Piotr Iwicki

Pograjmy na poważnie

Numer 1313 - 09.01.2016
Polska muzyka klasyką stoi. Znakomite występy artystów na wszystkich kontynentach, płyty trafiające na półki magazynów płytowych od USA po Japonię, nazwiska trafiające do zestawień najbardziej wpływowych rankingów i laury, z Grammy włącznie, dla polskich twórców to spektakularna demonstracja, że oprócz jazzu właśnie muzyką poważną odciskamy polski ślad w świecie.

Wiesz co, stareńki...

Numer 1337 - 06.02.2016
Wczoraj na krakowskim cmentarzu Rakowickim rodzina i przyjaciele pożegnali Janusza Muniaka. To, że był gigantem jazzu, mentorem dla pokoleń, to nic przy tym, że był zwyczajnie wspaniałym człowiekiem. Już dawno żadne odejście kogoś z jazzowej braci nie przywołało tylu wspomnień, przywołania licznych anegdot, których sam Muniak był nie tylko mistrzem, ale i bohaterem.

Muzyczny monopolista

Numer 1343 - 13.02.2016
Trudno sobie wyobrazić sytuację, aby w jednej kategorii ten sam artysta miał więcej niż jedną nominację – czy to Oscary, czy fonograficzne Grammy. Jednak taka sytuacja jak z Mortenem Lindbergiem to fenomen bodaj bezprecedensowy.

Wyłączmy media narodowe z wyścigu

numer 1817 - 04.09.2017
Niewiele wakacyjnych tematów w tym roku prowokowało tak ożywioną dyskusję, jak rola mediów narodowych, a w szczególności kwestia ich finansowania. Bezspornie akceleratorem było ogłoszenie rządowego planu wprowadzenia opłaty popularnie zwanej abonamentem, a ściślej ostateczne uregulowanie kwoty i sposobu jej skutecznej ściągalności.

Naprawianie kultury

numer 1844 - 05.10.2017
LEGISLACJA Korzystne zmiany dla twórców i artystów wykonawców

Już dawno twórcy nie usłyszeli tak krzepiącej wiadomości jak ta, że rząd zwiększy dla nich limit odliczenia kosztów uzyskania przychodu od umów o dzieło do 50 proc. Informacja od ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego zdaje się być jaskółką, która jesienią zwiastuje wiosnę.

​Jazz górą

numer 1881 - 20.11.2017
NOWE PŁYTY Nowy album Macieja Obary nosi tytuł „Unloved” i może być wzorem z Sèvres europejskiego brzmienia jazzu. Natomiast płyta „Under the Streetlight” legendarnej grupy Boyz II Men pulsuje rytmem płynącym z serca amerykańskiego soulu.

​Muzyczne wspomnienie lata

numer 2118 - 03.09.2018
MUZYKA Lato z Radiem Festiwal był wielkim sukcesem. A CD z zapisem przebojów artystów na nim występujących to jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy.

Barokowa uczta

numer 2117 - 01.09.2018
OPERA Koncertem galowym w Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się wczoraj IV Festiwal Oper Barokowych – Dramma per Musica. Przed nami jeszcze trzy tygodnie, podczas których każdy z miłośników oper powinien znaleźć cos dla siebie.

Jazzowa modlitwa za Jaco

numer 2112 - 27.08.2018
Owacja publiczności na wejście, elektryczny bas w ręku, znak krzyża i oczy wzniesione ku niebu. W ten niemal mistyczny sposób rozpoczął się ostatni koncert tegorocznej edycji festiwalu Jazz na Starówce. Wielotysięczny tłum zwiastował, że gra ktoś nieprzeciętny. Tym kimś był gigant jazzowej gitary Biréli Lagrene.

Geniusz gitary z basem

numer 2111 - 25.08.2018
JAZZ NA STARÓWCE Dzisiaj, w sobotę, na finale festiwalu Jazz na Starówce wystąpi jeden z gitarzystów, o którym mówi się wprost – geniusz światowego formatu. Nic dziwnego, Bireli Lagrene, wirtuoz, który już w wieku 10 lat został nazwany „cudownym dzieckiem gitary”, należy do ścisłej elity speców od sześciu strun.

Granie totalne. Bez taryfy ulgowej

numer 2106 - 20.08.2018
W sobotni wieczór w obecności przepastnego tłumu na warszawskim Rynku Starego Miasta Adam Bałdych wraz z kolektywem EABS pokazali nowe oblicze muzyki Krzysztofa Komedy. Dynamiczna, pełna odniesień do hip-hopu i elektronicznego eksperymentu muzyka porwała publiczność, choć byli i tacy, których wprawiła w osłupienie. Nie tylko z racji dynamiki.

Intrygujące połączenie sił

numer 2105 - 18.08.2018
JAZZ Największa spełniona nadzieja ostatnich lat w polskim jazzie EABS oraz artysta, którego kariera wydaje się najbardziej dynamiczna i spektakularna w tej dekadzie, wirtuoz skrzypiec Adam Bałdych zagrają dzisiaj (sobota) na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach festiwalu Jazz na Starówce. Zabrzmi program odwołujący się do spuścizny po Krzysztofie Komedzie.

Mówili o niej Królowa

numer 2105 - 18.08.2018
Nie lubię, gdy traktuje się mnie jako gwiazdę, kiedy otacza mnie ten cały blichtr i zgiełk. Chcę być dla was sąsiadką, dziewczyną żyjącą gdzieś obok – mówiła o sobie Aretha Franklin, największy z głosów muzyki soul. Artystka odeszła w czwartek po długiej chorobie.

Daleko od fonograficznego zgiełku

numer 2101 - 13.08.2018
MUZYKA „Pulchritudo et Veritas. Organ Music of the 20th Century. Inspirations of the Gregorian Chant” Bartosza Jakubczaka to niekomercyjny album osiągający artystyczne himalaje. Choć z założenia mamy tutaj do czynienia z muzyką przepojoną wiarą, to jednak na tyle komunikatywną, że można ją polecić tym, którzy są zakochani w muzyce elektronicznej, ambientowej czy chilloucie.

Zagra mistrz akordeonu

numer 2100 - 11.08.2018
Są koncerty, o których śmiało można napisać, że należą do ekskluzywnego grona godnych adnotacji, że nie można ich przegapić. Bohater dzisiejszego koncertu w ramach festiwalu Jazz na Starówce, francuski akordeonista Richard Galliano to artysta, którego nazwisko jest ozdobą największych festiwali na świecie.

Facet jak taran

numer 2095 - 06.08.2018
MUZYKA Odbijał się od drzwi dużych wytwórni płytowych. Mimo wygranej w konkursie debiutów na festiwalu w Opolu nie był w stanie zainteresować wydawców swoją propozycją. Właśnie ukazała się jego płyta zatytułowana „Zawsze pod wiatr”. Panie i panowie, przed wami Mariusz Wawrzyńczyk.

Riverside w świecie postapokaliptycznym

numer 2090 - 31.07.2018
ALBUM Fani tego znakomitego zespołu mogą odetchnąć z ulgą. Już 28 września trafi do ich rąk nowy album ulubionej grupy muzycznej. Zespół uznawany jest obecnie za jedną z najlepszych formacji progrockowych na świecie. Muzycy już zapowiedzieli długą trasę koncertową, która obejmie również Polskę.

Odszedł książę jazzu

numer 2089 - 30.07.2018
W niedzielę rano zmarł Tomasz Stańko, genialny trębacz, jazzman, kompozytor i bandleader. Jak wielokrotnie mówił, muzyk z przypadku.
Jedni piszą, inni malują, i malować chciałem najbardziej, ale jakoś tak się stało, że rozmawiam z ludźmi grą na trąbce – powiedział mi wiele lat temu.

​Człowiek, który tworzył jazz

numer 2088 - 28.07.2018
KONCERT Lista aktywnych jazzmanów odpowiedzialnych za tworzenie, krystalizowanie i ewoluowanie gatunku się kurczy. Jedni kończą kariery, inni – jak się mówi w branży – rozpoczynają pracę w boskim big-bandzie. David Murray to jeden z jazzmanów, którzy wywarli na gatunek duży wpływ. Artysta zagra z kwartetem na festiwalu Jazz na Starówce.

Kompozytorzy – emigranci

numer 2086 - 26.07.2018
Polska edycja Szalonych Dni Muzyki, słynnej na całym świecie imprezy muzycznej, odbędzie się w dniach 28 a 30 września, tradycyjnie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Tegoroczny festiwal nosi podtytuł „W stronę nowego świata” i nawiązuje do twórczości kompozytorów, którzy z różnych przyczyn opuścili swój kraj.