Mariusz Andrzej Urbanke

Powinniśmy wykazać się solidarnością

numer 2593 - 27.03.2020
Uważam, że główne kierunki wsparcia przedsiębiorców zaproponowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej są słuszne. Trzeba pochwalić władzę, że nie ulega histerii, co w tej atmosferze jest dosyć łatwe. Nie ma też rozdawania pieniędzy na prawo i lewo – mówi „Codziennej” prezes ZPP.

​Kto próbuje wywołać panikę w kopalniach?

numer 2592 - 26.03.2020


Albo zielona rewolucja, albo ratowanie gospodarki

numer 2591 - 25.03.2020
NSZZ „Solidarność” złożył do Komisji Europejskiej wniosek o zawieszenie opłat za emisję dwutlenku węgla. Zdaniem związkowców i polityków w sytuacji światowej pandemii miliardy euro, które dzisiaj idą na zakup wspomnianych uprawnień, potrzebne są bardziej polskiej i unijnej gospodarce na ratowanie firm i miejsc pracy.

Koronawirus kontra zielona rewolucja

numer 2589 - 23.03.2020
Parlament Europejski z powodu pandemii zamienił się w oblężoną twierdzę. Odprawiono z kwitkiem wszystkich gości, wyjątek zrobiono tylko dla Grety Thunberg. Zielona aktywistka ze Szwecji miała pogodną minę, co wielu unijnych polityków przyjęło z ogromną ulgą. Skoro Greta jest zadowolona, to i koronawirus mniej straszny.

UE nieprzygotowana do szybkich działań

numer 2585 - 18.03.2020
Na chwilę obecną nie ma oficjalnej propozycji w sprawie zawieszenia konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2 – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

​Biznes liczy na skuteczną walkę z epidemią

numer 2584 - 17.03.2020
TURYSTYKA Śląski biznes liczy na skuteczną walkę z epidemią dzięki posunięciom zapowiedzianym przez rząd. Katowicom i innym miastom metropolii zależy głównie na odbudowie turystyki biznesowej, która daje regionowi coraz większe zyski.

​Polskie projekty gazowe są bezpieczne

numer 2580 - 12.03.2020

ENERGIA W Parlamencie Europejskim Zieloni po raz kolejny chcą zablokować inwestycje gazowe, choć ponieśli już dwie porażki na tym polu. – Chcą wykluczyć gaz z piątej listy Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej (PCI) – alarmuje europosłanka PiS Izabela Kloc.

Wielkie sprzątanie po sztandarowych inwestycjach

numer 2578 - 10.03.2020
Obejmując funkcję marszałka województwa śląskiego, wiedziałem, że naruszam wieloletnie układy towarzysko-biznesowe różnych środowisk w podległych instytucjach – mówi „Codziennej” Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

​Trzeba łączyć, żeby zaoszczędzić

numer 2576 - 07.03.2020
GÓRNICTWO Podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych z kopalni Ruda z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz dyrekcją kopalni rozmawiano o planach połączenia tego zakładu wydobywczego z kopalnią Sośnica. Związki obawiają się tych zmian, ale zarząd PGG zapewnia, że ani jeden górnik w ich wyniku nie straci pracy.

Podwyżka dla górników kosztem kadry?

numer 2574 - 05.03.2020
KOPALNIE Rozgorzał kolejny konflikt w Polskiej Grupie Górniczej. Pojawiła się bowiem informacja, że zarząd spółki szuka 270 mln zł na podwyżki płac w kieszeniach niektórych pracowników – chce ograniczyć zatrudnienie w administracji i zwolnić osoby z uprawnieniami emerytalnymi. Na to nie godzi się Związek Zawodowy Kadra Górnictwo.

To będzie rewolucja w energetyce

numer 2573 - 04.03.2020
Dziś w Rudzie Śląskiej zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce bezemisyjna technologia spalania węgla. Przedstawi ją Angelos Kokkinos z Departamentu Energii USA. – To może być przełom w postrzeganiu węgla, dający nową perspektywę dla polskiego surowca w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu – podkreśla europoseł PIS Grzegorz Tobiszowski.

Polskie górnictwo może być dobrym towarem eksportowym

numer 2572 - 03.03.2020
WĘGIEL Wczoraj w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej zaprezentowano raport
COAL 2019 Międzynarodowej Agencji Energii, agendy OECD, który pokazuje, że Europa i USA zużywają coraz mniej węgla. Jednak zapotrzebowanie na to paliwo wcale nie maleje tak szybko, jak chcą tego ekolodzy. W Azji powstaje coraz więcej elektrowni węglowych.

Cieszę się z merytorycznej dyskusji ze stroną związkową

numer 2571 - 02.03.2020
Wbrew alarmistycznym głosom opozycji działania podejmowane przez nasz resort wraz z zarządami spółek zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia. Toczą się prace nad stworzeniem magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi ok. 1 mln ton surowca.

Czy będzie kolejny strajk ws. płac w kopalniach?

numer 2569 - 28.02.2020
GÓRNICTWO Związki w kolejnej firmie górniczej – Jastrzębskiej Spółce Węglowej – domagają się rozpoczęcia rozmów płacowych. Co prawda nie mają tak wysokich żądań jak w Polskiej Grupie Górniczej, w której domagano się 12-procentowej podwyżki, jednak JSW nie planowała zmian płac, bo i tak są one w tej firmie jednymi z najwyższych w branży.

Polska przyciąga cudzoziemców jak magnes

numer 2567 - 26.02.2020
RYNEK PRACY Nie sprawdzają się alarmistyczne głosy opozycji o zamykaniu się naszego kraju na cudzoziemców. Z najnowszych danych wynika, że Polska jest liderem napływu siły roboczej z zagranicy, a Ukraińcy czy Białorusini wcale nie uciekają na Zachód, choć Niemcy tworzą dla nich pewne zachęty.

Gaz jest tani, ale wciąż pod ostrzałem ekologów

numer 2566 - 25.02.2020
Ceny gazu są rekordowo niskie na giełdach. Dzięki temu mniej płacimy za ogrzewanie i tankowanie gazu do samochodów. Nad błękitnym paliwem znów zbierają się jednak czarne chmury, bo przeciw inwestycjom gazowym w Europie coraz ostrzej występują rosnący w siłę Zieloni.

Timmermans wie, że zielona rewolucja może dla wielu być przerażająca

numer 2565 - 24.02.2020
Polska ma otrzymać ponad 2,5 mld euro z opiewającego na 7,5 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. I to jest niewątpliwy sukces naszej dyplomacji oraz osobiście premiera Mateusza Morawieckiego.

Porozumienie w PGG podpisane

numer 2564 - 22.02.2020
Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej dostaną 6-proc. podwyżki liczone od początku roku. Oficjalne porozumienie w tej sprawie podpisano wczoraj. Dzięki temu została zawieszona akcja protestacyjno-strajkowa, nie będzie też zapowiedzianej na 28 lutego manifestacji górników w Warszawie.

​Jest porozumienie ze związkowcami z PGG

numer 2563 - 21.02.2020
GÓRNICTWO Jest porozumienie ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej. Od 1 stycznia br. płace w PPG wzrosną o 6 proc. – poinformował w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Górnicy odwołują zaplanowane referendum strajkowe i manifestację w stolicy.

Zatrudnianie w nowej fabryce PSA Manufacturing Poland już trwa

numer 2562 - 20.02.2020
Grupa PSA jest silnie skoncentrowana na biznesie i wynikach, co na dzisiejszym rynku motoryzacyjnym jest jedyną drogą do utrzymania rentowności firmy, a tym samym zabezpieczenia miejsc pracy – mówi „Codziennej” prezes PSA Manufacturing Poland, wcześniej szef General Motors Manufacturing Poland.