to na pewno do myślenia. Jeszcze w 2012 r.

​Alternatywa Marka Ruttego

numer 1968 - 06.03.2018
Premier Holandii Mark Rutte 2 marca przyjechał do Berlina specjalnie po to, aby opowiedzieć o swojej wizji Unii Europejskiej. W największym skrócie ma to być Europa, która mniej ingeruje, ale też mniej wydaje. Ogranicza się tylko do sfer, w których inicjatywy poszczególnych państw mogą nie wystarczyć. Chodzi tu np. o zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo i kontrolę granic.

​Kryterium praworządności

numer 1963 - 28.02.2018
W Brukseli jedni mówią, że fundusze unijne powinny zależeć od stosowania przez państwo członkowskie standardów praworządności. Inni, zwłaszcza Niemcy – że od otwartości na przyjmowanie uchodźców i imigrantów. Problem z tym pierwszym kryterium jest taki, że jak na razie pozostaje zupełnie arbitralne. Z tym drugim – że jest pogwałceniem traktatów.

Lepiej dłużej nie drażnić Trumpa

numer 1957 - 21.02.2018
7 lutego oddziały wierne prezydentowi Baszarowi al-Asadowi przy wsparciu rosyjskich najemników zaatakowały sztab opozycyjnych proamerykańskich Syryjskich Sił Demokratycznych. Amerykanie szybko skontaktowali się z oficerami armii rosyjskiej, ci stwierdzili jednak, że Rosjan tam nie ma. Po błyskawicznym ostrzale artyleryjskim, ataku dronów i bombardowaniu słowo stało się ciałem.

Jak lobbować w USA?

numer 1956 - 20.02.2018
Polska ma poczucie, że jest ważnym partnerem USA. Może nie tak silnym jak kraje Europy Zachodniej, ale za to bardzo sumiennym i godnym zaufania. Wzorowo wypełniamy nasze sojusznicze obowiązki w ramach NATO. Popieramy amerykańską politykę zagraniczną zarówno względem Rosji, jak i w bardzo drażliwych kwestiach bliskowschodnich.

Niemcy krytycznie o Izraelu

numer 1949 - 12.02.2018
Niemiecka umowa koalicyjna między CDU/CSU a SPD wyraźnie uderza w politykę państwa Izrael. Wprawdzie dokument potwierdza prawo Izraela do samostanowienia, równocześnie jednak głosi, że żydowska „polityka osadnicza” jest „sprzeczna z prawem międzynarodowym”, bo oddala preferowany przez Berlin scenariusz powstania dwóch państw.

Nasz wielki, niewykorzystany potencjał

numer 1943 - 05.02.2018
Polska poznała możliwości, którymi dysponuje obecnie izraelska dyplomacja. Najważniejszym jej narzędziem nie jest jednak Twitter. Mówiąc krótko, w stosunkach międzynarodowych Izrael potrafi wiele kwestii ułożyć po swojej myśli przede wszystkim dzięki wzorowym relacjom z Waszyngtonem.

Zdradzając słowa

numer 1937 - 29.01.2018
Karanie pozbawianiem funkcji parlamentarnych nawet za najbardziej kontrowersyjne wypowiedzi to zaprzeczenie samej koncepcji parlamentaryzmu. Pierwsze europejskie parlamenty powstawały bowiem właśnie po to, by… pozwalać mówić. Stąd bierze się samo słowo „parlament” (franc. parler).

Kogut a JOW-y

numer 1931 - 22.01.2018
Jak to możliwe, że senatorowie partii kierowanej podobno żelazną ręką zagłosowali wbrew wyraźnym życzeniom kierownictwa? Dlaczego Stanisław Kogut zachował immunitet i nie zostanie zatrzymany przez prokuraturę?

Brzydki rozwód z Bannonem

numer 1921 - 10.01.2018
Kardynał Richelieu zwykł mawiać: „Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam”. Coś takiego musiał pomyśleć sobie niedawno Donald Trump. W nowej książce dziennikarza Michaela Wolffa o prezydencie USA jego były doradca Steve Bannon sportretował Trumpa jako mitomana, innych doradców jako amatorów, a rodzinę jako głupich nepotów.

Koniec z egalitarnym internetem?

numer 1905 - 18.12.2017
Świat polityki i wielkiego biznesu coraz bardziej chce zawładnąć siecią. W minionym tygodniu amerykańska Federalna Komisja Komunikacji zezwoliła dostawcom internetu na ograniczanie dostępu do niektórych stron z przyczyn komercyjnych. Chodzi o możliwość promowania tylko dużych portali, które dostawcom będą za to płaciły.

Requiem dla Lil Peepa

numer 1885 - 24.11.2017
Zmarł zdolny młody muzyk amerykański Lil Peep (wł. Gustav Åhr). Miał 21 lat i zapewne przedawkował narkotyki. Czy kupował je jednak u dilera? Jego instagramowe posty sugerują, że przed śmiercią łykał Xanax, środek uspokajający wydawany tylko na receptę. Takie niespodziewane zgony to w Stanach problem społeczny. W 2016 r.

Paradoks Merkel

numer 1883 - 22.11.2017
Angela Merkel jest w tej chwili zbyt silna politycznie, by upaść, a jednocześnie zbyt słaba, by rządzić. To polityk, który stał się już symbolem pewnej epoki w Niemczech. Po wojnie dłużej u władzy utrzymywali się tylko Konrad Adenauer i Helmut Kohl. Także w tym roku Merkel wygrała kolejne wybory. Tyle że rozmowy koalicyjne właśnie się załamały.

Rycerz cesarzowej Europy

numer 1871 - 07.11.2017
Angela Merkel ma problem. Bardzo chce pomagać Emmanuelowi Macronowi. Choć ten jest nieporadny politycznie i coraz bardziej nielubiany u siebie w kraju, Merkel wciąż widzi w nim rycerza, który obronił Europę przed smokiem lepenowskiego populizmu, i chciałaby dla niego drugiej kadencji. Lecz nie może mu dać tego, czego chciałby najbardziej – pieniędzy z niemieckiego budżetu.

​Kijów w Waszyngtonie

numer 1867 - 02.11.2017
Komisja Roberta Muellera, badająca rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory, stawia pierwsze zarzuty. Chodzi o byłego szefa kampanii Donalda Trumpa Paula Manaforta oraz jego współpracownika Ricka Gatesa. Mowa jest m.in. o praniu pieniędzy i spiskowaniu przeciwko USA.

​„Jamajka” nabiera kształtów

numer 1854 - 17.10.2017
Negocjacje koalicyjne w Niemczech wchodzą w decydującą fazę. Jeśli wierzyć przeciekom, mowa jest obecnie o podziale stanowisk w ramach tzw. układu jamajskiego (CDU, Zieloni i liberalna FDP). Christian Lindner, szef FDP, miałby być ministrem finansów. To dla Polski dobra wiadomość, bo Lindner nie chce łożyć na plan Emmauela Macrona i budować Europy dwóch prędkości.