Jan Galarowicz

Polki na rozstaju dróg

numer 2576 - 07.03.2020
Ks. prof. Józef Tischner mawiał: „Świat jest boski, a dziywcynta som nase”. Jakie są i jakie chcą być te nasze polskie dziewczyny, kobiety? Kobiecość jest im dana, ale i zadana – ostatecznie od nich samych zależy, jaki kształt jej nadadzą.

Pytania podstawowe do kandydatów

numer 2569 - 28.02.2020
Widać już, że w tej kampanii bardzo ważną rolę będą odgrywały uczucia i gesty. Jednak nie może się ona do tego ograniczyć. Istnieje przecież kilka fundamentalnych spraw, które różnią Polaków. Osoby starające się o urząd prezydenta powinny zatem uczciwie wyartykułować swoje stanowisko w tych kwestiach.

Proch i największa nadzieja

numer 2568 - 27.02.2020
Wielki Post spina klamra Środy Popielcowej i Wielkanocy. Te bardzo ważne dni w roku liturgicznym pielęgnują doniosłe prawdy egzystencjalno-eschatologiczne.

Siła tradycji

numer 2562 - 20.02.2020
Jednym z ważnych dni w naszej kulturze jest kończący karnawał tłusty czwartek. Jego powszechne obchodzenie skłania do zastanowienia się nad znaczeniem tradycji w życiu narodu. Żyjemy w czasach, w których toczy się ostry spór między tradycyjnym a rewolucyjnym, lewicowym systemem wartości. Obserwując dynamikę i agresywność sił antykonserwatywnych, boimy się, że pokonają one system tradycyjny.

Ewangeliczny sposób czynienia dobra

numer 2559 - 17.02.2020
Wbrew coraz modniejszemu przekonaniu, że życie moralne wcale nie jest takie ważne, ponieważ Bóg jest miłosierny, Ewangelie i Listy św. Pawła nie pozostawiają żadnej wątpliwości: wiara bez uczynków jest martwa. Każdy człowiek jako istota niepowtarzalna ma do przebycia na tym świecie jedyną drogę, ma swoje powołanie – indywidualne pole odpowiedzialności.

Święto zakochanych czy kochających?

numer 2557 - 14.02.2020
Święty Franciszek się żalił: „Miłość jest niemiłowana”. Obecnie chciałoby się powiedzieć: „Miłość jest fałszowana”. Jeśli człowiek niewłaściwie rozumie to słowo, błądzi. Niestety, miłość jest utożsamiana z sympatią, życzliwością, szacunkiem, a przede wszystkim z fascynacją erotyczną, pożądaniem i współżyciem seksualnym lub z zakochaniem się.

Korzeń tego zła – totalne odczłowieczenie

numer 2547 - 03.02.2020
Niedawne uroczystości w Jerozolimie i Oświęcimiu skłaniają do postawienia pytań: „Czy twórcy i funkcjonariusze obozów byli sadystami? Czy obozy zagłady – pyta prof. Antoni Kępiński – były czymś nowym, czy też udoskonaloną przez technikę i naukową organizację nową formą starych, jak nasza kultura, zrywów bestialstwa?”.

Czy cierpienie ma narodowość?

numer 2545 - 31.01.2020
Oglądając transmisje z konferencji w Jerozolimie i obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, nie byłem w stanie odeprzeć od siebie kilku myśli związanych z naruszeniem dwu wartości – prawdy i sprawiedliwości. Słusznie zareagowano oburzeniem na wykorzystywanie przez Putina tych obchodów do celów politycznych.

Ewangeliczny sposób czynienia dobra

numer 2534 - 18.01.2020
Wbrew coraz modniejszemu przekonaniu, że życie moralne wcale nie jest takie ważne, ponieważ Bóg jest miłosierny, Ewangelie i Listy św. Pawła nie pozostawiają żadnej wątpliwości: wiara bez uczynków jest martwa. Każdy człowiek jako istota niepowtarzalna ma do przebycia na tym świecie jedyną drogę, ma swoje powołanie i indywidualne pole odpowiedzialności.

​Śladami Mędrców

numer 2523 - 04.01.2020
„Właściwa (…) osobie egzystencja – pisze kard. Karol Wojtyła – jest to egzystencja w prawdzie, w dynamicznej relacji do prawdy”. I dlatego „dopiero w walce o prawdę życie ludzkie osiąga właściwą mu wielkość” (Otto F. Bollnow). A obojętność na nią, jej poniewieranie itp. implikują upadek człowieczeństwa.

Stróż miłości i rodziny

numer 2518 - 28.12.2019
Coraz modniejsze jest przekonanie, że kochającym się ślub nie jest do niczego potrzebny. Tego, co dzieje się w sercu, nie można przecież sformalizować i zastąpić papierkiem. W efekcie takiego nastawienia coraz więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Czy istotnie ślub nie ma sensu?

Gdy przychodzi do nas Bóg z czułością…

numer 2516 - 24.12.2019
Zagonieni i obojętni wobec siebie. Sformalizowane stosunki w pracy. Wrogość w polityce. Pozorne więzi i pseudobliskość w sferze wirtualnej. Oddaleni od samych siebie, od innych osób i od Boga. Zagubiony w codzienności sens.

Tęsknota za domem

numer 2514 - 21.12.2019
Zbliżająca się Wigilia Bożego Narodzenia skłania do refleksji nad jedną z najgłębszych tęsknot – tęsknotą za prawdziwym domem. Doświadczają jej szczególnie dzieci z patologicznych rodzin i domów dziecka, osoby bezdomne i samotne oraz ci, którym nie powiodła się budowa własnego domu, którzy stracili najbliższych i których los rzucił daleko od domu.

Egzystencjalista nawrócony

numer 2502 - 07.12.2019
Wiek XX przyniósł ogrom zła. Ale to tylko część prawdy: czas ten dał również bardzo dużo dobra, m.in. z chrześcijańskich inspiracji zrodziła się bogata i różnorodna myśl katolicka, a wśród niej filozofia Gabriela Marcela. Ten francuski myśliciel, urodzony 7 grudnia 1889 r., podobnie jak św. Augustyn po długich poszukiwaniach (jako 40-latek) przekroczył próg wiary katolickiej.

Najgłębsza człowiecza tęsknota

numer 2496 - 30.11.2019
Krótkie dni, długie noce. Mgła, melancholia, zaduma. Wchodzimy w okres Adwentu. Teolog Karl Rahner rozpoczyna adwentową medytację od słów: „I znów jest Adwent w Twoim Kościele, Boże. Znów wracamy do modlitwy tęsknoty i wyglądania, pieśni nadziei i obietnicy. Wszelka niedola ludzka, wszelki niedosyt zbiega się w tym jednym słowie: Przybądź!”. Dlaczego doświadczamy braku, niedosytu i niespełnienia?

Królować znaczy służyć

numer 2490 - 23.11.2019
Rok kościelny kończy święto Chrystusa, Króla Wszechświata. Czy ten Król jest również ziemskim królem? Odpowiedź jest zawarta w Jego słynnych słowach skierowanych do Piłata: „Królestwo moje nie jest z tego świata”. Jego królestwo nie jest bowiem oparte na żadnej ideologii i nie rządzi się prawami świata: m.in. siłą, odwetem, wolą panowania nad innymi, pragnieniem posiadania itd.

Rzetelne debaty solą demokracji

numer 2483 - 15.11.2019
Zadaniem wybranego parlamentu jest wypracowywanie jak najlepszych rozwiązań dla naszej ojczyzny. Jednym z warunków tego są rzetelne debaty. Powinny one być oparte na pięciu filarach-wartościach: prawdzie, dobru wspólnym, godności, wolności i sprawiedliwości. Każdy dyskutant ma prawo do wyrażenia własnego poglądu i oceny.

Matka nasza

numer 2478 - 09.11.2019
Człowieczeństwo, w szczególności jego wymiar wspólnotowy, przejawia się również poprzez życie w narodzie, ojczyźnie i państwie. Ojczyzna stanowi splot czy syntezę wspólnoty ziemi, wspólnoty osób i wspólnoty historycznej, a nade wszystko wspólnoty kultury i wartości. Ojciec Józef M.

Pamięć, wdzięczność, miłość

numer 2474 - 05.11.2019
Właściwie to dlaczego i po co w minionych dniach odwiedzaliśmy groby? Jaki to miało sens? Składaliśmy na grobach kwiaty i zapalaliśmy znicze, ponieważ pamiętamy o swoich bliskich, przodkach i bohaterach narodowych. Pamięć jest jednym z głównych elementów tożsamości człowieka i narodu. Przebywając na cmentarzu, uświadamialiśmy sobie, że nie wzięliśmy się znikąd.

Pytanie nad płonącymi zniczami

numer 2472 - 31.10.2019
Martin Heidegger pisze: Skała jest. Drzewo jest. Koń jest. Anioł jest. Jedynie człowiek egzystuje. Dlatego tylko człowiek zadaje sobie pytania: i nie tylko o to, co zjeść i w co się ubrać, ale o sprawy fundamentalne, istotne, doniosłe. I tylko w jego istnienie wpisany jest – jak zauważa Tadeusz Żychiewicz – instynkt sensowności. Viktor E.


reklama

#DziękujeMyZaOdwagę