Mariusz Andrzej Urbanke

Polska to raj dla deweloperów?

numer 2483 - 15.11.2019
Narodowy Bank Polski potwierdził, że ceny w Polsce nie oszalały – wbrew temu, co sugeruje opozycja – i dzięki temu inflacja nie powinna być w tym roku wyższa niż 2,3 proc. Jak podkreślają eksperci, obecni na targach 4Buildings w Katowicach, oraz analitycy finansowi, to świetna wiadomość głównie dla kredytobiorców, bo oznacza, że stopy procentowe w Polsce nie powinny wzrosnąć.

​Rząd stawia na domy bezpieczne i ekologiczne

numer 2482 - 14.11.2019
BUDOWNICTWO W Katowicach startują targi budowlane 4Buildings – największe jesienne wydarzenie w branży. Ich głównym tematem jest budownictwo bezpieczne, efektywne i czerpiące z natury. Polska ma tu coraz większe osiągnięcia dzięki rządowym programom Czyste Powietrze i Mój Prąd, uldze na termomodernizację, a także niższemu VAT‑owi na fotowoltaikę.

​Polowanie na chińskiego klienta

numer 2480 - 12.11.2019
EKSPORT Rekordowa liczba 33 polskich przedsiębiorstw pojawiła się w tym roku na targach China International Import Expo (CIIE) w Szanghaju. Dzięki kontaktom i inwestycjom na wielkim chińskim rynku nasze firmy zdobywają możliwości sprzedaży, o jakich w Europie można tylko marzyć.

Solidarność zamierza bronić górnictwa

numer 2478 - 09.11.2019
Górnicza Solidarność zdecydowanie sprzeciwia się zaorywaniu polskiego górnictwa, czego – jej zdaniem – chce wielu polityków w UE. Związkowcy oczekują, że przedstawiciele rządu jeszcze w listopadzie spotkają się z nimi, by przedyskutować sytuację sektora przed grudniowymi szczytami – unijnym i klimatycznym.

W weekend będą problemy z przelewami

numer 2477 - 08.11.2019
Zapowiada się trudny weekend dla klientów kilku banków w Polsce, które w dniach od 9 do 11 listopada 2019 r. planują prace serwisowe. Będą problemy z korzystaniem nie tylko z bankowości internetowej, lecz także wielu innych usług. Dlatego banki zachęcają, żeby najważniejsze operacje zrobić dziś.

Tej zimy zaoszczędzimy na ogrzewaniu

numer 2476 - 07.11.2019
Choć wzrosły krajowe ceny węgla dla energetyki, a jego zapasy w kopalniach nieco zmalały, to eksperci uspokajają, że koszty ogrzewania nie powinny rosnąć. – Spadły ceny węgla dla ciepłownictwa, na rynkach międzynarodowych notowane są znaczne spadki cen tego paliwa, a w dodatku mamy ciepłą jesień – wyjaśniają.

Wypadki kosztują Polskę miliardy

numer 2475 - 06.11.2019
Firmy ubezpieczeniowe wspierają nową inicjatywę premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiada kompleksowy plan poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wypadki to bowiem wielka strata nie tylko dla samych kierowców, lecz także gospodarki. Dlatego wiele krajów szuka sposobów na ograniczenie liczby drogowych kolizji.

​Drastyczna podwyżka opłat za śmieci

numer 2474 - 05.11.2019
EKOLOGIA Katowicki samorząd szykuje mieszkańcom drastyczną podwyżkę od nowego roku – wywóz śmieci ma podrożeć aż o 50 proc. Podobne podwyżki już wprowadziły lub planują inne śląskie miasta. Resort środowiska przekonuje, że samorządy nie radzą sobie z problemem.

PGG dba o czyste niebo nad Śląskiem

numer 2472 - 31.10.2019
Polska Grupa Górnicza uruchomiła na początku tego miesiąca pilotażową instalację fotowoltaiczną. To, jak podkreśla prezes PGG Tomasz Rogala, pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie spółki, mające na celu pozyskanie energii słonecznej.

Polska skorzysta na brexicie

numer 2472 - 31.10.2019
Nie tylko Toyota zapowiada wielkie, warte 2 mld zł inwestycje w Polsce. Z informacji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynika, że do naszego kraju sprowadza się coraz więcej producentów aut i części do nich. Zdaniem specjalistów to wynik m.in. brexitu, który skłania inwestorów z Wysp do przenosin na kontynent.

Rząd dotrzymuje słowa danego górnikom

numer 2471 - 30.10.2019
Ogniwa fotowoltaiczne na dachach i ścianach kopalń, a także hałdach i nieużytkach pogórniczych, energia z wód kopalnianych i silników na metan ujęty w podziemnych wyrobiskach, zakłady remontowe w byłych kopalniach – tak ma wyglądać „druga noga” polskiego górnictwa, która pomoże zachować na Śląsku miejsca pracy.

Organizacja kongresów to zyski i prestiż

numer 2470 - 29.10.2019
ROZWÓJ Kolejna duża impreza przenosi się do Katowic – to V Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec. Do tej pory organizowano ją w Krakowie, ale piąta edycja odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w ub.r. gościło m.in. szczyt klimatyczny ONZ i wiele innych wielkich imprez.

​Zmiana czasu to strata dla banków

numer 2469 - 28.10.2019
SYSTEMY „Uprzejmie informujemy, że w nocy z 26 na 27 października 2019 r. od godz. 23.30 do godz. 14 bankowość mobilna oraz bankowość internetowa są niedostępne” – taki komunikat można było przeczytać w miniony weekend na wielu portalach bankowych. Wszystko przez zmianę czasu. Bankowcy nie są zwolennikami tego rozwiązania.

​Górników czeka udana Barbórka

numer 2468 - 26.10.2019
WĘGIEL W tym roku górników czeka kolejna udana Barbórka – spółki górnicze mają wysokie zyski, inwestują i w terminie płacą zarówno dostawcom, jak i pracownikom. To efekt udanej reformy branży przeprowadzonej przez rząd PiS. – Nasze zobowiązania zostały dotrzymane – podkreśla była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło.

Mieszkania+ w najdroższym mieście Polski

numer 2466 - 24.10.2019
BUDOWNICTWO Jeszcze tylko do końca października pracownie projektowe mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości na projekt osiedla na Nowej Pradze w Warszawie. Deficyt mieszkań w stolicy jest tak duży, że zainteresowanie tym projektem już jest ogromne.

Polska otwarta dla emigrantów

numer 2466 - 24.10.2019
Antypolska propaganda w UE dotycząca emigracji przegrywa z twardymi danymi. Okazuje się, że w ubiegłym roku, podobnie jak w rekordowym 2017 r., Polska wydała migrantom ponad milion pozwoleń na pracę. Nadal jesteśmy otwarci na cudzoziemców, w zamian za co oni wzmacniają nasz ZUS i rynek nieruchomości.

Kapitalny Śląsk, czyli KSSE druga na świecie

numer 2464 - 22.10.2019
Ruszyła internetowa platforma informacyjno-komunikacyjna rządowego Programu dla Śląska. Dostępna jest ona na stronie: programdlaslaska.pl. Opracowała ją Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która ponownie została uznana za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie i drugą na świecie.

Kolejne inwestycje na lotnisku w Katowicach

numer 2463 - 21.10.2019
Na katowickim lotnisku uruchomiono nową wieżę kontroli. To obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża w kraju i jedna z najnowszych w Europie oraz kolejna wielka inwestycja w polskich portach lotniczych, która pozwoli zwiększyć ruch nad Polską.

Wyjątkowa szansa rozwoju dla małych firm

numer 2461 - 18.10.2019
Podczas 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach większość gości podkreślała, że tak dobrego czasu dla MŚP dawno nie było. – Dzięki wprowadzonym w ostatnich latach rozwiązaniom mikro- i małe firmy otrzymały ogromną przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej – ocenia rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

​Małe firmy są solą gospodarki

numer 2460 - 17.10.2019
MŚP Wczoraj w Katowicach rozpoczął się 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Potrwa do 18 października, a o wyzwaniach, które stoją przed tym sektorem, dyskutują osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw.