Jan Galarowicz

Intelektualna przewaga prawicy

numer 2434 - 17.09.2019
Analizując powody wysokich notowań Zjednoczonej Prawicy, słusznie wskazuje się m.in. na jej wiarygodność, prosocjalny program i obronę wartości chrześcijańskich. Nie docenia się natomiast jej zaplecza intelektualnego. Wystarczy jednak porównać jakikolwiek program publicystyczny środowisk konserwatywnych z liberalnymi i lewicowymi, aby nabrać przekonania, że obecnie to prawica jest górą.

​Co powinniśmy dać dzieciom

numer 2432 - 14.09.2019
Wrzesień i początek roku szkolnego sprzyjają namysłowi nad istotą szkoły, wychowania oraz edukacji. Natomiast rzadko przy tej okazji rodzice zastanawiają się nad tym, co oni sami powinni dać dzieciom, jakie najcenniejsze wartości im przekazać.

Nadstawianie drugiego policzka

numer 2418 - 29.08.2019
Atakowani przez zło, destruktorów rodziny, wrogów Kościoła i narodu, pytamy, w jaki sposób należy się bronić. I słyszymy, że chrześcijańską odpowiedzią na to jest nadstawianie drugiego policzka. Jest rzeczą oczywistą, że metaforę tę, wyrażającą jedną z oryginalnych zasad etyki chrześcijańskiej, wypaczają złoczyńcy, dzięki czemu łatwiej im przychodzi szantażowanie i obezwładnianie atakowanych.

Rok szkolny za pasem

numer 2416 - 27.08.2019
Bardzo zależy mi jako nauczycielowi akademickiemu i ojcu dwójki pedagogów na jakości polskiego szkolnictwa i prestiżu zawodu nauczyciela. Ze smutkiem obserwowałem błędy, jakie popełniała duża część tej grupy zawodowej w ciągu kilku miesięcy minionego roku szkolnego. Zbliża się nowy rok szkolny. Czy pedagodzy pamiętają o tych błędach?

Ofiara totalitaryzmu i patronka Europy

numer 2400 - 09.08.2019
9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau zginęła Edyta Stein (s. Teresa Benedykta od Krzyża), którą św. Jan Paweł II kanonizował i ogłosił współpatronką Europy. Urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu. Pochodziła z rodziny żydowskiej, jednak wcześnie zdystansowała się do judaizmu. Z pasją poszukiwała prawdy, studiując m.in.

​Czy może istnieć Kościół otwarty?

numer 2396 - 05.08.2019
Często przeciwstawia się sobie katolicyzm tradycyjny, „katolicyzm o. Tadeusza Rydzyka”, i katolicyzm liberalny, „katolicyzm otwarty”. Czy w ogóle jest możliwy katolicyzm, Kościół otwarty? Roman Ingarden rozróżnia trzy rodzaje systemów: zamknięte, otwarte i względnie izolowane. Gdyby Kościół był za bardzo zamknięty na świat, stałby się twierdzą.

Wnioski z wydarzeń białostockich

numer 2389 - 27.07.2019
Właściwe albo nieprawidłowe odczytanie przez Zjednoczoną Prawicę tego, co się wydarzyło w Białymstoku, będzie miało z całą pewnością wpływ na ostateczny wynik wyborów parlamentarnych. Wydarzenia te są kolejnym dowodem na nasilający się atak ideologii gender i LGBT oraz opartego na tym ruchu.

Neutralizowanie medialnych histerii

numer 2380 - 17.07.2019
W bieżącym roku media liberalno-lewicowe wykreowały dwie wielkie histerie społeczne: związaną ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i będącą reakcją na film braci Sekielskich. Osoby oglądające telewizję po morderstwie Adamowicza, działacza lokalnego, miały poczucie, że umarł jakiś przywódca narodu – ktoś w rodzaju króla czy marszałka Piłsudskiego.

Rechot celebrytów, rechot z demokracji

numer 2372 - 08.07.2019
Przy tej czy innej okazji powraca echem niemal powszechny rechot celebrytów, jak ten na wypowiedź Macieja Stuhra o katastrofie smoleńskiej. Podobnych zachowań doświadczamy na różnych imprezach, na których pojawia się aluzja do PiS lub osób związanych z tą formacją.

Suma zagrożeń i wyzwań dla katolicyzmu

numer 2360 - 24.06.2019
Mimo że katolicyzm jest w naszej ojczyźnie, co pokazały obchody święta Bożego Ciała, wciąż silny, to jednak w ostatnim czasie jest osłabiany. Do Polski, również do Kościoła, wsącza się coraz bardziej mentalność, która obecnie dominuje na zachodzie Europy: ateizm – negowanie istnienia Boga, utrata wiary w niego; antropocentryzm – stawianie się człowieka na jego miejscu; terryzm (łac.

Niezawodny przepis na sukces dla PO

numer 2348 - 08.06.2019
Aby Platforma Obywatelska odniosła sukces w wyborach parlamentarnych, powinna spełnić kilka warunków: przede wszystkim powinna być wierna drodze, na którą wkroczyła kilka lat temu. Diagnozując swoją ostatnią klęskę, jej przyczyn powinna szukać nie w sobie, lecz na zewnątrz: w publicznej telewizji, „rozdawnictwie” itp.

Chrześcijaństwo religią przyszłości

numer 2342 - 01.06.2019
W cywilizacji i kulturze Zachodu dominują obecnie dwie filozofie życia. Jedna z nich to terryzm (od łac. terra = ziemia), który zamyka istnienie człowieka w ramach doczesności. Głodny szczęścia człowiek stara się zorganizować swoje życie tak, aby je osiągnąć już tu, na ziemi. Niestety doczesność przynosi jedynie okruchy szczęścia.

Kapłani, jesteśmy z wami!

numer 2337 - 27.05.2019
Siłą polskiego katolicyzmu była przez wieki, a zwłaszcza w czasach komunistycznych, jedność i solidarność wiernych i duchowieństwa, w szczególności biskupów. Od pewnego czasu dają się jednak zauważyć próby rozbicia tej jedności. Jest to widoczne w liberalno-lewicowych mediach, w „Klerze” i w filmie braci Sekielskich.

Stara metoda – obrzydzić, tym razem Kościół

numer 2335 - 24.05.2019
Dlaczego z ok. 50–60 proc. Polaków, którzy mają poglądy propisowskie, tylko ok. 30–40 proc. głosuje na tę partię? Z banalnie prostego powodu: antypisowskim mediom i politykom udało się przez lata, zwłaszcza ostatnie, wykreować jak najbardziej negatywny obraz Prawa i Sprawiedliwości, obrzydzić to ugrupowanie dużej części mieszkańców naszego kraju.

Pytania do tropicieli pedofilów w Kościele

numer 2331 - 20.05.2019
Martin Heidegger pisał: „Pytanie jest pobożnością myślenia”. Chcę zatem postawić kilka pytań osobom i środowiskom spoza Kościoła – żarliwym tropicielom pedofilów w Kościele. O co wam tak naprawdę chodzi: o uzdrowienie tej instytucji czy – co szczerze wyznała Manuela Gretkowska – o jej zniszczenie? Dlaczego troszczycie się tylko o 1 proc. pokrzywdzonych?

Dajmy świadectwo wierze!

numer 2328 - 16.05.2019
Gdyby żył prymas kard. Stefan Wyszyński, byłoby to możliwe. Czy jest to jeszcze możliwe obecnie? Atak na katolicyzm, na Kościół w naszej ojczyźnie przybiera na sile. Na uroczystości ku czci świętego biskupa Stanisława w Krakowie abp Leszek Sławoj Głódź wołał: „Non possumus!”. Dziś nasza ojczyzna potrzebuje modlitwy i świadectwa wiary.

Wykoślawiona demokracja

numer 2325 - 13.05.2019
Jednym z filarów sprawnie funkcjonującej demokracji jest uporządkowana scena polityczna, tzn. taka, której system partyjny wyraża w sposób adekwatny poglądy wyborców. Biorąc pod uwagę poglądy ideowo-aksjologiczno-obyczajowe i społeczno-gospodarcze, istnieją zasadniczo cztery grupy wyborców.

Obrażanie uczuć czy znieważanie symboli?

numer 2324 - 11.05.2019
Dość powszechnie mówi się o obrażaniu uczuć religijnych katolików przez ludzi i środowiska odnoszące się do nich wrogo. Niestety sformułowanie to nie jest adekwatne do charakteru tych czynów. Dlatego powinno się mówić o braku szacunku dla symboli religijnych i o ich znieważaniu.

Najbliższe obiekty miłosierdzia

numer 2314 - 27.04.2019
O ile Grecy, m.in. Platon, wyeksponowali prawdę o miłości jako dążeniu tego, co niedoskonałe, ku temu, co doskonałe, o tyle chrześcijaństwo głosi prawdę o Bogu miłosiernym, który pochyla się nad niedoskonałym człowiekiem.

Najdonioślejszy szyfr transcendencji

numer 2309 - 20.04.2019
Spotykając się ze złem i cierpieniem – z utratą bliskiej osoby, zdradą, ludobójstwem itp. – mamy skłonność do przyznania racji Koheletowi, że wszystko jest marnością, i Sartre’owi: „Absurdem jest, żeśmy się urodzili, i absurdem, że umrzemy”.