Piotr Iwicki

Ważny sprawdzian dla branży

numer 2620 - 29.04.2020
Nie koncertują legendy, nie ma sympatycznych grań w pubach, życie muzyczne przeniosło się do sieci. Jak to wygląda z perspektywy gwiazdy? – Czas na uregulowanie sprawy czystych nośników, aby zabezpieczyć na przyszłość znaczną część branży bez wyciągania ręki po publiczne pieniądze.

Jazzman pełen radości

numer 2607 - 14.04.2020
MUZYKA Kiedy my zasiadaliśmy do wielkanocnego obiadu, 80 świeczek na torcie zdmuchiwał Herbie Hancock. Pianista, kompozytor, band leader, inżynier elektronik z dyplomem Grinnell College, niedościgniony mistrz syntezatorów, jeden z ostatnich żyjących jazzmanów, którzy odpowiadają za ewolucję gatunku i jego pozycję jako najważniejszego osiągnięcia kultury amerykańskiej.

​Semkowa wykład o Brahmsie

numer 2604 - 09.04.2020
MUZYKA Trzy płyty, cztery symfonie, 162 minuty muzyki i bezmiar wielkiej wiedzy tajemnej zaklęty w bitach płyty kompaktowej. To dostarcza nam album „Semkow NOSPR Brahms Symfonie”, jedno z najbardziej elektryzujących wydawnictw ostatnich miesięcy.

​Gentleman akordeonu

numer 2601 - 06.04.2020

MUZYKA Kiedy masz 32 lata i zwycięstwa w światowych konkursach muzycznych, a kompozytorzy tworzą z myślą o tobie nowe dzieła, możesz przyjąć, że jako wirtuoz jesteś człowiekiem spełnionym. Tak jak Maciej Frąckiewicz, światowego formatu akordeonista. Jego album „Portrait of a Lover” zaprzecza działaniu grawitacji.

Odchodzą do big-bandu Pana

numer 2599 - 03.04.2020

COVID-19 i JAZZ Coronavirus zbiera żniwo, a zasięg jego ekspansji w Stanach Zjednoczonych zaskakuje wszystkich. Wśród tych, którzy odchodzą do domu Pana, jest wielu jazzmanów. Nic dziwnego, wielu z nich to rówieśnicy gatunku, naturalnie wpisani w grupę podwyższonego ryzyka. 1 kwietnia odeszli Wallace Roney i Ellis Marsalis Jr.

Wielki nieformalny rewolucjonista

numer 2595 - 30.03.2020
Choć nigdy nie uważał siebie za nonkonformistę sztuki, nie stawiał za cel przeprowadzenia rewolucji w muzyce, kimś takim się stał i takim pozostanie w naszej świadomości. W niedzielę nad ranem odszedł Krzysztof Penderecki. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI w. Miał 86 lat.

Mozart bardzo inaczej

numer 2594 - 28.03.2020

MUZYKA KLASYCZNA Fenomen muzyki salzburskiego mistrza polega na tym, że ze względu na swoją melodyjność wdzięcznie poddaje się ona wszelkim eksperymentom przenoszenia jej na instrumenty inne niż te, na które ją skomponowano. Najnowsza, jeszcze gorąca płyta Trio Roseau, wydana pod skrzydłami Musikproduktion Dabringhaus und Grimm, potwierdza to każdą nutą.

Cały był muzyką, cały był dla Boga

numer 2589 - 23.03.2020
Łączył w jedność świat muzyki country z popem jak nikt inny. Był mistrzem melodii stroniącym od poklasku. Kenny Rogers, choć był z naszych czasów, to jednocześnie był ich zaprzeczeniem. Był antycelebrytą. Miał 81 lat.

​Muzycy się dzielą

numer 2588 - 21.03.2020

KULTURA PRZYJDZIE DO CIEBIE Koncerty online to nie wszystko. W mediach społecznościowych muzycy dzielą się swoją twórczością, udostępniając bezpłatnie swoje albumy.

Ten, który dodawał skrzydeł

numer 2577 - 09.03.2020
MUZYKA W piątek cały swingujący świat uronił łzę na wieść, że do grona gigantów grających w niebie dołączył McCoy Tyner. Miał 81 lat.

Jak pięknie zanurzyć się w pięknie

numer 2576 - 07.03.2020
MUZYKA POWAŻNA Po nagrodzonym Grammy albumie "LUX" m.in. z "Requiem" Andrew Smitha, ukazał się kolejny w katalogu 2L znakomity krążek „The Beauty That Still Remains”.  Mamy na nim muzykę otwartą na nowe formy wyrazu, ale nietracącą nic ze swojej komunikatywności.

Kawałek Broadwayu w Białymstoku

numer 2571 - 02.03.2020
Nadkomplet publiczności, wspaniała, ikoniczna dla rocka muzyka oraz artyzm godny najbardziej renomowanych scen musicalowych – to wszystko zagościło w sobotni wieczór na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ledwo zamilkły ostatnie dźwięki musicalu „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyd Webera, a publiczność momentalnie wstała, by zgotować wykonawcom standing ovation.

​Pławner gra Glassa

numer 2560 - 18.02.2020
MUZYKA KLASYCZNA Do rąk melomanów na całym świecie trafił właśnie znakomity album z rejestracją II koncertu skrzypcowego „Amerykańskie cztery pory roku” Philipa Glassa znanego najbardziej z muzyki do filmu „Koyaanisqatsi”.

​Konikiewicz sięga do przeszłości

numer 2556 - 13.02.2020
PREMIERA Ukazała się właśnie płyta Wojciecha Konikiewicza „Muzyka nowej przestrzeni”. To jakość, której w polskiej twórczości elektronicznej nie było.

​Lyle Mays – impresjonista jazzu

numer 2555 - 12.02.2020
WSPOMNIENIE Wczoraj dotarła do nas wiadomość, że odszedł jeden z najwybitniejszych speców od instrumentów klawiszowych, mistrz syntezatorów i fortepianu Lyle Mays.

Mickiewicz według Moniuszki

numer 2554 - 11.02.2020
MUZYKA Trudno sobie wyobrazić lepszą rekapitulację fonograficzną Roku Moniuszkowskiego, jak ta uczyniona siłami Chóru Polskiego Radia, Aleksandra Kunacha i specjalizującej się w wykonawstwie na instrumentach dawnych Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Dirka Vermeulena. Dlaczego?

Pograjmy na poważnie

Numer 1313 - 09.01.2016
Polska muzyka klasyką stoi. Znakomite występy artystów na wszystkich kontynentach, płyty trafiające na półki magazynów płytowych od USA po Japonię, nazwiska trafiające do zestawień najbardziej wpływowych rankingów i laury, z Grammy włącznie, dla polskich twórców to spektakularna demonstracja, że oprócz jazzu właśnie muzyką poważną odciskamy polski ślad w świecie.

Wiesz co, stareńki...

Numer 1337 - 06.02.2016
Wczoraj na krakowskim cmentarzu Rakowickim rodzina i przyjaciele pożegnali Janusza Muniaka. To, że był gigantem jazzu, mentorem dla pokoleń, to nic przy tym, że był zwyczajnie wspaniałym człowiekiem. Już dawno żadne odejście kogoś z jazzowej braci nie przywołało tylu wspomnień, przywołania licznych anegdot, których sam Muniak był nie tylko mistrzem, ale i bohaterem.

Muzyczny monopolista

Numer 1343 - 13.02.2016
Trudno sobie wyobrazić sytuację, aby w jednej kategorii ten sam artysta miał więcej niż jedną nominację – czy to Oscary, czy fonograficzne Grammy. Jednak taka sytuacja jak z Mortenem Lindbergiem to fenomen bodaj bezprecedensowy.

Wyłączmy media narodowe z wyścigu

numer 1817 - 04.09.2017
Niewiele wakacyjnych tematów w tym roku prowokowało tak ożywioną dyskusję, jak rola mediów narodowych, a w szczególności kwestia ich finansowania. Bezspornie akceleratorem było ogłoszenie rządowego planu wprowadzenia opłaty popularnie zwanej abonamentem, a ściślej ostateczne uregulowanie kwoty i sposobu jej skutecznej ściągalności.

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama