Jan Galarowicz

Niezawodny przepis na sukces dla PO

numer 2348 - 08.06.2019
Aby Platforma Obywatelska odniosła sukces w wyborach parlamentarnych, powinna spełnić kilka warunków: przede wszystkim powinna być wierna drodze, na którą wkroczyła kilka lat temu. Diagnozując swoją ostatnią klęskę, jej przyczyn powinna szukać nie w sobie, lecz na zewnątrz: w publicznej telewizji, „rozdawnictwie” itp.

Chrześcijaństwo religią przyszłości

numer 2342 - 01.06.2019
W cywilizacji i kulturze Zachodu dominują obecnie dwie filozofie życia. Jedna z nich to terryzm (od łac. terra = ziemia), który zamyka istnienie człowieka w ramach doczesności. Głodny szczęścia człowiek stara się zorganizować swoje życie tak, aby je osiągnąć już tu, na ziemi. Niestety doczesność przynosi jedynie okruchy szczęścia.

Kapłani, jesteśmy z wami!

numer 2337 - 27.05.2019
Siłą polskiego katolicyzmu była przez wieki, a zwłaszcza w czasach komunistycznych, jedność i solidarność wiernych i duchowieństwa, w szczególności biskupów. Od pewnego czasu dają się jednak zauważyć próby rozbicia tej jedności. Jest to widoczne w liberalno-lewicowych mediach, w „Klerze” i w filmie braci Sekielskich.

Stara metoda – obrzydzić, tym razem Kościół

numer 2335 - 24.05.2019
Dlaczego z ok. 50–60 proc. Polaków, którzy mają poglądy propisowskie, tylko ok. 30–40 proc. głosuje na tę partię? Z banalnie prostego powodu: antypisowskim mediom i politykom udało się przez lata, zwłaszcza ostatnie, wykreować jak najbardziej negatywny obraz Prawa i Sprawiedliwości, obrzydzić to ugrupowanie dużej części mieszkańców naszego kraju.

Pytania do tropicieli pedofilów w Kościele

numer 2331 - 20.05.2019
Martin Heidegger pisał: „Pytanie jest pobożnością myślenia”. Chcę zatem postawić kilka pytań osobom i środowiskom spoza Kościoła – żarliwym tropicielom pedofilów w Kościele. O co wam tak naprawdę chodzi: o uzdrowienie tej instytucji czy – co szczerze wyznała Manuela Gretkowska – o jej zniszczenie? Dlaczego troszczycie się tylko o 1 proc. pokrzywdzonych?

Dajmy świadectwo wierze!

numer 2328 - 16.05.2019
Gdyby żył prymas kard. Stefan Wyszyński, byłoby to możliwe. Czy jest to jeszcze możliwe obecnie? Atak na katolicyzm, na Kościół w naszej ojczyźnie przybiera na sile. Na uroczystości ku czci świętego biskupa Stanisława w Krakowie abp Leszek Sławoj Głódź wołał: „Non possumus!”. Dziś nasza ojczyzna potrzebuje modlitwy i świadectwa wiary.

Wykoślawiona demokracja

numer 2325 - 13.05.2019
Jednym z filarów sprawnie funkcjonującej demokracji jest uporządkowana scena polityczna, tzn. taka, której system partyjny wyraża w sposób adekwatny poglądy wyborców. Biorąc pod uwagę poglądy ideowo-aksjologiczno-obyczajowe i społeczno-gospodarcze, istnieją zasadniczo cztery grupy wyborców.

Obrażanie uczuć czy znieważanie symboli?

numer 2324 - 11.05.2019
Dość powszechnie mówi się o obrażaniu uczuć religijnych katolików przez ludzi i środowiska odnoszące się do nich wrogo. Niestety sformułowanie to nie jest adekwatne do charakteru tych czynów. Dlatego powinno się mówić o braku szacunku dla symboli religijnych i o ich znieważaniu.

Najbliższe obiekty miłosierdzia

numer 2314 - 27.04.2019
O ile Grecy, m.in. Platon, wyeksponowali prawdę o miłości jako dążeniu tego, co niedoskonałe, ku temu, co doskonałe, o tyle chrześcijaństwo głosi prawdę o Bogu miłosiernym, który pochyla się nad niedoskonałym człowiekiem.

Najdonioślejszy szyfr transcendencji

numer 2309 - 20.04.2019
Spotykając się ze złem i cierpieniem – z utratą bliskiej osoby, zdradą, ludobójstwem itp. – mamy skłonność do przyznania racji Koheletowi, że wszystko jest marnością, i Sartre’owi: „Absurdem jest, żeśmy się urodzili, i absurdem, że umrzemy”.

Wyjść ze strajku z honorem

numer 2305 - 16.04.2019
W mojej rodzinie wszyscy – żona, ja i nasze dzieci – jesteśmy nauczycielami na wszystkich szczeblach edukacji. Zależy nam zatem na tym, aby zawód pedagoga cieszył się prestiżem i był dobrze wynagradzany. Nauczyciele mają rację, domagając się podwyżek. Jednak nie wystarczy mieć rację; trzeba umieć do niej przekonać.

​Europa Jana Pawła II

numer 2293 - 02.04.2019
W związku z wyborami toczy się również spór o duchowy kształt Europy.

Wypalić zło gorącym żelazem!?

numer 2291 - 30.03.2019
Zewsząd słychać nawoływania: „Zero tolerancji dla księży pedofilów!”, „Należy wypalić zło gorącym żelazem!”. A mnie się zapala czerwone światełko. Postulat wypalenia wszelkiego zła, w tym aktów pedofilnych, gorącym żelazem jest bowiem oparty na myśleniu utopijnym – fałszywej wizji świata i natury ludzkiej.

​Nie tak uzdrawiajmy Kościół

numer 2287 - 26.03.2019
Kilkadziesiąt lat temu ks. Józef Tischner ostrzegał, że Kościołowi w Polsce po upadku komunizmu będzie zagrażał ten model katolicyzmu, którego symbolem stał się o. Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja. I dlatego tak mocno polemizował z tym środowiskiem w latach 90.

​Bożek anty­konserwatystów

numer 2279 - 16.03.2019
Korzystając z mediów, można odnieść wrażenie, że najcenniejszą postawą moralną jest tolerancja. Czy istotnie to najważniejsza cnota? Dlaczego nie mówi o niej Biblia?

Totalitaryzm XXI wieku

numer 2273 - 09.03.2019
Wybitny francuski filozof, którego bardzo cenił św. Jan Paweł II, Paul Ricœur mówi: „W totalitaryzmie chodzi o projekt stworzenia nowego człowieka”. Mamy za sobą dwa totalitaryzmy: komunizm i niemiecki narodowy socjalizm. Mieszkańcy sytego oraz zaczadzonego intelektualnie i odrętwiałego moralnie Zachodu są na 100 proc. pewni, że totalitaryzmy należą już tylko do przeszłości.

Czy jestem tylko prochem?

numer 2270 - 06.03.2019
Środa Popielcowa to ważny dzień w życiu katolików i w ogóle w polskiej tradycji. Czasem już rankiem, ale przede wszystkim wieczorem miliony mieszkańców naszej ojczyzny, wielu po pracy, spieszą do świątyń, aby dać sobie posypać głowę popiołem. Ten symboliczny gest rozpoczyna Wielki Post – okres przygotowania do najwspanialszego święta chrześcijan, do święta Zmartwychwstania.

Sprawdzian mądrości Kościoła

numer 2266 - 28.02.2019
Od wielu lat środowiska postoświeceniowe, antykatolickie prowadzą krucjatę przeciwko pedofilii w Kościele. Jej celem ma być dobro dzieci. Czy tak jest w istocie, można mieć wątpliwości. Dlaczego walczą z tym złem tylko w jednym środowisku? Dlaczego nie tylko nie protestują przeciwko masowemu zabijaniu bezbronnych, nienarodzonych dzieci, ale wręcz popierają to barbarzyństwo?

Coś ważniejszego od pojednania

numer 2262 - 23.02.2019
Ciągle jeszcze dominująca diagnoza obecnej społeczno-politycznej sytuacji naszego kraju brzmi: toczy się nie tylko zacięty spór polityczny, ale trwa groźna walka dwóch zwaśnionych plemion. W tej sytuacji nawoływanie do przebaczenia, pojednania i zgody wydaje się zasadne i godne pochwały. Łatwo jednak można zauważyć, że apele te wychodzą zasadniczo z jednej strony sporu.

Mitologizowanie agresji

numer 2249 - 08.02.2019
Strasząc w ostatnich dniach agresją i mową nienawiści, media wywołały wręcz histerię w części społeczeństwa. A jaka jest elementarna prawda o agresji? Przede wszystkim jest naturalnym elementem życia, zjawiskiem występującym, podobnie jak np. ból, w świecie zwierząt i ludzi. Nie jest tożsama z nienawiścią, która jest fenomenem specyficznie ludzkim.

-->